سخنان سهیل معینی از مشکلات تدوین آیین نامه قانون حمایت از حقوق معلولان

قانون حمایت از حقوق معلولان  مشتمل بر 34 ماده و 29 تبصره 20 اسفند ماه 96 در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و 22 فروردین ماه  به تایید شورای نگهبان رسید. بعد از تصویب قانون برخی از مواد آن که نیاز به بودجه نداشت برای اجراء به دستگاه های مختلف ابلاغ شد و برخی دیگر نیز یا باید آیین نامه اجرایی داشته باشند یا بودجه مناسب برای اجرایی شدن در سطح کشور.

ماده هایی که در قانون نیاز به بودجه دارند تا تعیین بودجه سال 98 توسط دولت اجرایی نمی شوند اما موادی هم هستند که برای اجرایی شدن نیاز به آیین نامه دارند. در مورد این مواد نیز سازمان بهزیستی بعد از تصویب این قانون جلساتی را با حضور کارشناسان و نمایندگان NGO ها تشکیل داد. روند به این صورت است که بعد از نوشتن و تنظیم، این آیین نامه ها برای تایید و بررسی به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسال می شوند.

برای آگاهی از روند این جلسات در سازمان بهزیستی با سهیل معینی مدیرعامل شبکه تشکلهای نابینایان و کمبینایان کشور به گفتگو پرداختیم. وی دراین باره میگوید:« حدود سه ماه است که بحث تدوین آیین نامه های قانون حمایت از حقوق معلولان آغاز شده است و مسئولان بهزیستی با توجه به نظر کارشناسان این حوزه و نمایندگان سازمانهای مردم نهاد معلولان به تدوین این آیین نامه ها پرداخته اند.

البته فقط چند ماده در قانون مذکور به آیین نامه اجرایی نیاز دارند. بسته به نوع ماده آیین نامه های آن یا سه ماه هستند و یا شش ماهه؛ به این معنا که باید طی سه یا شش ماه آیین نامه نوشته، تنظیم و برای بررسی به وزارتخانه ارسال شود. از جمله این ماده ها میتواند به مواد 12،13و10  اشاره کرد. معینی ادامه میدهد: در ماده 12 قانون حمایت از حقوق معلولان به پرداخت 30 تا 50 درصد ارتقای سطح کارایی به کارفرمایانی که معلولان را استخدام میکنند اشاره شده است و پرداخت حق بیمه سهم کارفرما هم در ماده 13 گنجانده شده است برای تدوین مسیری مشخص برای اجرای این دو ماده بحث و جدلهای بسیاری در سازمان وجود داشت اما در نهایت به این نتیجه رسیدم که کارفرمایان برای دریافت این تسهیلات باید فرد معلول را بیمه کرده و قراردادی یک ساله با حقوق متناسب با قانون کار با او منعقد کنند تا بتواند از تسهیلاتی که در قانون برای انها در نظر گرفته شوده است استفاده کند. » مدیر انجمن باور با اشاره به موضوع نظارت بر اجرای این قوانین میگوید:« بحثهایی بسیاری در خصوص توان تشکیلاتی سازمان بهزیستی در نظارت بر  اجرای این قوانین صورت گرفت. اما واقعیت آن است که تشکیلات سازمان بهزیستی در اشتغال ضعیف است. این تشکیلات از منابع انسانی کافی برخوردار نیست به طوری که عملاً در سطح شهرستانها  فقط یک کارشناس در این زمینه فعالیت میکند.

باید مشخص شود سازمان بهزیستی در حمایت از اشتغال چه وظایفی دارد.» این کارشناس حوزه معلولان با اشاره به تحولات سازمان بهزیستی بیان میکند:« مسئولان بهزیستی از تحولات جدید خبر دادند که از جمله  میتوان به ایجاد مراکز پشتیبانی از اشتغال معلولان توسط بخش خصوصی اشاره کرد.  اما باید در نظر داشت چقدر این تشکیلات شکل گرفته است در حال حاضر بیشتر این تشکیلات در حد پایلوت هستند و عملاً هنوز داخل مدار نشدند و نیازبه تقویت دارند. واقعیت آن است که اشتغال افراد معلول از حمایتهای ویژه ای برخوردار نیست.» معینی می افزاید:« یکی دیگر از نکات مطرح شده در جلسات، فقدان ارتباط ماهوی میان بخش اشتغال سازمان بهزیستی و وزارت تعاون است. در بخش کار وزارتخانه طرحها و رویکردهای مختلف اشتغالزا وجود دارد بحث ما این است که  چرا سازمان بهزیستی از این رویکرد ها استفاده نمیکند؟ جایگاهش دراین رویکردها چیست؟آیا از بودجه های تخصیصی توانسته استفاده کند؟ مباحث بسیاری دراین زمینه شکل گرفت که سبب شد تنظیم آیین نامه این دو ماده  از قانون به طول انجامد.»

مدیرعامل انجمن باور در ادامه این گفتگو به شهریه دانشجویان معلول هم اشاره میکند و میگوید:« درحال حاضر درگیر آیین نامه ماده 9 هستیم در مورد این ماده هم بحث های بسیاری وجود دارد اینکه چه کسانی از این خدمت بهره مند شوند. بسیاری از معلولانی که از این امتیاز استفاده میکردند با مشکلات متعددی روبه رو بودند. از جمله اینکه دانشجویان اول باید شهریه را پرداخت میکردند بعد فیشهای پرداختی را به بهزیستی تحویل میدادند.

در بیشتر اوقات بهزیستی این هزینه ها را دیر پرداخت می کرد. این در حالیست که بسیار از دانشجویان توان پرداخت ابتدایی  شهریه را هم نداشتند.  و بعضی اوقات دانشجو میان بهزیستی و دانشگاه سرگردان می شود و به خاطر دیر پرداخت شدن شهریه از سوی بهزیستی مشکلاتی از طرف دانشگاه برای او ایجاد می شود. به طور کلی روند واحدی برای پرداخت شهریه دانشجویی وجود ندارد.» معینی ادامه می دهد:« با توجه به تفاهم نامه سازمان بهزیستی و دانشگاه آزاد اسلامی و تخفیف 20درصدی  که دانشگاه برای دانشجویان معلول در نظر گرفته می شود، مابقی هزینه ها را سازمان بهزیستی پرداخت میکند. اما هنوز در دانشگاه های دیگر این تفاهم نامه یا منعقد نشده یا اگر همچون دانشگاه پیام نور به امضا رسیده است در عمل اجرایی نشده است. سعی کردیم در آیین نامه جدید این مشکلات دیده شود و برای حل آن راهکارهایی اتخاذ گردد.»

وی با بیان آنکه مشکلات در بخش دانشگاهی معلولان بسیار است بیان می کند:« یکی دیگر از این مشکلات، عدم تناسب هزینه های در مقاطع تحصیلی بالاتر یعنی کارشناسی ارشد و دکتری است. هزینه های که سازمان دراین مقاطع پرداخت می کنند کفاف شهریه را نمی دهد و دانشجویان باید مابقی هزینه تحصیل را خودشان پرداخت کنند.  بهزیستی به طور متوسط بین 60 تا 70 در صد از شهریه ها پرداخت میکند یعنی ممکن است دانشجوی 30 درصد شهریه و دانشجوی معلول دیگری 100درصد شهریه را دریافت کند.  در این میان نظر مددکاری است که تشخیص  دهد فرد نیازمند دریافت شهریه است با نه . یکی از بحث ها ان است که تصمیمات به گونه ای اتخاذ شود که کمترین ارجاع به نظر مددکار صورت گیرد. چرا که مددکاری میتواند نظرش از یک استان به استان دیگری متفاوت باشد. شاید مددکار نیت بدی نداشته باشد اما سلایق دخالت میکند و شاید دراین میان حقی ناحق شود.»

این کارشناس حوزه معلولان با اشاره به متن قانون در خصوص فرد معلول نیازمند واجد شرایط در بخش شهریه دانشجویان می گوید:« ابتدا باید این جمله معنی شود که فرد معلول نیازمند واجد شرایط  یعنی چه کسی.  این بند یعنی همه معلولان واجد شرایط دریافت تحصیلات رایگان نیستند. سازمان بهزیستی میگوید نیازمند را من تشخیص میدهم. بحث ما این است که بهزیستی با چه ضوابطی این کار را انجام میدهد.

بحث دیگر خارج کردن کامل دانشجو از چرخه مالی در پرداخت شهریه است. بحث دیگر ان است که این آیین نامه فقط به شهریه مرتبط است یا اقدامات رفاهی را هم شامل میشود. به عنوان مثال وسایل کمک آموزشی، منابع آموزشی بحث رفاهی مثل خوابگاه و …آیا مشمول این آیین نامه خواهند شد یا نه؟ در خصوص این موضوعات هنوز بحث و نظرهای مختلفی وجود دارد و اینکه دانشجویان معلول تا چه اندازه از این امکانات میتوانند بهره مند شوند؟ آیا دانشجو میتواند دو رشته تحصیلی را با شهریه رایگان بگذراند؟ آیا اگر دانشجویی در هشت ترم کارشناسی اش  را نگرفت دولت مکلف است باز هم به او شهریه پرداخت کند یا نه؟ این مباحث بسیار ظریف و حساس هستند که باید برای آن راه کارهایی اندیشیده شود. جا دارد از برخی دوستان انجمن ها نیز گله ای دوستانه کنم. چرا که بر خلاف همیشه که صحبت میشود سازمانهای مردم نهاد معلولان نماینده گروه هدف هستند در بعضی موارد دیده میشود حتی در پیش نویس آیین نامه هم نظر نمی دهند، بهتر است بگویم انجمن ها پای کار نمیآیند.»

وی با اشاره به اینکه بهزیستی 30 هزار دانشجوی معلول در کشور دارد بیان می کند:« با وجود این آمار چرا کانونهای دانشگاهی ما درگیر این روند نیستند. متاسفانه نهادهایی که به اسم دانشجو تشکیل میشوند و باید مدافع حقوق آنها باشند پای کار نیستند و از وظیفه اصلی شان که دفاع از حقوق دانشجویان معلول است غافل هستند.» معینی در ادامه صحبت هایش به قوانینی اشاره میکند که در قانون به آیین نامه نیاز ندارند اما  در عمل برای اجرای صحیح نیاز به  دستور العمل اجراییست. وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد قانون کاهش ساعت کاری میگوید:« یکی از موادی که نیاز به دستور العمل اجرایی دارد همین است که باید مشخص شود این کاهش ساعت کاری مشمول چه کسانی خواهد شد. به طور کلی روح حاکم بر ماده  میگوید 10 ساعت کاهش ساعت کاری برای افرادیست که به طور تمام وقت سر کار است.

یعنی افرادی که 44 ساعت در هفته کار میکنند.  معلولانی که در طول هفته فقط24 ساعت کار می کنند مثل معلم ها در آموزش و پرورش نمی توانند از این بخش از قانون استفاده  کنند. معلمان دارای معلولیت به شدت دنبال این 10 ساعت کاهش کار هستند که باید به انها بگوییم این ماده شامل معلم ها نمیشود. چرا که آنها فقط 24 ساعت در هفته کار میکنند و در ایام تابستان و اعیاد هم تعطیل هستند. برای توضیح بیشتر باید بگویم این ماده در ابتدا قرار نبود به این صورت در قانون آورده شود. مقرر شده بود این ماده فقط شامل معلولانی باشد که به لحاظ شاخص های جسمی و عدم دسترس پذیریهای محیطی، کار تمام وقت شان در محیط منجر به آسیب به سلامتشان گردد.

به عنوان مثال افراد ضایعه نخاعی که مشکلات متعددی در محیط کار دارند و مستعد زخم بستر هستند بعد از دو ساعت نشستن بر روی ویلچر باید یک ساعت را در جایی دراز کشیده تا خون در پاهایشان به جریان افتاده و مانع ابتلا آنها به رخم بستر شود. از طرفی به خاطر اینکه این معلولان دسترسی به سرویسهای بهداشتی مناسب در محیط کار ندارند  در طول روز مایعات کمتری مصرف میکنند که نیازی به  دستشویی نداشته باشند که این امر بعد از گذشت چند سال آسیب جدی به کلیه و دستگاه های گوارشی و مجاری اداری فرد می رساند. »

وی می افزاید:« برای اینکه  این معلولان دچارآسیب نشوند باید تمهیداتی برایشان اتخاذ گردد. عمده کاهش ساعت کار به عنوان یک حق شامل این افراد میشود. فرد نابینا یا ناشنوا چه دلیلی دارد که ساعت کارش کم  شود. این بخش از قانون شامل بسیاری از گروه های معلولیتی نبود اما با حمایت سازمان بهزیستی این بخش به همه معلولان اختصاص یافت. اما دوستان معلول باید آگاه باشند این کاهش ساعات کاری مشکلات استخدامی برایشان ایجاد میکند. این احتمال وجود دارد در آزمون های استخدامی مختلف با هزار بند و تبصره از جذب معلولان به خاطر این امتیازها سر باز زنند.»

وی در پایان صحبت هایش به بخش خصوصی هم اشاره می کند و می گوید:«  دراین بخش هیچ کارفرمایی کارمندی که در هفته بخواهد 10 ساعت کمتر ازدیگران با همان حقوق و مزایا کار کند را جذب نمیکند. این خدمت در بعضی بخشها میتواند به ضرر فرد معلول باشد. درضمن کاهش ساعت کار برای دستگاه های مجری هم هزینه بر است. مثلاً در سازمان آموزش و پرورشی که کمبود معلم دارد حال آموزگار معلول هم بخواهد 10 ساعت در هفته در محیط کار حاضر نشود دولت باید فردی را در این زمان جایگزین معلم معلول اش کند که این امر آموزش و پرورش را با هزینه های بیشتری رو به رو می کند.  به همین دلیل این امتیاز را به افراد معلولی دادند که تمام وقت کار میکنند و مابقی مشمول این ماده نمیشوند.

منبع: ایران سپید

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در اخبار, اهم اخبار نابینایان در رسانه های داخلی., گزارش, گفت و گو ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 4 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *