لیونل مسی برای نابینایان اتیوپی OrCam تهیه می کند

لیونل مسی در تازه ترین پست اینستاگرام خود اعلام کرده که می خواهد به شرکت OrCam کمک کند تا به نابیناهای اتیوپیایی کمک کند وسیله ویژه این شرکت را بخرند.

اما این OrCam چیست؟

دستگاه های OrCam مانند OrCam MyEye دستگاه های قابل حمل و نوعی وسیله کمک بینایی پیشرفته هستند. به این ترتیب که شخص نابینا آنها را روی قاب یک عینک نصب می کند و به چشم می زند و بعد این دستگاه خودش متوجه متن ها می شود و آن را برای کاربرش می خواند و یا اشیاء را از طریق بازخورد صوتی شناسایی می کند و به کاربر می گوید که نزدیک چه چیزی است و یا در آستانه برخورد است.

با دستگاه های OrCam می توان بارکدهای سوپرمارکت را خواند و حتی قابلیت تشخیص چهره نیز دارند.

شرکت OrCam Technologies Ltd سه دستگاه تولید کرده است. OrCam MyEye 2.0، OrCam MyEye 1 و OrCam MyReader.

OrCam نسل دوم مدل OrCam MyEye 2.0 را در دسامبر ۲۰۱۷ معرفی کرد. این دستگاه به اندازه یک انگشت اندازه دارد. با باتری کار می کند و به صورت آهنربایی  روی هر قاب عینکی می چسبد. این دستگاه فقط ۲۲.۵ گرم وزن دارد و در بازگرداندن استقلال به افراد کم بینا توانا است.

در سال ۲۰۱۶، بخش چشم پزشکی نشریه معتبر جاما،  آزمایشی را با ۱۲ شرکت کننده نابینای قانونی برای ارزیابی سودمندی OrCam انجام داد. نتایج نشان داد که دستگاه OrCam توانایی بیمار را برای انجام کارهای روزمره، مانند خواندن یک پیام در یک دستگاه الکترونیکی، یک مقاله روزنامه یا یک منو، بهبود می بخشد.

دستگاه OrCam پیش از عرضه توسط یکی از کارمندان توسعه دهنده دستگاه که دچار مشکل کلوبوما بود در سال ۲۰۱۳ برای خرید مواد غذایی استفاده شد. مشخص شد که این دستگاه آزادی عمل بیشتری به او می دهد.

در وهله اول این دستگاه از زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، عبری و اسپانیایی پشتیبانی می کرد، اما الان سایر زبان ها شامل دانمارکی، هلندی، فنلاندی، ایتالیایی، نروژی، پرتغالی و سوئدی را هم پوشش می دهد.

منبع: یک پزشک.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × پنج =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *