همکاری بنیاد خیریه ی معلولین ایرانیان و کمیته ی امداد در اشتغال زایی برای معلولین

بنیاد خیریه معلولین ایرانیان با همکاری کمیته امداد، اقدام به اشتغال زایی برای افراد دارای معلولیت کرده است.

برای بنیاد خیریه معلولین ایرانیان، خیلی مهم است که افراد عضو این بنیاد، افراد دارای معلولیت از نظر کمی و کیفی زندگی قابل قبولی داشته باشند. در یک زندگی قابل قبول داشتن یک شغل و کسب و کار، خیلی اهمیت دارد، به همین دلیل است که اعضای عضو این بنیاد خیریه، تحت آموزش قرار می گیرند و برای شروع کسب و کارشان، به کمیته امداد امام خمینی (ره) معرفی می شوند تا وام اشتغالزایی دریافت کنند. همکاری که از نظر بنیاد، می تواند عمیق تر هم شود.

بنیاد خیریه معلولین ایرانیان، همان طور که از اسمش برمی آید، بنیادی برای حمایت از حق و حقوق افراد دارای معلولیت است. این رسم این بنیاد خیریه است که برای بیش از ۲۵۰۰ عضوی که دارد، زندگی بهتری بسازد.

علی کرمی کبیر، یکی از اعضای هیات رئیسه بنیاد خیریه معلولین ایرانیان، از سال ۹۲، می گوید، از زمانی که این بنیاد، با مجوز سازمان بهزیستی کشور به صورت رسمی، شروع به کار کرد. از همان ابتدای تاسیس، از اهداف این بنیاد خیریه بود که جامعه هدفش، افراد دارای معلولیت را شناسایی و به آن ها برای حوزه های مختلف توانبخشی، رفاهی، معیشتی، توانمندسازی و اشتغالزایی خدمات دهد. کرمی کبیر توضیح می دهد که حمایت از افراد دارای معلولیت جسمی و حرکتی برای استقلال فردی، اشتغالزایی و احقاق حقوق شهروندی، از اولویت های این بنیاد است. شاید به همین دلیل است که از همان ابتدای تاسیس، کلاس های آموزشی، برای اشتغالزایی افراد دارای معلولیت، در هر ۳ شعبه کشوری این بنیاد خیریه، برگزار شد. خیلی زود، افراد دارای معلولیت در کلاس های مونتاژ، خیاطی، بافندگی، معرق، نقاشی، موسیقی، جعبه سازی، پاکت سازی و خطاطی شرکت کردند. کرمی کبیر توضیح می دهد که به عنوان ضرب المثل، ماهی دادن برای این بنیاد مهم نبوده که یاد دادن ماهیگیری است که اهمیت دارد. خیلی زود بسیاری از افراد دارای معلولیتی که تحت آموزش قرار گرفته بودند، ماهیگیری یاد گرفتند و دیگر می توانستند، رزق خود را به دست بیاورند، با این وجود اما، برای رسیدن به اهداف اول بنیاد، راه زیادی فاصله، بود.

ایده جذابی است، این که افرادی دارای معلولیت، توانمند شوند و خود بدون این که باری بر جامعه باشند و جامعه برای کمک به آن ها هزینه کند، خود دستشان در جیب شان باشد و خود مانند اعضای دیگر جامعه باری هم بردارند. این حرف دل بسیاری از افراد دارای معلولیت است، این که دوست دارند، توانمند باشند و جامعه برای آن ها هزینه ای نکند که آن ها هم در کنار جامعه برای بهتر شدن زندگی در کشورشان، فعالیت کنند. شاید به خاطر همین خواسته دل افراد دارای معلولیت بود که بنیاد خیریه معلولین ایرانیان، پشت میز همکاری با کمیته امداد امام خمینی (ره) نشست. ۵ سال قبل بود که این بنیاد، قرارداد همکاری با کمیته امداد بست و برحسب این قرارداد، تعیین شد که در صندوق ذخیره ای که هر دو هم بنیاد و هم کمیته امداد در آن اندوخته ذخیره کرده بودند، به افراد دارای معلولیتی که تمایل به اشتغالزایی دارند، وام داده شود.

کرمی کبیر تعریف می کند که در سال های نخستین انعقاد این قرارداد، اتفاقا خیلی هم خوب بود و بسیاری از افراد دارای معلولیتی که تمایل به شروع یک کسب و کار را داشتند، با وام ۱۰ میلیون تومانی، کسب و کارها راه انداختند. کرمی کبیر معتقد است که اما حالا دیگر نمی توان با ۱۰ میلیون تومان وام اشتغالزایی، کسب و کاری راه انداخت زمانی که هزینه  شروع یک شغل خانگی هم بیشتر از این عدد است. به همین دلیل امیدوار است که در آینده ای نزدیک، عدد وام اشتغال زایی برای شروع یک کسب و کار افزایش پیدا کند تا افراد دارای معلولیت با فراغ بال بتوانند کسب و کارشان را راه اندازی کنند.

منبع: جهانی پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − ده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *