دلایل زود تمام شدن حجم اینترنت چیست

کاربران زیادی طی ماه های اخیر مدعی شده اند حجم اینترنت شان زودتر از حد انتظار به اتمام می رسد؛ حقیقت چیست؟ چرا حجم اینترنت سریع تمام می شود؟

دنیاگیری ویروس کرونا با ایجاد چالش های فراوان همراه بود و این چالش ها هنوز تداوم دارند. یکی از مهم ترین چالش ها این بود که دفاتر کاری تعطیل شد و افراد زیادی مجبور شدند به دورکاری روی بیاورند. قرنطینه  باعث شد تا بسیاری برای سرگرم شدن سراغ اینترنت بروند و بیشتر از قبل وقت خود را در شبکه های اجتماعی و وب سایت های خبری سپری کنند. بررسی ها نشان می دهد طی ماه های گذشته میزان استفاده از اینترنت در سطح جهان به شدت بالا رفته که اتفاقی کاملا طبیعی است. بر اساس برآوردهای انجام شده، تغییراتی محسوس در الگوی مصرف رخ داده و به طور کلی امروزه کاربران اینترنت بیشتری مصرف می کنند.

با افزایش میزان استفاده از اینترنت طی ماه های اخیر، شاهد این موضوع هستیم که کاربران خبر از مشکلات و چالش هایی می دهند که البته پیش از این نیز مواردی مشابه آن را دیده بودیم. موضوعی که اخیرا در شبکه های اجتماعی به دفعات مطرح شده، این است که کاربران می گویند حجم اینترنت شان زود تمام می شود و تئوری های مختلفی نیز در این رابطه مطرح می شود، اما حقیقت چیست؟

شبکه های اجتماعی، سرویس های استریم ویدئو و نرم افزارهای تغییر IP

یکی از محبوب ترین راه ها برای سرگرم شدن، حضور در شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام و تیک تاک است. ایرانی ها حضور پر رنگی در این دو شبکه ی اجتماعی دارند و هردوی آن ها بستری برای نمایش محتوای ویدئویی هستند. قطعا اکثر کاربران بدون اینکه خودشان آگاه باشند، بیشتر از قبل ویدئو تماشا می کنند.

محتوای ویدئویی نسبت به محتوای متنی و محتوایی که دارای عکس هستند، حجم بیشتری از اینترنت مصرف می کنند. به علاوه طی ماه ها و سال های اخیر، فعالان حوزه ی محتوای ویدئویی به استفاده از تجهیزات حرفه ای تر روی آورده اند و پلتفرم ها نیز از ویدئوهایی با وضوح و نرخ فریم بیشتر پشتیبانی می کنند. افزایش کیفیت نهایی ویدئوها باعث می شود حجمی که برای تماشای آن ها نیاز است، بیش از پیش افزایش پیدا کند.

انجام بازی های آنلاین یکی از اصلی ترین دلایل اتمام سریع حجم اینترنت به حساب می آید

اگر به مشاهده ی ویدئو در پلتفرم هایی مثل یوتیوب علاقه مند هستید، طبیعتا از سرویس های تغییر IP استفاده می کنید. بررسی ها نشان می دهد که استفاده از این سرویس ها نیز باعث افزایش مصرف حجم اینترنت می شود. کاربران، امروزه برای سرگرم شدن به انجام بازی های آنلاین در گوشی و رایانه ی شخصی علاقه ی زیادی پیدا کرده اند.

انجام بازی آنلاین یکی دیگر از دلایل تمام شدن حجم اینترنت است. دانلود فیلم و سریال و تماشای استریم بازی های ویدئویی نیز مستقیما روی این موضوع تأثیرگذار هستند. بسیاری از کاربران ممکن است خودشان متوجه نباشند، اما تعداد فیلم ها و سریال هایی که مشاهده می کنند بیشتر از قبل شده باشد.

میانگین سرعت اینترنت در ایران طی سال های گذشته افزایش پیدا کرده و امروزه استفاده از اینترنت 4G LTE به امری عادی مبدل شده است. این گفته که «اینترنت 4G حجم بیشتری نسبت به 3G مصرف می کند» بی اساس و غلط است؛ اما بالا بودن سرعت اینترنت می تواند باعث شود بدون اینکه متوجه شوید، حجم تان کاهش پیدا کند، زیرا همه چیز سریع انجام می شود.

به روزرسانی خودکار در گوشی و رایانه های شخصی

بسیاری از کاربران تمایل چندانی به گشت و گذار در منوی تنظیمات گوشی خود ندارند و همین موضوع ممکن است درنهایت به افزایش مصرف اینترنت شان منتهی شود، بدون اینکه خودشان از این موضوع باخبر باشند. اگر تنظیمات پیش فرض گوشی های هوشمند را دست نخورده باقی بگذارید، به احتمال زیاد پس از مدتی حس خواهید کرد که اینترنت تان زودتر از حد معمول به اتمام می رسد. برای مثال ممکن است بدون اینکه خودتان بدانید، سیستمِ به روزرسانی خودکار گوشی یا به روزرسانی خودکار اپلیکیشن ها فعال باشد و صدها مگابایت از حجم اینترنت شما را کم کند.

این موضوع به رایانه های شخصی هم نسبت داده می شود. سیستم عاملی همچون ویندوز ۱۰ به طور مرتب به روزرسانی جدید دریافت می کند. گرچه به روزرسانی های معمولی حجم کمی دارند، اما در بلندمدت ممکن است تأثیر آن ها را حس کنید. پیشنهاد همیشگی ما، فعال سازی امکان به روزرسانی سیستم عامل است؛ زیرا به روز نگه داشتن سیستم عامل باعث می شود دستگاه شما تا حد زیادی از خطر حملات سایبری در امان باشد. به علاوه جدیدترین و بهترین تجربه های کاربری همواره ازطریق نسخه ی جدید سیستم های عامل ارائه می شود.

آپلود محتوا در سرورهای ابری

مورد دیگری که باید به آن توجه داشته باشید (خصوصا کاربران سیستم عامل iOS)، این است که تصاویر گالری تان روی سرورهای ابری آپلود نشود. گوشی های خانواده ی آیفون به صورت پیش فرض تصاویر شما را در بازه های زمانی منظم روی سرورهای آی کلاد آپلود می کنند تا درصورت ازدست رفتن تصاویر و داده ها، بتوانید همه چیز را به سادگی برگردانید. در درجه ی اول فراموش نکنید که تهیه ی نسخه ی پشتیبان (بک آپ) از داده ها، کار بسیار هوشمندانه ای است؛ اما همین کار باید با آگاهی کامل انجام بگیرد.

اجرای اپلیکیشن ها در پس زمینه

نکته ی دیگر، اجرای اپلیکیشن ها در پس زمینه است. شبکه های اجتماعی نظیر توییتر درصورت فعال بودن در پس زمینه تلاش می کنند از طریق حجم اینترنت، فید خود را به روز نگه دارند. مواردی این چنینی ممکن است در نگاه اول چندان به چشم نیاید، اما روی کاهش حجم اینترنت در بلندمدت تأثیر محسوسی می گذارد.

اگر به استفاده از سرویس هایی مثل اپل موزیک و اسپاتیفای علاقه مند هستید، پیشنهاد می کنیم حتما نسخه ی اشتراکی آن ها را تهیه کنید تا امکان ذخیره ی فایل موسیقی برای تان فراهم شود (اپل موزیک نسخه ی رایگان ندارد، اما اسپاتیفای موسیقی ها را رایگان نیز پخش می کند). اگر چنین کاری انجام ندهید، هر بار که موسیقی گوش کنید حجم آن موسیقی از حجم اینترنت شما کم می شود. بسیاری از کاربران در نگاه اول اهمیت زیادی به این موضوع نمی دهند، اما به مرور زمان همین سرویس های استریم موسیقی می توانند روی تمام شدن اینترنت زودتر از موعد مقرر، بسیار تأثیرگذار باشند. این موضوع برای سرویس های پادکست نیز صدق می کند.

نقشه یابی آنلاین و وب گردی

نقشه یابی با اپلیکیشن ها به صورت آنلاین، یکی از مرسوم ترین کارهایی است که امروزه توسط مردم انجام می شود. گوگل مپس و اپل مپس شما را قادر می سازند نقشه ها را برای استفاده ی آفلاین دانلود کنید؛ با این حال در نظر داشته باشید که در بسیاری از اوقات نیاز پیدا می کنید به صورت آنلاین مشغول نقشه یابی شوید. همین نقشه هایی که روی صفحه ی گوشی ظاهر می شوند، حجم اینترنت مصرف می کنند.

صفحات وب ممکن است در نگاه اول صرفا حاوی چند عکس ساده و متن باشند، اما بسیار بیشتر از آنچه فکرش را بکنید حجم اینترنت مصرف می کنند. درصورت تمایل می توانید با استفاده از اپلیکیشن هایی نظیر Pocket، مقالات طولانی را ذخیره و به صورت آفلاین آن ها را مطالعه کنید.

تمامی مواردی که به آن ها اشاره کردیم دست به دست هم می دهند تا مصرف حجم اینترنت بیشتر از حدی باشد که خودتان تصور می کنید. با نگاهی منطقی به شرایط، به این نتیجه می رسیم که خبری از خورده شدن حجم اینترنت نیست. بسیاری از کاربران بدون اینکه آگاه باشند، به روزرسانی خودکار را روشن می گذارند، ساعت ها در جایی مثل اینستاگرام ویدئوهای باکیفیت می بینند و حتی با گوشی خود مشغول انجام بازی پاب جی موبایل می شوند. این موارد همگی حجم درخور توجهی از اینترنت را مصرف می کنند. بنابراین با آگاهی بیشتر نسبت به شرایط، می توانید مدیریت بهتری روی مصرف اینترنت خود داشته باشید.

چگونه مصرف اینترنت را کاهش دهیم؟

کاربرانی که به طور عمده از گوشی استفاده می کنند و احساس شان این است که حجم اینترنت زود تمام می شود، می توانند در منوی تنظیمات، محدودیت برای مصرف داده تعیین کنند. همچنین امکان فعال سازی حالت ذخیره ی داده (Data Saver Mode) برای اپلیکیشن ها فراهم است. این حالت باعث می شود اپلیکیشن  ها حجم کمتری مصرف کنند و مثلا اینستاگرام تصاویر را با وضوحی پایین تر به شما نشان دهد.

یکی از مواردی که روی آن تأکید کردیم، بالا رفتن وضوح ویدئوها در شبکه های اجتماعی بود. پیشنهاد ما برای کاربران فیسبوک و اینستاگرام، غیرفعال سازی حالت پخش خودکار ویدئو و برای کاربران توییتر، استفاده از اپلیکیشن Twitter Lite است.

نگاهی به الگوی مصرف خود بیاندازید و مصرف حجم اینترنت را مدیریت کنید

به علاوه همان طور که اشاره کردیم، ما همواره روی به روزبودن سیستم عامل دستگاه های شما تأکید می کنیم. با همه ی این ها خاموش بودن به روزرسانی خودکار می تواند گزینه ای منطقی باشد؛ بدین ترتیب خواهید توانست در هر زمان که بخواهید برای به روزرسانی اقدام کنید. برای مثال می توانید بسته ی شبانه ی اینترنت تهیه کنید و سپس در زمانی کوتاه، هرآنچه را که نیاز دارید به روزرسانی کنید.

اگر کاربر آیفون هستید و تصاویرتان به صورت پیش فرض روی آی کلاد آپلود می شود، قطعا اتمام سریع تر از حد انتظار اینترنت را شاهد هستید. اگر نیازی به ذخیره ی تصاویر در آی کلاد ندارید، حتما با مراجعه به منوی تنظیمات، جلوی این کار را بگیرید. روش دیگری که پیشنهاد می کنیم، استفاده از اینترنت ثابت خانگی است. با استفاده از اینترنت ثابت می توانید حجم مصرفی را بهتر مدیریت کنید.

با رعایت نکاتی که به آن ها اشاره کردیم می توانید مدیریت بهتری روی مصرف اینترنت خود داشته باشید.

منبع: زومیت.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آموزشها و مطالب چند رسانه ای, آموزشی, اندروید, تلفن همراه, سخت افزار, نرم افزار, کامپیوتر ارسال و , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *