دکه ی خبر دنیای تکنولوژی و فناوری/تاریخ انتشار، شنبه 21 اسفند ۹۵

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه ی نابينايان شرکت پکتوس. در سی و سومين شمارگان دکه خبر دنياي تکنولوژي و فناوري، ۱۵ خبر تقديم شما گراميان مي شود.

اتومبیل خودران فولکس واگن سدریک ؛ دریچه ای به سوی فردا

فولکس واگن حضور پررنگی را در نمایشگاه خودرو ژنو سپری می کند و شاهد عرضه محصولات مختلفی از سوی این کمپانی آلمانی در طول برگزاری این نمایشگاه بودیم. یکی از جدیدترین آن ها، اتومبیل مفهومی خودران فولکس واگن سدریک (Volkswagen Sedric) است که به گرمی پذیرای سرنشینانش بوده و توسط یک تلویزیون بزرگ با پشتیبانی از فرامین صوتی از آن ها دستور خواهد گرفت.

به گزارش گجتنیوز، این شرکت خودروسازی آلمانی در مراسم رونمایی از این اتومبیل خودران، نشان داد که در آینده ای نزدیک مشتریان قادر خواهند بود توسط یک اپلیکیشن موبایلی نظیر Uber یکی از این اتومبیل ها را فراخوانده و مسیر مورد نظر را بپیمایند. این کمپانی در مورد فولکس واگن سدریک می گوید: سدریک کودکان را به مدرسه خواهد برد و سپس والدین آن ها را به سر کارشان می برد، به صورت مستقل به دنبال یک جای پارک برای خود می گردد، خریدهایی که به آن دستور داده اید را جمع آوری می کند، یک بازدیدکننده از موزه را به ایستگاه بازمی گرداند و یک نوجوان را از باشگاه ورزشی بازمی گرداند (تمامی این ها تنها از طریق فشردن یک دکمه و یا فرامین صوتی شما از طریق یک اپلیکیشن موبایلی انجام می گیرد) که تماما خودکار، قابل اعتماد و بدون هیچگونه خطری است.

تجهیزاتی مدرن همراه با اتومبیل خودران فولکس واگن سدریک

اما جدای استفاده های عمومی از فولکس واکن سدریک، این وسیله نقلیه می تواند به صورت شخصی نیز استفاده شود. در واقع ایده این خودروساز داشتن یک ناوگان حمل و نقل در یک نوع اشتراکی است که می تواند بلافاصله پس از دستور مشتریان به آن ها ملحق شود. این دقیقا همان چشم انداز مشابهی است که رئیس شرکت کادیلاک در ماه نوامبر آن را اعلام کرده بود و سال گذشته ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت تسلا نیز در مورد آن سخن گفته بود. فولکس اگن سدریک می تواند مشتریانش را شناسایی کرده و به صورت خودکار درب های خود را بر روی آنان باز کند. هنگامی که مسافران وارد این اتومبیل خودران می شوند می توانند با استفاده از یک دستیار مجازی با آن به صحبت پرداخته، به او مسیر پیمایش را اعلام کنند یا حتی در طول سفر به گوش دادن موسیقی پرداخته و یا به دیگر سرگرمی های قرار داده شده بپردازند. شیشه جلوی سدریک، یک صفحه نمایش بزرگ آمیخته به تکنولوژی واقعیت افزوده است.

اتومبیل های مفهومی معمولا تفکرات آینده ی شرکت های خودروساز را نشان می دهند و ممکن است لزوما آن ها هیچگاه به مرحله تولید نرسند. در حال حاضر تمامی خودروسازان بزرگ در سراسر جهان به ساخت چنین محصولات مفهومی می پردازند و در کنار آنها به تحقیق درباره خودروهای نسل های آینده خواهند پرداخت.

شبیه ساز رانندگی خودران هیوندای آیونیک پا به نمایشگاه خودرو ژنو گذاشت

هیوندای در کنار معرفی نسخه ی خودران آیونیک در نمایشگاه ژنو، از شبیه ساز این خودرو نیز رونمایی کرده است.

به گزارش زومیت، هیوندای به بازدیدکنندگان خود در نمایشگاه خودروی ژنو ۲۰۱۷ اجازه می دهد تا رانندگی با شبیه ساز خودروی خودران این شرکت، هیوندای آیونیک، را تجربه کنند. این تجربه از طریق دو کابین واقعیت مجازی محقق می شود.

طرح مفهومی آیونیک خودران پس از معرفی در نمایشگاه خودروی لس آنجلس در سال گذشته، حالا در مهم ترین رویداد خودروی دنیا در ژنو رونمایی شده است. این خودرو مجهز به سیستم های خودران است که تا جای ممکن ساده و به دور از پیچیدگی به نظر می رسند.

این محصول حاصل ادغام تجهیزاتی چون رادار نصب شده در جلو، کروز کنترل هوشمند، دوربین های سیستم کمک راننده برای حفظ خودرو در مسیر و فناوری تشخیص فاصله و نور (LiDAR) در سپر جلو، به جای استفاده از آن بر روی سقف، است. درنتیجه طراحی خودرو ساده و عاری از تجهیزات اضافی به نظر می رسد.

این سیستم همچنین از یک آنتن GPS برای جست وجوی مکان هر خودرو با دقت بسیار بالا برای تشخیص موقعیت استفاده کرده و می تواند اطلاعاتی نظیر شیب، انحنا و عرض جاده را در اختیار کاربر قرار دهد. به علاوه، رادار تشخیص نقاط کور در پشت خودرو نیز جابجایی ایمن در مسیر را محقق می کند.

هیوندای مدعی است که آیونیک خودران به سبب این فناوری جدید توانایی رانندگی امن در شرایط چالش برانگیز نظیر عبور از چراغ های راهنمایی، توقف در برابر عابران پیاده، موانع جاده ای، دست اندازها، کارگران در حال تعمیر جاده و موارد دیگر را دارد.

هدف نهایی این خودروساز کره ای دستیابی به پلتفرمی کمهزینه از طریق آزمایش توسعه و اصلاح گسترده ی فناوریهای خودران است. امری که برای مشتریان نیز مقرون به صرفه باشد.

معرفی پلتفرم ویدیوبوم

پلتفرم نمایش ویدیوی اینترنتی ویدیوبوم معرفی شد. این سامانه برای استفاده ی مستقل توزیع کنندگان محتوای ویدیوی راه اندازی شده است.

به گزارش زومیت، حسین فقیه، مدیرعامل و مؤسس ویدیو بوم در مراسم معرفی این سرویس گفت: «منظور ما از ویدیو بوم همان مرز و بوم ویدیو است. در کل ۶۰ درصد ترافیک دنیا به ویدیو اختصاص دارد که این میزان به ۹۰ درصد در سال ۲۰۲۰ می رسد. هم اکنون انسان ها در همه جا ویدیو می بینند و دیگر پای نمایشگر و تلویزیون نشستن شرط لازم دیدن ویدیو نیست.»

فقیه اعلام کرد: «افزایش رضایت کاربران، افزایش زمان حضور در سایت، توجه بیشتر کاربران به محتوا و نسل جدید محتوا پس از متن و تصویر از مزایای رسانه ی ویدیو است. مشکل سرمایه گذاری کم روی ویدیو این است که درآمد کسب کردن از ویدیو بسیار سخت است. مدل های کسب وکاری ویدیو طوری است که یا در ایران اجرا نکردیم یا نخواستیم به سمتش برویم.»

به گفته  ی مدیرعامل بوم، در ایران ویدیو مساوی آپارات و یوتیوب است، در حالی که در دنیا این طور نیست و رقبای زیادی برای یوتیوب وجود دارد. مشکل دیگر وابسته بودن ویدیو به کاربران در ایران است و تولید محتوای هدفمند در این زمینه بسیار کم است. برای ویدیو در اینترنت باید یک اکوسیستم ساخت. البته مشکل جذب بهترین ها در اکوسیستم تلویزیون نیز در این مسیر وجود دارد. تلویزیون در ایران مخاطب شناسی خوب و بهتر از ویدیو در وب دارد؛ همچنین توانسته  است به یک روش و روال درآمدزایی برسد.

او افزود که محتوای ویدیو می تواند به سمت احساس برود تا انسان ها را تحت تأثیر قرار دهد که این کار در ایران و دنیا انجام شده است. تبلیغات ویدیویی احساسات انسان ها را تحت تأثیر قرار می دهند. یکی از ایده ها برای آوردن ویدیو در اینترنت، ارائه ی IPTV است که به روش سنتی نمی توان در اینترنت فعالیت داشت و این راه شکست خورده است، مگر اینکه تغییرات داشته باشد. راه دیگر این است که سیستم اشتراک ویدیو راه بیندازیم که به خاطر تعدد فیلم و ویدیو مؤثر نخواهد بود.

فقیه در مورد اهداف پلتفرم بوم گفت: «ما به دنبال این هستیم که راه را برای تولیدکنندگان محتوا به سمت پخش درست و هوشمند هموار کنیم. در این بخش توزیع کنندگانی چون سایت های اینترنتی، اپلیکیشن ها و تلویزیون های هوشمند می توانند بازیگر خوبی بوده و درآمد کسب کنند. ما تلاش کرده ایم پلتفرمی بسازیم که هر ذینفعی اعم از تولید کننده، توزیع کننده و تبلیغ کننده بتواند در آن به منافع خود رسیده و از آن استفاده کند.»

مدیرعامل بوم ادامه داد: «توزیع کننده ها از جمله سایت ها و اپلیکیشن ها نیازهایی دارند که بتوانند به این پلتفرم بیایند این نیازها عبارتند از ذخیره، لیست، نمایش، همکاری در تأمین محتوا، پورتال ویدیویی و درآمدزایی است که ما روی این ها کار کرده ایم تا بتوانیم این نیازها را برآورده کنیم. از آن طرف برای تبلیغ کننده ها از جمله آژانس های تبلیغاتی یا شرکت های تبلیغاتی، ابزارهای مورد نظر از جمله صفحات کمپین های تبلیغاتی را در اختیارشان می گذاریم.»

فقیه در مورد تبلیغات از طریق پلتفرم ویدیو بوم گفت: «ما دو قابلیت جدید تبلیغاتی که در یوتیوب وجود دارد و در ایران استفاده نشده است را در ایران راه اندازی کرده ایم. اولین مورد True View است که بعد از تایم کم می توانید آن را رد کنید. دومین مورد بامپر تبلیغ ۶ ثانیه ای صدا دار است که تبلیغ را درخشان تر از ترو ویو انجام می دهد.»

وی افزود: «ما قیمت تبلیغات را بر اساس دیدن گذاشتیم نه بر اساس کلیک. این بازدید در وب، موبایل و تلگرام بر اساس انتخاب افراد است.»

صبا 248؛ بالگرد ملی رونمایی شد

بالگرد ملی با نام صبا 248 طراحی و تولید شده در شرکت پشتیبانی و نوسازی بالگرد ایران رونمایی شد.

به گزارش زومیت، با حضور حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری از یک بالگرد ملی با نام صبا ۲۴۸ رونمایی شد.

این بالگرد جدید به همت و تلاش نیروهای متخصص داخلی در شرکت پشتیبانی و نوسازی بالگرد ایران (پنها) وابسته به سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع، طراحی و تولید شده است.

حسین دهقان وزیر دفاع، در مراسم رونمایی از این بالگرد ملی اعلام کرد که شرکت پنها با همکاری شرکت های دانش بنیان، مراکز علمی و تحقیقاتی صنایع مختلف و همچنین دانشگاه ها با هدف تأمین نیاز کشور به بالگردهای کلاس وزنی متوسط، اقدام به طراحی و تولید بالگرد صبا ۲۴۸ کرده است.

به گفته ی وزیر دفاع وپشتیبانی نیروهای مصلح، صبا ۲۴۸ بالگردی دو موتوره، چهار ملخه و ۸ نفره است که در کلاس وزنی سبک و متوسط کاربری چند منظوره قرار دارد. این بالگرد ایران می تواند مأموریت های حمل و نقل بار و مسافر، عملیات امداد و نجات، شناسایی، عکسبرداری، آمبولانس هوایی، تاکسی هوایی و عملیات فراساحلی را انجام بدهد.

هدایت و سامانه های مکانیکی، استفاده از فناوری های روز حوزه ناوبری، قابلیت اطمینان بالا، کارکرد قابل قبول در حالت یک موتور خاموش، سرعت بالا، صدا و ارتعاشات کم، بدنه آیرودینامیکی مناسب و علمیات در محدوده ی دمایی ۲۵- تا ۵۵ درجه سانتی گراد از امکانات و مشخصات بالگرد صبا ۲۴۸ است.

حسین دهقان درباره این بالگرد گفت: «بالگرد صبا ۲۴۸ بر اساس نیاز مشتریان نظامی و غیرنظامی، قابلیت صادرات به بازارهای بین المللی، خصوصا کشورهای اسلامی با قابلیت رقابتی می تواند عرضه شود.»

وزیر دفاع اعلام کرد: «حرکت به سمت طراحی و ساخت بالگردهای سنگین را به طور جدی در دستور کار داریم که امیدواریم بتوانیم در سال های آینده به این هدف مهم دست پیدا کنیم.»

تلویزیون اینترنتی آیو در تلویزیون  های سامسونگ

تلویزیون اینترنتی آیو در تلویزیون های هوشمند سامسونگ برای مشاهده در دسترس قرار گرفت.

به گزارش زومیت، تلویزیون اینترنتی آیو که از زمستان سال گذشته به صورت اپلیکیشن، وب سرویس و دستگاه ستاپ باکس در اختیار کاربران قرار گرفته بود، هم اکنون در تلویزیون های اینترنتی سامسونگ برای مشاهده و دانلود در دسترس قرار گرفته است.

این سرویس شامل خدمات پخش شبکه های تلویزیونی صداوسیما، قابلیت دیدن برنامه های تلویزیون با قابلیت نمایش ۷ روز قبل، ویترینی از صدها فیلم و سریال ایرانی و خارجی، مجموعه مصاحبه ها و برنامه های اختصاصی آیو همچون سلفی است. این سرویس کانال هایی غیر از کانال های صداوسیما را پخش می کند که نمونه ی آن کانال جشنواره ی فیلم فجر بود.

این سرویس با همکاری باران تلکام و سامسونگ برای مشاهده در تلویزیون های هوشمند این شرکت در دسترس قرار گرفته است. آیو یکی از ۵ تلویزیون اینترنتی دارای مجوز از صداوسیما به شمار می رود که متعلق به شرکت باران تلکام است. شرکت های فناپ، آریا همراه، ایران برنا و سام سرویس سهام داران شرکت باران تلکام هستند. با توجه به حضور سام سرویس احتمال ارائه آیو در تلویزیون های سامسونگ از روز اول پیش بینی می شد.

ویژگی منحصربه فرد اپلیکیشن آیو در تلویزیون های هوشمند سامسونگ این است که پخش ویدیو در این اپلیکیشن، هم سان ساز شونده است؛ به این معنی که کیفیت پخش ویدیو متناسب با سرعت اینترنت بیننده تنظیم می شود تا مخاطبان بتواند بدون قطعی و به صورت پیوسته فیلم یا سریال مورد نظر را مشاهده کند.

کارپینو اپلیکیشن بیگانه سازمان تاکسی رانی رقیب جدید اسنپ و تپسی !

کارپینو نام جدیدترین اپلیکیشنی است که پا به دنیای حمل و نقل شهری گذاشت ، سازمان تاکسیرانی برای رقابت با اپلیکیشن های پر قدرت و بومی نویس تپسی و اسنپ اپلیکیشنی جدید که توسط برنامه نویسان ونزوئلایی و کانادایی ساخته شده است وارد عرصه رقابت با این دو غول تکنولوژی در صنعت حمل و نقل شدند .

کارپینو از کجا زاده شد ؟

به گزارش زومتک، کارپینو توسط شرکت مادر Blanclink ارائه شده است . Blanclink یک شرکت کانادایی الاصل است ، البته مدیر عامل این شرکت وحید اکبری است که شاید بهانه سازمان دولتی تاکسیرانی در استفاده از این اپلیکیشن بیگانه برای رقابت با استارتاپ های ایرانی اسنپ و تپسی است .

متاسفانه در بسیاری از بخش های آی تی مدیران سازمان های دولتی بجای استفاده از پتانسیل های برنامه نویسی و نیروی خلاق بومی ، علاقه شدیدی به واردات تکنولوژی و استفاده از بستر های آماده خارجی هستند . کمک گرفتن از قدرت سازمان های دولتی برای پیشرفت دانش برنامه نویسان ایرانی متاسفانه در اولویت آخر برخی از مسئولان سازمان های دولتی است .

مخالفت با فعالیت استارتاپ های ایرانی در این صنعت در ابتدا با فعالیت هایی برای پلمپ دفاتر این دو شرکت آغاز شد ، اما با حمایت های محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از استارتاپ های جدید آی تی این موضوع ختم به خیر شد ، این در حالی است که مدیران این دو اپلیکیشن بومی در ماه های گذشته آمادگی خود را برای جذب تاکسی ها و رانندگان سازمان تاکسی رانی اعلام کرده بودند.

آغاز بکار رسمی کارپینو از نوروز ۹۶

براساس اعلام رییس سازمان تاکسیرانی شهر تهران این اپلیکیشن از نوروز ۹۶ رسما فعالیت خود را با تاکسی های شهر تهران آغاز خواهد کرد . در فاز دوم آژانس های سطح تهران هم به این سیستم وارد خواهند شد .

راه اندازی کارخانه مونتاژ شرکت خودروسازی UAZ روسیه در ایران

اواز (UAZ) نام یک شرکت خودروسازی روسی است که در شهر اولیانوفسک روسیه واقع شده و انواع خودروهای شاسی بلند، اتوبوس و کامیون تولید می کند. این شرکت فعالیت خود را از سال 1941 آغاز کرده  و اکنون جزو شرکت های زیرمجموعه شرکت خودروسازی سولرس محسوب می شود. حال مسئولان شرکت خودروسازی UAZ اعلام کردند که در سال آینده قصد دارند کارخانه مونتاژ محصولات خود را در ایران و مصر راه اندازی کنند.

به گزارش گجتنیوز، شرکت خودروسازی UAZ روسیه اخیرا در نمایشگاه خودرو تهران نیز حضور داشته و طبق برنامه قرار است با شریک ایرانی خود یعنی شرکت توان خودرو، سه مدل خودروی باری، پیکاپ وپاتریوت را مونتاژ کند. همچنین گفته می شود که این کارخانه، مرکز مشترک تولید خودروهای خود را در ویتنام راه اندازی خواهد کرد. مسئولان این شرکت روسی در نظر دارند با این برنامه، محصولات خود را در کشورهای عراق، افغانستان، سودان، لیبی، لائوس و کامبوج نیز به فروش برسانند.

از دیگر برنامه های شرکت خودروسازی UAZ روسیه، تاسیس نمایندگی های فروش در مناطق مختلف آمریکای لاتین، خاورمیانه و جنوب شرق آسیا است. به گفته ی آندره دوروفیف، مدیر بخش صادرات شرکت اواز، در برنامه ریزی های انجام شده قرار است این شرکت حدود 20 هزار خودرو را در سال به کشورهای مختلف صادر کند.

مدیر بازاریابی شرکت خودروسازی UAZ نیز عنوان کرد: ما یک زمین 500 هزار متری در اصفهان برای احداث کارخانه مونتاژ در نظر گرفته ایم و در حال آماده سازی زیرساخت ها برای شروع تولید هستیم. در فاز اول این برنامه قصد داریم دو مدل پیکاپ و شاسی بلند پاتریوت را در کارخانه ایران تولید کنیم. از یک سال پیش در ایران به دنبال ارزیابی شرایط برای حضور در این بازار رو به رشد هستیم و در این مدت نیز چندین دستگاه از تولیداتمان وارد این کشور شده است.

وی در ادامه در خصوص محصولات این شرکت خودروسازی اضافه کرد که یکی از محصولات در کلاس پیکاپ و دوکابین است که در محدوده قیمتی 80 میلیون تومان قرار دارد. مدل دیگر کارگو است که در کلاس خودروهای باری قرار می گیرد و قیمت آن از 70 میلیون تومان شروع می شود. خودروی خانواده و شهری UAZ نیز شاسی بلند پاتریوت است که قیمت آن از 110 میلیون تومان شروع شده و با توجه به آپشن هایی که دارد انتظار می رود با استقبال خوبی از سوی مشتریان مواجه شود. علاوه بر آن، تمامی این خودروها از استاندارد یورو 6 بهره می برند.

آپدیت جدید استوریز اینستاگرام با قابلیت استفاده از برچسب های جغرافیایی

در آپدیت جدید استوریز اینستاگرام شاهد افزوده شدن قابلیتی هستیم که به طور مشخص از اسنپ چت گرفته شده است.

به گزارش گجتنیوز، از این پس کاربران می توانند در زمان استفاده از قابلیت فوق العاده جذاب Stories، که خود آن نیز به شیوه ای از اسنپ چت الهام گرفته شده، از برچسب های جغرافیایی استفاده کنند. البته، استفاده از این ویژگی در حال حاضر تنها در دو شهر جهان فراهم شده است.

به لطف آپدیت جدید استوریز اینستاگرام، اکنون می توان در شهرهای نیویورک آمریکا و جاکارتا اندونزی از برچسب های جغرافیایی استفاده کرد. ویژگی این قابلیت اینجاست که علاوه بر مشخص کردن شهر، با استفاده از دیگر علائم بصری موقعیت کاربر را تا نزدیک ترین مقیاس و محله ممکن در قالب استیکر تعیین می کند.

آپدیت جدید استوریز به زودی در تمامی شهرها قابل استفاده خواهد بود

این قابلیت همچنین در نقش تگ موقعیت نیز ظاهر می شود، به این معنی که کاربران می توانند با زدن ضربه بر روی آن، دیگر تصاویر و ویدیوهای ثبت شده توسط دیگران در این منطقه را مشاهده کنند. اینستاگرام آپدیت جدید استوریز را در مراحل مقدماتی توسعه خود دانسته است، به این معنی که امکان استفاده از برچسب های جغرافیایی به زودی دیگر در شهرهای دیگر کشورها نیز امکان پذیر خواهد بود. گفتنی است این به روزرسانی از دو روز گذشته برای هر دو پلتفرم اندرویدی و آی او اس عرضه شده است.

گوشی گلکسی S8 قادر است چهره صاحبش را تشخیص دهد

تاکنون شایعات زیادی در خصوص مشخصات احتمالی گلکسی اس 8 (Samsung Galaxy S8)، پرچمدار بعدی سامسونگ شنیده شده است. طبق آخرین شنیده ها، سنسور اثر انگشت این محصول به قاب پشتی منتقل شده و سنسور تشخیص عنبیه چشم نیز در قاب جلویی جا خوش کرده است. حال بر اساس یک گزارش جدید، به نظر می رسد گوشی گلکسی S8 به تکنولوژی تشخیص چهره نیز مجهز خواهد شد.

به نقل از گجتنیوز، در این گزارش که به نقل از یک منبع معتبر فاش شده، آمده است: با توجه به برخی محدودیت های حسگر تشخیص عنبیه چشم، مانند سرعت و دقت عمل آن، ما تصمیم گرفتیم گوشی گلکسی S8 را به اسکنر چهره نیز مجهز کنیم. با استفاده از این سیستم، قفل دستگاه در کمتر از 0.01 ثانیه باز می شود.

گوشی گلکسی S8 نهم فروردین معرفی می شود

در انتهای گزارش نیز به این موضوع اشاره شده که در حال حاضر این غول دنیای تکنولوژی در حال انجام تست های نهایی بر روی گلکسی اس 8 جهت اطمینان از صحت عملکرد سنسورهای جدید آن است. پرچمداران جدید سامسونگ قرار است در تاریخ 29 مارس (9 فروردین 96) معرفی شده و انتظار می رود یک ماه پس از آن به بازار راه یابند.

با With Me می توانید همراه درگذشتگانتان سلفی بگیرید

یک اپلیکیشن جدید به کاربران خود امکان سلفی گرفتن با هر فرد اعم از اشخاص مرده و یا مشهور را داده است. ELROIS، یک شرکت کره جنوبی، برای اپلیکیشن “With Me” خود تنها به اسکن ۳D از چهره هر فرد نیاز دارد. در واقع، اپلیکیشن With Me امکان احیاء دوباره اشخاص را داده و به آن ها اجازه واکنش نشان دادن به آنچه که می گویید و حرکت در پیرامونتان را می دهد.

به گزارش زومتک، بنا به گزارش توسعه دهندگان، اپلیکیشن جالب توجه With Me صراحتا ساخته شده تا بتواند تصاویر را از نو خلق کرده و همچنین تصاویری با اشخاص مورد علاقه اما درگذشته تان ثبت کنید. آنان گفته اند با این اپلیکیشن کاربران قادرند تا به یک راه غلبه بر قلب های شکسته شان و سرگرمی با اشخاص مرحوم مورد علاقه شان دستیابی پیدا کنند.

سازندگان اپلیکیشن گفته اند به ساخت اسکن های ۳D آواتار افراد گفته شده است. این مدل ها سه بعدی بوده و به صورت متحرک ارائه می شود. با استفاده از فناوری مدل های سه بعدی آن ها قادرند به گفتگوها واکنش نشان داده و در پیرامون حرکت کنند.

شرکت سازنده اپلیکیشن از این امر جهت ساخت آواتارها برای کاربران خود خوشحال است. این آواتارها می توانند اشخاص خانواده، دوستان و یا حتی افراد مشهور باشند. آواتارها قادرند کارهای شگفت انگیزتری هم بکنند. به طور مثال، اگر شما به آن ها بگویید “دوستت دارم!” واکنش مشابه نشان می دهند. آن ها نگاه ها، رفتارها و حالات دیگری به نمایش بگذارند که شاید این برای افراد موجب تسلی خاطر باشد.

ریکپچای جدید گوگل به طور اتوماتیک تشخیص می دهد که ربات هستید یا نه

در طی سال  ها گوگل از متدهای زیادی برای تشخیص انسان و ربات  ها در فضای وب استفاده کرده است. این عمل با نام CAPTCHA مخفف عبارت “Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart” به معنی «آزمون همگانی کاملاً خودکارشده تورینگ برای مجزا کردن انسان و رایانه» می  باشد. گوگل برای تشخیص انسان  ها و ربات  ها از مواردی مثل نوشتن حروف درهم، نوشتن آدرس  های ناخوانا و تابلوهای خیابانی و یا یک تیک ساده در یک مربع استفاده می کند. به زودی نیاز به هیچ یک از این کارها نخواهد بود، چرا که گوگل همه این سیستم  ها را نامرئی خواهد کرد.

به گزارش زومتک، گوگل از ترکیبی از یادگیری ماشین و آنالیزهای پیشرفته ریسک استفاده کرده و سیستم های خود را بروزرسانی کرده است تا بتواند با استفاده از رفتارهای کاربران و بدون نیاز به تعامل اضافی کاربران با سیستم، آن   ها را از ربات  ها تشخیص دهد. در این سیستم وقتی که شما وارد وب سایتی می شوید،  این کنترل ها کار خود را شروع کرده و محتوای سایت برایتان نشان داده می شود. ولی اگر الگوریتم های گوگل تشخیص دهد که شما انسان نیستید، و یا رفتار مشکوکی از خود نشان دهید، بایستی همانند الگوریتم های قبلی گوگل، از یکی از روش های کپچا مثل تیک در مربع استفاده کنید.

در حالی که این سیستم کاملا نامرئی است، متغیرهای بسیاری مثل آی پی آدرس و حرکات ماوس شما را در نظر می گیرد. گوگل در این باره می گوید که : به طور فعالانه رفتارها و حرکات مختلف کاربر را قبل از ورود به سایت، در داخل سایت و بعد از خروج وی در نظر خواهیم گرفتیم تا کاربر واقعی بودن وی را تشخیص دهیم.

با به کار افتادن این سیستم گوگل، کاربران نیازی به کارهای اضافی که برای اثبات کردن خود انجام می  دادند، نیازی نداشته و به راحتی و با سرعت بیشتری می  توانند وارد وب  سایت مورد نظر خود شده و کارهای خود را انجام دهند.

گوگل قرار است در دوره ی بعدی Google I/O از اندروید O رونمایی کند

کمپانی گوگل از همان ماه اکتبر قبلی که رونمایی و عرضه ی سری اسمارت فون های گوگل پیکسل به بازار اتفاق افتاد، در حال کار کردن بر روی ورژن بعدی سیستم عامل اندروید خود بوده است و حالا برخی از منابع مطلع در صحبتی که با خبرنگاران وب سایت VentureBeat داشته اند، اعلام کرده اند که گوگل در دوره ی بعدی رویداد سالانه ی Google I/O از قابلیت های نرم افزاری جدیدی رونمایی خواهد کرد که ممکن است احتمالا به نسخه ی نهایی ورژن بعدی اندروید یعنی اندروید O (نسخه ی Android O) نیز راه پیدا کنند.

به گزارش گجتنیوز، از میان قابلیت های جدیدی که احتمالا در نهایت به سیستم عامل اندروید O گوگل راه پیدا خواهند کرد، تا به حال اطلاعات مربوط به چند مورد از آنها فاش شده است که قابلیتی تحت عنوان Copy Less، یکی از آنها خواهد بود. این ویژگی  نرم افزاری همانطور که از نام آن مشخص است، قابلیت این را دارد که زمانی که شما به طور مثال می خواهید از یک نرم افزار آدرسی را بردارید و در نرم افزاری دیگر برای دوستان خود ارسال کنید، این عملیات را پیش بینی کرده و شما را از کپی کردن زیاد، بی نیاز کند. بعد از تایپ عبارت “it’s at”، کیبورد GBoard میتواند پیشنهادات متنی خود را به شما ارائه دهد و هدف آن هم این است که دیگر نیازی نباشد کاربر مرتب بین اپلیکیشن  های متوالی، عقب و جلو برود و در زمان صرفه جویی شود؛ البته هنوز به طور دقیق مشخص نیست که آیا این قابلیت در نسخه ی آپدیت شده ی اپلیکیشن GBoard تعبیه خواهد شد و یا قرار است آن را در اندروید O شاهد باشیم.

دیگر قابلیت های نرم افزاری اندروید O کدام ها خواهند بود؟

یکی دیگر از قابلیت هایی که احتمالا در ورژن بعدی اندروید قرار خواهد گرفت، باعث میشود که یکی از ویژگی های جالب آی او اس برای کاربران اندروید نیز قابل استفاده شود. در واقع این قابلیت، همان تشخیص هوشمند نوع متن است که هنگام مشاهده ی حروف، اعداد، شماره تلفن و تاریخ، آنها را تشخیص خواهد داد و به طور خودکار، نرم افزاری که می تواند به آنها رسیدگی کند را باز خواهد کرد. به این ترتیب، یک آدرس میتواند نرم افزار گوگل مپس را به طور خودکار باز کند، یک شماره تلفن می تواند باعث باز شدن نرم افزار برقراری تماس شود و یک تاریخ که از طریق ایمیل ارسال شده نیز امکان این را خواهد داشت که به طور مستقیم، یک رویداد جدید را در نرم افزار تقویم سیستم عامل ایجاد کند.

قابلیت نهایی نیز در بحث ژسچرهای لمسی به کاربر خدمت رسانی میکند و مشابه ژسچرهای لمسی معرفی شده در اسمارت فون های جدید هواوی، آنها نیز به طور هوشمندانه توسط رابط کاربری تشخیص داده خواهند شد و به طور مثال زمانی که کاربر حرف C را بر روی صفحه با انگشتان خود ترسیم می کند، نرم افزار تقویم (Calendar) باز خواهد شد.

گفتنی است که اگر شما هم برای رونمایی از قابلیت های جدید ورژن بعدی سیستم عامل اندروید یعنی اندروید O هیجان زده هستید، لازم است بدانید که رویداد در حد فاصل روزهای و در آمفی تئاتر Shoreline که سال گذشته نیز میزبان آنها بود، برگزار خواهد شد تا با جدیدترین دستاوردهای نرم افزاری گوگل برای پلتفرم های مختلف این کمپانی آمریکایی آشنا شویم.

باتری های جامد با عمر ۶ روزه از بروزرسانی های آینده ای نزدیک

اگر از باتری های لیتیوم-یون کم عمرتان شکایت دارید باید بگوییم شما اولین نفری نیستید که از این مشکل رنج می برید! باتری های لیتیوم-یون باتری هایی بوده اند که در زمان خودشان یک نابغه محسوب می شدند اما هرچه به جلوتر می رویم نیازهایمان سقف پیشین خود را از دست می دهند و نسخه بهتری می طلبد.

به گزارش زومتک، نسخه جدید باتری ها حالت جامد دارد که نه تنها امن تر از باتری های لیتیوم-یون سابق هستند بلکه کم هزینه تر می باشند. نکته مهم دیگر آن است که عمر چنین باتری هایی بسیار بیشتر از باتری های قبلی می باشند و این بدان معناست که باتری های جدید قادرند سه روز عمر خود را به شش روز برسانند. این یک خبر خارق العاده است! بخصوص برای کسانی که به طور مدام از تلفن همراه خودشان استفاده می کنند.

باتری های جدید علاوه بر آن که شارژ بهتری را نگه می دارند طی مدت کمتری شارژ می شوند. بدین ترتیب اگر پیش تر مجبور بودید ۱ ساعت تلفن همراهتان را شارژ کنید تا ۲ روز کار کند با نسخه های جدید آن چند دقیقه شارژ می کنید تا تلفن همراهتان ۶ روز کار کند.

فناوری باتری های جدید توسط پروفسور John B. Goodenough استاد ۹۴ ساله دانشگاه تگزاس آستین ابداع شد. کسی که تصور می کرد نخستین اختراعش چندان خوب به نظر نمی رسد.

باتری جدید به حالت جامد بسیار مقاوم تر از باتری های سابق در برابر چرخه شارژ می باشد. بدین ترتیب شاید بهتر باشد از آن ها در خودروهای الکتریکی بهره برد. و این یک ابداع بسیار ایده آل در این زمینه می باشد. شارژ سریع با عمر بیشتر یکی از بهترین خاصیت های باتری ها می باشد.

در ساخت باتری های جدید به جای لیتیوم از سدیم استفاده شده است. به همین خاطر علاوه بر سازگاری با محیط زیست بهتر می توان آن ها را یافت.

به نظر می رسد در آینده بتوانیم شاهد نسخه های دیگری از باتری ها با عمر بیشتر در دستگاه های تلفن همراه هوشمند باشیم. و همچنین می توان این جایگزینی را از بروزرسانی های دیگر تلفن های همراه هوشمند دانست.

کفش هوشمند شیائومی معرفی شد

کمپانی شیائومی از کفش های هوشمند خود رونمایی کرد.

امروزه لوازم هوشمند مرتبط با حوزه ی سلامت توسط کمپانی های مختلف تولید می شوند. شیائومی در این زمینه با مچ بند هوشمند خود توانست محبوبیت زیادی در بین کاربران علاقه مند حوزه سلامت پیدا کند؛ حالا این شرکت اولین کفش های هوشمند خود را هم معرفی کرده است. نام رسمی این کفش ها 90Minutes Ultra Smart Sportwear است و با همکاری کمپانی اینتل تولید شده است. درواقع ماژول کوچک اینتا مرکز پردازشی این کفش ها محسوب می شود.

به گزارش زومیت، قیمت هر جفت از کفش های مورد اشاره ۳۰۰ یوان چین یعنی در حدود ۴۴ دلار آمریکا است. عمر باتری این محصول نیز ۶۰ روز اعلام شده و می تواند تمام حرکات و جابجایی های افراد را از راه رفتن گرفته تا دویدن و حتی بالا رفتن از ارتفاعات را ردیابی کند. در پایان روز نیز گزارشی از مسافت طی شده، سرعت میانگین و میزان کالری سوزانده شده توسط کاربر توسط این کفش های هوشمند ارائه می شود.

این کفش ها بسیار نرم بوده و به نحوی طراحی شده اند که پای افراد بر روی سطوح لیز نخورد. علاوه بر این، کفش های هوشمند شیائومی از طراحی خمیده و کفی های ضد باکتری بهره گرفته اند. این محصول در چهار رنگ و از اواسط ماه اوریل سال میلادی جاری به بازار عرضه خواهد شد. از جمله رنگ های در نظر گرفته شده برای مدل مردانه مشکی و آبی و برای مدل زنانه مشکی و صورتی است. علاوه بر این کفش های هوشمند شیائومی در یک مدل ویژه با رنگ آبی نیز در دسترس علاقمندان قرار خواهد گرفت که این مدل در تاریکی می درخشد.

برای پیش خرید این کفش ها می توانید به وب سایت شیائومی مراجعه کنید. همانطور که گفته شد این محصول از ۱۵ آوریل ۲۰۱۷ در چین عرضه خواهد شد. در مورد عرضه ی جهانی این کفش های هوشمند هنوز هیچ اطلاعاتی اعلام نشده است.

رونمایی ایرباس از پروژه مفهومی خودروی پرنده پاپ آپ (Pop.Up)

در سال های اخیر شاهد معرفی طرح های مفهومی بسیاری از ماشین هایی با توانایی تبدیل شدن به یک هواپیما و یا مشابه آن بوده ایم. حال در نمایشگاه خودرو ژنو 2017، ایرباس باز هم از طرحی جدید رونمایی کرده که رویاپردازی این کمپانی فرانسوی برای آینده ای هوشمند و پیشرفته را به تصویر می کشد. خودروی پرنده پاپ آپ (Airbus Pop.Up) خودرویی کوچک (یا به تعبیر ایرباس، کپسول مسافر) است که از آن می توان در چند حالت مختلف برای نقل و انتقال استفاده کرد.

به گزارش گجتنیوز، در ویدیوی رسمی ایرباس فردی را می بینیم که کپسول مسافر را در قالب یک خودروی کوچک و بدون راننده احضار کرده و پس از رسیدن به محل مورد نظر، یک کوآدکوپتر بزرگ با اتصال به کپسول، او را به مقصد نهایی می رساند.

یکی از مواردی که شاید در این ویدیو توجه شما را به خود جلب کند، پشت سر هم قرار گرفتن تعداد زیادی از این کپسول ها مثل یک قطار (یا هایپرلوپ) است. اگرچه ایرباس از عبارتی با مضمون «تجربه سفری بدون اختلال و یکپارچه» استفاده می کند، اما هیچ صحبتی پیرامون این موضوع نشده و عملکرد این سیستم در هاله ای از ابهام قرار دارد. درواقع پروژه خودروی پرنده پاپ آپ بر پایه هوش مصنوعی طراحی شده و حتی در آن سیستم واقعیت افزوده نیز دیده می شود که راننده برای مسیر پیشنهاد شده برای حرکت دوچرخه، باید بازخورد خود را اعلام کند.

ایرباس برای طراحی و ساخت خودروی پرنده پاپ آپ از کمپانی ایتالیایی ایتال دیزاین (Italdesign) که تجربه همکاری با شرکت هایی همچون فولکس واگن، آلفا رومئو، ب ام و و بیشتر را دارد، کمک گرفته است. هرچند، این بار خبری از طراحی یک اتومبیل شهری نیست و سازندگان نگاهی متفاوت به آینده تکنولوژی دارند.

اگرچه حالا ما با طرح مفهومی جدید ایرباس برای تولید محصولی تبدیل شونده که شباهت زیادی به بازی های کامپیوتری نیز دارد، آشنا هستیم، اما هنوز سازندگان هیچ اطلاعاتی از زمان عرضه و یا برنامه های خود برای توسعه پروژه پاپ آپ را در اختیار علاقه مندان قرار نداده اند.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آرشیو اخبار, اخبار, اخبار فن آوری ویژه ی نابینایان, اندروید, تلفن همراه, دسترس پذیری, دنیای فن آوری, دکه خبر, سخت افزار, نرم افزار, کامپیوتر, گزارش, گفت و گو ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + سه =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *