معرفی درشت نمای اسمارتلاکس دیجیتال از شرکت اشینباخ

نویسنده: میثم امینی

منبع: هفتمین شماره ی ماهنامه ی نسل مانا

دانلود نسخه ی صوتی نوشته

در گذشته یکی از نقطه ضعف های بسیاری از درشت نماهای ویدئوییِ دستی نسبت به اکثر درشت نماهای غیردیجیتال، وزن بیشتر آنها بود. یکی از اولین چیزهایی که بعد از درآوردن درشت نمای اِسمارتلاکس از جعبه مشاهده می کنید، وزن پایین ۲۴۰ گرمی آن است. علاوه بر این، طراحی این درشت نما منحصر به فرد است به طوری که وقتی آن را نگه می دارید، دستگاه روی کف دست شما قرار می گیرد. بیشتر وزن این درشت نما مربوط به باتری قابل شارژ لیتیومی است که در بخشی از درشت نما تعبیه شده است که در دست شما قرار می گیرد. این موضوع با کاهش وزن قسمت بالایی دستگاه و ارائه دسترسی آسان به چهار

لاکس یک دسته اختیاری را ارائه داده که به سادگی به بخش پایین منحنی شکل و ارگونومیک دستگاه متصل و از آن جدا می شود.

دکمۀ برجسته ای که آن را کنترل می کنند، نگه داشتن درشت نما را بسیار راحت کرده است. برای کاربرانی که ممکن است دسته ای سنتی تر را ترجیح بدهند، اسمارت

برای روشن کردن نمایشگر اِچ دی ۵ اینچی اسمارتلاکس، باید دکمۀ پاوِر را برای دو ثانیه نگه دارید. نمایشگر اچ دی دستگاه تصاویر را واضح و روشن نمایش می دهد. مهم تر از آن، وقتی اسمارتلاکس را به جلو و عقب حرکت می دهید، تقریباً هیچ تاخیر یا سایه ای در تصویر ایجاد نمی شود. همچنین چیزی که در حال مشاهده آن هستید، چند سانتیمتر آن طرف تر باشد یا چند متر، تنظیم فوکوس اسمارتلاکس بی درنگ و سریع انجام می شود. دو لامپ اِل ای دی قابل تنظیم، نور کافی را فراهم می کنند؛ اما دورنمایی دستگاه وقتی فاصله بیش از شش متر باشد، کیفیت کمتری دارد و در نور کمتر تصویر مربع مربع می شود.

اسمارتلاکس با چند وسیله جانبی ارائه می شود:

یک جعبه از جنس فوم برای حمل و نقل دستگاه که محکم و دارای بخش داخلی نرم جهت جلوگیری از آسیب به دستگاه است

یک شارژر و کابل یو اِس بی به  همراه چند تبدیل برای پریزهای مرسوم در کشورهای مختلف

یک بند که به ته اسمارتلاکس، جایی که باتری در آن قرار دارد، متصل می شود تا بتوانید از آن برای در دست گرفتن دستگاه استفاده کنید یا آن را دور گردن خود بیندازید

دفترچه راهنما به اکثر زبان های رایج

دستمال برای تمیزکردن دستگاه

همچنین یک استند زیر اسمارتلاکس داخل جعبه وجود دارد که علت وجود آن داخل جعبه شاید در ابتدا واضح نباشد. وقتی این استند کاملاً باز می شود، می توانید از اسمارتلاکس مثل یک درشت نمای ایستاده استفاده کنید. در این حالت نیازی نیست اسمارتلاکس را در دست نگه دارید؛ کافی است آن را روی چیزی که در حال خواندن آن هستید قرار دهید و آن را به اطراف صفحه حرکت دهید و کار خواندن را انجام دهید. در یک حالت دیگر، استند صفحۀ نمایش درشت نما را به اندازۀ کافی بالا می آورد که می توانید از آن برای نوشتن متون کوتاه مثل امضاکردن یا پرکردن یک فرم بهره بگیرید. علاوه بر دسته، چند وسیله جانبی اختیاری دیگر هم هست که می توانید به همراه اسمارتلاکس سفارش دهید. یک بامپِر که قابی است که دور دستگاه قرار می گیرد تا از اسمارتلاکس در هنگام به زمین افتادن محافظت کند. همچنین یک کابل اِچ دی اِم آی نیز برای اتصال اسمارتلاکس به نمایشگرهای اچ دی ام آی برای درشت نمایی یا سهولت تماشا در دسترس است.

در کل کار با اسمارتلاکس ساده است و این درشت نما یک منوی گسترده هم دارد که به کاربر اجازه سفارشی کردن امکانات آن را می دهد. دکمه پاور دایره ای شکل در پایین دستگاه که داخل کف دست جا می گیرد، قرار دارد. بین دکمه پاور و صفحه نمایش دستگاه چهار دکمه برجسته قرار دارد. اگر اسمارتلاکس را در دست راست خود نگه دارید، این دکمه ها از بالا به پایین از این قرارند:

دکمه دوربین برای فریز کردن تصویر در حال نمایش یا گرفتن عکس. اسمارتلاکس ۸ گیگابایت حافظه برای ذخیره تصویر دارد و این تصاویر را می توانید با استفاده از کابل یو اس بی به رایانه منتقل کنید.

دکمه به علاوه (+) که درشت نمایی را تا ۱۵ برابر افزایش می دهد.

دکمه منها (-) برای کاهش درشت نمایی تا پایین ترین سطح یعنی ۳ برابر.

دکمه فیلترهای رنگ که اِشینباخ به آن با عنوان گزینه های رنگ کاذب اشاره می کند. هرچند این دکمه به پنج گزینه محدود شده است، در کل ۱۴ ترکیب رنگ وجود دارد که شما می توانید در منوی تنظیمات دستگاه برای این دکمه تعریف کنید. همچنین می توانید با فشردن و نگه داشتن این دکمه بین سه تنظیم مقدار نور اِل ای دی، شامل ۰٪، ۵۰٪ و ۱۰۰٪ سوئیچ کنید.

روی لبه صفحه نمایش، در جهت خلاف دسته، یک دکمه منو، کنار ورودی یو اس بی قرار دارد. این منو مجموعه ای گسترده از تنظیمات را ارائه می کند که می توانید آنها را سفارشی کنید که این موارد شامل فیلترهای رنگ، خط راهنما برای خواندن، مقدار روشنایی نور ال ای دی و غیره هستند. وقتی منو را باز می کنید، حرکت بین گزینه ها با دکمه های به علاوه و منها و انتخاب با دکمه دوربین انجام می شود. هرچند آیکون ها بزرگ هستند و در سه ردیف پنج تایی در صفحه جا گرفته اند، وقتی آیکونی را انتخاب می کنید، بازخورد گفتاری وجود ندارد. یکی از گزینه های منو راهنمای سریع اسمارتلاکس است که در زبان های زیادی قابل دسترس است و بهتر می بود که از گزینۀ گفتار بهره می برد. متن می تواند تا ۸ برابر درشت نمایی شود؛ اما وقتی درشت نمایی فعال است، اگر خط ها در پهنای صفحه جا نشوند، ادامه آنها در خط بعدی نمایش داده نمی شود. وقتی صفحه درشت نمایی می شود، با فشردن دکمه منو این اجازه به کاربر داده می شود تا از چهار دکمه کنترل اصلی دستگاه برای حرکت به چپ و راست، بالا و پایین بهره بگیرند. وجود راهنمای استفاده روی دستگاه برای ارجاع سریع کاربردی است؛ اما حرکت در صفحات راهنما کمی دشوار است.

یکی از ویژگی های عالی موجود در منو، امکان افزودن یک خط راهنمای قرمزرنگ برای خواندن است. این ویژگی معمولاً روی درشت نماهای ویدئویی وجود ندارد و می تواند خواندن را برای برخی کاربران کمی آسان تر کند. می توانید موقعیت این خط راهنما را به صورت افقی یا عمودی مشخص کنید و موقعیت آن را در منوی تنظیمات تغییر دهید.

پس از انجام تنظیمات اولیه، همۀ ویژگی های پایه اسمارتلاکس را می توانید به سادگی با استفاده از چهار دکمه نزدیک دکمه پاور انجام دهید. بعد از روشن کردن اسمارتلاکس، نور دستگاه را با فشاردادن و نگه داشتن دکمه فیلترهای رنگ تنظیم کنید. اگر مایلید با سوئیچ بین گزینه های دردسترس یک فیلتر رنگ را برای ارائه بهترین تجربه مطالعه انتخاب کنید، از دکمه های به علاوه و منها برای افزایش و کاهش درشت نمایی استفاده کنید. برای گرفتن تصویر یا فریز کردن خروجی ویدئویی، کافی است دکمه دوربین را یک بار فشار دهید که باعث می شود تصویری که در حال نمایش است، روی صفحه بی حرکت باقی بماند. مجدداً دکمه دوربین را بزنید تا نمایشگر به حالت تماشای زنده برگردد و تصویر در حافظه اسمارتلاکس ذخیره شود. برای دسترسی به تصاویر ذخیره شده یا حذف آنها، وارد منوی دستگاه شوید و آیکون دوربین را انتخاب کنید. منوی ثانویه مربوط به دوربین، گزینه هایی را برای سوئیچ بین تصاویر ذخیره شده، درشت کردن تصاویر ذخیره شده و حذف آنها به شما ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + 12 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *