میزان اینترنت رایگان سه دهک اول مشخص شد: 30 گیگ برای سایت های منتخب و 10 گیگ برای اینترنت

معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری خبر داده که اینترنت رایگان برای سرپرستان خانوار سه دهک اول فعال شده است.

وزیر ارتباطات به تازگی اعلام کرده بود حجم اینترنت رایگان سالانه ۴۰ گیگ شده است. حالا مجید حقی جزئیات بیشتری از این طرح دولت اعلام کرده که بر این اساس از ۴۰ گیگابایت اینترنت رایگانی که برای هر خانوار در نظر گرفته شده، ۳۰ گیگابایت برای استفاده از سایت های منتخب و فقط ده گیگابایت آن برای استفاده از اینترنت در نظر گرفته می شود. اکنون بسته اینترنت ۹۴۴ هزار نفر که مشترک اپراتورهای همراه اول، ایرانسل، رایتل و اپراتورهای مجازی تلفن همراه شاتل موبایل، های وب، آپتل، سامان تل و منطقه آزاد کیش هستند فعال شده است. سایت های منتخب همان سایت های ترافیک داخلی سایت هایی هستند که در سامانه ی سازمان فناوری اطلاعات ثبت شده اند.

همچنین حقی خبر داده که این طرح که با هدف حمایت از اقشار کم برخوردار اجرا شده، قرار است در قالب مسئولیت اجتماعی اپراتورها باشد. تا پیش از این وزارت ارتباطات درباره ی محل تأمین هزینه ی این طرح اطلاع رسانی نکرده بود. پرداخت هزینه ی اینترنت رایگان از سوی اپراتورها پیش از این هم سابقه دارد. زمانی که دولت در اسفند ۹۸ به دلیل همه گیری کرونا خبر از اعطای۱۰۰ گیگابایت اینترنت رایگان به مردم داد، گفته می شد این هزینه را اپراتورها پرداخت خواهند کرد.مجید حقی در این باره می گوید: «این ظرفیتی است که در پروانه ی اپراتورها دیده شده و با توجه به نظر حاکمیت این سرویس ها را ارائه می کنند، ما در بخش پیامک های بحران هم از همین ظرفیت استفاده می کنیم» اما به نظر می رسد تأمین هزینه ی اینترنت رایگان که از وعده های دولت سیزدهم بوده، توسط اپراتورها مسائلی به دنبال داشته باشد. سال گذشته دبیر سندیکای صنعت مخابرات ایران در گفت وگو با سیتنا گفته بود: «اگر اپراتورها در پیروی از دستورها وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سرویسی را به صورت رایگان در اختیار دهک خاصی قرار دهند و درمقابل هزینه ای دریافت نکنند، چون بخش خصوصی به دنبال سرمایه گذاری خود در انتظار درآمد است، جبران آن هزینه از بقیه مشترکین خواهد بود.» اما حقی می گوید مسئولیت اجتماعی یعنی متناسب با حضور در اجتماع و ظرفیت های آن و با استفاده از کاربرانی که به اپراتور سود می رسانند خدماتی ارائه می کنند: «این ظرفیت پروانه ای یک توافق و میثاق بین حاکمیت و بخش خصوصی است. این چارچوب تنظیم شده و ظرفیت گذاشته شده است. همه جای دنیا کسی که در فضای عمومی کشور کسب و کار می کند و سود می برد در مواقع خاص هم باید وظیفه اجتماعی اش را انجام بدهد.»

تعرفه ی اینترنت ثابت و سیار پس از چند سال، در ماه های گذشته افزایش پیدا کرد و در کنار آن اپراتورها بسته های اینترنتی باصرفه را حذف کرده و تغییر دادند. وزارت ارتباطات درمقابل، طرح اینترنت رایگان به سه  دهک پایین درآمدی را مطرح کرد.

سازمان رگولاتوری خبر داده کد ملی و شماره تلفن همراه افراد مشمول این طرح به اپراتورها اعلام شده و بسته ی اینترنت برای آن دسته از مشمولانی فعال شده که مشکلی برای فعال سازی مثل قطعی سیم کارت به دلیل بدهی یا مسدودی نداشته باشند. سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی همچنین اعلام کرده متقاضیانی که ثبت نامشان موفقیت آمیز بوده اما بسته  شان فعال نشده برای پیگیری با مراکز تماس اپراتورها تماس بگیرند و در صورتی که پاسخی دریافت نکردند با مراجعه به نشانی https://۱۹۵.cra.ir درخواست خود را برای رسیدگی ثبت کنند.

منبع: زومیت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − بیست =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *