مروری بر تنظیمات مخفی گوشی های سامسونگ

از برداشتن سوژه های خاص از تصاویر گرفته تا سلفی گرفتن با گفتن کلمه ی Smile؛ در اینجا با مفید ترین ویژگی های مخفی سامسونگ آشنا می شویم.

گوشی های سامسونگ دارای ویژگی های متعددی هستند؛ اما دست یابی به آن ها برای برخی از افراد ممکن است دشوار باشد. برای اینکه بهترین بهره وری را از گوشی گلکسی خود داشته باشید، در این مقاله نگاهی خواهیم داشت به تنظیمات و قابلیت های مخفی سامسونگ که تاکنون ناشناخته باقی مانده اند؛ قابلیت های جدیدی که کمتر کسی از آن ها خبر دارد.

قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ

در ادامه چند ویژگی مخفی منحصر به فرد گوشی های گلکسی سامسونگ را خواهید دید. ناگفته نماند که اگر از نسخه های قدیمی تر اندروید استفاده می کنید، ممکن است به برخی از قابلیت های زیر دسترسی نداشته باشید.

در گالری شکل های دقیق بکشید

یکی از ویژگی های کمتر شناخته شده برنامه گالری سامسونگ این است که می تواند به شما کمک کند تا اشکال کاملی از جمله خطوط، مستطیل، دایره، فلش و موارد دیگر را با دست بکشید. این قابلیت زمانی مفید خواهد بود که می خواهید مثلاً بخش خاصی از یک سند تجاری یا اینفوگرافیک را برجسته کنید.

برای امتحان کردن این قابلیت، عکسی را در گالری خود باز کنید. روی ویرایش (نماد مداد) و روی تزئینات (نماد شکلک) ضربه بزنید. حالا یک شکل بکشید و قبل از اینکه انگشت خود را بردارید، آن را برای یک ثانیه نگه دارید. تلفن شما به طور خودکار شکل را بر اساس آنچه می خواهید بکشید، اصلاح می کند.

برای گرفتن عکس بگویید: Cheese

در گوشی های سامسونگ، علاوه بر اینکه می توانید از کف دست خود برای گرفتن سلفی استفاده کنید، می توانید با گفتن دستورات صوتی مانند «Cheese» یا «Smile» در تلفن سامسونگ خود عکس بگیرید. بدین ترتیب، بدون نیاز به تنظیم تایمر و صبرکردن تا پایان شمارش، این امکان را دارید که به راحتی از راه دور سلفی بگیرید.

همچنین می توانید برای شروع ضبط ویدیو بگویید «Record video». برای فعال کردن این ویژگی، برنامه دوربین را باز کنید و به تنظیمات و سپس روش های عکس برداری (Shooting methods) بروید و دستورات صوتی را تغییر دهید.

اعلان ها را در Floating Bubbles باز کنید

اگر با مسنجر فیسبوک کار کرده باشید، احتمالا با قابلیت هد چت آشنایی دارید. در گوشی های سامسونگ، می توانید اعلان های برنامه های منتخب را در قالب حباب های شناور مشاهده کنید. این ویژگی به شما امکان می دهد درحالی که از برنامه دیگری استفاده می کنید، به چت کردن ادامه دهید.

برای فعال کردن این قابلیت، در تنظیمات گوشی به اعلان ها (Notifications) و سپس تنظیمات پیشرفته (Advanced Settings) بروید. اکنون در بخش اعلان های شناور (Floating Notifications)، حباب ها (Bubbles) را فعال کنید. پس از انجام این کار، هنگامی که از برنامه های سازگار اعلانی دریافت می کنید، انگشت خود را به سمت پایین بکشید و روی نماد کوچکی که در گوشه ی اعلان ظاهر می شود، ضربه بزنید تا مکالمه به نمای حبابی تغییر یابد.

برای خصوصی نگه داشتن برنامه ها پوشه ی امن را فعال کنید

گوشی های سامسونگ دارای صندوق مخفی مخصوص به خود هستند که به پوشه امن معروف است. در این پوشه که به نوعی فضای دوم گوشی محسوب می شود، می توانید فایل ها یا برنامه ها را از فضای اصلی تلفن خود جابه جا کرده یا فقط به عنوان منطقه خصوصی خود از آن بهره ببرید؛ برای مثال، بد نیست همه برنامه های بانکی خود را به Secure Folder منتقل کنید و پسورد متفاوتی را برای آن درنظر بگیرید؛ در این صورت، اگر گوشی شما بدون مراقبت باقی بماند، نگران دسترسی دیگران به حساب های بانکی خود نخواهید بود.

برای راه اندازی پوشه امن، به تنظیمات و سپس به قسمت امنیت و حریم خصوصی (Security and Privacy) بروید تا پوشه ی امن را پیدا کنید. روی Agree ضربه بزنید و با حساب گوگل یا سامسونگ خود وارد شوید و رمز عبور مدنظرتان را وارد کنید. با طی کردن این مراحل، Secure Folder در منوی برنامه های شما ظاهر خواهد شد و پس از راه اندازی، می توانید برنامه ها را به طور انحصاری در پوشه امن دانلود کنید؛ زیرا به عنوان یک فضای جداگانه در نظر گرفته می شود. همچنین اگر برایتان سوال است که چگونه عکس  ها را در گوشی های اندروید مخفی کنیم؟ پوشه ی امن به کمکتان خواهد آمد.

سوژه ها را از عکس بردارید

اگر از One UI 5.1 استفاده می کنید، می توانید یک سوژه را مستقیماً از عکس بلند کنید؛ قابلیتی فوق العاده مفید برای کپی سریع عناصر تصویر در کلیپ بورد یا حتی ذخیره آن ها به عنوان یک تصویر جدید. این ترفند تاحدودی به جستجوی تصویری آیفون که یکی از ویژگی های مفید iOS 16 بود شباهت دارد.

برای برداشتن سوژه از تصویر، عکس را باز کنید و روی نماد مداد ضربه بزنید. حالا گزینه ی Lasso را که با نماد دایره نمایش داده می شود، انتخاب کنید. در میان گزینه های موجود، روی Shape to Shape ضربه بزنید و با انگشت خود دور تا دور سوژه ی مورد نظر خط بکشید. درآخر با انتخاب Next می توانید تصویر جدید را ذخیره کنید.

برای حذف سوژه ی خاصی از تصویر نیز تنها کافی است در بخش ویرایش، نماد سه نقطه را انتخاب کنید و با استفاده از Object eraser سوژه ی مدنظر را از تصویر پاک کنید.

رنگی شدن نمایشگر یا دوربین هنگام دریافت اعلان

در منوی تنظیمات گوشی های سامسونگ قابلیتی وجود دارد که نمایشگر یا دوربین شما هر زمان که اعلان دریافت می کنید یا زنگ هشدار به صدا در می آید روشن شود. اگر به هر دلیلی نمی خواهید صدای اعلان ها را بشنوید، این ویژگی  می تواند کاربردی باشد. می توانید تعیین کنید هنگام دریافت اعلان نمایشگر به رنگ خاصی درآید.

برای فعال کردن آن، به تنظیمات، دسترسی (Accessibility) و سپس تنظیمات پیشرفته (Advanced settings) بروید. در مرحله بعد روی Flash notification ضربه بزنید و یکی از گزینه های دوربین یا نمایشگر را انتخاب کنید. اگر می خواهید تنها برای برخی از برنامه ها، نمایشگر روشن شود، می توانید در بخش All app نرم افزارهای مدنظرتان را انتخاب کنید. همچنین می توانید رنگ خاصی را برای چراغ چشمک زن تعیین کنید.

چراغ قوه SOS را فعال کنید

چراغ قوه چشمک زن یا SOS یکی از تنظیمات مخفی گوشی های سامسونگ است که اگر پنل کناری دستگاه را فعال کرده باشید، به راحتی می توانید به آن دسترسی پیدا کنید؛ بنابراین در بخش نمایشگر گزینه ی Edge panels را فعال کنید و سپس مراحل زیر را برای دسترسی به چراغ چشمک زن پیش ببرید.

در پنل کناری معمولا به طور پیش فرض برنامه های گوشی نمایش داده می شوند. برای تغییر این حالت، پنل را باز کنید و روی نماد چرخ دنده که در گوشه ی پایین ظاهر می شود، ضربه بزنید. حالا در بخش Panels گزینه ی Tools (ابزارها) را تیک بزنید و به صفحه ی اصلی برگردید. مجددا نوار کناری را با کشیدن انگشت به سمت داخل، باز کنید و روی نماد سه نقطه ضربه بزنید.

در اینجا Flashlight را انتخاب کنید تا این گزینه فعال شود. اکنون می توانید با انتخاب SOS در انتهای پنل، چراغ چشمک زن را فعال کنید. گزینه های + و ـ نیز برای کم و زیادکردن میزان نور درنظر گرفته شده اند. مسلماً این ویژگی برای استفاده ی روزمره مفید نیست؛ اما برای مواقعی که در مکانی دور افتاده و تاریک گم شده اید، می تواند کاربردی باشد.

پاسخ دادن به تماس از طریق بلوتوث

اگر درحال پخت و پز، تمیز کردن، شستن ظروف یا انجام هر گونه فعالیتی هستید و دستتان بند است، می توانید تلفن خود را طوری تنظیم کنید که پس از چندثانیه زنگ زدن، با اتصال به بلوتوث، به طور خودکار تماس های دریافتی را دریافت کند.

برای استفاده از این ویژگی، در تنظیمات گوشی به دسترسی (Accessibility) و سپس تعامل و مهارت (Interaction and dexterity) بروید. حالا در قسمت پاسخگویی و پایان دادن به تماس ها (Answering and ending calls) گزینه ی پاسخ دهی خودکار (Answer automatically) را انتخاب کنید. در اینجا می توانید زمان تأخیر موردنظر خود را از بین دو، پنج یا ده ثانیه انتخاب یا زمانی سفارشی را تنظیم کنید.

با کف دست خود اسکرین شات بگیرید

رایج ترین راه برای گرفتن اسکرین شات در گوشی های اندروید، فشاردادن دکمه های پاور و تنظیم صدا به صورت همزمان است. درحالی که این روش برای اکثر افراد به اندازه کافی آسان به نظر می رسد، راهکار دیگری نیز برای گرفتن عکس از صفحه در گوشی های گلکسی وجود دارد: کشیدن دست خود روی صفحه.

برای فعال کردن این ویژگی، در تنظیمات گوشی به ویژگی های پیشرفته (Advanced features) بروید و سپس روی Motion and gestures ضربه بزنید. در اینجا Palm Swipe to Capture را فعال کنید. حالا برای گرفتن اسکرین شات، باید کف دست خود را در حالت عمودی نگه دارید، در حالی که انگشت شست به سمت بالا باشد و از سمت راست صفحه نمایش به سمت چپ حرکت دهید.

روشن ماندن خودکار صفحه نمایش هنگام نگاه کردن به گوشی

این قابلیت که برای اولین بار در گلکسی اس ۳ با عنوان Smar Stay معرفی شد، باعث می شود زمانی که درحال نگاه کردن به گوشی هستید، نمایشگر بدون توجه به مدت زمانی که حالت خواب را روی آن تنظیم کرده اید، روشن می ماند و اگر دوربین سلفی نگاه شما را تشخیص ندهد، نور صفحه نمایش را کاهش می دهد و طبق تایمر حالت خواب از پیش تنظیم شده خاموش می شود.

برای فعالسازی این ویژگی در مدل های قدیمی  سامسونگ، در بخش تنظیمات نمایشگر باید به دنبال گزینه ی Smart stay باشید. در گوشی های جدید، برای فعال کردن این قابلیت به قسمت Motion and gestures بروید و گزینه ی Keep screen on while viewing را فعال کنید.

کدهای مخفی گوشی سامسونگ

در گوشی های هوشمند سامسونگ، تعدادی کد مخفی برای توسعه دهندگان وجود دارد که معمولا توسط کاربران پیشرفته استفاده می شوند و احتمالا کاربران معمولی از آن ها بی خبرند. این کدها به طور گسترده برای رفع مشکلات، اشکال زدایی و تست گوشی مورد استفاده قرار می گیرند. گفتنی است که برخی از این کدها روی همه گوشی های هوشمند اندرویدی کار می کنند.

کد: کاربرد

#1234#*: بررسی شماره مدل گوشی

*#0808#: تنظیمات USB

*#0*#: تست قطعات سخت افزاری

*#12580*369#: نسخه سخت افزار و نرم افزار

*#0228#: بررسی سلامت باتری موبایل

*#06#: شماره سریال دستگاه

#*#0*#*#*: تست صفحه نمایش

*#0011#: مشاهده وضعیت GSM

*#2222#: نسخه سخت افزار

*#1111#: نسخه نرم افزار

*43#: انتظار تماس

*135#: مشاهده ی شماره تلفن

*#004*[number]#: انتقال تماس

*#004#: وضعیت انتقال تماس

*#*#786#*#*: تست ریفربیش بودن گوشی

#0283#*: تست حلقه برگشت گوشی

#2663#*: نسخه  فریمور

منبع: زومیت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × چهار =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *