صاحبان مشاغلی که معلولان را استخدام کرده اند، از تجارب موفق خود میگویند

معلولان همواره با چالشی به نام یافتن شغل مواجه بوده‌اند زیرا بسیاری از کارفرمایان معتقدند فرد معلول به دلیل محدویت فیزیکی قادر به ارائه کار مطلوب و حرفه ای نیست، اما تجربه، مخالف این ذهنیت غلط را نمایان ساخته زیرا بودند معلولانی که محدویت نتوانسته مانع بروز خلاقیت و توانایی آنها شود و گاه خود را مرز یگانگی رسانده‌اند.
طبق آمارها و بر اساس گفته های رئیس سازمان بهزیستی کشور یک میلیون و ۵۰۰ هزار معلول در کشور داریم و از این میان تنها سه درصد سهمیه در آزمون استخدامی کشور برای افراد دارای معلولیت اختصاص داده اند اما سوال اینجا است که با توجه به رقابت نزدیک در این آزمون، چند درصد از معلولین می توانند این سهمیه را به دست آورده و صاحب شغل شوند؟ و سوال دیگر آنکه آیا مابقی این افراد باید در خانه بمانند و فرصت های خود را در بازار کار از دست بدهند؟
شاید یکی از دلایلی که افراد دارای معلولیت به واسطه شرایط جسمی شان صاحب شغل نمی شوند، عدم اعتماد جامعه و صاحبان مشاغل به آنها است. خیلی از صاحبان مشاغل از استخدام معلولین در محیط کار خود واهمه دارند و تصورشان بر این است که با حضور کارمند معلول، روند و بازدهی کار در مجموعه شان کند می شود اما این تجربه را زمانی می توان به دست آورد که فرد دارای معلولیت را استخدام کنیم، به وی فرصت رشد دهیم و سپس بر اساس کاری که انجام می دهد، نه از روی ترحم و دلسوزی بلکه با نگاهی کاری وی را ارزیابی کنیم.
به همین دلیل مجتمع توانبخشی رعد با حضور تعدادی از صاحبان مشاغل نشستی را با عنوان «کارساز» برگزار کرد و در این نشست صاحبان مشاغلی که اقدام به استخدام معلولین در مجموعه کاری شان کرده بودند از تجربه های موفق شان در اینباره گفتند.

استخدام فرد معلول، مسئولیت اجتماعی است

منصوره پناهی مدیرعامل مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد در ابتدای این مراسم درباره «اشتغال حمایت شده» روش اشتغال جدیدی گفت که نزدیک به چهار سال است در مجتمع رعد انجام می شود و فرد دارای معلولیت با کمک یک همراه شغلی که کار تسهیل گری انجام می دهد می تواند کار پیدا کرده، سر کار حاضر شود و در این مدت حضور همراه شغلی پلی است میان کارمند و کارفرما و می تواند مشکلات را برای فرد معلول هموار کند. به محض اینکه وی در کارها مسلط شد همراه شغلی نقش خود را کمرنگ می کند.
وی در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: زمانی استفاده از عینک یکی از ابزارهای توانبخشی بود اما به مرور زمان متداول شد و کسی که از عینک استفاده کند معلول تلقی نمی شود. معلولیت این افراد برای ما عادی شده و آن را پذیرفته ایم. کاری که باید با معلولن دیگر بکنیم و آنها را بپذیریم.
پناهی در توضیح معلولیت افزود: فردی که نتواند کاری را به طور مستقل انجام دهد و نیاز به کمک افراد دیگر داشته باشد معلول است. چه موقت چه دائم. این مسئله ممکن است برای هر فردی پیش بیاید. مثل فردی که دچار شکستگی دست یا پا می شود برای موقت معلولیت را تجربه می کند.
مدیرعامل رعد تاکید کرد: خیلی از نوابغ دنیا مثل «استیون هاوکینگ» با وجود معلولیت، خود را ارتقاء دادند و حالا آنها را دنیا می شناسد.
وی با بیان اینکه در روزگار قدیم شاخصه کار قدرت بدنی بود، تصریح کرد: دنیای امروز اما دنیای اطلاعات است و کارفرما چندان به زور و بازوی فرد کار ندارد. وی نتیجه کار را می خواهد و این باعث شده افراد دارای معلولیت با ایجاد فرصت های جدید، خود و توانایی هایشان را نشان دهند.
پناهی درباره ایجاد روش اشتغال حمایت شده در مجتمع رعد خاطرنشان کرد: حالا ۲۷ مرکز در استان های مختلف با این روش کار می کنند و موفق بوده اند.
مدیرعامل رعد با اشاره به اینکه کارفرمایان از استخدام افراد معلول واهمه دارند چون تصور می کنند برایشان دردسر می شود ادامه داد: استخدام این افراد در درجه اول یک مسئولیت اجتماعی است و باید به استخدام این افراد در مجموعه خود افتخار کنیم.
وی اضافه کرد: جذب افراد دارای معلولیت با مزایا همراه است زیرا دولت برای این کارفرمایان به واسطه استخدام فرد معلول وام بلاعوض و حمایت های دیگری در نظر گرفته است. از طرف دیگر استخدام فرد معلول باعث می شود اخلاق در محیط کاری زیاد شود چراکه این افراد صداق زیادی دارند.

ابزارآلات آشپزی برای افراد کم توان

در ادامه این برنامه سامان گلریز(سرآشپز نام آشنای برنامه های تلویزیونی) درباره تجربه موفق خود از کار با معلولین مرکز رعد گفت: قصه من از اینجا شروع شد که سر یک پروژه یک دستم به شدت آسیب دید اما نمی توانستم کار را متوقف کنم و باید کار را تمام می کردم. با همان یک دستم کارها را پیش بردم و فهمیدم با یک دست هم می توانم کار انجام بدهم.
وی افزود: همین باعث شد فکر جدیدی به ذهنم برسد و آن طراحی ابزارآلات آشپزی برای افراد کم توان بود. همان زمان در یک برنامه تلویزیونی دعوت شدم و قول دادم که به چند فرد کم توان جسمی آموزش آشپزی بدهم.
گلریز ادامه داد: در ادامه با موسسه رعد آشنا شدم و اینجا قولم را جلوی دوربین های تلویزیون اجرا کردم. بچه هایی که من با آنها کار کردم فوق العاده باهوش و با استعداد بودند و کارها را مو به مو انجام می دادند. سعی ام این بود هر آموزشی که این بچه ها را به درآمدزایی می رساند به آنها آموزش بدهم. از کیک های کافه ای گرفته تا غذاهای خیابانی و… .
این سرآشپز نام آشنای تلویزیون اضافه کرد: من در این مدت دلسوزی را کنار گذاشتم و خیلی منطقی به بچه ها آموزش دادم.

نقش همیار شغلی اثربخش است

پس از آن علی عطار صاحب اولین رستوران مناسب سازی شده برای معلولین روی سن آمد و از تجربه های موفق خود گفت: ما نه تنها اولین رستوران مناسب سازی شده برای معلولین هستیم بلکه از پنج نیروی معلول نیز در رستوران استفاده می کنیم.
وی افزود: انجام این کار برایم نگران کنند بود چون رستوران جایی است که به سرعت و دقت برای سرو غذا بسیار اهمیت دارد. نگران بودم که شاید استخدام فرد معلول کار درستی نباشد اما همیار شغلی کنار فرد دارای معلولیت نگرانی های مرا کم کرد.
عطار تاکید کرد: این بچه ها نیز مثل نیروهای عادی دیگر آموزش دیده و سرانجام پس از مصاحبه و آزمون و خطا استخدامشان کردیم. در این میان نقش همیار شغلی در استخدام این افراد بسیار کمک کننده بود.
وی خاطرنشان کرد: اکنون چهار نیروی ثابت داریم، یک باریستاو یک نفر هم به صورت دورکاری کیک و شیرینی های کافه رستوران را تهیه می کند. مابقی نیروهایمان افراد عادی هستند.
عطار با بیان اینکه استخدام افراد دارای معلولیت فضای کاری در مجموعه آنها را حرفه ای و با اخلاق کرده است، تصریح کرد: این افراد صداقت زیادی دارند. وقتی خواب می مانند خیلی راحت این مسئله را می گویند و دروغ نمی بافند. همین باعث شده هم دید کارمندان دیگر به معلولیت عادی شود و این افراد را مثل خودشان بپذیرند و هم با اخلاق تر رفتار می کنند.

کار خودش فرهنگ می آورد

ابوالفضل زمانی تجربه مدیریت منابع انسانی چندین سازمان درباره استخدام افراد دارای معلولیت گفت: از دید منابع انسانی اصلی ترین انتخاب یک فرد برای یک سازمان مجموعه شایستگی ها و توانمندی های آن فرد است و در این تعریف بحث معلولیت مطرح نیست و شایستگی ها مدنظر هستند.
وی افزود: در طول سال های کاری ام به عنوان مدیر منابع انسانی به صراحت می گویم که شایستگی های بیشتری را با فراوانی های بالاتر در میان دوستان دارای معلولیت دیده ام. از طرفی من خودم یخ نورد هستم و مربی یخ نوری ام انگشت نداشت اما کارش را به خوبی انجام می داد و شاگردان زیادی تربیت کرده بود. شایستگی این فرد ارجح تر از معلولیت وی است.
زمانی ادامه داد: نکته مهم این است که این افراد را نباید از سر دل رحمی استخدام کنیم و بایستی شرایط برای آنها مثل افراد دیگر و به صورت منطقی لحاظ شود. در این میان نقش همیار شغلی کنار این افراد بسیار اثرگذار خواهد بود.
این مدیر بازرگانی تاکید کرد: افراد دارای معلولیت دارای شایستگی های زیاد هستند اما شایستگی هایشان نیاز به استخراج بیشتری دارد. به همین دلیل باید برای فرهنگ سازی این موضوع کار کرد. کار خودش فرهنگ می آورد.

آموزش پذیر و متمرکز

در ادامه رئیس هیات مدیره سین و عضو هیات مدیره رییس کافه، درباره تجربه کار با افراد معلول خاطرنشان کرد: این افراد محدودیت در کار کردن ندارند. آنها افرادی هدفمند، متمرکز بر روی کار و برای خواسته هایشان می جنگند. کار ما نیز این است که آنها را بر اساس توانمندی شان در مسیر موفقیت قرار دهیم.
خداداد اصلانی گفت: برای مثال دوستی داریم که اندام های حرکتی اش ضعیف است اما در یکی از شعبه های حساس ما در شمال تهران فعالیت دارد. پیش از این در آشپزخانه کار می کرد و دوست نداشت جلو باشد اما وقتی اعتماد به نفس کار کردن پیدا کرد الان رودررو با مشتریان کار می کند و مردم هم دیدشان نسبت به این فرد عادی شده است. این فرد در تلاش است یک لته آرتیست حرفه ای شود.
وی با اشاره به منفعت استخدام این افراد گفت: افراد دارای معلولیت در کار آموزش پذیرتر و تمرکز بیشتری دارند و از طرفی حس تیمی بودن در فضای شغل را بیشتر می کنند.
این کارفرما تاکید کرد: صاحبان مشاغل برای استخدام این افراد باید در ابتدا محدودیت را در ذهن خودشان کنار گذاشته و به این افراد آموزش بدهند، بستر را فراهم کنند و بدون قضاوت کردنشان، مثل کارمندان دیگر از آنها نتیجه کار را بخواهند.
عضو هیات مدیره رئیس کافه خاطرنشان کرد: کارفرمایان اگر دنبال نبوغ و کار تازه هستند ترس را کنار گذاشته و از افراد دارای معلولیت در مجموعه شان استفاده کنند.

قضاوت نکنیم

محمد شهرمیانی یکی دیگر از مدیران منابع انسانی درباره تجربه خود افزود: ما شاخص ها و توانمندی های فرد را می سنجیم و وی را استخدام می کنیم اما چپ دست یا راست دست بودن فرد برایمان مهم نیست. پس معلولیت هم در استخدام فرد مانع نیست مهم مجموعه توانمندی های فرد است.
وی تصریح کرد: استخدام فرد معلول در راستای مسئولیت اجتماعی درست نیست بلکه باید نگاه حرفه ای و شغلی به این موضوع داشته بشیم نه از سر دلسوزی.
شهرمیانی تاکید کرد: یکی از نباید ها در استخدام فرد عدم قضاوت است. قضاوت های شخصی خود را در استخدام این افراد نباید دخیل کنیم. ضمن اینکه از فرد دارای معلولیت نباید انتظارات متفاوتی داشته باشیم. وی را نیز باید به چشم یک فرد عادی ببینیم و به او فرصت رشد دهیم.

با استخدام یک فرد معلول شروع کنیم

در ادامه این نشست شاهین طبری رئیس هیات مدیره شرکت چارگون نیز بیان کرد: سعیده و سارا دو فرد دارای معلولیت هستند که در مجموعه ما کار می کنند و به شدت افراد موفقی هستند.
وی افزود: این بچه ها گرچه در وضعیتی سختگیرانه استخدام شدند اما اکنون جزو نیروهای عالی مجموعه ما به حساب می آیند. برای مثال سارا از بچه های سی پی است و این بچه ها به طور معمول در جمع راحت نیست اما این فرد مسئول روابط عمومی شرکت ما است و همه از کار وی راضی هستند.
طبری تاکید کرد: نکته جالب اینکه هرجا سارا از طرف شرکت برای کار به شرکتی دیگر می رود و صحبت می کند باعث افتخار همگی ما است.
رئیس هیات مدیره چارگون تصریح کرد: هر کسی را که استخدام می کنیم باید سعی کنیم تجهیزات متناسب با نیازش را مهیا کنیم. مناسب سازی فضا برای این افراد پس از استخدامشان می تواند انجام شود.
وی گفت: پیشنهاد من این است که اول یک نفر را استخدام کنید و به این فرد فرصت رشد بدهید. بدون شک وی اعتماد به نفسش را بازمی یابد و کار را با دقت انجام می دهم و بعد نفر دوم را استخدام کنید. این فرد با دیدن نیروی معلول اول با انگیزه بیشتری کار را دنبال خواهد کرد. چون متوجه می شود فرد قبل از او توانسته موفق شود و خودش نیز برای موفقیت و رسیدن به جایگاه آن فرد تلاش می کند.

یک دوست معلول پیدا کن

وحید رجبلو مدیرعامل شرکت توانیتو که خودش دارای معلولیت است درباره استخدام معلولین در محیط کار گفت: به نظرم برای استخدام فرد معلول باید به نسبت توانایی هایش شغلی را به وی بدهیم که قادر به انجام آن باشد. ضمن اینکه نیرویی را از روی ترحم نباید استخدام کرد.
رجبلو افزود:مهارت فرد معلول را باید سنجید و در شرکت یا اداره جایگاهی را به وی اختصاص بدهیم.
مدیرعامل توانیتو تصریح کرد: اگر برای استخدام فرد معلول شک دارید یک دوست معلول پیدا کنید و مدتی با وی همراه شوید. بدون شک نگاهتان درباره معلولیت عوض خواهد شد. پس از آن با استخدام فرد معلول در محیط کاری نگاهتان به این فرد نیز عوض خواهد شد.
منبع: ایرنا

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در اهم اخبار نابینایان در رسانه های داخلی., گزارش ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *