دکه ی خبر دنیای تکنولوژی و فناوری/تاریخ انتشار، شنبه 13 خرداد ۹۶

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه ی نابينايان شرکت پکتوس. در چهل و دومین شمارگان دکه خبر دنياي تکنولوژي و فناوري، 15 خبر تقديم شما گراميان مي شود.

استارتاپ‌ های برتر اینوتکس معرفی شدند

 

نمایشگاه نوآوری و فناوری (اینوتکس ۲۰۱۷) با معرفی سه استارتاپ برتر و برگزاری اختتامیه، به کار خود پایان داد.

به گزارش زومیت، نمایشگاه نوآوری و فناوری (INOTEX2017) پس از ۴ روز به کار خود در تهران پایان داد. در مراسم اختتامیه این رویداد فناورانه، از سه استارتاپ برتر این نمایشگاه تقدیر شد.

در این دوره از نمایشگاه بیش از ۱۲۰ شرکت و تیم استارتاپی ایرانی و خارجی حضور داشتند. این استارتاپ ها و شرکت ها هر کدام به اندازه و توان خود در اکوسیستم نوآوری فعال هستند.

حمیدرضا امیری نیا، مدیر برگزاری نمایشگاه اینوتکس اعلام کرد که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پارک فناوری پردیس در دو سال اخیر تلاش کردند تا INOTEX را از حالت نمایشگاهی صرف خارج و تبدیل به یک رویداد مهم در حوزه نوآوری و فناوری کشور کنند. بدین ترتیب با اضافه کردن نشست های شبکه سازی و اختصاص پاویون های جداگانه به شرکت ها و استارتاپ های فعال در حوزه ی نوآوری، اینوتکس به رویدادی فراتر از یک نمایشگاه عادی تبدیل شد.

امیری نیا گفت: «همه ما در این نمایشگاه تلاش می کنیم تا فرآیند ایده تا عمل و رسیدنش به بازار را بهبود بخشیم. البته به جز بازارهای داخلی، نیم نگاهی هم به بازارهای بین المللی داریم؛ زیرا معتقدیم فعالیت در حوزه ی محصولات و خدمات high tech باید یک فعالیت بین المللی باشد.

اکبر قنبرپور، رئیس مرکز فن بازار ملی ایران در مراسم پایانی اینوتکس ۲۰۱۷ اعلام کرد: «در جریان این نمایشگاه ما دو پاویون اختصاصی برای ارائه بیش از ۴۵ اختراع و فناوری آماده سرمایه گذاری و همچنین ۱۵ پروژه ی تحقیقاتی و پژوهشی داشتیم. دو رویداد یکی در بخش تجهیزات پزشکی و دیگری در بخش ارائه ی استارتاپ های فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز در حاشیه اینوتکس ۲۰۱۷ آغاز به کار کردند.»

قنبرپور توضیح داد: «در جشنواره ی بخش پزشکی، ما ارائه ی حضوری ۸ نوآوری را برای بیش از ۱۵ سرمایه گذار اجرا کردیم که به برگزاری ۳۱ جلسه بین نوآوران و سرمایه گذاران منتهی شد. در بخش استارتاپی نیز ۷ استارتاپ برای ۲۵ سرمایه گذار ارائه ی خود را در قالب استارتاپ  دمو انجام دادند که ۲۱ جلسه کسب وکاری نیز در این بخش برگزار شد.»

به گفته ی رئیس مرکز فن بازار ملی ایران، ۶ تفاهم نامه و ۲ قرارداد در حاشیه برگزاری اینوتکس ۲۰۱۷ به مبلغ بیش از ۹ میلیارد تومان میان سرمایه گذاران و نوآوران امضا شده است.

استارتاپ های برتر اینوتکس

در اینوتکس یک مسابقه در قالب امتیازدهی شرکت کنندگان به سه گروه شرکت های نوآور ایرانی، استارتاپ های ایرانی و استارتاپ های ایرانیان خارجی غیر مقیم برگزار شد. در این مسابقه با امتیازدهی بیش از ۲ هزار شرکت کننده، استارتاپ ها و شرکت های برتر انتخاب شدند که به شرح زیر هستند:

شرکت نوآور برتر ایرانی: نیک آوید شريف؛ فعالیت: طراحی و تولید تجهیزات فرودگاهی (ژنراتورهای برق هواپیما)

استارتاپ برتر ایرانی: پیشگامان آماد راه ابریشم (فالکو)؛ فعالیت: حمل و نقل کالا

استارتاپ برتر ایرانی خارج از کشور: ره بین صنعت نصیر؛ فعالیت: سیستم های کمک راننده پیشرفته خودرو

پشتیبان، خدمت رسان پشتیبانی شرکت ها شد

خدمت جدیدی با نام پشتیبان برای ارائه ی خدمات پشتیبانی فنی به شرکت های کوچک و متوسط راه اندازی شد.

به گزارش زومیت، سرویس جدیدی با نام «پشتیبان» برای ارائه ی تخصصی خدمات پشتیبانی فنی به شرکت های کوچک و متوسط توسط شرکت محاسب ارقام خاورمیانه راه اندازی شد.

پشتیبان خدمات خود را در بخش های شبکه، سخت افزار و نرم افزار به شرکت ها، دفاتر و سازمان های کوچک و متوسط ارائه می کند تا راه حلی برای این شرکت ها باشد.

با رشد پهنای باند در کشور ما، رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات در کسب وکارها روزبه روز بیشتر می شود. اما این رشد در زیرساخت های فنی سازمان ها به سختی انجام می شود. یکی از مشکلات در این مسیر، کمبود اطلاعات کافی برای تصمیم گیری و نیاز شرکت ها به پشتیبانی مناسب است. بر این اساس سرویس پشتیبان طراحی شد.

پشتیبان یک سرویس اشتراکی است که ضمن راه اندازی یک مرکز تماس پشتیبانی ویژه مشتریان، متخصصان فنی در حوزه های مختلفِ نیاز سازمان، دور هم جمع شده اند تا نه تنها سازمان بتواند به بهترین طراحی در زیرساخت فنی دست یابد، بلکه این موضوع با هزینه مناسب و نیز پشتیبانی فنی بلندمدت انجام پذیرد.

بر اساس اعلام شرکت ارائه دهنده ی سرویس پشتیبان، این سرویس می تواند دغدغه های شرکت های کوچک و متوسط در زمینه ی امور رایانه ای از جمله شبکه، سخت افزار و نرم افزار را برطرف کند.

این سامانه برای شرکت هایی که تا ۷۰ نفر پرسنل دارند مناسب است. آموزشگاه ها، آژانس های مسافرتی، دفاتر اسناد رسمی، مدارس و شرکت های کوچک و متوسط بخشی از مشتریان پشتیبان هستند.

سامسونگ به کودکان و نونهالان ایرانی آموزش فناوری می دهد

شرکت سامسونگ با برگزاری برنامه آموزشی YOUNGSTERS ACADEMY به کودکان و نونهالان ایرانی، استفاده از فناوری های نوین را یاد می دهد.

به گزارش زومیت، شرکت سامسونگ برنامه یYOUNGSTERS ACADEMY را با مضمون آموزش در ایران برگزار کرد تا کودکان و نونهالان ایرانی شیوه ی استفاده از فناوری های نوین را یاد بگیرند.

این رویداد با حضور کودکان و نونهالان ایرانی به همت دفتر سامسونگ در مجتمع تجاری چارسو برگزار شد.

در این مراسم سامسونگ با بهره گیری از مربیان باتجربه و استفاده از ابزارهای سنتی و نوین، به کودکان و نونهالان استفاده مناسب از فناوری های نوین را در کنار استفاده از ابزارهای سنتی آموزش داد.

در این دوره از YOUNGSTERS ACADEMY که با حضور مسئولان دفتر سامسونگ در ایران و اصحاب رسانه برگزار شد، ۲۰ کودک و نونهال ایرانی توسط نیروهای مجرب سامسونگ آموزش دیدند. شرکت کنندگان این دوره در مسابقات دونفره نیز شرکت کردند.

رویداد YOUNGSTERS ACADEMY یکی از فعالیت های مسئولیت اجتماعی شرکت سامسونگ است که در سراسر دنیا برگزار می شود. این رویداد در ایران نیز مانند کشورهای دیگر در دوره های متفاوت برگزار می شود تا کودکان، بیشتر با استفاده درست از فناوری های نوین آشنا شوند.

به زودی: امکان رانندگی با خودروهای خودران وِیمو در منطقه فینیکس آریزونا

متقاضیان رانندگی با خودروهای خودران وِیمو، به زودی این اجازه را جهت تردد در منطقه فینیکس ایالت آریزونا خواهند داشت.

به گزارش زومیت، خودروهای خودران کمپانی وِیمو، زیرمجموعه گروه آلفابت، تاکنون میلیون ها کیلومتر از جاده های ایالات متحده را پشت سر گذاشته اند. حال زمان آن فرارسیده است که استفاده از این خودروها در اختیار عموم قرار گیرد. این شرکت هم اکنون درخواست های مبنی بر استفاده از خودروهای خودران را در غالب طرح «رانندگی زودهنگام» می پذیرد. در این طرح این اجازه به رانندگان در منطقه فینیکس داده خواهد شد تا با اجاره کردن خودروهای خودران به کارهای روزمره خود بپردازند.

در این طرح صدها نفر این شانس را خواهند داشت تا از خودروهای خودران وِیمو به صورت روزانه استفاده کرده و در ازای استفاده رایگان از این خدمات، تجربیات خود را با وِیمو به اشتراک بگذارند. این شرکت پیش بینی می کند این دوره آزمایشی، کمک شایانی به شناخت هرچه بیشتر مسیرهای انتخابی رانندگان، میزان برقراری ارتباط آنها با خودرو و کمبودهای اطلاعاتی و سیستم های کنترلی در خودروها کند.

جان کِرَفیک، مدیر عامل وِیمو، در اظهار نظر اخیر خود در این باره می گوید: هدف از این طرح آن است که این امکان برای متقاضیان فراهم شود تا هر روز و در هر زمانی که مایل باشند بتوانند در منطقه ای که بیش از دو برابر سن فرانسیسکو وسعت دارد با خودروهای خودران ما جا به جا شوند.

رانندگان با دو خودروی خودران لکسوس RX450H و کرایسلر پسیفیکا هیبرید متعلق به وِیمو، در این طرح مشارکت خواهند داشت و اجازه تردد در منطقه فینیکس به آنها داده خواهد شد. متقاضیان جهت ثبت نام از طریق سایت وِیمو می توانند اقدام کنند.

جهت سرعت بخشیدن به حضور هرچه بیشتر خودروهای خودران، وِیمو اعلام کرد که ۵۰۰ دستگاه خودروی کرایسلر پسیفیکا هیبرید جدید به ناوگان خود اضافه خواهد کرد. این خودروها توسط وِیمو به سیستم های اتوماتیک و خودران مجهز شده و به ۱۰۰ خودروی پسیفیکای دیگر که طی ۶ ماه گذشته وارد جاده ها شده اند، اضافه خواهند شد. تولید چندین مینی ون هم در طول ماه آینده در دستور کار این شرکت قرار دارد.

دستیار خانگی اسنشال هوم توسط شرکت تازه تاسیس اندی رابین معرفی شد

بعد از معرفی گوشی موبایل اسنشال فون، شرکت تازه تاسیس اندی رابین از دستیار خانگی اسنشال هوم (Essential Home) برای رقابت با دستیارهای هوشمند خانگی رونمایی کرد.

به گزارش گجتنیوز، تا به امروز دستیارهای خانگی بسیاری در اختیار کاربران قرار گرفته اند که از جمله آنها می توان به آمازون اکو و گوگل هوم اشاره کرد. اما اسنشال هوم یک تفاوت عمده با این گجت ها دارد و آن، بهره گیری از صفحه نمایش لمسی است. همانند دیگر دستیارهای خانگی، اسنشال هوم از دستورهای صوتی پشتیبانی کرده و فرمان های کاربران را در کمترین زمان ممکن انجام خواهد داد. به واسطه اسپیکر آن نیز در صورت تمایل، می توان موسیقی دلخواه را از طریق این دستگاه پخش کرد. به علاوه، کاربران می توانند با تنظیم یادآورها، کارهای خود را به شکل بهتری مدیریت کنند.

در واقع دستیار خانگی اسنشال هوم به منظور کنترل وسایل هوشمند خانه طراحی شده و کاربران از طریق سیستم عامل اختصاصی آن با نام “Ambient”، قادر به کنترل صوتی دستگاه های مختلف خواهند بود.

اما شاید صفحه نمایش لمسی دایره ای گجت جدید شرکت اسنشال، وجه تمایز آن با محصولات مشابه باشد. در حالی که گجت های فعلی همچون آمازون اکو و گوگل هوم اسپیکرهایی هوشمند همراه با میکروفون هستند، این وسیله جدید به کاربران اجازه می دهد تا آن را از طریق نمایشگر لمسی کنترل کرده و بازخورد سریع آن را دریافت کنند. اخیرا کمپانی آمازون نیز با معرفی دستگاه «اکو شو»، سیستمی مشابه را پیش روی کاربران قرار داده که احتمالا مورد توجه بسیاری از افراد قرار خواهد گرفت.

هنوز زمان عرضه دستیار خانگی اسنشال هوم مشخص نشده است

متاسفانه اطلاعات چندانی از نحوه عملکرد سیستم عامل Ambient و توانایی های دستیار خانگی اسنشال هوم در کنترل وسایل هوشمند در دست نیست. به علاوه، در سایت رسمی این شرکت نیز قیمت یا زمان معرفی آن اعلام نشده است. با این حال سازندگان از وجود کیت توسعه ای مخصوص برای توسعه دهندگان خبر داده اند تا امکان یکپارچه سازی وسایل و اپلیکیشن های بیشتر با این گجت جدید فراهم شود. به هر صورت برای آشنایی بیشتر با این دستیار جدید، چاره ای جز انتظار نداریم.

بد افزار Judy بیش از 36 میلیون دستگاه اندرویدی را آلوده کرده است!

اخیرا محققان به یک مورد مخرب، بد افزارJudy دست پیدا کرده اند که از طریق اپلیکیشن ها به سیستم کاربر نفوذ کرده و به کسب درآمد برای هکر می انجامد.

به گزارش گجتنیوز، هفته گذشته، محققان Check Point یک بد افزاربه نام “Judy” را پیدا کرده اند که ظاهرا بیش از 36 میلیون دستگاه اندرویدی را آلوده کرده است. ابزار کلید خودکار تعداد زیادی از کلیک های جعلی در تبلیغات را ایجاد می کند که باعث می شود هکرها از این عملیات پول های کلانی را به جیب بزنند. این بد افزاراز طریق 41 اپلیکیشن که توسط یک شرکت کره ای توسعه داده شده منتشر گردیده و به سرعت بین 4.5 الی 18.5 میلیون بار دانلود شده است.

بد افزارJudy ، پلی برای کسب درآمد نامشروع هکرها

نکته جالب این است که بسیاری از این برنامه ها سال ها بود که در پلی استور گوگل موجود بودند، اما تمامی آنها اخیرا به روزرسانی شده بودند. گروه Check Point همچنین چندین اپلیکیشن را کشف کرده است که توسط توسعه دهندگان دیگری نوشته شده اند، اما همچنان به بد افزارJudy آلوده شده اند. مشخص نیست آیا ارتباطی بین این توسعه دهندگان وجود دارد یا آنکه بد افزارجودی به طور تصادفی یا آگاهانه بین برنامه های مختلف پخش شده باشد!

همانطور که گفته شد، برنامه های حاوی بد افزارJudy توسط یک شرکت کره ای توسعه یافته اند. این شرکت Kiniwini نام دارد که از نام ENISTUDIO برای معرفی خود در گوگل پلی استفاده می کند. در همین راستا خود گوگل اخیرا برنامه های مخرب را از فروشگاه اپلیکیشن های خود حذف کرده است. تمامی برنامه های توسعه پیدا کرده توسط این تیم حاوی عبارت Judy در عنوان خود هستند.

گروه امنیتی Check Point در این مورد می گوید: هکرها برای دور زدن بخش امنیتی گوگل پلی یک برنامه به ظاهر جذاب را طراحی کرده اند، اما به لطف این برنامه هکرها به دستگاه قربانی اتصال پیدا کرده و آن را وارد اپ استور می کنند. هنگامی که یک کاربر یک برنامه مخرب را دانلود می کند، خیلی بی سر و صدا دریافت کننده ها را به ثبت می رساند که به ایجاد یک ارتباط با سرور C&C می انجامد. سرور با یک تخریبگر واقعی که شامل کدهای جاوا اسکریپت، یک رشته عامل کاربر و آدرسی مشخص توسط نویسنده بد افزاراست کنتلر می شود. این بد افزارآدرس های اینترنتی را با استفاده از عامل کاربری که همانند مرورگرهای کامپیوتری در یک صفحه وب پنهان هستند عمل کرده و با تغییر مسیر به یک وب سایت دیگر می روند.

هنگامی که وب سایت هدف راه اندازی شد، بد افزارJudy با استفاده از کدهای جاوا اسکریپت بر روی آگهی هایی که مبتنی بر زیرساخت های تبلیغات گوگل هستند کلیک می کنند. پس از هر کلیک، نویسنده بد افزارمبلغی را به ازای این کلیک و ترافیک نامشروع از توسعه دهنده دریافت می کند.

اگر شما هم از یکی از اپلیکیشن های جودی بر روی گوشی یا تبلت خود استفاده می کنید، همین حالا آن ها را پاک کنید.

مایکروسافت در حال کار روی نسخه جدیدی از ویندوز موبایل است

برخی گزارش ها حاکی از برنامه ی مایکروسافت برای کار روی نسخه ای جدید از سیستم  عامل های ویندوز موبایل هستند.

به گزارش زومیت، در حالی که به نظر می رسد با توجه به شکست نسخه های ویندوزفون ۸ و ۸.۱ و ویندوز ۱۰ موبایل و ناکامی آن ها در به دست آوردن بازار مناسب، آزمایش بتای گوشی  هوشمند مایکروسافت خیلی هم موفقیت آمیز نبوده باشد؛ اما برپایه ی گزارش های اخیر، این کمپانی هنوز هم قصد تسلیم شدن در مسیر توسعه ی موبایل را ندارد. به بیانی دیگر، در حالی که مایکروسافت در همه ی تلاش های خود در زمینه ی ویندوز موبایل شکست خورده است، ولی باز هم آن ها در حال کار روی یک تجربه ی موبایلی دیگر هستند.

بر پایه ی گزارش جدیدی که از برد سامز، نویسنده ی پایگاه Petri منتشر شده، وی اشاره کرده است که ردموندی ها در حال کار روی یک سخت افزار جدید برای ویندوز ۱۰ موبایل هستند. این دستگاه سخت افزاری قرار است به عنوان دستگاهی باشد که تجربه ی موبایلی جدیدی را که مایکروسافت در فکر ارائه ی آن بوده است، به نمایش بگذارد و به نظر می رسد که این کار با رابط کاربری متفاوتی با آنچه که ما تا به حال شناخته ایم، انجام خواهد شد.

سامز چنین باور دارد که دستگاه مورد نظر مایکروسافت شاید سال آینده معرفی شود. چنین دستگاهی بدون شک از برنامه های کاربردی یونیورسال ویندوز استفاده می کند؛ برنامه هایی که مایکروسافت در حال حاضر با جدیت در حال پیش بردن آن ها است؛ اما ردموندی ها در عین حال نیاز به توسعه ی تجربه ی جدیدی خواهند داشت تا بتوانند از هر دو جنبه ی سخت افزاری و نرم افزاری عملکرد خوبی ارائه دهند و حضور موفقی در بازارها داشته باشند. مایکروسافت همچنین تمایل و حسن نیت مصرف کنندگان و خرده فروشان را نیز در نسخه های قبلی ویندوزفون کاهش داده است؛ بنابراین ممکن است که همه ی این عوامل به عنوان موانعی بر سر راه پیشرفت آن ها مطرح باشند. اما باید به این نکته هم اذعان کرد که خریداران معمولا دمدمی مزاج هستند و حافظه شان نیز چندان طولانی نیست و معمولا تجارب بد را زود به فراموشی می سپارند، پس خیلی چیزها می تواند تغییر کند و هیچ کاری نشدنی نیست.

بسیاری از صاحب نظران چنین استدلال می کنند که مایکروسافت شاید بخواهد ویندوز ۱۰ را روی پردازنده های ARM و به عنوان جانشینی برای ویندوز ۱۰ موبایل قرار دهد. ویندوز ۱۰ روی ARM (نسخه ای که در اینجا منظورمان است) کاملا به عنوان نسخه ای از ویندوز ۱۰ پرو مطرح است تا بتواند فرصت لازم را برای ارا ئه ی تجربه های جدیدی از دستگاه های قابل حمل برای لپ تاپ های پشتیبانی شده با پردازنده های کوالکام و تبدیل شونده های ویندوزی فراهم کند. این اتفاقی است که می توانیم اکنون در دستگاه های سرفیس پروی جدیدی ببینیم که از سیستم LTE نیز پشتیبانی می کنند.

حالت محتمل تر هم آن است که نسخه ی بی نام و فعلا معرفی نشده ی ویندوز موبایل، جایی باشد که مایکروسافت بتواند به طور فعال روی آینده ی محتمل خود در زمینه ی تکرار تجربه ی ویندوز موبایل و امکان سنجی آن به خوبی کار کند.

به جز حالتی که در آن محصولی کاملا شکست خورده همانند یک رابط الهام گرفته شده از ویندوز فون ۷ معرفی شود؛ مسلما همه ی ما برای دیدن آنچه که مایکروسافت برای خدمات موبایلش رو می کند، بسیار هیجان زده خواهیم بود.

بلومبرگ: اپل تولید بلندگوی هوشمند مبتنی بر سیری را آغاز کرد

به نقل از زومیت و به گزارش بلومبرگ، اپل تولید انبوه بلندگوی هوشمند خود را مبتنی بر دستیار صوتی هوشمند سیری آغاز کرده و از این رو احتمال رونمایی از آن در WWDC 2017 افزایش یافت.

محصولات اپل امروزه طیف گسترده ای از نیازهای کاربران را پوشش می دهد، به طوری که این کمپانی با تولید آیفون، اپل تی وی، آیپد، مک بوک و آی مک سعی کرده تا کاربران خود را در هر فرم فکتور و پلتفرمی تنها نگذارد. البته موفقیت آمازون با بلندگوی هوشمند اکو و پس از آن عرضه ی محصولی از سوی غول جستجو با نام گوگل هوم، انتشار اخبار در مورد توسعه ی محصولی مشابه توسط اپل را مبتنی بر دستیار صوتی هوشمند سیری را در پی داشت تا جای خالی اپل در این حوزه نیز با وجود رقبا خالی نباشد.

بلومبرگ به نقل از منابع نزدیک به اپل اعلام کرده که این کمپانی تولید انبوه بلندگوی هوشمند مبتنی بر سیری را آغاز کرده است. انتظار می رود این بلندگوی هوشمند در کنفرانس توسعه دهندگان اپل که در اولین روزهای ماه ژوئن یا به بیان روشن تر هفته ی آینده برگزار می شود، رونمایی شود. البته با وجود رونمایی از این بلندگوی هوشمند در WWDC 2017، عرضه ی این بلندگو به نقل از منابع نزدیک پایان سال جاری میلادی اتفاق خواهد افتاد.

بلندگوی اپل با بهره گیری از فناوری هایی نظیر صدای ساراند مجازی (Virtual Surround Sound) و ارتباط عمیق با سایر محصولات اپل، با بلندگوهای هوشمند موجود در بازار تفاوت چشمگیری خواهد داشت.

بلندگوی هوشمند اپل دو هدف اصلی را پی می گیرد: یکی از این اهداف کنترل خودکار و هوشمند گجت های مرتبط با اینترنت اشیا مبتنی بر سیستم هوم کیت این کمپانی و دیگری درگیر کردن هرچه بیشتر کاربران محصولات اپل با این پلتفرم و اضافه کردن گجتی دیگر برای حفظ وابستگی آن ها است. رونمایی از بلندگوی هوشمند مبتنی بر سیری را می توان سیاستی خواند که اپل با در پیش گرفتن آن در پی دفع تهدیدی است که از سوی آمازون و گوگل ایجاد شده است. در صورتی که اپل چنین محصولی را راهی بازار نمی کرد، به طور حتم شماری از کاربران محصولات اپل در خلا موجود به سمت گوگل هوم یا اکوی آمازون رفته و در این صورت مقدمات خروج کامل آن ها از سیطره ی این کمپانی ایجاد می شد، چراکه در صورت استفاده از بلندگوی هوشمند رقبا، رفته رفته کاربران به سمت سرویس هایی نظیر اسپاتیفای، آمازون پرایم یا گوگل پلی رفته و سرویس های اپل مشتریان خود را از دست می داد.

با رشد منفی فروش آیفون های اپل که برای چند فصل رنگ واقعیت به خود گرفته، درآمدزایی از طریق سرویس ها اهمیت بسیار زیادی برای کاپرتینویی ها پیدا کرده است، بطوریکه تیم کوک نیز در ۱۸ ماه اخیر تاکید بیشتری روی سرویس های اپل دارد. تیم کوک انتظار دارد تا درآمد اپل از سرویس هایش تا سال ۲۰۲۰ میلادی به بیش از دو برابر میزان کنونی که ۲۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ بود، افزایش یابد. به طور حتم بلندگوی هوشمند می توان تاثیر بیشتری در ایجاد وابستگی به سرویسی نظیر اپل موزیک میان کاربران داشته باشد. اپل موزیک سرویسی است که کاربران در ازای استفاده از آن حق اشتراک ۱۰ دلار ماهیانه پرداخت می کنند.

بلندگوی هوشمند اپل تلاش برای حفظ کاربران حول سرویس های این کمپانی است

کمپانی تایوانی Inventec که وظیفه ی تولید ایرپادهای بی سیم اپل را برعهده دارد، بلندگوی هوشمند این کمپانی را نیز تولید خواهد کرد. شنیده ها حکایت از این دارد که در چند ماه اخیر کارکنان اپل بصورت مخفیانه  اقدام به آزمایش این بلندگوی هوشمند در خانه های خود کرده اند. اپل اواخر سال ۲۰۱۶ میلادی به طرح نهایی خود از بلندگوی سیری رسیده است.

به نظر می رسد پس از سال ۲۰۱۳ اپل دوباره طی WWDC 2017 اقدام به رونمایی از محصولات سخت افزاری خواهد کرد. علاوه بر بلندگوی هوشمند مبتنی بر سیری، انتظار می رود شاهد معرفی بروزرسانی تبلت های جدید این کمپانی نیز باشیم. اپل تبلت آیپد پرو ۹.۷ اینچی خود را در مارس ۲۰۱۶ بروز کرده و تا امروز خبری از بروزرسانی آیپد پرو ۱۲.۹ اینچی نبوده، از این رو به نظر می رسد کنفرانس توسعه دهندگان این کمپانی بهترین زمان و مکان برای بروز شدن شماری از محصولات سخت افزاری کاپرتینویی ها است.

بنابر شنیده ها، اپل امیدوار است تا با تکیه بر فناوری پیشرفته صوتی بکار گرفته شده در بلندگوی خود، عملکردی برتر در مقایسه با رقبا داشته باشد. صدای رساتر این بلندگو در کنار امکان سنجش ویژگی آکوستیک محیط باعث می شود تا بلندگوی اپل بصورت خودکار اقدام به تنظیم بلندی صدا در بهترین حالت ممکن کند.

انتظار می رود اپل امکان توسعه ی اپلیکیشن  برای بلندگوی هوشمندش را توسط سایر توسعه دهندگان امکان پذیر کند. این کمپانی سال گذشته امکان استفاده از سیری را برای سایر کمپانی ها نظیر فیسبوک و اوبر ممکن کرد. اپل پیش از این نیز در سال ۲۰۰۶ یک بلندگو را با نام iPod Hi-Fi راهی بازار کرد که البته به علت قیمت بالا پس از ۱۸ ماه نتیجه ای جز توقف تولید برای این محصول به همراه نداشت. باید دید که ورود دوباره ی کاپرتینویی ها به این بازار البته با چاشنی هوشمند موفق خواهد بود یا خیر؟

کینگستون از رم های جدید هایپر ایکس با فرکانس ۴۰۰۰ مگاهرتز رونمایی کرد

رم های جدید سری هایپر ایکس کینگستون از نوع DDR4 هستند و فرکانس آن ها تا ۴۰۰۰ مگاهرتز می رسد.

به گزارش زومیت، در خلال برگزاری رویداد کامپیوتکس 2017 کمپانی کینگستون از جدیدترین رم های سری هایپر ایکس رونمایی کرده است که از فرکانس ۴۰۰۰ مگاهرتز برخوردارند.

رم های جدید هایپر ایکس از نوع DDR4 هستند و در قالب ماژول های تکیِ ۸ و ۱۶ گیگابایتی و کیت هایی تا سقف ۱۲۸ گیگابایت (۸ ماژول ۱۶ گیگابایتی) عرضه می شوند. سرعت رم های جدید که با ۱.۳۵ ولت کار می کنند بین ۲۴۰۰ تا ۴۰۰۰ مگاهرتز است و از تاخیر CAS بین ۱۲ تا ۱۹ سیکل برخوردارند.

رم های جدید کینگستون با استفاده از پروفایل های XMP 2.0 اینتل به صورت اتوماتیک برای رسیدن به ماکزیمم سرعت کلاک وعده داده شده تیون می شوند و در نتیجه برای استفاده در کنار چیپ ست های جدید اینتل و AMD بهینه خواهند بود. کینگستون در مورد محصولات جدیدش گفته است که هر یک از رم ها به صورت صد در صد در کارخانه تست شده و شامل خدمات پس از فروش مادام العمر می شود.

در صورتی که از کاربران بسته های حافظه هایپر ایکس پردیتور باشید برایتان جالب خواهد بود که بدانید رم های جدید از همان بورد های مشکی رنگ و پخش کننده های حرارتی استفاده می کنند که در نسل قبلی رم های هایپر ایکس پردیتور استفاده شده بود.

کمپانی کینگستون اعلام کرده که رم های جدید آماده عرضه به بازار هستند؛ اما در مورد قیمت آنها اطلاعاتی در اختیار نداریم.

شماره مدل
مشخصات

HX424C12PB3/8
8GB 2,400MHz DDR4 CL12

HX424C12PB3K2/16
16GB 2,400MHz DDR4 CL12

HX424C12PB3K4/32
32GB 2,400MHz DDR4 CL12

HX424C12PB3/16
16GB 2,400MHz DDR4 CL12

HX424C12PB3K2/32
32GB 2,400MHz DDR4 CL12

HX424C12PB3K4/64
64GB 2,400MHz DDR4 CL12

HX426C13PB3/8
8GB 2,666MHz DDR4 CL13

HX426C13PB3K2/16
16GB 2,666MHz DDR4 CL13

HX426C13PB3K4/32
32GB 2,666MHz DDR4 CL13

HX426C13PB3/16
16GB 2,666MHz DDR4 CL13

HX426C13PB3K2/32
32GB 2,666MHz DDR4 CL13

HX426C13PB3K4/64
64GB 2,666MHz DDR4 CL13

HX430C15PB3/8
8GB 3,000MHz DDR4 CL15

HX430C15PB3/16
16GB 3,000MHz DDR4 CL15

HX430C15PB3K8/128
128GB 3,000MHz DDR4 CL15

HX433C16PB3K4/32
32GB 3,333MHz DDR4 CL16

HX436C17PB3K2/16
16GB 3,600MHz DDR4 CL17

HX436C17PB3K4/32
32GB 3,600MHz DDR4 CL17

HX440C19PB3K2/16
16GB 4,000MHz DDR4 CL19

اینتل پردازنده Core i9 را معرفی کرد ؛ محصولات جدید خانواده Core X

پردازنده Core i9 را باید جدیدترین و قدرتمندترین سی پی یو اینتل تا به امروز دانست که با قیمتی نجومی و در کنار دیگر محصولات خانواده Core X معرفی شده است.

به گزارش گجتنیوز، همانطور که از مدت ها قبل انتظار می رفت، شرکت اینتل نسل جدید پردازنده های خانواده Core X را در نمایشگاه کامپیوتکس 2017 معرفی کرد. در این محصولات پردازنده هایی قدرتمندتر از نسخه های Core i5 و Core i7 کنونی موجود در بازار دیده می شود. به عنوان مهمترین محصول جدید عرضه شده از Core X اینتل، باید به پردازنده Core i9 اشاره کرد که به عنوان یک سری جدید از این خانواده شناخته می شود.

این پردازنده ها در پایین ترین حد دارای 4 هسته هستند که در نهایت و با رسیدن به پردازنده Core i9 به 18 هسته می رسند. پردازنده اینتل Core i9 دارای 36 رشته پردازشی بوده و باید آن را قوی ترین پردازنده دسکتاپ تا به امروز دانست که به قیمت هزار و نهصد و نود و نه دلار به فروش خواهد رسید. این پردازنده جدید اینتل نخستین محصولی است که در دسکتاپ ها قابلیت عملکرد ترافلاپ را عرضه می کند. به لطف این سرعت بسیار بالا پردازنده قادر است تا یک تریلیون عمل را در هر ثانیه انجام دهد.

محصولات جدید خانواده Core X با پردازنده Core i5-7640X آغاز می شوند. این محصول 4 هسته ای بوده و در کل 4 رشته دارد و کاربران می توانند آن را به قیمت 242 دلار خریداری کنند. محصولات جدید عرضه شده از سری Core i7 متفاوت هستند. به عنوان پایین ترین مدل آن ها باید به یک پردازنده ای 4 هسته ای متشکل از 8 رشته با قیمت 339 دلار اشاره کرد. بهترین محصول این سری دارای 10 هسته و 20 رشته بوده و به قیمت 599 دلار به فروش خواهد رسید.

قیمت بالاترین مدل پردازنده Core i9 دو هزار دلار است

سری Core i9 نیز شامل چند محصول متنوع است.  مدل 12 هسته ای و دارای 24 رشته آن دارای قیمت 999 دلار و مدل 16 هسته ای و دارای 32 رشته آن دارای قیمت 1699 دلار است. پردازنده i5-7640X و i7-7740X و دو مدل دیگر بر اساس معماری کیبی لیک ایکس (Kaby Lake X) ساخته شده اند، در حالی که مابقی محصولات بر اساس معماری توسعه یافته اما یک نسخه قدیمی تر اسکای لیک ایکس (Skylake X) بنا شده اند.

این چیپست ها به لطف مجهز شدن به تکنولوژی Turbo Boost Max 3.0 شرکت اینتل، در مقایسه با محصولات پیشین، حین انجام عملیات ها درگیرکننده چند هسته تا 10 درصد و حین پردازش عملیات های تک هسته ای تا 15 درصد عملکرد بهتری دارند. این پردازنده ها توسط چیپست مادربورد X299 جدید اینتل پشتیبانی خواهند شد. به عنوان مشتریان هدف محصولات جدید سری Core i5 و Core i7 و مخصوصا سری تازه معرفی شده C i9 باید به گیمرهای حرفه ای اشاره کرد. کاربرد دیگر آن ها تحلیل و پردازش محتواهای سنگین واقعیت مجازی خواهد بود.

اینتل همچنین در مورد جانشین معماری Kaby Lake نیز صحبت کرد. این معماری Coffee Lake نام داشته و در مقایسه با نسل پیشین تا 30 درصد عملکرد بهتری خواهد داشت. این شرکت هنوز درباره زمان عرضه محصولات جدید مخصوصا پردازنده Core i9 اظهار نظری نکرده است.

AMD پردازنده 32 هسته ای EPYC را برای استفاده در سرور معرفی کرد

AMD در کامپیوتکس 2017 از نسل جدید پردازنده های سرور خود با نام EPYC رونمایی کرد.

به گزارش زومیت، همان طور که انتظار می رفت، AMD در جریان مراسم اختصاصی خود در کامپیوتکس ۲۰۱۷ از پردازنده های ۱۶ هسته ای تردریپر (THREADRIPPER) و نسل جدید پردازنده های سرور خود با نام اپیک (EPYC) رونمایی کرد.

پردازنده های EPYC که تا پیش از این با نام رمز ناپل (Naples) شناخته می شدند، با ۳۲ هسته، ۱۲۸ لاین PCIe و پشتیبانی از مموری ۸ کاناله برای استفاده در دیتاسنترها و سرورها طراحی شده اند. AMD پس از ۵ سال غیبت در بازار پردازنده های سرور، قرار است ۲۰ ژوئن با EPYC دوباره به عنوان رقیبی برای اینتل به میدان رقابت بازگردد.

معرفی EPYC در جریان کنفرانس AMD به صورت بسیار مختصر صورت گرفت و به جز اطلاعاتی که در بالا به آن اشاره شد، جزئیات دیگری در رابطه با این پردازنده از سوی ای ام دی ارائه نشده است. انتظار می رود طی روزهای آینده و تا قبل از عرضه ی رسمی EPYC به بازار، AMD جزئیات بیشتری از این پردازنده ها منتشر کند.

آینده حمل و نقل شهری در دست اسکوتر الکتریکی

حمل و نقل شهری نیازمند استفاده از خودروهای الکتریکی است، اما این خودروها تا چند سال دیگر در دسترس همگان نخواهند بود؛ اسکوترهای الکتریکی با قیمت پایینی که دارند، می توانند جای خالی این خودروها را تا زمان ارائه شدن آن ها پر کنند.

به گزارش زومیت، خودروهای الکتریکی در آينده ای نزدیک در سراسر جاده ها حضور خواهند یافت و سلطنت خودروها و کامیون های پرمصرف بنزینی و گازوییلی به پایان خود نزدیک خواهد شد؛ ولی هنوز راهی طولانی تا پذیرش ناوگان خودروهای پاک الکتریکی در جهان باقی مانده است؛ اما شاید راه  حلی موقت و مقرون به صرفه تا رسیدن به هدف نهایی وجود داشته باشد.

شرکت تایوانی گوگورو، راه حل مناسبی پیشنهاد می دهد. این شرکت به تازگی از اسکوتر جدیدی با نام گوگورو ۲ رونمایی کرده است که در ماه میلادی جاری در تایوان در دسترس خواهد بود. به  گزارش سایت وِرج: این اسکوترها می توانند در ۴.۳ ثانیه به  سرعت ۵۰ کیلومتر بر ساعت دست یابند. حداکثر سرعت آن ها ۹۰ کیلومتر بر ساعت است و با یک  بار شارژ کامل قادر به طی مسافت ۱۱۰ کیلومتر هستند.

گوگورو ۲ در تایوان قیمتی معادل ۳۸,۸۰۰ دلار تایوان دارد و درصورتی که در بازار های جهانی عرضه شود، قیمتی معادل ۱۲۹۵ دلار آمریکا خواهد داشت. شرکت سازنده می گوید تا پایان سال میلادی این محصول قابلیت ارائه در بازارهای جهانی با توجه به ارزیابی های شرکت خواهد داشت.

استفاده گسترده از این اسکوترها می تواند به فراگیر شدن استفاده از خودروهای برقی کمک کند. با این حال یکی از محدودیت های استفاده از این فناوری در حال ظهور، گریبان این محصولات را نیز گرفته است. این محدودیت درواقع راه اندازی زیرساخت های لازم برای حمایت از تغییر به سمت حمل و نقل الکتریکی است که باید بر موانع آن غلبه شود.

این اسکوترها می توانند برای کاهش استفاده از سوخت های فسیلی در حمل و نقل، به ویژه در محیط های شهری که مسافت های کوتاه مانعی نیست، نقشی حیاتی ایفا کنند. برنامه هایی همچون CitiBike با موفقیت ثابت کرده اند که می توانند پل ارتباطی میان هدف امروز ما برای جابجایی در شهر ها و رسیدن به انرژی کاملاً پاک در آینده باشند.

خمپاره انداز خودکشش روسی، جنگ افزاری برای قرن 21

خمپاره  اندازهای امروزی از قرن بیستم وارد میدان های نبرد شده و تا به حال به عنوان عضوی جدا ناپذیر از آن، طی این سال ها با تکامل و بهسازی همراه بوده اند؛ روسیه نیز اخیرا از یک خمپاره انداز خودکشش رونمایی کرده که به معرفی آن می پردازیم.

به گزارش گجتنیوز، خمپاره انداز یک لوله فلزی کوتاه و قطور دارد و به منظور شلیک غیر مستقیم آتش بر روی هدف بکار می رود. پرتابه های خمپاره برد و سرعت کمی دارند و هنگام پرتاب با زاویه های بیش از 45 درجه شلیک می شوند. خمپاره  انداز جنگ افزاری مهم در میدان های نبرد به شمار می رود که وظیفه آن فراهم کردن آتش پشتیبانی کوتاه برد برای نیروهای خودی است. این جنگ افزار در کالیرهای گوناگون طراحی و ساخته شده است؛ از کالیبر 60 میلی متری که توسط سربازان حمل و در میدان نبرد بکار گرفته می شود تا خمپاره  اندازهای 240 میلی متری که به دلیل وزن بالایشان توسط خودرو کشیده می شوند و برد آتش بالایی دارند.

شرکت (سهامی عام) روسی ماتاویلیخکا زاوودی (Motovilikhinskie Zavody) واقع در شهر پرم که در صنعت متالوژی و ساخت جنگ افزار مشغول است، در همکاری با شرکت دفاعی (سهامی) روسی انتیسیتو تحقیقاتی مرکزی بیریویسنیک (Burevestnik) واقع در شهر نیژنی نووگورود، سامانه خمپاره انداز 120 میلی متری جدیدی توسعه داده که روی خودرو نظامی تایگر نصب شده است.

این جنگ افزار جدید اولین بار در یکی از مراکز آزمایش جنگ افزارها متعلق به انیسیتو تحقیقاتی جیئودیسی (Geodesy) واقع در مسکو دیده شد و شامل مجموعه ای یکپارچه از نمونه افزایش برد یافته خمپاره انداز 120 میلیمتری به همراه سامانه تمام خودکار آماده سازی و شلیک است که توان شلیک مهمات هدایت دقیق را نیز دارد.

این سامانه خمپاره انداز بردآتش، دقت، توان تحرک بالایی دارد و به سربازان این امکان را می دهد تا با سرعتی بالا و در زمانی کوتاه، بسته به نوع ماموریت در میدان های نبرد امروزی، به طوری موثری اقدام به شلیک آتش بر سر دشمن کنند. کشورهای عراق و مصر علاقه مندی خود به این سامانه جدید را ابراز کرده و امیدوارند بتوانند آن را به خدمت بگیرند.

به صورت کلی از مهم ترین مزیت هایی که خمپاره  اندازهای خود کشش دارند، قابلیت تحرک بالای آنان است اجازه می دهد خدمه پس از اجرای آتش، به سرعت جابه جا شوند تا بدین ترتیب احتمال کشف محل آنان و نابودی توسط آتش ضد آتشبار دشمن کاهش یابد. همانطور که گفته شد خودرویی که برای حمل و کشش این سامانه در نظر گرفته شده تایگر نام دارد؛ این خودرو ساخت کمپانی روسی گاز است و خودویی همه جارو با پیکربندی 4×4 محسوب می شود. 4 نمونه موتور با قدرت های 180 تا 215 اسب بخار برای تایگر در نظر گرفته شده است که می توانند بیشینه سرعت جاده ای 140 کیلومتر بر ساعت را برای آن فراهم  کنند.

رهگیری موشک قاره پیما ؛ موفقیت تاریخی برای سامانه دفاع موشکی آمریکا

ایالات متحده آمریکا برای اولین بار، موفق به رهگیری موشک قاره پیما شد. رهگیری موشک بالستیک قاره پیما موفقیتی بزرگ برای سامانه دفاع موشکی آمریکا به حساب می آید که برای اولین بار در جهان به انجام رسیده است.

به گزارش گجتنیوز، دریاسالار جان سایرینگ، رئیس آژانس دفاع موشکی آمریکا آزمایش رهگیری موشک قاره پیما را “دستاوردی بزرگ” توصیف کرد. آژانس دفاع موشکی آمریکا در یادداشتی اعلام کرده : نتایج اولیه حاکی از آن است که اهداف اصلی آزمایش به دست آمده است.با این حال متخصصان در حال ارزیابی عملکرد سامانه دفاع موشکی بر اساس اندازه گیری های از راه دور و اطلاعات جمع آوری شده در طول آزمایش هستند

موشک رهگیر از سیلو زیرزمینی در پایگاه هوایی وندنبرگ کالیفرنیا پرتاب و به سمت موشک هدف که از جزایر مارشال در اقیانوس آرام شلیک شده بود، پرواز کرد. موشک هدف نیز به شکل اختصاصی برای شبیه سازی موشک های قاره پیما طراحی شده بود، به این معنی که سرعتش از موشک های تمرینی که پیش از این استفاده می شد و موشک های بالستیک میان برد را شبیه سازی می کردند، به مراتب بیشتر بود. در نهایت رهگیری موشک قاره پیما هدف بر فراز اقیانوس آرام انجام شد.

سامانه دفاع موشکی مورد آزمایش Ground-based Midcourse Defense) GMD) نام دارد و تنها سامانه دفاعی این کشور در مقابل حملات محدود موشک های قاره پیما است. رهگیر این سامانه سابقه چندان درخشانی ندارد و از سال 1999 تا کنون از 17 آزمایش آن تنها 9 مورد یا به عبارتی 53% موفقیت آمیز بوده است. آخرین آزمایش پروازی این رهگیر که در سال 2014 انجام شد موفقیت آمیز بود اما لازم به ذکر است که این آزمایش پس از 3 آزمایش ناموفق متوالی انجام گرفت. این سامانه دفاع موشکی از سال 2004 عملیاتی شده و دو پایگاه هوایی در کالیفرنیا و آلاسکا میزبان 32 موشک رهگیر این سامانه هستند. با این حال GMD هرگز پیش از این برای رهگیری موشک قاره پیما آزمایش نشده بود.

آمریکا چندین سامانه دفاع موشکی را عملیاتی کرده، اما تنها سامانه GMD توانایی رهگیری موشک قاره پیما را دارد، و این سامانه به لحاظ تکنولوژیکی چالش بر انگیز ترین، و به گفته منتقدان غیرقابل اطمینان ترین  آن هاست.

نحوه عملکرد این سامانه دفاع موشکی به این صورت است که پس از این که رادار های پیش اخطار از پرتاب شدن موشک بالستیک خبر دادند، موشک رهگیر این سامانه که (Ground-based Interceptor (GBI نام دارد به فضا پرتاب می شود. پس از رسیدن به فضا سر جنگی این موشک به نام وسیله کشنده انرژی جنبشی (Kinetic Kill Vehicle) از آن جدا می شود و توسط سامانه های هدایتی خود در مسیر موشک بالستیک قرار گرفته، با برخورد مستقیم آن را نابود می کند. این عمل توسط متخصصان به هدف قرار دادن گلوله ای با گلوله دیگر تشبیه شده است.

در حال حاضر تلاش های آمریکا در زمینه دفاع موشکی بر تهدید کره شمالی متمرکز شده است، زیرا رهبر این کشور در تلاش برای ساخت موشکی است که به خاک آمریکا برسد. هر چند که این کشور هنوز هیچ موشک قاره پیمایی را آزمایش نکرده، اما مقامات پنتاگون بر این باورند که تلاش هایش را برای ساخت چنین موشکی سرعت بخشیده و در نهایت به چنین موشکی دست خواهد یافت. با این که این آزمایش دو روز پس از پرتاب موشک جدید کره شمالی انجام گرفته است، مقامات پنتاگون اعلام کرده اند که این رخداد ارتباطی با آزمایش موشکی پیونگ یانگ نداشته و از مدت ها پیش برنامه ریزی شده بود.

پس از آزمایش موشکی اخیر کره شمالی و ترس فزاینده از توانایی های این کشور، پنتاگون شدیدا مشتاق نتیجه ای موفقیت آمیز بود. با این حال به گفته سخنگوی پنتاگون این آزمایش بخشی از مسیر پر پیچ و خم یادگیری است و آژانس دفاع موشکی آمریکا این سامانه که هنوز در شرایط واقعی آزمایش نشده را مرتبا به روزرسانی خواهد کرد.

سیارک 16Psyche ؛ دنیایی از نیکل و آهن به ارزش 10 هزار کوادریلیون دلار

سازمان فضایی ناسا در حال بررسی دقیق سیارک 16Psyche است. این سیارک به طور کامل از فلزات با ارزشی چون آهن و نیکل تشکیل شده و حدود 10 کوادریلیون دلار ارزش دارد.

به گزارش گجتنیوز، مدت هاست که سفر به مریخ به عنوان بزرگ ترین پروژه تاریخ فضانوردی توسط ناسا و برخی شرکت های فضایی دیگر مورد توجه قرار گرفته اما ناسا نیم نگاهی هم به سیارک ها دارد. یکی از سیارک هایی که به شدت زیر ذره بین قرار گرفته، سیارک 16Psyche است؛ اما چرا این سنگ فضایی تا این اندازه برای ناسا اهمیت دارد؟

سیارک 16Psycheسقوط اقتصاد جهانی در صورت انتقال سیارک 16Psyche به زمین

این سیارک به صورت کامل از آهن و نیکل تشکیل شده و معدنی عظیم از ارزشمندترین فلزات مورد نیاز بر روی زمین محسوب می شود. محققان پیش بینی می کنند که سیارک 16Psyche حاوی مقادیر عظیمی از آهن به ارزش نجومی و فراتر از تصور 10 هزار کوادریلیون دلار باشد. جالب اینجاست که اقتصاد جهانی بالغ بر 78 تریلیون دلار ارزش دارد و اگر بتوان این سیارک را به زمین منتقل کرد، اقتصاد دنیا به دفعات سقوط می کند.

از زمان کشف سیارک 16Psyche، ذخایر عظیم آن در دنیا خبرساز شد و بسیاری از محققان و کارشناسان نگران آن بودند که با انتقال این سیارک به زمین، تمامی معادلات اقتصادی جهان ما به هم بریزد. با این حال ناسا با توجه به پایداری اقتصادی موجود در زمین، برنامه ای برای انتقال این سیارک آهنی به زمین ندارد و تنها آن را بررسی خواهد کرد. لیندی الکینز، یکی از دانشمندان ارشد ناسا و رئیس دانشکده زمین و اکتشافات فضایی دانشگاه آریزونا در این رابطه تاکید کرد که سیارک شانزدهم یک جرم فضایی غول پیکر است که تلاش برای انتقال آن به زمین، کاری غیرمنطقی و خارج از عقلانیت است.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آرشیو اخبار, اخبار, اخبار فن آوری ویژه ی نابینایان, اندروید, تلفن همراه, دسترس پذیری, دنیای فن آوری, دکه خبر, سخت افزار, نرم افزار, کامپیوتر, گزارش, گفت و گو ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *