مقایسه آخرین ورژن های دو سیستم عامل برتر موبایل جهان

اندروید پی و iOS 12، جدیدترین نسخه‌های سیستم‌ عامل موبایل گوگل و اپل محسوب می‌شوند. در این مقاله، ویژگی‌های عمده‌ی نسخه‌های آزمایشی آن‌ها را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم.

ا

گوگل و اپل در حال حاضر نسخه‌های آزمایشی جدیدترین سیستم‌عامل‌ موبایل خود را با نام‌های اندروید پی و iOS 12 منتشر کرده‌اند. نسخه‌ی نهایی این دو در پاییز پیش‌ رو از راه خواهد رسید؛ اما توسعه‌دهندگان و کاربرانی که مشتاق‌اند هرچه زودتر به تجربه‌ی استفاده از آخرین نسخه‌های اندروید و iOS دست یابند، می‌توانند همین حالا نسبت به نصب آن‌ها اقدام کنند. برای آنکه دریابید نسخه‌ی آزمایشی این سیستم‌عامل‌ها هر کدام از چه ویژگی‌هایی برخوردار است و در مقایسه با دیگری در چه جایگاهی قرار می‌گیرد، با ما همراه باشید.

نسخه‌های تازه‌ی اندروید و iOS فعلا در مرحله توسعه و تکامل به‌سر می‌برند و احتمال دارد ویژگی‌ها و قابلیت‌های فعلی را در ماه‌های آینده از دست بدهند یا ویژگی‌های دیگری به آن‌ها افزوده شود. با توجه به این مسئله، تلاش می‌کنیم به‌جای بررسی جزء به جزء، نمایی کلی از آن‌ها به تصویر بکشیم. علاوه بر این، باید این نکته را در نظر داشته باشید که iOS محتویات بیشتری دارد؛ زیرا اپل تمام اپلیکیشن‌های موبایل و همچنین دسکتاپ خود را در یک زمان به‌روزرسانی می‌کند؛ درحالی‌که به‌روزرسانی اندروید تنها شامل چارچوب کلی سیستم‌عامل می‌شود و اپلیکیشن‌های دیگر نظر جیمیل و گوگل مپس به‌صورت مجزا به نسخه‌ی جدید ارتقا می‌یابند.

سلامت دیجیتال

گوگل و اپل در این زمینه ویژگی‌های تقریبا یکسانی ارائه می‌دهند. آی‌اوس ۱۲ و اندروید پی هر دو داشبوردی رنگارنگ در اختیار شما قرار می‌دهند که اطلاعاتی همچون مدت استفاده از گوشی و بیشترین اپلیکیشن‌های اجراشده را در بر دارد. این داشبورد به‌نوعی نگاهی کاربرپسند و غیر تهدیدآمیز به میزان مصرف شما از گوشی هوشمند دارد.

این ویژگی در نسخه‌ی آزمایشی iOS 12 ظاهری یکدست و ساده دارد و بسیار کاربردی است. تنظیم محدودیت زمانی در استفاده از اپلیکیشن‌ها به‌خوبی کار می‌کند (قابلیتی که اندروید پی نیز آن را دریافت خواهد کرد) و حتی می‌توانید در صورتی که از این محدودیت‌ها احساس آزردگی کنید، آن‌ها را زیر پا بگذارید.

از آنجایی که این قابلیت هنوز برای اندروید پی منتشر نشده است، امکان اجرای آن فعلا وجود ندارد؛ اما با بررسی اسکرین‌شات‌های منتشرشده و جزئیاتی که گوگل فاش کرده است، به‌ نظر می‌رسد که عملکرد آن تا حد زیادی با نمونه‌ی ارائه‌شده از سوی اپل شباهت دارد. اگر قصد تحلیل یا تغییر عادات خود را در استفاده از گوشی هوشمند دارید، اندروید پی و iOS 12 هر دو نیازهای شما را در این زمینه پوشش خواهند داد.

پیام‌رسانی

اپل با انیموجی‌ها و میموجی‌های بامزه‌ای که اکنون از حالت فانتزی و غیر کاربردی خارج و به قابلیتی سودمند و سرگرم‌کننده تبدیل شده‌اند (البته به شرطی که صاحب آیفون ۱۰ باشید)، پیروز مطلق این بخش محسوب می‌شود. علاوه بر این، اکنون می‌توان با فیس‌تایم اقدام به برقراری تماس ویدئویی گروهی کرد که بدون شک وجه تمایز بزرگی برای سیستم‌عامل اپل به‌حساب می‌آید.

تلاش‌ گوگل در بخش پیام‌رسانی همچنان در باتلاقی از آشفتگی و سردرگمی گرفتار مانده است. روزگاری بر این باور بودیم که هنگ‌اوتز (Hangouts) سرانجام به یگانه اپلیکیشن پیام‌رسانی چندپلتفرمی گوگل که قادر به انجام هر کاری است، تبدیل خواهد شد؛ اما به‌ نظر می‌رسد گوگل هرگز با این چشم‌انداز موافق نبوده و در عوض تلاش‌های خود را به «Android Messages» و اپلیکیشن محکوم به فنای «الو» معطوف کرده است.

البته هرچند iMessage با دستگاه‌های غیر اپلی بیگانه است؛ اما برقراری تماس‌ ویدئویی گروهی و استفاده از ایموجی‌ها در اندروید با برنامه‌های شخص ثالث امکان‌پذیر است. در مجموع به‌ نظر می‌رسد اپل در زمینه‌ی پیام‌رسانی که یکی از نیازهای روزانه و و ضروری کاربران محسوب می‌شود، راهبرد کاملا مشخصی را دنبال می‌کند؛ درحالی‌که گوگل نه‌تنها هنوز به اهمیت این بخش پی نبرده؛ بلکه حتی نمی‌داند به کدام سو در حرکت است.

واقعیت افزوده

اپل با افزودن تجربیات مشترک به پلتفرم قدرتمند ARKit و ارائه‌ی اپلیکیشن جدید Measure (برنامه‌ای که عملکرد بسیار خوبی در اندازه‌گیری ابعاد اشیاء واقعی دارد) به مجموعه‌ی نرم‌افزاری‌اش در iOS 12، یک بار دیگر در بخش واقعیت افزوده یک سر و گردن بالاتر از گوگل قرار می‌گیرد.

بسته‌ی واقعیت افزوده‌ی گوگل برای اندروید ARCore نام دارد و احتمالا مجزا از اندروید به‌روزرسانی خواهد شد؛ اما به‌ نظر می‌رسد که برای رسیدن به سطح قابل قبول هنوز نیاز به زمان دارد. اگر قصد اجرای اپلیکیشن‌های واقعیت افزوده و واقعیت مجازی را دارید، iOS فعلا بهترین مکان برای انجام این کار محسوب می‌شود و سابقه‌ی بسیار بهتر اپل در ارائه‌ی جدیدترین به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری برای کاربرانش نیز یک وجه تمایز قابل توجه برای سیستم‌عامل موبایل این شرکت به‌شمار می‌رود.

با این حال، گوگل ظاهرا در این بخش صاحب برگ برنده‌ی بزرگی است. این شرکت در کنفرانس I/O 2018 از نمونه‌ی نمایشی گوگل مپس در واقعیت افزوده رونمایی کرد؛ قابلیتی که با نمایش فلش‌ها و جهت‌ها در دنیای واقعی، درک مسیریابی را در سطح خیابان آسان‌تر می‌کند. این ویژگی هیجان‌انگیز می‌تواند عقب‌ماندگی گوگل در بخش واقعیت افزوده را تا حدودی جبران کند.

دستیارهای دیجیتال

بدون هیچ حرف و حدیثی، با قاطعیت می‌توان گفت که گوگل در این نبرد به‌خصوص با اقتدار اپل را از میدان به‌ در می‌کند. با این حال با توجه به ویژگی‌های جدیدی که در پاییز پیش‌ رو از راه می‌رسند، از جمله میانبرهای جدید سیری (روشی برای افزودن مجموعه‌ای از اقدامات درون یک فرمان صوتی)، دستیار دیجیتال اپل نیز حرف‌هایی برای گفتن خواهد داشت.

اپل در کنفرانس توسعه‌دهندگان خود این ویژگی را به‌خوبی نمایش داد؛ اما برای آنکه از عملکرد آن در دنیای واقعی مطلع شویم و دریابیم که آیا کاربران زمان خود را صرف طراحی میانبرهای اختصاصی خواهند کرد یا نه،  باید هنوز منتظر بمانیم. گوگل اسیستنت با ویژگی Routines تقریبا عملکرد مشابه را ارائه می‌دهد؛ اما جذابیت آن به اندازه‌ی میانبرهای سیری نیست.

پیشنهادات جدید سیری که در صفحه‌ی قفل گوشی ظاهر می‌شوند، دیگر ویژگی امیدوارکننده‌ی این دستیار دیجیتال به‌حساب می‌آیند. اندروید گهگاهی برای هشدار درباره‌ی وضعیت آب‌وهوا و ترافیک همین کار را انجام می‌دهد؛ اما دست‌ کم تا آنجایی که در نمونه‌ی نمایشی شاهد بودیم، میانبرهای سیری جامع‌تر و متمرکزتر هستند و کاربردی‌تر به‌ نظر می‌رسند.

اندروید پی و iOS 12 هر دو درباره‌ی میانبرهایی که می‌خواهید در اپلیکیشن‌ها از آن‌ها استفاده کنید، به شما پیشنهاد می‌دهند. به‌عنوان مثال، می‌توانید به‌جای باز کردن اپلیکیشن تاکسی‌یاب لیفت برای بازگشت به خانه، تنها با یک دستور نسبت به انجام این کار اقدام کنید. با این حال، عملکرد این ویژگی‌ها در دستیارهای دیجیتال اپل و گوگل تا حدودی متفاوت است. سیری در تنظیم میانبرها دست کاربر را به میزان بیشتری باز می‌گذارد؛ درحالی‌که گوگل اسیستنت میانبرها را به‌صورت خودکار و براساس آنچه از شما می‌داند، پیشنهاد می‌دهد.

این ویژگی قطعا جای پیشرفت بسیار زیادی دارد. اگر آینده‌ی گوشی‌های هوشمند را در دستگاهی به‌عنوان دستیار شخصی هوشمند متصور شویم که نیازی به گرفتن آن در دست وجود ندارد، گوگل ظاهرا سریع‌تر قادر به رسیدن به آن نقطه خواهد بود. با این حال، اگر تعداد ویژگی‌های جدیدی که برای اندروید پی و iOS 12 منتشر می‌شود در نظر بگیریم، iOS 12 قابلیت‌های تازه‌ی بیشتری برای ارائه دارد. اپل همچنین به تأکید بر این مسئله که سیری داده‌ها و اطلاعات شخصی کاربران را نه در فضای ابری، بلکه روی گوشی ذخیره و محافظت می‌کند، ادامه می‌دهد. بنابراین حریم شخصی، نقطه‌ی قوت دستیار دیجیتال اپل محسوب می‌شود.

دیگر موارد

کاربران اپل بیش از کاربران گوگل باید در انتظار به‌روزرسانی نرم‌افزاری بزرگ امسال باشند؛ اما به‌محض انتشار می‌توانند نسبت به دریافت آن اقدام کنند. همان‌طور که قبلا اشاره شد، این مسئله تا حدی بدین خاطر است که گوگل اپلیکیشن‌های خود را به‌صورت مجزا از اندروید به‌روزرسانی می‌کند.

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های جامانده از سیستم‌عامل موبایل اپل، اعلان گروهی است که سرانجام با iOS 12 از راه می‌رسد. علاوه بر این، اکنون مدیریت گذرواژه‌‌ها در iOS بهبود یافته است و در صورتی که یک گذرواژه را برای سرویس‌های متعددی به‌ کار بگیرید، به شما هشدار داده می‌شود. نمایشگر باتری نیز اصلاحات مورد نیاز را دریافت می‌کند و اکنون جزئیات بیشتری نمایش می‌دهد. حتی تمام ویژگی‌های عمده‌ی جدید نظیر اسکرین تایم و میموجی در این مرحله (نسخه‌ی آزمایشی) عملکرد بسیار خوبی دارند. با این حال، چه خوب می‌شد اگر اپلیکیشن تصاویر اپل می‌توانست با دریافت برخی بهبودها تا حدی خود را به گوگل فوتوز نزدیک‌تر کند.

گوگل در طرف مقابل فارغ از اشکالات یادشده، نوید سیستم‌عامل بسیار جذابی را می‌دهد. تنظیمات هوشمندتر « Do Not Disturb» یکی از نقاط قوت اندروید پی محسوب می‌شود. با این حال، انتظار داریم که ویژگی‌هایی نظیر محدودیت اپلیکیشن‌ها و محدودیت‌های ساعت خواب در مقایسه با نمونه‌های اپل، عملکرد قابل درک‌تری داشته باشند.

اندروید پی همانند iOS 12 به شما امکان می‌دهد اعلان‌های اپلیکیشن‌های به‌خصوص را خاموش کنید. همچنین کنترل‌های حرکتی و پشتیبانی از بریدگی که گوگل آن‌ها را از اپل الهام گرفته است، باید استفاده از اندروید را بیش از پیش لذت‌بخش‌ کنند. این دو سیستم‌عامل موبایل در سال‌های گذشته موارد متعددی را از یکدیگر اقتباس کرده‌اند؛ در نتیجه هر دو تقریبا در یک سطح مشابه قرار می‌گیرند. ما اکنون از آن دوره که یکی از آن‌‌ها می‌توانست با رونمایی از قابلیتی مهم و جدید، کاربران رقیب را جذب خود کند، عبور کرده‌ایم. این داستان در سال جاری نیز کماکان تداوم خواهد داشت و به‌روزرسانی‌های کمابیش مشابه راه خود را به اندروید و iOS باز خواهند کرد. در عین حال، انتخاب بین این دو سیستم‌عامل موبایل به دلیل موضوعاتی حول محور حریم شخصی، اکوسیستم، سازگاری و امنیت همچنان بسیار مهم است. اندروید پی و iOS 12 در این زمینه‌ها تفاوت چندان قابل ملاحظه‌ای با یکدیگر ندارند و انتخاب یکی از این دو در نهایت به سلیقه و انتخاب شخصی کاربران بستگی خواهد داشت.

شما کاربران زومیت بیش از همه در انتظار کدام سیستم‌ عامل موبایل هستید؟ لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع gizmodo

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در اندروید, دسترس پذیری, دنیای فن آوری, رصد آن سوی مرز, متنوع از سراسر وب, گزارش ارسال و , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − چهار =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *