آخرین اخبار از دستاوردهای مایکروسافت درکنفرانس توسعه دهندگان بیلد و عرضه ی دیتاست آموزش هوش مصنوعی با ۵ میلیون عکس منظره توسط گوگل در ششمین شماره ی هفته نامه ی دنیای موبایل و کامپیوتر صفحه ی اخبار کامپیوتر

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه ی نابينايان شرکت دانش بنیان پکتوس. در ششمین شماره ی هفته نامه ی دنیای موبایل و کامپیوتر و در صفحه ی اخبار کامپیوتر، پنج خبر از دنیای سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر یا رایانه تقدیم شما گرامیان میگردد.

مایکروسافت ورد به کمک هوش مصنوعی نوشته هایتان را بی عیب و نقص می کند

اگر نوشتن کسب و کار شما است و سروکارتان با نرم افزار ورد است، این نرم افزار به کمک هوش مصنوعی خبر خوشی برای بهبود نوشته های شما دارد.

به گزارش زومیت، اگر از کاربران نسخه آنلاین ورد هستید، به زودی ویرایشگر جدیدی به این نسخه اضافه می شود که با هوش مصنوعی به شما در ویراستاری نوشته هایتان کمک می کند. مایکروسافت در کنفرانس خود، قابلیتی به نام «ایده ها» (Ideas) را رونمایی کرد که قرار است به نویسندگان و مترجمان و محققانی کمک کند که سروکارشان با نوشتن و نرم افزار ورد است تا با صرف کمترین زمان، نوشته هایی بی نقص داشته باشند.

قابلیت «ایده ها» در نسخه ی آنلاین ورد به نویسندگان کمک می کند نوشته ای کوتاه و خوانا بنویسند؛ بدین صورت که اگر جمله ای سخت و پیچیده در متن باشد، هوش مصنوعی ورد جمله ای خواناتر و ساده تر را به صورت خودکار پیشنهاد می دهد. یکی دیگر از قابلیت های این هوش مصنوعی بررسی دستور زبان است؛ یعنی ویرایشگر حرفه ای دستور زبان متن نوشته شده را چک می کند و درصورت وجود غلط های دستور زبانی، آن ها را اصلاح می کند.

این ها تمام توانایی های این ویرایشگر نیست. یکی از ویژگی های جذاب  قابلیت «ایده ها» و هوش مصنوعی ویرایشگر نسخه آنلاین ورد، استخراج کلمات کلیدی هر مقاله و مطلب است. این ویژگی می تواند برای نوشتن چکیده ی مقاله، سئو مطلب برای وب سایت ها و… کارایی بسیاری داشته باشد.

همچنین، مایکروسافت بخش جدیدی به نام «طراحی ورد» (Word Designe) نیز به این نرم افزار اضافه کرده تا به کمک آن بتوان جدول های موجود در متن را به صورت دلخواه و با سلیقه خود طراحی کرد. مایکروسافت اعلام کرده این قابلیت های جذاب و جدید ژوئن (خرداد) برای استفاده توسعه دهندگان و پاییز امسال برای استفاده ی تمام کاربران عرضه خواهد شد.

ویژوال استودیو آنلاین رونمایی شد

مایکروسافت از پیش نمایش ویرایشگر کد آنلاین خبر داده است. این ویرایشگر Visual Studio Online نام دارد.

به گزارش زومیت، مایکروسافت از پیش نمایش خصوصی «ویژوال استودیو آنلاین» (Visual Studio Online) خبر داد. ویژوال استودیو آنلاین ویرایشگری کد آنلاین است و ردموندی ها آن را به عنوان مکمل «ویژوال استودیو (Visual Studio) و «ویژوال استودیو کد» (Visual Studio Code) توسعه داده اند.

نسخه ی برپایه ی ویژوال استودیو کد، ویرایشگر کد دسکتاپ رایگان و متن باز مایکروسافت است؛ بنابراین، ویژوال استودیو آنلاین نیز از تمام افزونه های موجود برای ویژوال استودیو کد و ویژگی هایی چون محیط های کاری (Workspaces) محبوب آن پشتیبانی خواهد کرد. علاوه بر این، پشتیبانی از IntelliCode، ابزار هوش مصنوعی مایکروسافت، برای کمک به کدنویسی توسعه دهندگان که امروزه دردسترس است، پیش بینی شده است.

ویژوال استودیو آنلاین محیط نرم افزاری مکمل است؛ بنابراین، محیط پیش فرض توسعه دهندگان نیست؛ بلکه قرار است راهی آسان برای ویرایش سریع و مرور Pull Request یا پیوستن به گروه Live Share فراهم کند.

اگر اسم ویژوال استودیو آنلاین برای شما نیز آشنا است، به این دلیل است که درواقع، مایکروسافت این اسم را قبلا نیز استفاده و اکنون بازیابی کرده است. در زمانی نه چندان دور، قبل از آنکه DevOps (اجرا و توسعه) کلمه ای بی معنا شود، ویژوال استودیو آنلاین مرکز فعالیت مایکروسافت برای همه ی چیزهای مرتبط با DevOps بود. این شرکت سال گذشته با تغییرنام ویژوال استودیو آنلاین به Azure DevOps، امکان استفاده از این اسم در جاهای دیگر را فراهم کرد. استفاده از این نام باعث شد بسیاری از مردم به اشتباه فکر کنند ویژوال استودیو آنلاین نسخه ی تحت وب محیط یکپارچه  ی توسعه است و زمانی که متوجه شدند چنین نیست، کمی ناامید شدند.

اگر نمی خواهید منتظر ارائه ی عمومی تر برنامه ی جدید مایکروسافت باشید، می توانید از استارتاپ هایی نظیر کودر (Coder) استفاده کنید که محیط ویژوال استودیو کد را تا حدی شبیه سازی می کنند.

مایکروسافت اپلیکیشن جدید خط فرمان ویندوز ترمینال را معرفی کرد

در کنفرانس توسعه دهندگان بیلد، ویندوزترمینال، اپلیکیشن جدید خط فرمان مایکروسافت، معرفی شد.

به گزارش زومیت، مایکروسافت اپلیکیشن خط فرمان جدید ویندوزترمینال (Windows Terminal) را معرفی کرد. این اپلیکیشن مرکزیت دسترسی به محیط هایی مانند PowerShell و Cmd و زیرسیستم لینوکس برای ویندوز (WSL) را فراهم می کند. مایکروسافت درحال توسعه ی پشتیبانی چندزبانه و قابلیت های سفارشی سازی است تا توسعه دهندگان بتوانند از این اپلیکیشن به خوبی استفاده کنند.

اپلیکیشن ویندوزترمینال از ایموجی و رندرگیری متنی مبتنی بر GPU پشتیبانی می کند. این اپلیکیشن جدید در کنفرانس توسعه دهندگان بیلد معرفی شد و انتظار می رود اواسط ژوئن دردسترس قرار گیرد. اپلیکیشن جدید خط فرمان مایکروسافت آخرین تلاش های مایکروسافت برای توسعه ی محیط ویندوز ۱۰ را نشان می دهد.

پیش تر نیز مایکروسافت خط فرمان لینوکس را به ویندوز ۱۰ اضافه کرده بود. همچنین، OpenSSH بومی را به سیستم عامل اضافه کرده و حتی فهرست اوبونتو را نیز در ویندوز استور قرار داده بود.

مایکروسافت از ابزار یادگیری ماشین مبتنی بر کشیدن و رها کردن رونمایی کرد

مایکروسافت پس از موفقیت در ارائه ی ابزارهای مبتنی بر خدمات ابری، ابزارهایی برای بهینه سازی فرایندهای یادگیری ماشین ارائه می کند.

به گزارش زومیت، مایکروسافت از ۳ سرویس جدید رونمایی کرد که همگی روی بهینه سازی فرایندهای یادگیری ماشین متمرکز هستند. سرویس های جدید شامل رابط کاربری جدید ابزاری برای خودکارسازی ساختن مدل ها، رابط کاربری بدون نیاز به کدنویسی برای ساختن، آموزش و پیاده سازی مدل ها و نوت بوک های Jupyter برای کاربران حرفه ای می شوند. نوت بوک های ژوپیتر درواقع اپلیکیشن های تحت وب هستند که برای پیاده سازی فرایندهای مختلف در فضای ابری استفاده می شوند.

شروع کار در حوزه ی یادگیری ماشین دشواری های خاص خود را دارد. حتی پیاده سازی پایه  ای ترین فرایندها هم نیاز به مهارت های بالایی دارد. تمامی ابزارهای جدید ردموندی ها با هدف ساده سازی همین فرایندها عرضه شدند. ساده سازی نیز به صورت مخفی کردن کدهای پایه ای فرایندها یا ساختن پلتفرمی بهینه برای کدنویسی انجام می شود.

رابط کاربری جدید که به صورت ابزار یادگیری ماشین خودکار در آژور عرضه می شود، مدل سازی را به قدری ساده می کند که تنها کافی است دیتاست مورد نظر را به رابط کاربری اضافه کنیم و به سرویس بگوییم چه مقداری را پیش بینی کند. کاربران دیگر نیاز به نوشتن حتی یک خط کد هم نخواهند داشت. البته در پشت صحنه ی ابزار جدید انواع کدها پیاده سازی می شود که الگوریتم های بهینه سازی مدرن تر برای حصول نتایج دقیق تر در آن گنجانده شده اند.

با وجود آنکه ابزارهای جدید اکثر فرایندها را به صورت خودکار انجام می دهند، مایکروسافت تأکید می کند که سرویس مورد نظر امکاناتی همچون شفافیت حداکثری در الگوریتم ارائه خواهد کرد. درنتیجه توسعه دهنده ها و دانشمندان علوم داده خواهند توانست فرایند را تغییر داده و کاملا تحت کنترل بگیرند.

برای آن دسته از افرادی که کنترل بیشتری روی فرایندها نیاز دارند، مایکروسافت پیش نمایشی از رابط کاربری تصویری جدیدی برای سیستم یادگیری ماشین آژور ارائه کرد. رابط کاربری جدید به توسعه دهنده ها امکان می دهد تا مدل های یادگیری ماشین را بدون نیاز به تغییر کدها بسازند و آموزش دهند.

رابط کاربری جدید، نیاز به کدنویسی را کاهش می دهد

ابزار جدید که به عنوان رابط بصری برای Azure Machine Learning ارائه می شود، شباهت زیادی به ابزار کنونی یعنی Azure ML Studio دارد. استودیو به عنوان اولین تلاش ردموندی ها برای عرضه ی ابزار یادگیری ماشین شناخته می شود. البته سرویس های مذکور تقریبا یکسان هستند. شرکت قبلا تمرکز زیادی روی معرفی سرویس خود نکرده و حتی به نوعی آن را فراموش کرده بود؛ درحالی که ML Studio یکی از بهترین ابزارها برای شروع فعالیت در حوزه ی یادگیری ماشین محسوب می شود.

مایکروسافت ادعا می کند که ابزار جدید، بهترین قابلیت های ML Studio را با Azure Machine Learning ترکیب می کند. درنتیجه با وجود اینکه رابط کاربری شباهت زیادی به قبل دارد، رابط بصری Azure Machine Learning، قابلیت های ML Studio را توسعه خواهد داد. توسعه نیز به کمک اجرا در سرویس یادگیری ماشین جدید و بهره برداری از امنیت، سادگی پیاده سازی و مدیریت چرخه ی عمر صورت می گیرد که در ابزارهای قبلی ارائه شده بود.

سرویس جدید رابط کاربری آسانی را برای پاک سازی داده ها و آموزش مدل ها ارائه می کند. بهبودهای مورد نظر به کمک الگوریتم های متنوع، ارزیابی بهینه ی آن ها و استخراج کاربردهای عملی صورت می گیرد.

سرویس های بالا که توسط مایکروسافت معرفی شدند، متمرکز بر افراد تازه کار در صنعت یادگیری ماشین بودند. علاوه بر آن ها، نوت بوک های وب اپلیکیشن با تمرکز روی کاربران حرفه ای یادگیری ماشین معرفی شد. اپلیکیشن های مورد نظر با پکیج های آماده ی Azure Machine Learning Python SDK عرضه می شوند و طبق ادعای ردموندی ها، محیطی کاملا امن و حرفه ای برای فعالیت در حوزه ی یادگیری ماشین دارند.

اگرچه ابزارهای اپلیکیشنی مایکروسافت را نمی توان ابزارهایی بدیهی برای فعالان حوزه ی یادگیری ماشین نامید، اما قابلیت های جدید آن ها به توسعه دهنده ها کمک می کند تا بدون نیاز به فرایندهای جانبی آماده کردن محیط کار، تجربه ی یادگیری ماشین را شروع کنند. درواقع اپلیکیشن های نوت بوک تمامی منابع ابری مورد نیاز را برای شروع کار در اختیار توسعه دهنده ها قرار می دهند.

گوگل دیتاست آموزش هوش مصنوعی با ۵ میلیون عکس منظره عرضه کرد

گوگل علاوه بر تحقیقات در حوزه ی هوش مصنوعی، ابزارهای مورد نیاز این صنعت همچون دیتاست  ها را نیز برای علاقه مندان آماده سازی و ارائه می کند.

به گزارش زومیت، طراحی سیستم های هوش مصنوعی که توانایی تشخیص دقیق منظره ها از یکدیگر و شناسایی منظره ی مشابه در عکس های متعدد را داشته باشند، همیشه موضوع مهمی در زیرمجموعه ی تحقیقات هوش مصنوعی گوگل بوده است. چنین سیستم هایی به عنوان مثال می توانند آبشار نیاگارا را از آبشارهای عادی دیگر تشخیص دهند یا با دیدن عکس یک منظره در تصویری دیگر، یکسان بودن آن ها را بیان کنند.

غول موتور جست وجو سال گذشته Google-Landmarks را ارائه کرد؛ مجموعه ای از داده  ی منظره ها که گوگل ادعای بزرگ ترین مجموعه ی جهان را روی آن داشت. به علاوه آن ها ۲ مسابقه به نام های Landmark Recognition 2018 و Landmark Retrieval 2018 هم برگزار کردند که بیش از ۵۰۰ محقق یادگیری ماشین در آن ها حضور یافتند.

گوگل اکنون در مسیر توسعه ی مدل های پیچیده تر بینایی کامپیوتری در حوزه ی تشخیص منظره ها، نسخه ی جدیدی از دیتاست مناظر را عرضه کرد. نسخه ی جدید که به نام Google-Landmarks-v2 عرضه شد، دوبرابر تصاویر بیشتر و هفت برابر مناظر بیشتر را در خود جای داده است. به علاوه، مسابقات یادگیری ماشین نیز در جامعه ی مجازی Kaggle گوگل اجرا شدند. درکنار این موارد، کد منبع و مدل فریمورک Detect-to-Retrieve هم ارائه شد که برای شناسایی منطقه ای تصاویر کاربرد دارد.

بینجی کائو و توبیاس ویاند، مهندسان نرم افزار هوش مصنوعی گوگل درباره ی ابزارهای جدید گفتند:

هر دو فرایند شناسایی تصویر و تشخیص شباهت ها نیازمند دیتاستی بسیار عظیم خواهد بود که هم تعداد عکس ها و هم تنوع منظره ها در آن ها بالا باشد. ما امیدوار هستیم که این دیتاست به پیشرفت فناوری های موجود در شناسایی تصاویر و تشخیص شباهت ها منجر شود.

پراکندگی جغرافیایی مناظر موجود در دیتاست Landmark-V2

دیتاست های عظیم به توسعه ی بهتر یادگیری ماشین کمک می کنند

طبق ادعاهای مهندسان گوگل، Google Landmark V2 بیش از ۵ میلیون عکس از ۲۰۰ هزار منظره ی گوناگون دارد که از عکاسان سرتاسر جهان گردآوری شده است. عکاس های مورد نظر، عکس های خود را برچسب گذاری کرده اند. درنتیجه عکس ها شامل برچسب هایی همچون برج الخلیفه، پل گلدن گیت، برج پیزا و دیگر مناظر مشهور جهان بودند. محققان گوگل پس از دریافت عکس های برچسب گذاری شده، آن ها را با عکس های تاریخی و کمترشناخته شده از Wikimedia Commons تکمیل کردند. مخزن مذکور به بنیاد ویکی مدیا تعلق دارد و به عنوان مخزنی آنلاین برای عکس، صوت و هر نوع محتوای رسانه ای رایگان محسوب می شود.

مهندسان گوگل درباره ی فریمورک Detect-to-Retrieve هم توضیحاتی ارائه کردند. مدل منتشرشده که با استفاده از مجموعه ای ۸۰ هزار عددی از دیتاست اصلی آموزش داده شد، قابلیت ترسیم جعبه هایی پیرامون مناظر و موضوعات مورد نظر را ارائه می کند. چنین ابزاری، اهمیت مناطق چارچوب بندی شده را در بررسی یادگیری ماشین افزایش می دهد که منجر به افزایش دقت می شود.

شرکت در هر دو رقابت گوگل در حوزه ی یادگیری ماشین برای عموم آزاد است. مسابقه ی Landmark Recognition 2019 با هدف طراحی مدل های هوش مصنوعی تشخیص دهنده ی مناظر اجرا می شود. هدف مسابقه ی Landmark Retrieval 2019 نیز استفاده از سیستم هوش مصنوی برای پیدا کردن تصاویر یک منظره ی خاص بیان شد. مجموع جوایز مسابقات به ۵۰ هزار دلار می رسد. به علاوه برنده ها برای ارائه ی روش های خود به کارگاه Second Landmark Recognition Workshop دعوت می شوند که در حاشیه ی کنفرانس بینایی کامپیوتری و تشخیص الگوی ۲۰۱۹ در لانگ بیچ کالیفرنیا برگزار خواهد شد.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آرشیو اخبار, اخبار, دکه خبر, سخت افزار, نرم افزار, کامپیوتر, گزارش, گفت و گو ارسال و , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *