مروری بر فناوری های ویژه ی نابینایان در نمایشگاه c e s 2024

نویسنده: میثم امینی

منبع: بیست و هفتمین شماره ی ماهنامه ی نسل مانا

دانلود نسخه ی صوتی نوشته

نمایشگاه لوازم الکترونیکی مصرفی که به «سی ای اس» معروف و بزرگ ترین نمایشگاه لوازم الکترونیکی مصرفی در جهان است از ۹ ژانویه تا ۱۲ ژانویه ۲۰۲۴ در شهر لاس وگاس برگزار شد. در این رویداد جدیدترین نوآوری ها و روندها در زمینه های مختلفی مثل سلامت دیجیتال، فناوری های پوشیدنی، دسترس پذیری و…به نمایش گذاشته شد. از بین هزاران محصول و راه حلی که در این نمایشگاه به  نمایش  درآمده بود، بعضی از آنها به طور خاصی برای کمک به نابینایان، کم بینایان و سایر معلولان به منظور بهبود زندگی و غلبه بر چالش های موجود طراحی شده بودند.

در این شماره از مجلۀ نسل مانا، در ستون فناوری، ده فناوری برتر ارائه شده برای افراد نابینا و کم بینا در نمایشگاه سی ای اس ۲۰۲۴ را به طور خلاصه بررسی می کنیم. دلایل انتخاب این ده فناوری عبارت اند از: محبوبیت، علاقه مندی در سطح اینترنت و جوایزی که دریافت کرده  یا برای دریافت آنها نامزد شده اند.

۱۰. گلاید

گِلاید یک ابزار کمک حرکتی است که از یک فناوری ثبت اختراع  شده به نام «گِلایدکُور» برای تولید میدان مغناطیسی در اطراف بدن کاربر استفاده می کند. میدان مغناطیسی با کنار زدن اشیایی مثل صندلی و میز که در پیش پای کاربر قرار دارند، به کاربر در حرکت کمک می کند. این دستگاه همچنین حسگرهایی دارد که موانع را تشخیص و سرعت کاربر را به تناسب تغییر می دهند. گلاید برای کمک به نابینایان و سایر افراد دارای مشکل در حرکت طراحی شده است تا در راه رفتن مطمئن تر و مستقل تر به آنها کمک کند.

۹. گایدآی

گاید آی یک کمربند هوشمند قدرت گرفته از هوش مصنوعی است که نابینایان را با استفاده از دوربین های دوگانۀ زاویه باز، یک ماژول هوش مصنوعی اِج سفارشی سازی و یکپارچه شده با حسگر، یک سامانۀ پیمایش لرزشی و فرمان های گفتاری هدایت می کند. دستگاه با یک برنامۀ مخصوص تلفن های هوشمند کار می کند که پشتیبانی از فرمان های گفتاری و به روزرسانی را برای دستگاه فراهم می کند. گایدی برای کمک به افراد نابینا در حرکت امن و راحت به هر مقصدی، چه در داخل و چه خارج از ساختمان طراحی شده است.

۸. ویکشن۰۱

ویکشن۰۱ یک عینک سبک وزن دارای یک حسگر است که فاصلۀ کاربر را با آنچه روی آن تمرکز کرده است اندازه می گیرد و سپس لنزها را به گونه ای تنظیم می کند تا کاربر بتواند آن را راحت تر ببیند. این عینک برای افرادی طراحی شده است که به بهبود بینایی نیاز دارند، مثلاً افرادی که پیرچشمی یا آستیگماتیسم دارند.

۷. لایتهاوس تک ال تی اچ۰۱

لایتهاُوس تِک ال تی اچ۰۱ عینکی است که از حسگرهای اولتراسوند و نوری برای تشخیص اشیا استفاده می کند و از طریق لرزش روی شقیقه ها در مورد وجود این اشیا به کاربر هشدار می دهد. این عینک در برابر آب و ضربه مقاوم است و در سبک های مختلف ارائه می شود.

۶. او اورایونک

اُو اُورایُون یک برنامه برای تلفن های هوشمند است که به کاربر اجازه می دهد اشیا و متون را در محیط خود با استفاده از واقعیت افزوده پیدا کند. این برنامه از دوربین و جی پی اس گوشی برای لایه گذاری اطلاعات روی میدان دید کاربر استفاده می کند. این کار به کاربر نابینا کمک می کند امن و مستقل حرکت کند.

۵. هیرسی موبیلیتی

هیرسی مُوبیلیتی یک عصای سفید هوشمند است که با برچسب های آر اف آی دی تعبیه شده در امتداد راهروها ارتباط برقرار می کند و برای رفتن به مکان های مختلف داخل ساختمان به کاربران نابینا راهنمایی صوتی جهت به جهت می دهد. همچنین فضای اطراف را برای آنها توصیف می کند. این عصا با یک برنامۀ مخصوص تلفن های هوشمند کار می کند که به کاربران اجازه می دهد محیط های داخلی مثل مدرسه ها و فروشگاه ها را به صورت مستقل کاوش کنند.

۴. فینتین وی۱

فینتین وی۱ یک صفحه کلید بلوتوثی کیو دبلیو ای آر تی وای برای تلفن های هوشمند برای افراد نابینا و کم بینا است که شرکت کره ای وانکام آن را توسعه داده است. این صفحه کلید از فناوری مینی کیو دبلیو ای آر تی وای ساختاریافته استفاده می کند که ۳۶ کلید را به شش کلید تبدیل می کند. این فناوری به کاربر اجازه می دهد بدون نگاه کردن به کلیدها روی یک صفحه کلید کوچک که در یک دست جا می شود تایپ کند. این صفحه کلید همچنین کلیدهای اختصاصی را برای صفحه خوان هایی مثل وُویس اُوِر برای آی او اس و تاک بَک برای اندروید به همراه بازخورد لرزشی دارد که کاربران نابینا و کم بینا را قادر می سازد بدون نیاز به کار با صفحۀ لمسی، به گسترۀ کاملی از امکانات تلفن هوشمند خود دسترسی داشته باشند.

۳. هپتیک مینی ـ فیلد

هَپتیک مینی ـ فیلد یک زمین بازی مینیاتوری به اندازۀ یک لپ تاپ است که به ورزش دوستان نابینا اجازه می دهد بیشتر بازی های میدانی مثل فوتبال، بسکتبال، بیس بال و هاکی را با لمس دنبال کنند. این دستگاه از چهل موتور لرزشی برای شبیه سازی حرکات بازیکنان و توپ تقریباً به صورت هم زمان با پخش بازی استفاده می کند.

۲. ای سایت گو

ای سایت گُو سامانۀ عینک مبتنی بر دوربین است که محیط را ضبط می کند. سپس تصویر ضبط شده را با استفاده از برنامه بهبود می دهد و آن را در نمایشگرهای اولدی که جلوی هر چشم قرار می گیرند نمایش می دهد. این سامانه برای افرادی که بیماری های چشمی مختلفی مثل تباهی لکه زرد، رتینوپاتی دیابتی یا بیماری اشتارگارت دارند طراحی شده است.

۱. عینک دات لومن

عینک دات لومِن یک هدست است که از حسگرهای لیدار و بازخورد لرزشی برای هدایت کاربر نابینا به یک محل استفاده می کند. این هدست با یک برنامۀ مخصوص تلفن های هوشمند کار می کند که به کاربر اجازه می دهد مقصدی را مشخص کند و برای آن مقصد راهنمایی جهت به جهت را از طریق لرزش روی شقیقه ها دریافت کند. حسگرهای دستگاه همچنین موانع را تشخیص می دهند و با الگوهای متفاوت لرزش به کاربر نسبت به این موانع هشدار می دهند. این هدست به عنوان یک جایگزین دیجیتال برای عصای سفید و سگ راهنما طراحی شده است.

بسیاری از این محصولات جذاب که از سراسر جهان، از ایالات متحده و کانادا گرفته تا کرۀ جنوبی، فرانسه و آلمان ارائه شده بودند، در نمایشگاه سی ای اس ۲۰۲۴ در دسته های مختلف جایزه دریافت کردند یا برای دریافت جایزه نامزد شدند. هرچند قیمت هیچ کدام از این محصولات هنوز مشخص نیست، اما انتظار می رود که همۀ آنها در سال ۲۰۲۴ به بازار عرضه شوند و اگرچه دست ما نابینایان و کم بینایان ایرانی معمولاً از چنین محصولاتی کوتاه است، ولی به هرحال می توان آن را خبری خوش به حساب آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک + چهارده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *