معرفی بهترین آنتی ویروس های اندروید

با رشد روز افزون استفاده از گوشی های هوشمند و اندروید، سؤال اساسی این است که در این سیستم عامل آیا به آنتی ویروس نیاز خواهیم داشت؟ اگر به آنتی ویروس نیاز داشته باشیم، کدام برنامه ها، گزینه ی بهتری خواهند بود؟

آیا اندروید امن است؟ پاسخ دادن به این سؤال دشوار است، اما می توان با اطمینان جواب داد که اگر گوشی  هوشمند خود را روت نکرده و از فروشگاه های نا امن اقدام به دانلود و نصب اپلیکیشن نکنید، ریسک آلوده شدن به ویروس و بدافزار را به مقدار زیادی کاهش خواهید داد.

با   توجه     به اینکه گوشی های هوشمند به بخش جدانشدنی زندگی روزانه ی ما تبدیل شده اند و عملیات های حساسی مانند انتقال پول و خرید  اینترنتی، اکنون با این دستگاه ها انجام می شود، نیاز به یک نرم افزار امنیتی خوب اهمیت زیادی پیدا می کند. با این وجود اگر نکات بالا را رعایت کنید و از اپلیکیشن های تأیید شده از طرف گوگل بهره ببرید ریسک را تا مقدار بسیار زیادی کاهش خواهید داد، ولی خطر کوچک به معنای عدم وجود ریسک نیست. به هرحال توصیه می شود همواره آماده ی مقابله با چنین خطراتی باشیم.

بعضی از تولیدکننده های آنتی ویروس به چندین میلیون ویروس و بدافزار شناخته شده برای سیستم عامل اندروید اشاره می کنند و این مسئله را دلیل مهمی برای استفاده از برنامه های خود می دانند. با این حال این رقم کاملاً اغراق آمیز به نظر می رسد و بسیاری از این موارد به نرم افزار های ناخواسته (Potentially unwanted) اشاره دارند و نه بد افزارها. اکثر بد افزارها و ویروس ها همان نمونه های موجود در سایر سیستم  عامل ها هستند و فقط برای اندروید پورت شده اند.

همان طور که اشاره شد، توصیه ی مهم این است که همواره برنامه های مورد نیاز خود را فقط ازطریق فروشگاه های معتبر دانلود کنید. علاوه بر این قبل از نصب یک اپلیکیشن، سطح دسترسی آن را مورد بررسی قرار دهید. به عنوان مثال اپلیکیشن سرعت سنج نیازی به دسترسی به دفترچه تلفن شما ندارد. همچنین با مطالعه نقد های کاربران می توانید از سالم بودن اپلیکیشن مطمئن شوید. درست است که با روت کردن گوشی هوشمند آزادی عمل بیشتری خواهید داشت ولی بدانید که به همان میزان بد افزارها و ویروس  ها آزادتر خواهند بود.

شایان ذکر است که استفاده از واژه ی ویروس در گوشی های اندرویدی تقریباً منسوخ شده است و منظور از این کلمه در بیشتر منابع امروزی، همان بد افزارها هستند.

آیا نصب آنتی ویروس برای گوشی اندروید لازم است؟

شاید قبلاُ از آنتی ویروس های شخص ثالث در محیط ویندوز استفاده کرده باشید؛ هرچند که مایکروسافت در سیستم عامل دسکتاپ خود از Defender برای افزایش امنیت و شناسایی و از بین  بردن ویروس ها و بد افزارها بهره می برد. از طرف دیگر گفته می شود مک ویروس نمی گیرد و امنیت بسیار خوبی دارد. امکان استفاده از راهکارهای رایگان برای بهبود سطح امنیت رایانه ها وجود دارد و با   توجه     به نوع سیستم عاملی که از آن استفاده می کنید گزینه های مختلفی دردسترس شما خواهد بود.

ویندوز، مک، اندروید و iOS همگی از راهکارهای مختلفی برای مقابله با بد افزارها و ویروس ها استفاده می کنند. در برخی از این سیستم عامل ها، محافظت به شکل یک برنامه ی آنتی ویروس کامل ارائه می شود. از طرف دیگر برخی از سیستم عامل ها به ابزارهای درونی مجهز شده اند که تا حدود زیادی جلوی فعالیت بد افزارها را به طور خودکار می گیرند. درهرصورت نصب برنامه های آنتی ویروس شخص ثالث می تواند به افزایش امنیت دستگاه شما کمک کند.

گوگل پس از شناسایی بد افزارها در فروشگاه پلی استور خود، آن ها را سریعاً حذف می کند. نکته ی مهم این است که بد افزارها ابتدا در این فروشگاه منتشر می شوند و گوگل مدتی بعد و پس از شناسایی، آن ها را حذف خواهد کرد. به نظر می رسد فرایند بررسی برنامه ها در گوگل پلی به اندازه ی اپ استور اپل سخت گیرانه نیست و بدین ترتیب احتمال انتشار بد افزارها در بازار برنامه های اندرویدی غول جستجوی اینترنت وجود دارد.

علاوه بر این بسیاری از افراد، برنامه ها و بازی های مورد نظر خود را از منابعی غیر از گوگل پلی دریافت می کنند که این امر می تواند امنیت دستگاه آن ها را بیشتر به خطر بیندازد. سرویس Play Protect گوگل، یکی از ابزارهای آنتی ویروس شناخته شده در اندروید محسوب می شود که برای محافظت از دستگاه  شما دربرابر بد افزارها طراحی شده است.

متخصصان AV-Comparatives، پلتفرم Play Protect گوگل به همراه ۱۰ ابزار آنتی ویروس اندرویدی شخص ثالث مورد بررسی قرار دادند. این تیم هزاران نمونه بدافزار منحصر به فرد اندرویدی را جمع آوری و آن ها را با هریک از آنتی ویروس ها آزمایش کردند.

محققان ابتدا به برنامه ی آنتی ویروس اجازه دادند نمونه هایی که شناسایی شده اند را حذف کنند و سپس با باز کردن نمونه های باقی مانده، سعی کردند امکان تشخیص مبتنی بر رفتار را به آنتی ویروس ها ارائه دهند. این تیم همچنین ۵۰۰ برنامه ی محبوب و امن را نصب کردند تا بفهمند آیا  آنتی ویروس ها آن ها را به اشتباه به عنوان برنامه های مخرب علامت گذاری می کنند یا خیر.

Avast ،AVG ،Bitdefender ،G Data ،Kaspersky و Trend Micro Maximum Security همه ی بد افزارها را به طور ۱۰۰ درصد شناسایی کردند. برخی دیگر از ابزارهای آنتی ویروس اندرویدی نیز این کار را با دقت ۹۸ درصد انجام دادند. Play Protect گوگل ۸۷٫۹ درصد از بد افزارهای مورد آزمایش را به عنوان برنامه های مخرب شناسایی کرد؛ بنابراین در این فهرست در جایگاه آخر قرار گرفت.

ورودی گوگل همچنین بیشترین نتایج کاذب را به نمایش گذاشت. بدین ترتیب آزمایشگاه AV-Comparatives مهر تأیید خود را برای همه ی آنتی ویروس های مورد آزمایش غیر از Play Protect به ثبت رساند. با   توجه     به آن چه گفته شد، به نظر می رسد راهکار داخلی اندروید، یعنی Play Protect، درحال حاضر نمی تواند در تشخیص بد افزارها به خوبیِ برخی آنتی ویروس های توسعه داده شده برای این سیستم عامل عمل کند و درنتیجه استفاده از یک آنتی ویروس مناسب می تواند به بهبود امنیت دستگاه اندرویدی شما کمک کند.

بهترین آنتی ویروس های رایگان اندروید

در این بخش، بهترین و قدرتمندترین آنتی ویروس های رایگان را برای سیستم عامل اندروید به شما معرفی خواهیم کرد.

۱. TotalAV Antivirus

TotalAV ابزار فوق العاده ی حفاظتی است که می توان از آن در طیف گسترده ای از دستگاه های مجهز به سیستم عامل های مختلف استفاده کرد. این برنامه با نظارت دائمی روی دانلودها، فایل های اجرایی و فایل ها، تهدیدهای بالقوه را شناسایی خواهد کرد. این آنتی ویروس همچنین امکان محافظت لحظه ای از دستگاه های اندرویدی را فراهم می کند.

TotalAV به طور خودکار و منظم به روزرسانی می شود تا همیشه بتواند جدیدترین ویروس ها، انواع بد افزارها و تهدیدات امنیتی را شناسایی کرده و آن ها را از بین ببرد. این برنامه به کاربران اجازه می دهد با تنظیم اسکن های برنامه ریزی شده، سطح امنیت دستگاه خود را ارتقا دهند. این ابزار همچنین در مسدودسازی تبلیغات آنلاین، عملکرد بسیار خوبی دارد.

امکانات:

پشتیبانی از سیستم عامل های مختلف

امکان محافظت لحظه ای از دستگاه

قابلیت حذف بد افزارهای شناسایی شده

پشتیبانی از سیستم تشخیص آنلاین تهدیدهای امنیتی

۲. Bitdefender Mobile Security

Bitdefender Mobile Security یکی از بهترین برنامه های آنتی ویروس برای گوشی های هوشمند اندرویدی است. این ابزار از دستگاه شما دربرابر هرگونه بدافزار یا ویروسی محافظت خواهد کرد و علاوه بر این مصرف باتری آن بسیار ناچیز است.

امکانات:

مجهز به VPN داخلی

امکان قفل دستگاه درصورت سرقت یا گم شدن آن.

تأثیر ناچیز روی مصرف باتری.

محافظت از حریم خصوصی حساب های کاربر و بررسی این که ایمیل او مورد حمله قرار گرفته است یا خیر.

سازگاری با اندروید ۵ و نسخه های جدیدتر این سیستم عامل.

گفتنی است برای استفاده از همه ی قابلیت های Bitdefender Mobile Security باید به اینترنت متصل باشید.

۳. Avira

Avira یکی از بهترین آنتی ویروس های رایگان اندروید است. این برنامه از حریم خصوصی شما محافظت و اپلیکیشن ها و وب سایت های مخرب را مسدود می کند. علاوه بر این یک VPN رایگان با محدودیت حجم ۱۰۰ مگابایت درهر روز ارائه می دهد.

البته مثل اکثر برنامه ها با خرید اشتراک پولی می توانید از همه ی قابلیت ها و امکانات Avira روی دستگاه های اندرویدی خود استفاده کنید و علاوه بر این از خدمات پشتیبانی ویژه برخوردار شوید.

امکانات:

مجهز به VPN داخلی.

بهره گرفتن از ابزارهایی برای ردیابی گوشی های سرقت شده و گم شده.

اطلاع به کاربر درصورت شناسایی نقص های امنیتی.

امکان قفل گذاری روی برنامه های دیگر.

مسدودسازی وب سایت های فیشینگ و وب سایت های حاوی بدافزار.

۴. Norton Mobile Security

یکی از بهترین آنتی ویروس های اندروید Norton Mobile Security است. این برنامه از دستگاه شما دربرابر تهدیدات امنیتی محافظت می کند و علاوه بر این امنیت شبکه های خطرناک وای فای را بهبود می بخشد. این اپلیکیشن از گوشی شما دربرابر حمله های سایبری محافظت کرده و امنیت شما را هنگام مرور وب افزایش خواهد داد.

امکانات:

فناوری اسکن برنامه های محافظت شده که گوشی شما را دربرابر هر نوع تهدید امنیتی محافظت می کند.

جلوگیری از حمله های سایبری به گوشی.

اعلام هشدار همگام اتصال به شبکه های نا امن وای فای.

شناسایی وب سایت های مخرب.

۵. Avast Mobile Security

Avast Mobile Security یکی از محبوب ترین، سبک ترین و قدرتمندترین آنتی ویروس های رایگان اندروید است. این برنامه امنیت دستگاه های اندرویدی را ارتقا می دهد و هدف اصلی آن، حفظ حریم خصوصی، امنیت و عملکردهای گوشی هوشمند شما است.

امکانات:

شناسایی برنامه های مخرب.

محافظت از کاربر دربرابر پیوندهای آلوده و نا امن هنگام مرور وب.

بررسی امنیت شبکه های وای فای.

امکان نگه داری خصوصی سوابق مرور با VPN داخلی.

امکان اشتراک گذاری برنامه با حداکثر ۱۰ دستگاه مختلف.

۶. Kaspersky Mobile Antivirus

Kaspersky امنیت دستگاه اندرویدی شما را برقرار می کند. این آنتی ویروس همچنین ابزارهایی برای محافظت از حریم خصوصی و هویت کاربران ارائه می دهد. این برنامه از قابلیت های هوش مصنوعی نیز بهره می برد تا بتواند تهدیدهای احتمالی دستگاه شما را به طور مداوم شناسایی و آن ها را مسدود کند.

امکانات:

بررسی دائمی و ۲۴ ساعته ی تهدید های امنیتی.

پشتیبانی از قابلیت ضدسرقت با ویژگی هایی مثل قفل، مکان یابی و پاک کردن اطلاعات دستگاه های سرقت شده.

شناسایی برنامه هایی که از سوابق تماس و ارسال پیامک های کاربران جاسوسی می کنند.

بررسی وب سایت های مشکوک و آلوده و اعلام هشدار به کاربر درمورد آن ها.

اسکن خودکار سایر برنامه های نصب شده روی دستگاه های اندرویدی.

۷. AVG Antivirus Free

AVG Antivirus Free نیز ازجمله بهترین آنتی ویروس های رایگان اندروید است. این ابزار اشترک پولی هم دارد که البته می توانید به مدت ۳۰ روز از همه ی قابلیت های آن به طور رایگان استفاده کنید. این برنامه از دستگاه  اندرویدی شما دربرابر نفوذ ویروس ها و سرقت اطلاعات جلوگیری می کند. شما همچنین قابلیت هایی برای محافظت از حریم خصوصی در اختیار خواهید داشت و می توانید از آن  برای ایجاد قفل روی سایر برنامه ها استفاده کنید.

امکانات:

کمک به پیداکردن گوشی های سرقت شده.

تنظیم قفل روی برنامه های دیگر.

ثبت عکس از کاربر درصورتی که سه بار رمز عبور را نادرست وارد کند و ارسال مکان دقیق آن به دارنده ی گوشی.

قفل خودکار دستگاه درصورت جابه جا شدن سیم کارت.

محافظت از دستگاه دربرابر انواع ویروس، بدافزار، نرم افزارهای جاسوسی، تنظیمات و برنامه های نا امن، تماس گیرندگان ناشناس و تبلیغاتی و سایر تهدیدها.

۸. Trend Micro Mobile Security

Trend Micro یک راهکار امنیتی است که ۳۰ سال از آغاز فعالیت آن می گذرد. این شرکت برنامه هایی برای اندروید، ویندوز، مک، iOS و حتی کروم بوک ها ارائه می کند که می توان از آن در محیط خانگی یا تجاری استفاده کرد. این آنتی ویروس به طور رایگان منتشر می شود که البته برخی قابلیت های اضافه ی آن نیاز به خرید اشتراک پولی دارد.

امکانات:

پشتیبانی از ویژگی های مرتبط با بهینه سازی عملکرد دستگاه.

بهره گرفتن از شبکه ی هوشمند مبتنی بر ابر برای شناسایی و جلوگیری از نفوذ تهدیدات امنیتی به دستگاه.

محافظت از کودکان.

سازگار با اندروید ۴٫۱ و نسخه های جدیدتر این سیستم عامل.

۹. McAfee Mobile Security

McAfee Mobile Security خدمات محافظت از هویت شما را روی گوشی های اندرویدی ارائه می دهد. با این برنامه ابزارهایی در اختیار خواهید داشت که می توان از آن ها برای محافظت از دستگاه دربرابر ویروس ها، فاش شدن اطلاعات شخصی و شناسایی بد افزارها استفاده کرد. این برنامه نیز از VPN داخلی برای افزایش ارتباطات اینترنتی بهره می برد.

امکانات:

محافظت از دستگاه اندرویدی درمقابل تهدیدهایی مثل لینک های مخرب، وب سایت های آلوده و غیره.

بهره گرفتن از شبکه ی خصوصی مجازی داخلی برای افزایش امنیت ارسال و دریافت داده های مرتبط با امور مالی.

اسکن مداوم و منظم برنامه های نصب شده روی دستگاه و شناسایی و مسدودسازی تهدیدها.

محافظت از اطلاعات شخصی کاربران درمقابل وب سایت ها یا پیوندهای نا امن.

۱۰. Malwarebytes Security

Malwarebytes Security یکی از برترین آنتی ویروس های اندروید است. این برنامه ابزارهایی برای حذف تهدیدهای امنیتی از دستگاه ارائه می دهد. از دیگر ویژگی های اپلیکیشن مذکور می توان به امکان شناسایی آدرس وب سایت های فیشینگ و افزایش امنیت سایبری اشاره کرد.

امکانات:

شناسایی و حذف خودکار تهدیدهای امنیتی.

محافظت از حریم خصوصی و شناسایی برنامه هایی که روی رفتار کاربر نظارت دارند.

شناسایی آدرس  وب سایت های فیشینگ.

آزادسازی حافظه ی دستگاه با حذف برنامه هایی که به طور پیش فرض روی آن نصب شده اند.

پشتیبانی از شبکه ی خصوصی مجازی داخلی برای بهبود حریم خصوصی هنگام انجام امور مالی آنلاین و مرور وب.

سؤالات متداول

آیا سیستم عامل اندروید واقعاً به آنتی ویروس نیاز دارد؟

ازآنجاکه بسیاری از کارهای مهم ما ازجمله نقل و انتقالات مالی از طریق گوشی های هوشمند انجام می شود، حفظ امنیت اطلاعات روی این دستگاه ها بسیار مهم است. یک ویروس می تواند به فایل های ذخیره شده روی گوشی اندرویدی شما آسیب برساند و حتی روی رفتار شما نظارت داشته باشد و بنابراین استفاده از آنتی ویروس روی محصولات اندرویدی، یک تصمیم عاقلانه است.

بهترین آنتی ویروس رایگان برای اندروید کدام است؟

پاسخ به این  سؤال کمی به سلیقه  و نیاز کاربران ارتباط دارد اما Bitdefender یکی از بهترین آنتی ویروس های اندروید است که در مقایسه با نمونه های مشابه، امکانات رایگان جذابی ارائه می دهد. از دیگر انتخاب های رایگان می توان به Kaspersky Mobile Antivirus، Avira و Avast Mobile Security اشاره کرد.

چگونه می توانم دستگاه خود را برای شناسایی بدافزار بررسی کنم؟

بدین منظور باید مراحل زیر را دنبال کنید:

فروشگاه گوگل پلی را باز کنید.

با ضربه زدن روی نمایه ی پروفایل گوگل خود وارد منو شوید.

اکنون گزینه ی Play Protect را انتخاب کنید.

روی Scan ضربه بزنید.

Play Protect در این مرحله، به طور خودکار بررسی برنامه های نصب شده روی گوشی اندرویدی شما را آغاز خواهد کرد و درصورت تشخیص آیتم های مشکوک یا بد افزارها، امکان حذف آن ها را ارائه خواهد داد.

منبع: زومیت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − شش =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *