همه چیز درباره برنامه نویس شدن در دوازدهمین شماره ی هفته نامه ی دنیای موبایل و کامپیوتر صفحه ی آموزش

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه ی نابينايان شرکت دانش بنیان پکتوس. در دوازدهمین شماره ی هفته نامه ی دنیای موبایل و کامپیوتر و در صفحه ی آموزش، هر آنچه که در زمینه ی برنامه نویسی لازم است بدانید تقدیم شما گرامیان میگردد.

همه چیز درباره برنامه نویس شدن: ماجراجویی در دنیای کدها

تمام آنچه از طریق کامپیوترتان می بینید، از سیستم عامل گرفته تا بازی های کامپیوتری؛ از جمله محصولاتی هستند که برنامه نویسان نقش عمده ای در تولیدشان دارند.

به نقل از زومیت، به طور خلاصه، یک برنامه نویس عهده دار فرایند کدنویسی، اشکال زدایی و تطبیق با نتایج مورد انتظار، و نگه داری از کد منبع است. جایگاه امروز برنامه نویسی حاصل گام های متعددی در طول تاریخ است. گرچه به ظاهر برنامه نویسی ابداعی جدید به شمار می رود، اما رویدادهای بسیاری از گوشه های مختلف دنیا روند توسعه ی کامپیوتر و برنامه نویسی را پیش برده اند.

قدیمی ترین نمونه ی عملی از برنامه نویسی به سال ۱۸۰۱ در کشور فرانسه برمی گردد. در این سال، شخصی به نام ژاکارد یک دستگاه بافندگی طراحی کرده بود که قادر بود تعدادی از فرآیندهای بافندگی را ازطریق کارت های پانچ شده به صورت خودکار و به ترتیب انجام دهد. فناوری جدید علاوه بر کمک به تولید پارچه های باکیفیت تر و پیچیده تر موجب شد که به جای تعداد زیادی کارگر، کل فرایند تنها توسط یک اپراتور مدیریت  شود. این روند در خلال انقلاب صنعتی و در دیگر کشورهای اروپایی ادامه یافت که به دنبال آن و در نتیجه ی کاهش نیاز به نیروی انسانی جنبش های ضدفناوری نظیر لودیت ها شکل گرفتند که برای حفظ جایگاه شغلی شان مبارزه می کردند.

یکی دیگر از ابتدایی ترین ایده های طراحی یک ماشین قابل برنامه ریزی که توانایی انجام یک سری دستورهای خاص را داشت، به بیش از یک قرن پیش برمی گردد. چارلز بابج در سال ۱۸۳۴ پیشنهاد ساخت ماشین بخاری را داد که قادر بود برخلاف سیستم های تک کاره ی هم عصر خود مجموعه ای از کارها را به صورت مکانیکی انجام دهد. دستگاه محاسباتی آقای بابج که تحت عنوان موتور تحلیل گر شناخته می شد، توانایی انجام چندین کار هم زمان را داشت. طی این دوره ماشین های جدید دیگری نیز ساخته شدند که ساختار تازه تری نسبت به قبل داشتند. در سال ۱۸۴۷ جرج بول، ریاضی دان انگلیسی، ارتباط میان علم ریاضیات و منطق را با ارائه ی جبر منطقی اثبات کرد.

اولین کامپیوتر الکترونیکی به نام ENIAC در دهه ی ۱۹۴۰ توسط ارتش ایالات متحده ساخته شد

یافته های او پس از حدود یک قرن در محاسبات کامپیوتری به کار گرفته شد و به این ترتیب، اولین کامپیوتر الکترونیکی به نام ENIAC در دهه ی ۱۹۴۰ توسط ارتش ایالات متحده ساخته شد. این کامپیوترهای جدید بسیار حجیم و دارای حافظه  بسیار ناچیزی بودند و دستور دادن به آن ها مستلزم جابجایی و تنظیم هزاران کابل و کلید توسط برنامه نویسانی بود که در آن سال ها عمدتا از میان زنان بودند. آن ها ازطریق این جابجایی ها به کامپیوتر می گفتند چه کاری را (What)، به چه صورت (How) و در چه زمانی (When) انجام دهد. برنامه نویسی به شکل امروزی آن، حاصل تفکر و اقدامات این اشخاص است.

چطور یک برنامه نویس شوم: راهنمای گامبه گام

برنامه نویسی را نه با نگاه درآمدزایی بلکه باید با دل وجان و از سر علاقه شروع کنید. در این مسیر، با سوالات بسیاری رو به رو خواهید شد؛ از جمله آنکه بهترین زبان برنامه نویسی چیست؟ چقدر طول می کشد تا یه برنامه نویس خوب بشویم؟ و چقدر از این حرفه درآمد خواهیم داشت؟

یادگیری برنامه نویسی کار چندان آسانی نیست؛ این اولین حقیقتی است که باید با آن رو به رو شوید. با این حال، هنگامی که برنامه نویسی را با دیگر مهارت ها و مسیرهای شغلی مقایسه می کنید، این حرفه به دلیل مزایای فراوان خود می تواند انتخاب مناسبی برای تان باشد:

 • برنامه نویس ها در حوزه ای بسیار هیجان انگیز کار می کنند که هر روزه چالش های تازه و دانش جدید را به ارمغان می آورد.
 • برنامه نویس ها فرصت دارند تا در هر ساعت از شبانه روز و در هر کجا که مایلند کار کنند.
 • آموختن برنامه نویسی در مقایسه با دیگر مهارت هایی که ممکن است یادگیری شان در دانشگاه سه یا چند سال به طول بینجامد، آسان تر است. مطمئنا، می توانید چند سالی از زندگی تان را وقف یادگیری برنامه نویسی در دانشگاه کنید، اما وقتی که امکان یادگیری این حرفه به صورت آنلاین و آن هم ظرف چند ماه وجود داشته باشد، چنین کاری منطقی به نظر نمی رسد. آموزش برنامه نویسی بسته به نوع زبان و استعداد شما می تواند بین ۳ تا ۶ ماه به طول بینجامد، هرچند که مسیر یادگیری در برنامه نویسی هرگز متوقف نمی شود و یک برنامه نویس موفق همواره در حال یادگیری و مطالعه ی مباحث جدید است.

برنامه نویسی رشته ای خوش آتیه است. براساس آمار سرویس ایران سلری، متخصصان گروه «تحقیق و توسعه محصول»، «برنامه ریزی استراتژیک» و «توسعه نرم افزار و وب» به ترتیب بیشترین دریافتی را در رده سازمانی «کارشناس» در سال ۹۷ داشته اند. تقاضا، معیاری برای تشخیص رشته های خوش آتیه است. به نظر می رسد رشته «مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار و طراحی وب» یکی از معدود نقاط اشتراک فهرست مشاغل پرتقاضا و مشاغل پردرآمد باشد که این امر، تابع روندی جهانی است.

مهندسی نرم افزار دومین شغل پرتقاضا و نیز در رده سوم پردرآمدترین گروه های شغلی قرار دارد

مهندسی نرم افزار دومین شغل پرتقاضا در ۵ سال گذشته بوده و نیز در رده ی سوم پردرآمدترین گروه های شغلی سال ۹۷ قرار دارد و به نظر می رسد با توسعه زیرساخت های اینترنتی، استارتاپ ها و کسب وکارهای دیجیتال، گروه شغلی برنامه نویس تقاضای بالایی پیدا کرده است. در ایران نیز طی سال های گذشته، میزان استخدام  برنامه نویسان کامپیوتر، مخصوصا آن گروهی که به زبان های برنامه نویسی تحت وب تسلط بیشتری داشته اند، با نرخ قابل قبولی در حال افزایش بوده است و به دلیل توسعه ی صنعت نرم افزار در داخل کشور پیش بینی می شود این روند همچنان ادامه یابد.

حقوق برنامه نویس

همان طور که می بینید، دلایل زیادی برای یادگیری برنامه نویسی وجود دارد. در این مقاله  به شما نشان می دهیم که چطور می توانید این حرفه را در هفت مرحله ی به نسبت ساده بیاموزید.

گام ۱: به این فکر کنید که چرا می خواهید وارد این حرفه شوید

اولین و قطعا یکی از مهم ترین مراحل برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس ماهر، شناسایی دلایلی است که قصد دارید وارد این حرفه شوید. کمی با خود خلوت کنید و در مورد سوالات زیر حسابی فکر کنید، چرا که پاسخ اصولی به این پرسش ها به شما کمک خواهد کرد که انتخاب درستی داشته باشید:

چرا می خواهید برنامه نویسی یاد بگیرید؟

پیش از هر اقدامی باید این سؤال را از خودتان بپرسید که آیا هدف تان از یادگیری برنامه نویسی این است که صرفا از جانبش پول درآورید؟ آیا ایده یا مفهومی در گوشه ی ذهن تان دارید که قصد دارید خودتان آن را به واقعیت تبدیل کنید؟ یا شاید هم فقط می خواهید در این زمینه مطالبی یاد بگیرید، زیرا به نظر می رسد رشته ای است که این روزها روی بورس است؟ صادقانه به این سوالات پاسخ دهید، زیرا آینده ی شغلی تان به پاسخ شما به این سؤال ها بستگی دارد.

می خواهید که با دانش جدید خود چه کارهایی انجام دهید؟

باید دقیقا بدانید که می خواهید با آموخته های تازه ی خود در زمینه ی برنامه نویسی به کجا برسید و چه اقداماتی صورت دهید. به عنوان مثال، دوره های آموزشی و زبان های برنامه نویسی مورد نیاز برای توسعه دهندگان نرم افزار یا مهندسان سیستم کاملا متفاوت از مهارت های یک مهندس شبکه است.

آیا در مورد یادگیری برنامه نویسی جدی هستید؟

پاسخ به این سؤال نیز اهمیت زیادی دارد. آیا واقعا دل تان می خواهد که برنامه نویس قابلی شوید و در این رشته کار کنید؟ اگر در تصمیم تان جدی هستید، همین حالا دست به کار شوید و یادگیری برنامه نویسی را آغاز کنید.

گام ۲: در مورد تخصص خود تصمیم گیری کنید

برنامه نویسی شامل تخصص ها و انواع مختلفی است. پس از آنکه در مورد یادگیری برنامه نویسی مصمم شدید، باید به دقت درباره ی تخصص مورد نظرتان در زمینه ی برنامه نویسی تصمیم گیری کنید. برخی از محبوب ترین تخصص های برنامه نویسی عبارت اند از:

توسعه دهندگان وب

در دنیای طراحی وب،  واژه هایی مثل Front End یا Back End ممکن است زیاد به گوش شما بخورد. توسعه دهندگان وب را می توان در این دو دسته بندی آورد. برنامه نویسان فرانت مسئول نوشتن کدهایی هستند که شکل و شمایل یک وب سایت و شیوه ی نمایش محتوای آن را مشخص می کند. بک اندها نیز عهده دار ایجاد اسکلت و زیربنای یک وب سایت و طراحی هسته ی دیتا و منطق سرور هستند. درواقع فرانت کارها در حکم بازیگران صحنه نمایش بوده و بک اندها نیز شبیه به عوامل پشت صحنه ای هستند که به صورت مستقیم روی صحنه نمی آیند، ولی تاثیر کارشان در اجرای نمایش مؤثر است.

فرانت کارها در حکم بازیگران صحنه نمایش و بک اندها نیز شبیه به عوامل پشت صحنه  هستند

برنامه نویسان نرم افزار

برنامه نویسان نرم افزار (همان طور که احتمالا می توانید خودتان حدس بزنید) مسئول ایجاد و توسعه ی نرم افزار هستند. آن ها معمولا طرح یا مفهومی را که ایده ی آن توسط خود یا شخص دیگری ارائه شده است، در قالب کد درمی آورند و آن را به محصولی عملیاتی تبدیل می کنند.

دانشمندان داده

دانشمندان داده عموما نقش های متفاوتی ایفا می کنند. دانشمندان داده علاقه زیادی به حل مسئله با رویکرد داده محور داشته و وظیفه ی پیش بینی فرآیندها، متن کاوی، تحلیل سری زمانی، و تحلیل شبکه های اجتماعی  را برعهده  دارند. آن ها مهارت خود در تحلیل آماری و مدل سازی یادگیری ماشینی را در جهت پیش بینی و پاسخ به سوالات مهم بنگاه های اقتصادی به کار می برند. دانشمندان می توانند در مراکز تحقیقاتی یا دانشگاه ها کار کنند. آن ها در زمینه ی تحقیقات مهارت دارند و برای ساده سازی کارشان از کدنویسی بهره می گیرند.

مدیر پایگاه داده

مدیران پایگاه داده نیز وظایف متفاوتی را بر دوش دارند. آن ها عمدتا مسئول گردآوری مقادیر زیادی اطلاعات و تأمین، سازماندهی و تحلیل آن هستند. اگر به آمار و تجزیه و تحلیل داده علاقمند هستید، می توانید در این شغل خوش بدرخشید. یک متخصص دیتابیس وظایف دیگری نیز بر عهده دارد؛ از جمله سازماندهی و نگه داری داده هایی مثل اطلاعات مالی، اطلاعات مشتریان، اطلاعات انبار و کلیه ی اطلاعاتی که ارزش حفظ و طبقه بندی را دارند. این متخصصان دارای تخصص و دانش بالایی در کار با نرم افزارهای ساخت و توسعه ی بانک های اطلاعاتی مثل اوراکل، SQL و اکسس هستند.

توسعه دهنده ی برنامه های موبایل

با افزایش روز افزون کاربران گوشی های هوشمند، تقاضا برای برنامه های جدید و هیجان انگیز موبایل نیز بالا رفته است. توسعه ی برنامه های موبایل به سرعت تبدیل به یکی از پرطرفدارترین زمینه های برنامه نویسی می شود. برنامه نویسان تلفن همراه فرصت های بسیار زیادی نیز در زمینه فریلنسینگ دارند.

سایر تخصص ها

آنچه در بالا خواندید، تنها اشاره ای گذرا به برخی از رایج ترین مشاغل برنامه نویسی بود. اگر هیچ کدام از این حوزه ها مورد اقبال تان نبود، تحقیقات بیشتری انجام دهید و تخصص های دیگر در زمینه ی برنامه نویسی را نیز بررسی کنید. پیشرفت فزاینده ی فناوری موجب شده تا هر روزه عناوین و نقش های جدید شغلی به وجود بیایند، بنابراین لازم است که آخرین اخبار و روندهای صنعت را دنبال کنید و با شبکه ای از برنامه نویسان همکاری کنید تا از فرصت های تازه غافل نشوید.

گام ۳: حداقل در یک زبان برنامه نویسی متخصص شوید و قبل از آن، زبان انگلیسی تان را تقویت کنید

هنگامی که زمینه ی تخصصی خود در برنامه نویسی را انتخاب کردید، باید به زبان هایی که مربوط به آن زمینه هستند تسلط پیدا کنید. به عنوان مثال، یک مدیر پایگاه داده باید به SQL اشراف داشته باشد، فرانت کارها نیز باید در زمینه ی CSS و جاوا اسکریپت متخصص باشند و اگر قصد دارید که برای گوشی های هوشمند برنامه بسازید، باید به زبان Java یا Swift مسلط باشید.

روی هم رفته، باتوجه به عدم تشابه مبانی زبان های برنامه نویسی، بهتر است که یک زبان را یاد بگیرید و وقتی که به جایگاه درستی در آن رسیدید، وارد برنامه نویسی به زبان دیگری شوید. یادگیری زبان برنامه نویسی پیش نیازهایی هم دارد و موفقیت در آن در گرو آشنایی با ساختمان داده ها، الگوریتم ها، زبان انگلیسی، و کار کردن با نرم افزارهای مرتبط است.

در ادامه، برخی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی و کاربردهای آن ها را مشاهده می کنید. یکی از مهم ترین دغدغه های کسانی که قصد ورود به حوزه ی برنامه نویسی را دارند، این است که بدانند بهترین زبان برای یادگیری کدام است. اما پاسخ به این سؤال وابسته به عوامل بسیاری بوده و به این سادگی ها نیست. نکته ی قابل توجه این است که باتوجه به سرعت چشمگیر پیشرفت فناوری و ظهور و تکامل انواع زبان های برنامه نویسی، پیشرفت در این حوزه در گرو روزآمدی و یادگیری مستمر مباحث تازه است. بنابراین انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب وابسته به بررسی اطلاعات به روز و بررسی قابلیت ها، کاربردها و محدودیت های هر زبان است. پس از شناخت کاربرد هر زبان، می توانید خود را آماده ی یک ماجراجویی مهیج در دنیای پرهیجان برنامه نویسی کنید. نکته ی دیگری که باید مدنظر داشته باشید، این است که پردرآمدترین زبان برنامه نویسی در ایران، زبانی است که برنامه نویس به آن کاملا مسلط بوده و حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد.

پردرآمدترین زبان برنامه نویسی در ایران، زبانی است که برنامه نویس به آن کاملا مسلط باشد

پایتون

پایتون یکی از زبان های برنامه نویسی متنوع و گسترده در دنیای هیجان انگیز برنامه نویسی است. پایتون یک انتخاب عالی برای افرادی است که مایل به کار در علوم داده، توسعه نرم افزار یا تقریبا هر زمینه ی دیگر از برنامه نویسی هستند. پایتون در تعدادی از فناوری های نوظهور مانند یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی  نیز کاربرد دارد. پایتون بستری بسیار امن بوده و به همین سبب مورد استفاده ی سایت ها و سرویس هایی نظیر یوتیوب  و دراپ باکس قرار گرفته است. سادگی و آسانی یادگیری این زبان و ارزش بالای آموز آن، پایتون را به یک زبان برنامه نویسی محبوب تبدیل کرده است.

CSS / HTML

اگر قصد دارید که به عنوان یک فرانت اند کار کنید، در این صورت یادگیری HTML و CSS ضروری خواهد بود. اگرچه آن ها دو زبان مجزا هستند، اما عموما برای ایجاد صفحات وب جذاب و هوشمندانه از هر دوی این زبان ها درکنار یک دیگر استفاده می شود. در یک جمله ی ساده می توانیم بگوییم که CSS آمده تا دنیای وب و صفحات وب را برای ما زیباتر کند. و این کار را با کمک و یاری HTML انجام می دهد.

JavaScript

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی چند منظوره است که کاربردهای متعددی دارد. جاوااسکریپت زبانی قانونمند و با ساختاری استاندارد است که به لحاظ کارایی و استفاده از پرامتیازترین زبان های برنامه نویسی در سراسر دنیا است. این زبان ارزش یادگیری بسیار بالایی داشته و نقطه ی شروع خوبی برای ورود به دنیای برنامه نویسی است. این زبان در طراحی وب سایت های تعاملی، طراحی فرانت، طراحی اپلیکیشن های موبایل، توسعه ی بازی و حتی در علم رباتیک  استفاده می شود!

جاوا

جاوا به عنوان یکی از متنوع ترین زبان های برنامه نویسی در جهان شناخته می شود. جاوا ارزش یادگیری بسیار بالایی دارد، هرچند که یادگیری آن دشواریهای خود را دارد. بهره مندی این زبان از ماشین مجازی موجب می شود تا جاوا با هر پلتفرمی سازگار باشد و انتخابی مطمئن برای توسعه دهنده های بک اند، برنامه نویسان اپلکیشن های اندرویدی و مدیران داده باشد.

PHP

پی اچ پی یکی از زبان های محبوب برنامه نویسی است که با هدف طراحی صفحات پویای وب توسعه داده شده است. متن باز و رایگان بودن این زبان، پشتیبانی خوب و فریمورک های قدرتمندی مثل لاراول، موجب محبوبیت فراوان این زبان شده است. عمده سایت های ایرانی محبوب از زبان برنامه نویسی پی اچ پی استفاده می کنند و لذا یادگیری و تسلط بر این زبان می تواند آینده ی شغلی خوبی را برای تان رقم بزند.

Swift

سوئیفت یکی دیگر از  زبان های برنامه نویسی است که توسط اپل و به منظور توسعه ی برنامه های متکی بر سیستم عامل  انحصاری شرکت اپل نظیر IOS  و MacOS ارائه شده است. این زبان با هدف تسهیل برنامه نویسی و افزایش سطح امنیت  آن و جلوگیری از خطاهای برنامه نویسی، توسط اپل توسعه داده شده است و اجازه می دهد تا مبتدیان هم بتوانند با استفاده از آن اقدام به طراحی اپلیکیشن های iOS کنند.

solidity

سالیدیتی احتمالا ناشناخته ترین زبان برنامه نویسی در این فهرست است. سالیدیتی یک زبان برنامه نویسی سطح بالا است که برای کار با فناوری جدید بلاک   و توسعه ی قراردادهای هوشمند روی بلاک چین اتریوم طراحی شده است. ظهور ارزهای رمزنگاری شده و فناوری بلاک چین باعث افزایش تقاضا برای جذب توسعه دهندگان سالیدیتی شده است.

روبی

آخرین زبان در فهرست ما، روبی است. اولین بار مهندسان ژاپنی این زبان را برای ساخت بازی ها توسعه دادند. این زبان که از جمله کارآمدترین زبان ها برای توسعه ی وب اپلیکیشن ها و وب سرویس ها و بازی ها شناخته می شود، به آسانی قابل یادگیری است؛ هرچند که در مقایسه با سایر زبان های برنامه نویسی در حوزه ی توسعه ی وب چندان وسیع نیست و فرصت های شغلی کمتری هم دارد. ماهیت روبی شبیه پایتون است و برای طراحی شبکه های اجتماعی و بسترهای تجارت الکترونیک نیز کارایی دارد.

گام ۴: تمرین، تمرین و باز تمرین

حالا که قصد دارید به یک برنامه نویس تبدیل شوید، کافی است این راز را به ذهن تان بسپارید:

شما باید تمرین کنید! شما باید زیاد تمرین کنید‍!

تمرین و ممارست کلید موفقیت در حرفه ی برنامه نویسی است. دست به کار شوید، کد بنویسید و به کمک یک ویرایشگر در مرورگرتان به اصلاح اشتباهات خود بپردازید. آن ها را به اشتراک بگذارید و نقد و نظر دیگران را جویا شوید. هر روز موضوع جدیدی یاد بگیرید و تا زمان اشراف بر جنه های مختلف آن به تمرین ادامه دهید. می توانید تمرین  خود را در سایت هایی نظیر codingame.com انجام دهید که شامل مسائل و سوالات دسته بندی شده ای است که می توانید باتوجه به سطح مهارت خود درجه ی سختی آن را پیدا کنید.

گام ۵: نمونه کار داشته باشید

امروزه بسیاری از شرکت ها بدون توجه به مدرک تحصیلی تان، نمونه کارهایی از شما مطالبه می کنند تا میزان مهارت تان را مشخص کنند. هر چند داشتن مدرک تا حدودی موجب اعتبار بیشتر برای تان می شود، اما در دست داشتن نمونه کارهای عالی و قابل قبول کلید استخدام شما توسط کارفرمایان خواهد بود. در حال حاضر وب سایت های آموزشی متعددی در زمینه ی برنامه نویسی وجود دارد که w3schools.com و bloc.ioc ساده ترین و کامل ترین آن است. به علاوه کتاب های خودآموز متعددی هم وجود دارد که در صورت به روز بودن و آموزش کارگاهی می تواند کمک فراوانی به پیشرفت تان کند. اما شاید یکی از بهترین روش های یادگیری اصولی برنامه نویسی، کارآموزی در شرکت ها و یادگیری مبانی برنامه نویسی از زبان حرفه ای های این رشته است.

کارآموزی درکنار مزایای بسیار می تواند به تقویت پورتفولیوی کاری تان نیز کمک کند. به علاوه می توانید در برنامه های توسعه داده شده توسط دیگران نیز مشارکت کنید. به طور مثال، «گیت هاب» یکی از وب سایت های بسیار معروف در این زمینه است که برنامه نویسان حرفه ای در آن به انتشار کدهای خود می پردازند و شما می توانید با جست وجو در آن به پروژه های انجام شده توسط سایر برنامه نویسان دسترسی پیدا کنید. ضمن آنکه می توانید مشکلات خود در مسیر یادگیری را در انجمن های آنلاین برنامه نویسی مطرح کنید و نظر سایرین را در خصوص آن بدانید.

گام ۶: وارد بازار کار شوید

حالا شما شناخت مناسبی از رشته ی خود دارید. تخصص تان در زمینه ی برنامه نویسی را انتخاب کرده اید، مهارت ها و زبان های برنامه نویسی مرتبط با آن حوزه را کسب کرده اید و شروع به تمرین کدنویسی کرده اید. حالا کافی است مجموعه ای از نمونه کارهایتان را برای کارفرمایان ارسال کنید و منتظر پاسخ شان بمانید. البته یکی از مزایای بزرگ برنامه نویسی این است که اگر حتی به استخدام جایی هم درنیایید، می توانید شخصا از آن پول در بیاورید و به صورت فریلنسری کار کنید.

گام ۷: هیچ گاه دست از یادگیری نکشید!

روشن است که برنامه نویسی زمینه ای به سرعت در حال توسعه است. شاید امروز مهارت های زیادی در این حرفه داشته باشید، اما مهارت های امروزتان پاسخگوی نیازهای فردا نخواهد بود. بنابراین باید مهارت ها و زبان های جدید را یاد بگیرید. اولین برنامه ای که بیشتر برنامه نویسان به نوشتن  اش پرداختند، برنامه ی «سلام جهان» (Hello world) بوده است که تنها یک پیغام کوتاه روی نمایشگر نمایش می دهد. آن ها با تمرین و یادگیری مستمر توانسته اند پایه گذار برنامه های پیچیده و پرکاربرد کنونی شوند.

تیپ شخصیتی خود را بشناسید

به کمک آزمون تیپ نمای شخصیت مایرزـ بریگز (MBTI)، می توان نوع و فراوانی تیپ شخصیتی خبرنگاران را مورد کنکاش قرار داد. تیپ های شخصیتی MBTI توسط ایزابل مایرز و کاترین بریگز برای دسته بندی افراد براساس نحوه ی رفتار و فکر کردن آن ها ساخته شد، که به ۱۶ دسته تقسیم می شوند. هر تیپ شخصیتی توسط ۴ حرف (مانند INTJ و ESTJ ) کدگذاری می شود که هر حرف نشان دهنده ی بُعدی خاص از شخصیت است.

براساس تحقیقات جهانی از برنامه نویسان، در بررسی ویژگی های شخصیتی کدنویس ها براساس تیپ نمای مایرز ـ بریگز، ۴ محور ویژگی شخصیتی برون گرایی- درون گرایی، حسی- شهودی، تفکری- احساسی و ادراک کننده- قضاوت کننده سنجیده می شود.

در آیتم برون گرایی- درون گرایی (اینکه افراد انرژی شان را از کجا می گیرند و آن را به کجا هدایت می کنند؛ دنیای بیرونی یا درونی؟)، برنامه نویسان عمدتا و درمجموع، درون گرا هستند. در آیتم حسی- شهودی (به این معنا که ما معمولا چه نوع اطّلاعاتی را متوجه می ‏شویم) نیز برنامه نویسان بیشتر شهودی هستند و کسب اطلاعات آنان ازطریق شم  آنان و نه حواس پنجگانه صورت می گیرد. در بعد تفکری- احساسی، برنامه نویس ها بیشتر تفکری هستند؛ یعنی براساس تفکر تصمیم می گیرند. به علاوه بیشتر برنامه نویس ها قضاوت کننده هستند؛ یعنی معمولا سازماندهی شده، ساختارمند و منظم هستند.

برنامه نویس ها چقدر درآمد دارند؟

میزان درآمد برنامه نویس ها به عوامل متعددی از جمله سابقه ی کار، تجربه، پست سازمانی پیشین، میزان تخصص و تسلط بر زبان برنامه نویسی و نیز محل کار  برنامه نویس بستگی دارد. روی هم رفته توسعه دهندگان وب و برنامه نویسان کامپیوتر در میان پردرآمدترین مشاغل جهان به شمار می روند. متوسط درآمد سالانه ی برنامه نویسان در سال ۲۰۱۸ و مطابق داده های سامانه حقوق و دستمزد PAyScale معادل ۶۱.۸۳۳ دلار است:

بازار کار برنامه نویسی این روزها در ایران نیز حسابی داغ است و سازمان های داخلی تلاش می کنند تا برنامه نویس های برتر را به خود جذب کنند. در این بین تعداد زیادی از برنامه نویسانی که قصد تغییر شغل دارند، تخمین درستی از حقوق منصفانه خود در این بازار ندارند و نمی دانند باید چه عددی را به عنوان حقوق درخواستی خود ذکر کنند. بر همین اساس جاب ویژن تصمیم گرفت تا یک نظرسنجی سراسری و بزرگ را برای محاسبه ی میانگین دستمزدها در این حوزه برگزار کند و براساس داده های واقعی، گزارش تحلیلی و جامعی از سطح حقوق و مزایای برنامه نویسان منتشر کند.

آیا برنامه نویسی نیاز به مدرک تحصیلی دارد؟

آموزش برنامه نویسی در سطوح مختلفی از کلاسهای آموزشی آنلاین گرفته تا تحصیلات دانشگاهی انجام می شود. با این وجود، کارفرمایان بیشتر به میزان دانش و تجربه ی فرد در زبان های برنامه نویسی توجه دارند تا مدارک تحصیلی. هرچند که قدیمی ترها همواره مدرک دانشگاهی را به عنوان بهترین مسیر دستیابی به شغلی پردرآمد و آینده دار در نظر می گرفتند. اما بسیاری از توسعه دهندگان نام آور هرگز مدرکی از دانشگاه نگرفته اند یا حتی در مقطعی ترک تحصیل کرده اند. طبق گزارشی که در سال ۲۰۱۶ منتشر شده است، بیش از نیمی از برنامه نویسان فعال مدرکی در حوزه ی علوم رایانه ای ندارند. کسانی که به برنامه نویسی به عنوان حرفه ی آینده ی خود نگاه می کنند، می کوشند تا به صورت خودآموز به یادگیری تازه ترین مباحث روز دنیای برنامه نویسی بپردازند. با این حال، مبحث برنامه نویسی در سطوح مختلفی در مراکز آموزشی دولتی، خصوصی و مجازی ارائه می شود. در مجموع فارغ التحصیلان رشته های علوم کامپیوتر، مهندسی نرم افزار، مهندسی فناوری اطلاعات یا کارشناسی ارشد در یکی از گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتر و گرایش های ارشد مهندسی فناوری اطلاعات، به ظاهر آمادگی بیشتری برای ورود به این شغل دارند.

با این حال، طبق آمار نظرسنجی مراکزی چون StackOverflow (معتبرترین وب سایت پرسش و پاسخ برنامه نویسان) نیز بیشترین درصد برنامه نویسان دارای مدرک لیسانس بودند و ۱۲ درصد هم محصل یا دانشجو بودند. جالب است بدانید که نیمی از برنامه نویسان شرکت کننده در  این نظرسنجی، مدرک دانشگاهی مرتبط با رشته کامپیوتر نداشتند.

مقطع هنرستان

در سال های گذشته علاقمندان به تحصیل در زمینه علوم کامپیوتر در رشته ای با عنوان کامپیوتر در هنرستان ها مشغول به تحصیل می شدند که با تغییر نظام آموزشی از سال ۹۵، این رشته با عنوان جدید شبکه و نرم افزار رایانه به هنرجویان ارائه شد. به طور کلی رشته های هنرستان در ایران در چهار زمینه ی اصلی صنعت، کشاورزی، هنر وخدمات ارائه می شود که رشته ی شبکه و نرم افزار رایانه در دسته ی صنعت قرار می گیرد. مهم ترین درس برای این رشته در سه ساله اول متوسطه، درس کار و فناوری است. هنرجویان طی این دوره مباحث متعددی از جمله ریاضیات، زبان انگلیسی، نصب و راه اندازی سیستم های رایانه ای، تولید محتوای الکترونیک، دانش فنی پایه، توسعه برنامه سازی و پایگاه داده، پیاده سازی سیستم های اطلاعاتی و طراحی وب، تجارت الکترونیک و امنیت شبکه را فرا می گیرند.

کاردانی کامپیوتر

دانش آموختگان هنرستان، کاردانش و فنی حرفه ای که پیش دانشگاهی را نگذرانده اند، برای ورود به دانشگاه ابتدا وارد مقطع کاردانی می شوند و سپس در صورت تمایل تحصیلات شان را در مقاطع بالاتر ادامه می دهند. با این وجود دانش آموزانی که مقطع پیش دانشگاهی را گذرانده باشند نیز می توانند کاردانی کامپیوتر را انتخاب کنند. هدف این دوره، تربیت برنامه نویسانی است که در زمینه های مختلف برنامه نویسی جهت راه اندازی و استفاده سیستم های سخت افزاری جدید یا موجود فعالیت کنند. دانش آموختگان این دوره می توانند به صورت فردی یا در قالب گروهی نسبت به برنامه نویسی و تولید نرم افزارهای مختلف برای شرکت های خصوصی، سازمان های دولتی و سایر کارفرمایان اقدام کنند. کاردانی کامپیوتر در تمام دانشگاه های شبانه و روزانه، آزاد، غیر انتفاعی، علمی  کاربردی و فنی حرفه ای پذیرش دانشجو دارد. درصورتی که شما نیز داوطلب کاردانی کامپیوتر هستید، می توانید در زمان ثبت نام دانشگاه دفترچه راهنما را از سایت سازمان سنجش یا سایت دانشگاه آزاد (برای ثبت نام بدون کنکور آزاد) دریافت و نسبت به ثبت نام اقدام کنید. مدت مجاز تحصیل در مقطع کاردانی تا دو سال ونیم است، اما معمولاً دانشجویان می توانند طی دو سال آن را به پایان برسانند.

دانشجویان کاردانی کامپیوتر باید بین ۶۸ تا ۷۳ واحد درسی را بگذرانند.

مبانی رایانه

مهارت هایی که در قالب این دوره ی آموزشی کسب می کنید

هنرجویان در این مبحث آموزشی به صورت اجمالی با سیستم های مختلف رایانه از نرم افزار و سخت افزار  تا سیستم های عامل آشنا می شوند.

شناخت پیشینه ی روش های محاسباتی و رایانش

استفاده از نرم افزار برای امور متنی و دیتابیس

توانایی به کارگیری رایانه در محیط های آموزشی و تجاری

مبانی برنامه نویسی

مهارت هایی که در قالب این دوره ی آموزشی کسب می کنید

هنرجویان در قالب این دوره ی آموزشی به یادگیری منطق برنامه نویسی می پردازند که پایه ای برای یادگیری عمیق  زبان های برنامه نویسی در آینده خواهد بود.

استفاده از دستورها به منظور مدیریت فایل های سیستم عاملی

طراحی و اجرای الگوریتم های پایه با استفاده از زبان برنامه نویسی

جاوا/ساختاربندی دیتا

مهارت هایی که در قالب این دوره ی آموزشی کسب می کنید

در این مبحث آموزشی با زبان برنامه نویسی شی گرای جاوا به عنوان یکی از روش های پرکاربرد و گسترده ی ساختاربندی نرم افزار آشنا می شوید.

ساخت برنامه های مبتنی بر جاوا

تست و دیباگ برنامه های مبتنی بر جاوا به منظور اطمینان از صحت عملکرد

زبان برنامه نویسی c++

مهارت هایی که در قالب این دوره ی آموزشی کسب می کنید

هنرجویان طی این دوره با مفاهیم زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس آشنا می شوند.

مقطع کارشناسی

گرایش های رشته ی کامپیوتر در مقطع کارشناسی دارای دو گرایش سخت افزار و نرم افزار است که دانشجو می تواند باتوجه به علاقه نسبت به انتخاب هر کدام اقدام کند. دانشجو در طول مدت تحصیل رشته کارشناسی نرم افزار با انواع برنامه ها و نحوه ی کار کردن با آن ها آشنا می شود و علاوه بر آن اصول برنامه نویسی که یکی از مهم ترین مباحث رشته ی کامپیوتر محسوب می شود را آموزش می بیند.

الگوریتم ها

مهارت هایی که در قالب این دوره ی آموزشی کسب می کنید

هنرجویان طی این مبحث با چگونگی طراحی و تحلیل بهینه ی الگوریتم ها آشنا می شوند

مبانی طراحی الگوریتم های جست و جوگر در پایگاه داده براساس پارامترهای خاص

استفاده از الگوریتم ها در جهت واشکافی مسائل

ایجاد گراف ازطریق الگوریتم

ساختاردهی کارآمد داده

ریاضیات گسسته

مهارت هایی که در قالب این دوره ی آموزشی کسب می کنید

مفاهیم و نشانه های ریاضیات گسسته برای مطالعه ی «الگوریتم های رایانه» و «زبان های برنامه نویسی» مورد استفاده قرار می گیرد

به کارگیری ریاضیات و استدلال استقرایی در جهت حل مسائل

تعیین مقیاس مفاهیم و اشیاء پیچیده ازطریق محاسبات پیشرفته ریاضیاتی

استفاده از الگوریتم ها در حل مسائل

معماری  رایانه

مهارت هایی که در قالب این دوره ی آموزشی کسب می کنید

کسب دانش طراحی و شناخت اجزای کامپیوتر و نحوه ی تعامل آن ها و چگونگی عملکرد سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر در ارتباط با یکدیگر

یادگیری منطق دیجیتال

شناخت ساختار درونی و ساز و کار عملکرد کامپیوتر

شبکه های کامپیوتری

مهارت هایی که در قالب این دوره ی آموزشی کسب می کنید

هنرجویان طی این دوره با مباحث ارتباطات اینترنت   آشنا می شوند و شیوه ی حل مسايل مرتبط با شبکه و ایمنی و دسترسی به آن را فرامی گیرند.

مبانی طراحی پروتکل های شبکه

طراحی و تأمین امنیت ارتباطات شبکه

مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

گرایش های رشته کامپیوتر در مقطع کارشناسی ارشد دارای چهار گرایش نرم افزار، معماری کامپیوتر، هوش مصنوعی و الگوریتم و محاسبات است.

دوره های آنلاین یادگیری برنامه نویسی

در دنیای مجازی، وب سایت هایی وجود دارد که به شما کمک می کند از صفر بتوانید برنامه نویسی را یاد بگیرید. استفاده ی صحیح از این وب سایت ها مستلزم تسلط نسبی به زبان انگلیسی (برای سایت های خارجی)، حوصله و علاقه فراوان، اختصاص زمان کافی و برنامه ریزی دقیق است.

در ادامه، تعدادی از منابع فارسی و انگلیسی آنلاین برای یادگیری برنامه نویسی را  مشاهده می کنید:

 • وب سایت انگلیسی coursera
 • w3schools.com (بهترین و کامل ترین و ساده ترین سایت آموزش برنامه نویسی با امکان تمرین و تست)
 • bloc.io (وب سایتی برای آموزش آنلاین برنامه نویسی)
 • continuinged.uml.edu (وب سایتی برای آموزش آنلاین برنامه نویسی با ارائه مدرک)
 • codeavengers.com (بستر آنلاین و رایگان برای شروع آموزش برنامه نویسی)
 • html.ir (وب سایتی برای اموزش ساده و قدم به قدم html از صفر)
 • lynda.com
 • وب سایت انگلیسی Code Academy
 • وب سایت انگلیسی udemy
 • وب سایت انگلیسی tutorialspoint
 • وب سایت w3schools
 • وب سایت انگلیسی udacity

و وب سایت های فارسی:

 • زومیت
 • فرانش
 • فرادرس
 • مکتب خونه
 • کد فرند
 • سکان آکادم

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آموزشها و مطالب چند رسانه ای, آموزشی, اندروید, تلفن همراه, دکه خبر, سخت افزار, نرم افزار, کامپیوتر ارسال و , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 5 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *