آشنایی با Overclock و کاربرد های آن

بیشتر کاربران کامپیوتر واژه ی اورکلاک را شنیده اند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با مفهوم و قابلیت اورکلاک آشنا کنیم و بگوییم که بهتر است به اورکلاک کردن قطعات سیستمتان فکر کنید یا از آن صرف نظر کنید.

اورکلاک (Overclock) در لغت به معنی افزایش سرعت کلاک یکی از اجزاء سخت افزار است. سازنده ی تراشه، فرکانس مشخصی را برای کارکرد آن در نظر گرفته و وقتی آن را اورکلاک می کنیم، قطعه مورد نظر در سرعت کلاک بالاتری فعالیت می کند.

با افزایش سرعت کلاک اجزای سخت افزاری، تعداد اعمال انجام شده در ثانیه افزایش می یابد و لذا عملکرد سیستم بالا می رود اما گرمای بیشتری نیز تولید شده و حرارت قطعه بالاتر می شود. به همین علت است که باید به دقت دمای سخت افزار را بررسی کرد و در صورت نیاز از تجهیزات خنک کننده بهتری استفاده نمود. اگر سیستم، طبق اصول خاصی اورکلاک شود، سرعت آن افزایش می یابد. رعایت نکردن اصول اورکلاکینگ نیز نتیجه ای جز خرابی سخت افزار ندارد. برای آشنایی با معنی اورکلاک، مزایا و معایب اورکلاک کردن و اصول کلی آن در ادامه ی مطلب با ما همراه شوید.

اورکلاک چیست

پیش از اینکه در مورد اورکلاک صحبت کنیم باید با مفهوم سرعت کلاک آشنا شوید. سرعت کلاک که با هرتز اندازه گیری می شود، تعداد چرخه هایی است که CPU شما می تواند در یک ثانیه انجام دهد. بنابراین تعریف، یک پردازنده ۴ گیگاهرتزی می تواند ۴ میلیارد چرخه کلاک در ثانیه انجام دهد. اورکلاک یا O.C به این معنی است که سرعت کلاک پردازنده را از حد مجاز و تعریف شده خود افزایش دهیم.

فقط اجزای سخت افزاری که دارای کلاک داخلی برای همگام سازی سرعت هستند، می توانند اورکلاک شوند. اورکلاک کردن معمولاً در مورد پردازنده ی اصلی (CPU)ُ پردازنده ی گرافیکی (GPU) و اجزای دیگری مثل حافظه ی رم صورت می گیرد. اگرچه سرعت کلاک به طور مستقیم نشان نمی دهد که CPU شما چند دستورالعمل را اجرا می کند، اما به شما ایده ای از تعداد نسبی دستورالعمل ها می دهد. به عنوان مثال، یک پردازنده ۴ گیگاهرتزی می تواند دستورالعمل های بیشتری را نسبت به پردازنده ۳.۵ گیگاهرتزی تکمیل کند. شما می توانید برای دستیابی به سرعت کلاک بالاتر اورکلاک کنید، که به نوبه خود به پردازنده شما اجازه می دهد تا دستورالعمل های بیشتری را در هر ثانیه تکمیل کند.

هر قطعه ای که شرکت هایی مانند اینتل و AMD تولید می کنند با سرعت های خاصی امتیاز و رتبه بندی شده است. شرکت ها توانایی های هر قطعه را آزمایش می کنند تا سرعت معینی را برایشان تأیید کنند و برای اطمینان بیشتر، توانایی قطعات را دست پایین تر از آنچه که هست،  اعلام می کنند. اورکلاک کردن یک قطعه، باعث می شود که آن قطعه از پتانسیل باقیمانده خود بهره ببرد.

اکثر افرادی که سیستم خود را اورکلاک می کنند یا می خواهند سریع ترین سیستم ممکن را داشته باشند یا می خواهند قدرت رایانه خود را با بودجه محدود افزایش دهند. در برخی موارد، کاربران می توانند عملکرد سیستم خود را تا ۲۵ درصد یا بیشتر افزایش دهند. برای مثال ممکن است فردی با یک +AMD 2500 بخرد و با اورکلاک دقیق، درنهایت به پردازنده ای برسد که با قدرت پردازشی معادل +AMD 3000 کار می کند؛ بدیهی است که در این حالت هزینه کمتری نیز پرداخت شده است.

پردازنده ی اصلی کامپیوتر شما به گونه ای تنظیم شده که در فرکانس مشخصی کار می کند و ماکسیمم فرکانس کاری آن نیز محدود به عددی خاص است. معمولاً پردازنده ای که در فرکانس کاری استاندارد خود کار می کند نیازی به خنک کاری ویژه یا اضافی ندارد گرچه برخی از پردازنده های چند هسته ای امروزی، حتی در محیطی با دمای معمولی، هنگام انجام محاسبات چند هسته ای، داغ می شوند و باید از آن ها مراقبت کرد.

با اورکلاک کردن سخت افزار سرعت سیستم افزایش می یابد اما درمقابل انرژی الکتریکی بیشتری مصرف شده و گرمای بیشتری هم تولید می شود. در این حالت اگر دمای قطعات مورد بررسی قرار نگیرد، ممکن است قطعات سخت افزاری دچار آسیب جدی شوند. گاهاً قطعات، آسیب کوچکی دیده و در هنگام کارکرد های سنگین و حتی سبک سیستم، ناپایداری هایی از خود نشان می دهند و درنتیجه با هنگ کردن یا ریاستارت شدن سیستم مواجه می شویم.

بیشتر پردازنده ها را می توان اورکلاک کرد و سرعت کاری آن ها را افزایش داد. نرم افزارهای متنوعی برای محیط ویندوز و دیگر سیستم عامل ها عرضه شده که تغییر سرعت کلاک را در محیط سیستم عامل امکان پذیر می کنند. دو روش کلی برای اورکلاک کردن، افزایش سرعت کلاک پایه و افزایش ضریب کلاک پایه است. این دو عدد را می توان در بایاس سیستم (BIOS) پیدا کرد. حاصل ضرب ضریب کلاک پایه در سرعت کلاک پایه، فرکانس کاری پردازنده را مشخص می کند.

مواردی مانند معماری، قدمت و سازنده پردازنده می تواند درنتیجه اورکلاک تأثیر داشته باشد. هیچ قانون واحدی برای سرعت بخشیدن به یک پردازنده وجود ندارد و هر پروژه اورکلاک نتایج متفاوتی را به همراه دارد که تصمیم برای اورکلاک را بسیار دشوار می کند.

اورکلاک CPU

متداول ترین قطعه ای که می توانید سرعتش را از سرعت کارخانه ای که در ابتدا برایش در نظر گرفته شده بود، افزایش دهید، cpu است. بهترین بهبود عملکرد در اورکلاک cpu معمولاً بین ۱۵ تا ۲۰ درصد است. تا زمانی که ولتاژ اضافی اعمال نکنید و تنظیمات خنک کننده برای کنترل گرمای اضافی داشته باشید، اورکلاک کردن CPU ایمن است.

اگرچه اورکلاک کردن یک CPU دشوار نیست، این فرایند ممکن است بسته به عوامل مختلفی از جمله سیستم عامل شما متفاوت باشد. اگر از عملکرد دستگاه خود راضی هستید، نیازی به اورکلاک ندارید. با این حال اگر CPU شما قدیمی است و یک GPU مدرن دارید، اورکلاک به افزایش عملکرد کمک می کند.

برای اورکلاک cpu طبیعتاً به یک پردازنده قابل اورکلاک نیاز خواهید داشت. سیاست اورکلاک سخاوتمندانه AMD به این معنی است که شما می توانید تقریباً هر چیپ را اورکلاک کنید. ابتدایی ترین روش O.C افزایش فرکانس هسته تراشه ها است که اگر قصد انجام آن روی یک پردازنده اینتل را دارید، به یک تراشه سری K نیاز خواهید داشت. تراشه های سری K دارای یک ضریب کلاک قفل نشده هستند که به شما امکان می دهد به راحتی فرکانس تراشه خود را عوض کنید. به عنوان مثال پردازنده ی ۴ هسته ای Core i7 3770K دارای ضریب کلاک آنلاک شده است؛ بنابراین می توان علاوه بر تغییر کوچک سرعت کلاک پایه، ضریب آن را نیز تغییر داد و چنین پردازنده ای را اورکلاک کرد. باید بدانید وقتی صحبت از حداکثر اورکلاکی که می توانید از تراشه خود بگیرید به میان می آید،  برخی از تراشه ها بهتر از بقیه عمل می کنند.

AMD امکان اورکلاک را روی هر چیپستی جز مادربردهای سری A فراهم می کند. برای اینتل به یک مادربرد سری Z نیاز دارید، زیرا اینتل به شما اجازه نمی دهد فرکانس تراشه را در مادربردهای ارزان تر سری B و H تغییر دهید. اکثر مادربردهای رده بالا دارای زیرسیستم های انتقال نیرو قوی هستند، اما عملکرد متفاوتی دارند؛ بنابراین به این مورد نیز باید دقت داشته باشید.

یکی دیگر از کلیدهای دستیابی به بالاترین اورکلاک CPU، خنک نگه داشتن آن تا حد امکان است. پیش از استفاده از خنک کننده های پردازنده، اطمینان از اینکه کیس شما دارای تهویه کافی است نیز مهم است. اورکلاک کردن همه هسته های CPU به یکباره (اورکلاک تمام هسته ای) رایج ترین و ساده ترین روش اورکلاک است، اما گرمای بیشتری تولید می کند. دقت داشته باشید که نیازهای خنک کننده اورکلاک می تواند براساس نسل تراشه  متفاوت باشد.

چندین سال پیش تعداد هسته ها و سرعت کاری پردازنده ها در حدی بود که با اورکلاک کردن، افزایش سرعت سیستم محسوس بود اما امروزه قدرت پردازنده ها به اندازه ای بالا است که با اورکلاک کردن، سرعت سیستم به شکل قابل توجهی افزایش نمی یابد. در نظر داشته باشید که گاهی هنگام اجرای سیستم عامل ویندوز یا نرم افزارهایی مثل مایکروسافت آفیس، گلوگاه سیستم، سرعت پایین پردازنده نیست بلکه سرعت سیستم در اثر کند بودن هارد دیسک پایین آمده است. شاید به جای اورکلاک کردن، استفاده از یک دیسک حالت جامد (SSD) به جای HDD راه حل مناسب تری باشد.

درنهایت اگر به فکر اورکلاک کردن سیستم هستید، در کنار تهیه ی سیستم خنک کاری خوب، باید قطعات دیگر نیز برای اورکلاک کردن مناسب باشند. نه تنها پردازنده ی اصلی و کارت گرافیک، بلکه سایر اجزاء مثل مادربرد و پاور نیز باید مناسب باشند. معمولاً مادربردهایی با برد مدار چاپی باکیفیت تر، خنک کاری بهتر و مدارات کارآمدتر، در اورکلاک کردن پردازنده عملکرد بهتری و پایدارتری ارایه می کنند.

اورکلاک کارت گرافیک

اورکلاک کردن کارت گرافیک به معنای افزایش تدریجی سرعت کلاک کارت گرافیک برای افزایش عملکرد آن است. مانند اورکلاک CPU، اورکلاک GPU مستلزم افزایش آهسته فرکانس هسته کارت گرافیک است، درحالی که پایداری آن را با ابزار بنچمارک آزمایش و از داغ نشدن آن اطمینان حاصل می شود.

برای افزایش عملکرد بازی ها و کارهای گرافیکی می توانید یک کارت گرافیک را اورکلاک کنید. درست مانند cpu بهترین بهبود عملکرد در اورکلاک کارت گرافیک معمولاً بین ۱۵ تا ۲۰ درصد است که اگر ولتاژ بیشتری اعمال نکنید، کاملاً ایمن است. برخلاف cpuها، شما اساساً می توانید هر کارت گرافیک موجود در بازار را اورکلاک کنید. برخی از کارت های گرافیکی که عبارت «OC» را در شماره مدل دارند، قبلاً توسط سازنده اورکلاک شده اند.

برای اورکلاک کردن کارت گرافیک به نرم افزاری نیاز دارید که گزینه های رایگان زیادی در آن وجود داشته باشد.

چه زمانی اورکلاک کنیم (کاربرد گیمینگ)

برای بسیاری از گیمرها سؤال است که با اورکلاکینگ GPU تا چه میزان می توانند سرعت و عملکرد بازی هایشان را افزایش دهند. با توجه به آنچه که تا اینجا خوانده اید، احتمالاً می توانید حدس بزنید پاسخ دقیقی وجود ندارد؛ زیرا این موضوع به سیستم، کارت گرافیک، بازی هایی که بازی می کنید و رزولوشن شما، نحوه اورکلاک کردن و … بستگی دارد. در بهترین حالت، افزایش عملکرد می تواند بسیار قابل توجه باشد، به عنوان مثال ممکن است در برخی از بازی ها یک افزایش خوب 10-15 FPS دریافت کنید. در بدترین حالت ممکن است یک افزایش کوچک در فریم در ثانیه مثلاً 10-2 FPS بگیرید.

بسته به قدرت کارت گرافیک و میزان قدرت کامپیوتری که نیاز دارید، اورکلاک ممکن است ارزش تلاش را نداشته باشد. اما ازآنجاکه اورکلاک کارت گرافیک FPS را افزایش می دهد و به بهبود عملکرد بازی ها کمک می کند، معمولاً مزایای قابل توجهی برای گیمرها ارائه می دهد.

اورکلاک این پتانسیل را دارد که یک بازی متلاطم را به یک بازی روان تر تبدیل کند یا به شما این امکان را بدهد که به راحتی یک بازی خاص را در تنظیمات بالاتری از قبل انجام دهید. برای برخی از گیمرها حتی افزایش حدود 10 FPS می تواند تفاوت خوبی ایجاد کند. به عنوان مثال اگر بازی مورد علاقه خود را با سرعت 50 فریم در ثانیه اجرا می کنید و پس از اورکلاک به 60 فریم در ثانیه ثابت برسید، تفاوت قابل توجهی ایجاد شده است.

اکنون اگر همچنان متحیرید که باید چه زمانی اورکلاک کنیم یا آیا اورکلاک کردن پردازنده گرافیکی ارزشش را دارد یا خیر، ابتدا از خودتان بپرسید که تا چه میزان نیاز به افزایش عملکرد اضافی دارید، آیا حتی ارتقا ۵ درصدی شما را راضی می کند؟ برای این میزان ارتقا حاضر به ریسک هستید یا خیر؟

نرم افزار برای اورکلاک

بیایید با بهترین ابزار اورکلاک برای CPU شروع کنیم. به یاد داشته باشید که انتخاب شما ممکن است بسته به اینکه پردازنده اینتل یا AMD دارید متفاوت باشد.

ابزار Intel Extreme Tuning Utility (Intel XTU)

این ابزار اورکلاک اینتل برای رایانه های شخصی ویندوزی است که عمدتاً برای استفاده با CPUهای خودش ساخته شده است. اینتل XTU به شما اجازه می دهد تا CPU خود را اورکلاک کنید، دما را کنترل کنید، از کامپیوتر تست استرس بگیرید و چند ویژگی خاص دیگر را برای پردازنده های اینتل و مادربردهای اینتل انجام دهید.

علاوه بر این، اینتل XTU همچنین میزان استفاده از CPU و خوانش دما را در اختیار شما قرار می دهد که می توانید از آن ها برای نظارت بر موفقیت اورکلاک و اینکه آیا باعث ایجاد مشکلاتی در عملکرد می شود، استفاده کنید.

در صورت اورکلاک بد CPU، کامپیوتر شما ممکن است مسدود شود و در نهایت خاموش شود. برای رفع این مشکل، تنها کاری که باید انجام دهید این است که رایانه خود را دوباره راه اندازی کنید، برنامه Intel XTU را باز کنید و تنظیمات اورکلاک خود را به حالت عادی بازگردانید.

این یک نرم افزار نسبتاً پیشرفته است، به همین دلیل است که اگر قبلاً هرگز CPU خود را اورکلاک نکرده اید، پیشنهاد می کنیم از این برنامه خودداری کنید. اما اگر تجربه اورکلاک کردن پردازنده ها را دارید، اینتل XTU یکی از بهترین نرم افزارهای اورکلاک CPU در بازار است.

برنامه AMD Ryzen Master

AMD Ryzen Master با رویکرد جامع خود برای اورکلاک یکی از بهترین برنامه های اورکلاک CPU است. به طور خاص برای CPU های AMD ساخته شده است، بنابراین توصیه می شود اگر پردازنده Ryzen دارید از این نرم افزار استفاده کنید.

با این حال، ازآنجاکه پردازنده های Ryzen AMD در حال حاضر عملکرد استثنایی ارائه می دهند، احتمالاً نیازی به اورکلاک کردن بیشتر آن ها ندارید.

این برنامه افزون بر اورکلاک CPU با تنظیمات از پیش  تنظیم شده برای اورکلاک کردن رم و پروفایل های حافظه برای افزایش عملکرد رم DDR3 ارائه می شود.

برنامه CPU Tweaker

اCPU Tweaker ابزاری سبک اما قدرتمند برای تنظیم CPU است که به شما امکان می دهد CPU خود را اورکلاک کنید تا عملکرد پردازش رایانه خود را افزایش دهید. با ویژگی های کنترل دقیق این برنامه، بهترین عملکرد اورکلاک ممکن را بدون فیریزهای مکرر و صفحه آبی که متاثر از اورکلاک های ناپایدار است، دریافت می کنید. یکی از نکات منفی CPU Tweaker رابط کاربری اش است که چندان برای مبتدیان مناسب نیست. با این حال، اگر یک اورکلاکر با تجربه هستید، این ابزار را دوست خواهید داشت.

حالا بیایید به سراغ بهترین برنامه های اورکلاک برای GPU برویم. بسته به اینکه کارت گرافیکتان NVIDIA یا AMD باشد، انتخاب شما متفاوت خواهد بود.

برنامه MSI Afterburner

MSI Afterburner نرم افزار رایگانی است که به شما امکان اورکلاک کردن پردازنده های گرافیکی NVIDIA و AMD را می دهد. با ارائه یک نمای کلی از سخت افزارتان، به شما امکان می دهد سرعت فن رایانه خود را با پروفایل های فن سفارشی، بنچمارکینگ و ضبط ویدیو کنترل کنید.

علاوه بر این MSI Afterburner با پوسته های سفارشی، پشتیبانی چند زبانه و نرم افزار مبتنی بر Furmark ارائه می شود تا کارت گرافیک شما را به حداکثر پتانسیل خود برساند و عملکرد بازی شما را افزایش دهد.

برنامه EVGA Precision X

EVGA Precision X یکی دیگر از نرم افزارهای عالی و رایگان برای گیمرهایی است که می خواهند لپ تاپ یا رایانه های شخصی گیمینگ خود را به سطح بالاتری برسانند. EVGA Precision X به شما امکان می دهد تا به راحتی ۱۰ پروفایل کاربری سفارشی برای اورکلاک کردن پردازنده های گرافیکی NVIDIA ایجاد کنید.

این اپ برخلاف MSI Afterburner از پردازنده های گرافیکی AMD پشتیبانی نمی کند زیرا EVGA کارت های گرافیک AMD را تولید نمی کند.

EVGA Precision X دارای تنظیمات مفیدی است. برای مثال می توانید لغزنده ولتاژ GPU را برای کنترل دقیق تر تنظیم کنید، ازlinear mode برای اورکلاک با یک کلیک استفاده کنید و با scan mode منحنی ولتاژ/فرکانس بهینه را برای کارت گرافیک خود پیدا کنید.

نرم افزار ASUS GPU Tweak II

اگر از اینکه EVGA Precision X از کارت های گرافیک AMD پشتیبانی نمی کند ناراحت شدید، مطمئناً می توانید ASUS GPU Tweak II را بررسی کنید. می توانید برای هر دو پردازنده گرافیکی NVIDIA و AMD از ASUS GPU Tweak II استفاده کنید.

درحالی که MSI Afterburner و EVGA Precision X کنترل دقیق تری روی اورکلاک ارائه می دهند، ASUS GPU Tweak مشروط بر اینکه در حین نصب Simple Mode را انتخاب کنید. به شما این امکان را می دهد که GPU خود را با یک کلیک اورکلاک کنید. می توانید از بین OC mode برای بالاترین اورکلاک، Gaming mode برای تقویت جزئی و Silent mode زمانی که به یک عملیات بی صدا نیاز دارید، یکی را انتخاب کنید.

اگر به کنترل اضافی نیاز دارید، می توانید در هر زمان به حالت Advanced بروید و با لغزنده ها بازی کنید. حتی می توانید پروفایل های سفارشی مانند سایر ابزارهای اورکلاک را اضافه کنید و بسته به کارتان بین آن ها جابه جا شوید.

مزایا و معایب اورکلاک

خرید یک پردازنده ارزان تر و اورکلاک کردن آن برای عملکرد بهتر وسوسه انگیز است، اما اورکلاک با مشکلاتی همراه است. شما به راحتی می توانید یک CPU را با تلاش کمی اورکلاک کنید، اما نیاز به آگاهی و تجربه دارید تا نشانه های داغ شدن بیش از حد که در نهایت باعث کاهش طول عمر قطعه می شود را تشخیص دهید. در اینجا مزایا و معایب اورکلاک کردن پردازنده ها آورده شده است تا بتوانید تصمیمی آگاهانه بگیرید.

مزایای اورکلاک کردن:

در واقع یک مزیت اصلی برای اورکلاک وجود دارد: بهبود عملکرد. به همین دلیل است که گیمرها و گیک ها پردازنده ها را اورکلاک می کنند. هنگامی که ولتاژ بیشتری را به CPU یا GPU ارسال می کنید، گرافیک افزایش می یابد، زمان پاسخگویی در برنامه ها کاهش می یابد و حداکثر عملکرد برای نرم افزارهای پیچیده میسر می شود. در کنار این مزیت اصلی می توانیم به چند مورد دیگر نیز توجه داشته باشیم:

کاربران گاهی اوقات یک قطعه سخت افزاری ارزان تر خریداری می کنند و سپس آن را اورکلاک می کنند تا عملکردی قابل مقایسه با قطعات گران تر داشته باشند. بنابراین اورکلاک برای کسانی مناسب است که می خواهند کامپیوتر فعلی خود را بدون صرف هزینه بالا ارتقا دهند.

اورکلاک اساساً دستگاه های قدیمی را با نیازهای فعلی سیستم هماهنگ می کند. O.C می تواند مفید بودن دستگاه های قدیمی را افزایش دهد یا آن ها را کاربردی و همتراز با دستگاه های جدیدتر کند. این امر به ویژه در مورد پردازنده های موجود در دستگاه های قابل حمل مانند گوشی های هوشمند و تبلت ها صادق است.

تغییر در نرخ کلاک (clock rate) می تواند تا حدی ایمن باشد. برخی از تولیدکنندگان برای کاهش مصرف انرژی و تولید گرما، نرخ پردازنده یا سایر اجزای خود را محدود می کنند. یک تغییر کوچک می تواند پتانسیل کامل این اجزا را به حداکثر برساند.

تست و مقایسه یکی دیگر از دلایل اورکلاک است. علاقه مندان و گیک ها گاهی اوقات سعی می کنند محدودیت یک برند خاص از یک قطعه سخت افزاری را با سایر برندها مقایسه کنند.

در برخی موارد اورکلاک ممکن است عملکرد کلی سیستم را بهینه کند، زیرا برخی از تنظیمات دارای گلوگاه هایی هستند که در آن اورکلاک یک قسمت ممکن است به عملکرد بخش دیگر کمک کند.

معایب اورکلاک کردن:

بزرگ ترین مشکل اورکلاک کاهش طول عمر یک قطعه است. شما می توانید CPU ،GPU، مادربرد یا رم را اورکلاک کنید، اما ارسال ولتاژ افزایش یافته به تدریج به این قطعات آسیب می رساند. آسیب ناشی از گرمای تولید شده از افزایش توان است. گرمای اضافی معمولاً بلافاصله مدار را خراب نمی کند، بنابراین آسیب به تدریج در طول زمان دیده می شود.

یک فن و هیت سینک به CPU متصل است تا گرما را از پردازنده خارج کرده و در هوا پخش کند. این اجزا به خوبی با هم کار می کنند تا دمای هسته CPU را پایین نگه دارند. وقتی اورکلاک می کنید، فن و هیت سینک معمولاً برای حذف گرما کافی نیستند. به همین دلیل، کسانی که اورکلاک می کنند باید هنگام افزایش ورودی ولت، اقدامات احتیاطی بیشتری را انجام دهند. خنک کاری آبی جایگزین گرانی برای سینک حرارتی و فن است، اما راهی کارآمد برای خنک کردن پردازنده اورکلاک شده است. واتر کولینگ نوع خاصی از سیستم است که از لوله ها و آب خنک شده استفاده می کند که از روی CPU عبور می کند. گرما در آب سرد شده پخش می شود و پمپ ها آب گرم شده را از پردازنده دور می کنند. آب دوباره خنک می شود و ازطریق لوله ها بازیافت می شود تا فرایند دوباره شروع شود.

یکی دیگر از معایب، مسائل مربوط به گرما است که ممکن است رخ دهد. گرم شدن بیش از اندازه CPU، معمولاً منجر به از کار افتادن کامپیوتر می شود و در نهایت قطعه به طور جبران ناپذیری آسیب می بیند و باید تعویض شود. CPUها گران هستند و پیدا کردن CPUهایی که با مادربردهای قدیمی کار می کنند، سخت تر است. اگر رایانه قدیمی باشد، ممکن است نیاز به تعویض مادربرد و CPU داشته باشید.

با افزایش نیاز به حداکثر خنک کننده، سیستم شما ممکن است به دلیل کار اضافی فن ها نویز بیشتری تولید کند.

اورکلاک ممکن است سیستم شما را غیرقابل اعتماد کند و احتمال خطاهای سیستم مانند صفحه آبی و سایر مشکلات را افزایش دهد.

اورکلاک ممکن است گارانتی اجزای شما را باطل کند، بنابراین اگر مشکلی پیش بیاید همه چیز به عهده خودتان است.

به طور کلی، اگر واقعاً به سرعت بیشتری نیاز دارید، اورکلاک مزایای خود را دارد. اگر ترسیده اید یا یک کاربر معمولی هستید، بهتر است به جای اجرای O.C یک پردازنده سریع تر بخرید.

پرسش ها و پاسخ های متداول

چرا اورکلاک کنیم؟

اگر می خواهید عملکرد سیستم خود را بدون صرف هزینه برای ارتقاء بهبود ببخشید، اورکلاک کردن CPU یک راه عالی برای سریع تر کردن رایانه شما است. مزیت اورکلاک کردن کاملاً روشن است: افزایش سرعت و کارایی سیستم. یکی دیگر از مزایای اورکلاک این است که می توان یکی از مدل های رده پایین تر را تهیه کرد و هزینه ی اضافی را برای خرید سیستم خنک کاری کم صداتر و بهتر در نظر گرفت.

آیا اورکلاک کردن خوب است؟

همان طور که در مقاله ذکر شده است، این موضوع بستگی به سخت افزار شما دارد. بسته به شرایط و قطعاتی که دارید، اورکلاک کردن می تواند سرعت کامپیوتر شما را افزایش می دهد. این روزها پردازنده های بسیار توانا و قدرتمندی مانند سری AMD Ryzen 5000 و پردازنده های Alder Lake نسل دوازدهم اینتل در بازار وجود دارد. کارت های گرافیک مدرن مانند پردازنده های گرافیکی سری RTX 3000 نیز فوق العاده قدرتمند هستند و نیازی به اورکلاک ندارند.

شما واقعاً نیازی به اورکلاک کردن CPU یا GPU خود با این همه قدرت ندارید، زیرا آن ها از قبل توانمند هستند و عملکرد فوق العاده ای ارائه می دهند. این امر به ویژه هنگام مقایسه پردازنده های امروزی با مدل های قدیمی تر مربوط به چند سال پیش صادق است. به طور خلاصه، اورکلاک تقریباً مربوط به گذشته است. با این حال، اگر CPU و GPU قدیمی تری دارید، ممکن است به فکر اورکلاک کردن آن ها باشید تا با نیازهای مدرن همگام شوید.

آیا می توان رم را اورکلاک کرد؟

بله. اورکلاک GPU ،CPU، رم و مانیتور انواع اصلی اورکلاک کامپیوتر هستند.

آیا اورکلاک گارانتی را باطل می کند؟

معمولاً اورکلاک تحت پوشش گارانتی نیست. بنابراین اگر به دلیل اورکلاک شدید به یک قطعه آسیب وارد کنید، گارانتی به آن تعلق نمی گیرد. از نظر فنی O.C ضمانت CPU و GPU را باطل می کند زیرا شما از مشخصات پیش فرض پردازنده فراتر رفته اید. با این حال هیچ راهی وجود ندارد که متوجه شوند آسیب وارده به قطعه به علت اورکلاک بوده است،  مگر اینکه شما به آن ها بگویید که اورکلاک کرده اید.

چگونه می توان با خیال راحت اورکلاک کرد؟

بهترین راه برای اورکلاک ایمن این است که محدودیت های سیستم خود و محدودیت های هر کدام از اجزای رایانه ای را که در حال افزایش سرعتش هستید، بدانید. اگر به کنترل دما دقت داشته باشید، می توانید در اکثر موارد به طور ایمن اورکلاک کنید.

آیا اورکلاک ایمن است؟

اورکلاک CPU و GPU نسبت به چند سال پیش که سیستم های خنک کننده به اندازه امروز کارآمد نبودند، بسیار ایمن تر هستند. همیشه باید در حین اورکلاک مراقب دمای CPU خود باشید تا مطمئن شوید که گرما عملکرد آن را کاهش نمی دهد.

آیا اورکلاک برگشت پذیر است؟

در بیشتر موارد، اورکلاک به راحتی قابل برگشت است. تمام نرم افزارهای اورکلاک CPU و GPU که در این مقاله توضیح دادیم به شما امکان می دهد تنظیمات اورکلاک خود را با فشار دادن یک دکمه بازنشانی کنید. با این حال، اگر CPU شما راه اندازی نشد، می توانید تنظیمات بایوس خود را بازنشانی کنید تا همه چیز به حالت پیش فرض کارخانه برگردد.

منبع: زومیت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 − چهار =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *