دغدغه های جامعه ی نابینایان از زبان عضو هیأت مدیره ی انجمن نابینایان ایران

عضو هیات مدیره انجمن نابینایان ایران، به مناسبت روز جهانی ایمنی عصای سفید ضمن اشاره به مهمترین دغدغه های نابینایان گفت: یکی از مهمترین خواسته های امروز نابینایان اجرای ماده 27 قانون حمایت از حقوق معلولان است. ایشان همچنین تامین منابع مطالعاتی نابینایان را یکی دیگر از دغدغه های دانشجویان نابینا عنوان کرد و گفت: هیچ نهادی مسئولیت تامین منابع مطالعاتی دانشجویان نابینا را برعهده نمی گیرد.

امیر سرمدی افزود: دانشجویان نابینا هنگامی که وارد دانشگاه می شوند در عمل رها می شوند و تحت پوشش هیچ نهادی نیستند؛ در حالی که دانش آموزان نابینا هنگام ورود به مدرسه تحت پوشش وزارت آموزش و پرورش استثنایی هستند اما وقتی دانشجویان وارد دانشگاه می شوند هیچ نهادی مسئولیتی در قبال تامین منابع مطالعاتی دانشجویان را ندارد.

وی تاکید کرد: نابینایان با مشکلات فراوانی برای دسترسی به جزوه ها و کتاب های خود روبرو هستند.

عضو هیات مدیره انجمن نابینایان ایران، اجرا نشدن قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت ابلاغ شده در سال ۹۶ را از دیگر دغدغه های نابینایان برشمرد و افزود: این قانون از سال ۹7 ابلاغ شده است اما پس از گذشت سال ها، بسیاری از مواد قانون همچنان محقق نشده است. تعدادی آیین نامه اجرایی برای مواد مختلف این قانون نوشته شده که اجرا نمی شود و برای برخی مواد قانونی حتی آیین نامه اجرایی نیز نوشته نشده است.

کمیته نظارت بر قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت که وظیفه آن پیگیری مسئولیت سازمان ها و وزارتخانه ها در برابر معلولان بود با وجود اینکه از سوی معاون اول رئیس جمهور سالی ۲ بار تشکیل می شود اما این کمیته نتوانسته اهرم فشاری بر دستگاه های اجرایی باشد.

مدیر مسئول ماهنامه نسل مانا تصریح کرد: یکی از مطالبات نابینایان، اجرای ماده ۲۷ حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت است که دولت خود را مکلف کرده است برای معلولان شدید و خیلی شدید که فاقد شغل و درآمد هستند، معادل پایه حقوق وزارت کار پرداخت کند اما با اینکه پنج سال از اجرای این قانون می گذرد، این ماده قانونی در سطح محدودی اجرا شده و هر سه ماه یکبار بین ۳۶۰ تا 480 هزار تومان و آن هم به دهک یک تا سه افراد تحت پوشش بهزیستی پرداخت می شود.

سرمدی اضافه کرد: طبق قانون، پایه حقوق وزارت کار یک فرد شاغل در سال جاری هشت میلیون تومان است اما مبلغی که در ماده ۲۷ هر سه ماه یک بار پرداخت می شود، در عمل پنج درصد قانون را هم پوشش نمی دهد و شکاف بسیار زیادی وجود دارد. پیشنهاد این است دولت منابع خود را در این زمینه افزایش دهد و اگر به دلیل محدودیت های بودجه ای نمی تواند به یکباره این ماده را اجرا کند، هر سال به ۲۰ درصد این افراد حقوق کامل را پرداخت کند و در یک افق پنج ساله افراد تحت پوشش را به صد در صد برساند.

برنامه هفتم توسعه و نابینایان

عضو هیات مدیره انجمن نابینایان ایران در ادامه به برنامه هفتم توسعه اشاره کرد و گفت: حمایت های اجتماعی به نسبت برنامه های قبلی در این برنامه ضعیف دیده شده است. چند ماه پیش کارگروهی در مرکز پژوهش های مجلس برای بررسی مشکل معلولان در برنامه هفتم توسعه شکل گرفت که این کارگروه جلسات متعددی با نمایندگان مجلس برگزار کرد و احکام متعددی برای معلولان به تصویب کمیسیون تخصصی رسیده است اما نمایندگان از این احکام در کمیسیون تلفیق حمایت نکردند.

نابینایان و مشکلات بودجه ای و ساختاری بهزیستی

عضو هیات مدیره انجمن نابینایان ایران گفت: یکی دیگر از مشکلات نابینایان مشکلات ساختاری بهزیستی است که ده ها شرح وظیفه برای گروه های مختلف اجتماعی به آن سپرده شده است اما متناسب با این شرح وظایف سنگین، بودجه مناسبی به آن تعلق نمی گیرد و همواره نارضایتی زیادی از طرف مددجویان به بهزیستی وجود دارد.

سرمدی تاکید کرد: تا زمانی که بهزیستی دچار تحول ساختاری نشود با وجود زحمات مدیران نمی تواند پاسخگوی نیازهای مددجویان باشد.

شبکه ملی نابینایان و مصوبات غیرقانونی

عضو هیات مدیره انجمن نابینایان ایران گفت: شبکه ملی نابینایان با نام اختصاری «شمنا» فعال است و این شبکه اسفند ۹۹ ذیل سازمان بهزیستی کشور برای اینکه وفاق ملی در سازمان های مردم نهاد نابینا ایجاد شد اما با گذشت سه سال از شکل گیری این شبکه، به هیچ عنوان نتوانسته نیازهای جامعه هدف را تامین کند و هنوز عضوگیری نکرده است.

سرمدی خاطرنشان کرد: چهار نفر از اعضای هیات مدیره این شبکه استعفا دادند و در این مدت شبکه اقدام به برگزاری مجمع فوق العاده برای انتخابات اعضای هیات مدیره نکرده است؛ بنابراین همه جلسات و مصوبات شمنا در حال حاضر غیرقانونی محسوب می شود.

وی ادامه داد: انتظار ما این است هرچه سریعتر این شبکه تعیین تکلیف شود و افراد اصلح بتوانند مدیریت شبکه را برعهده گیرند.

۱۰ برابر شدن قیمت تجهیزات کمک توانبخشی نابینایان

عضو هیات مدیره انجمن نابینایان ایران گفت: یکی دیگر از چالش های نابینایان، عدم دسترسی به تجهیزات کمک توانبخشی است. در همه کشورهای دنیا دولت ها تجهیزات کمک توانبخشی را بی قید و شرط و تنها با تشخیص مددکار فرد نابینا در اختیار او می گذارند.

سرمدی افزود: اما در سال های اخیر با افزایش قیمت ارز، بسیاری از تجهیزات توانبخشی بین هفت تا ۱۰ برابر افزایش قیمت داشت و در این مدت بودجه خرید تجهیزات توانبخشی سازمان بهزیستی به این میزان رشد نیافت و از سوی دیگر جامعه هدف قدرت خرید این تجهیزات را ندارد.

وی تصریح کرد: برای مثال برجسته نگار هوشمند که یک تبلت ویژه نابینایان است از هشت میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در سال ۹۷ اکنون به ۸۷ میلیون تومان رسیده است و ابزاری که می تواند برای دانش آموزان و دانشجویان نابینا کارآمد باشد، در عمل در دسترس آنها قرار نمی گیرد. این مشکل در سایر گروه های معلولیتی نیز صدق می کند.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد مسئولان امر از شعار دادن دست برداشته و به خواسته های واقعی جامعه نابینایان تن دهند.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + سه =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *