آشنایی با PowerToys و قابلیت های آن

مایکروسافت اولین بار سال ها پیش پاورتویز (PowerToys) را برای ویندوز عرضه کرد. از آن زمان تا به حال، ویژگی های جدید بسیاری به این پروژه متن باز اضافه شده است.

بدون اتلاف وقت سراغ این ویژگی ها می رویم و به شما می گوییم که چرا باید همین حالا پاورتویز را نصب کرده و شروع به استفاده از آن کنید. این ابزار ناشناخته اما کاربردی مایکروسافت، بسیاری از عملکردهای مورد نیاز روزانه کاربران را زیر یک سقف جمع آوری کرده است.

دانلود پاورتویز

شما می توانید پاورتویز را از فروشگاه مایکروسافت یا صفحه گیت هاب آن دریافت کنید. همان طور که گفتیم، این اپلیکیشن رایگان و متن باز است. اگر از گیت هاب استفاده می کنید، فایل exe را تحت عنوان PowerToysSetup از این وب سایت دانلود کرده و دو بار روی آن کلیک کنید تا نصب شود.

بعد از نصب می توانید پاورتویز را از منوی استارت اجرا کنید. این نرم افزار پس از اجرا در پس زمینه به فعالیت خود ادامه می دهد. برای دسترسی به تنظیمات پاورتویز، بعد از نصب و اجرای اپلیکیشن می توانید روی آیکون آن در بخش اعلان نوار وظیفه کلیک راست کرده و گزینه Settings را انتخاب کنید.

بالاترین پنجره

قابلیت Always on Top پاورتویز مایکروسافت اجازه می دهد برخی از پنجره ها را طوری تنظیم کنید که همیشه در دسترس و بالاتر از سایر پنجره ها نمایش داده شوند. برای این کار بعد از انتخاب یک پنجره با نشانگر موس، دکمه های Windows + Ctrl + T را فشار دهید. از این پس تا زمانی که دوباره این دکمه ها را فشار ندهید، آن پنجره بالاتر از سایرین نمایش داده خواهد شد.

بعد از اعمال این ویژگی روی یک پنجره، اطراف آن با یک حاشیه آبی نمایش داده می شود. همچنین هم زمان با فعال شدن این ویژگی، یک اعلان هم در پس زمینه پخش می شود که دانستن آن بد نیست. البته شما می توانید این موارد را تغییر داده و حتی دکمه های میانبر دیگری را برای این ویژگی تنظیم کنید.

پیدا کردن نشانگر موس و رهگیری کلیک ها

گاهی اوقات پیدا کردن موس سخت می شود، مخصوصاً اگر از یک نمایشگر با رزولوشن بالا استفاده می کنید. نرم افزارهای حوزه موس معمولاً دو دکمه میانبر روی صفحه کلید برای ساده تر کردن این پروسه در نظر می گیرند:  یکی برای یافتن نشانگر موس و دیگری برای روشن کردن مکان آن حین کلیک.

برای فعال کردن حالت اول در پاورتویز، دکمه Ctrl را دوبار فشار دهید. در این حالت به غیر از حاشیه کوچک و دایره ای اطراف موس، سایر قسمت های نمایشگر خاکستری می شود.

حالت دوم نیز در صورت فعال شدن، با هر بار کلیک، چنین ناحیه ای دور موس ایجاد می کند. برای فعال و یا غیرفعال کردن این حالت، میانبر Windows + Shift + H را فشار دهید. افزون بر این میانبر، می توانید میانبر قبلی را هم از تنظیمات پاورتویز شخصی سازی کنید.

تنظیمات میکروفون و تماس تصویری

قابلیت The Video Conference Mute به شما اجازه می دهد سریعاً با فشردن میانبرد مربوطه، میکروفون و دوربین خود را در تماس های تصویری غیرفعال کنید. این میانبر روی تمام اپلیکیشن های ویندوزی جوابگو است و فقط به نرم افزارهای تماس تصویری مثل زوم، مایکروسافت تیمز و گوگل میت خلاصه نمی شود.

شما به صورت پیش فرض می توانید با فشردن Windows + Shift + Q دوربین و میکروفون خود را قطع کنید. همچنین می توانید با فشردن Windows + Shift + A فقط میکروفون و با فشردن Windows + Shift + O، فقط دوربین را غیرفعال کنید. با فشردن این دکمه ها یک نوار ابزار روی صفحه نمایش داده می شود تا به یاد داشته باشید که ورودی تماس های تصویری را غیرفعال کرده اید و می توانید آن ها را دوباره فعال کنید.

پاورتویز گزینه های زیادی برای تنظیم پیکربندی میکروفون و دوربین دارد و شما می توانید با استفاده از میانبرهای شخصی سازی شده، مشخص کنید که کدام میکروفون ها و دوربین ها فعال یا غیرفعال شوند.

جلوگیری از به خواب رفتن سیستم

سناریوهای بسیاری وجود دارد که نمی خواهید سیستم به صورت خودکار به حالت خواب وارد شود؛ چه مشغول دانلود یک فایل باشید یا انجام یک کار دیگر، فرقی ندارد، به هر حال این خواسته شما است.

در حالت عادی به این منظور می توانید به تنظیمات ویندوز مراجعه کنید و زمان خواب را برای آن تعریف کنید که البته این کار نیازمند چندین و چند کلیک است. همچنین به دفعات برای همه پیش آمده که فراموش کرده اند حالت خواب را مجدداً فعال کنند.

ویژگی Awake پاورتویز به شما اجازه می دهد با یک اعلان سریع در نوار وظیفه، این کار را انجام دهید. شما با استفاده از این اعلان می توانید زمان به خواب رفتن سیستم را تنظیم کنید؛ هرگز اجازه ندهید سیستم عامل به خواب برود یا زمان آن را تنظیم نمایید. همه چیز دست شما است، آن هم تنها با چند حرکت.

انتخاب و تشخیص رنگ

افرادی که با شغل های حوزه گرافیک درگیرند، از طراحان گرافیک و عکاس  ها گرفته تا توسعه دهندگان وب و اپلیکیشن، همیشه نیازمند یک ابزار برای انتخاب و تشخیص رنگ هستند. به همین دلیل است که فوتوشاپ ابزار Eyedrop را در دسترس قرار می دهد تا به این وسیله، هر جا که نشانگر موس را می برید و کلیک می کنید، کد رنگ آن نقطه به خصوص را به دست آورید.

ابزار Color Picker پاورتویز هم چنین عملکردی دارد با این تفاوت که در همه قسمت های ویندوز کار می کند. بعد از فعال کردن این ویژگی، میانبر Windows + Shift + C را بزنید تا فعال شود. سپس کد رنگ موقعیت قرارگیری موس در هر دو حالت هکس و RGB نمایش داده می شود و شما می توانید از آن در هر اپلیکیشنی استفاده کنید.

با یک بار کلیک در هر نقطه، کد هکس رنگ در حافظه کپی می شود. اگر ترجیح می دهید کد RGB با یک بار کلیک ذخیره شود، به تنظیمات پاورتویز مراجعه کرده و در عوض گزینه RGB را انتخاب کنید.

اجرای سریع اپلیکیشن ها

ابزار Run پاورتویز یک لانچر مبتنی بر متن با ویژگی جستجو است. برخلاف Run سنتی ویندوز که با Windows + R باز می شود، این لانچر قابلیت جستجوی عمومی را هم در خود جا داده است. همچنین برخلاف بخش جستجوی موجود در منوی استارت، این ابزار به جای جستجوی موارد در بینگ، آن ها را مستقیماً روی کامپیوتر شما جستجو و اجرا می کند.

Run پاورتویز افزون بر اپلیکیشن ها، فایل ها را هم به سرعت پیدا می کند. این ابزار حتی می تواند بین پنجره هایی که در حال حاضر روی سیستم در حال اجرا هستند، جستجو کند.

برای استفاده از آن، Alt + Space را فشار دهید. این میانبر صفحه کلید از طریق تنظیمات پاورتویز قابل شخصی سازی است. شروع به تایپ یک عبارت کنید تا به صورت خودکار تمام پیشنهادهای موجود از بین اپلیکیشن ها، فایل ها و حتی پنجره ها نمایش داده شوند. از دکمه های جهت برای انتخاب یا جا به جایی بین نتایج جستجو استفاده کنید. با فشار دادن اینتر (Enter) مورد انتخابی، اجرا می شود.

Run پاورتویز ویژگی های دیگری مانند Open as Administrator و Open Containting Folder را هم برای همه موارد ارائه می دهد.

مدیریت صفحه کلید و میانبرها

ویژگی Keyboard Manager یک رابط ساده را برای شخصی سازی همه کلیدهای صفحه کلید و میانبرهای ترکیبی ارائه می دهد.

قابلیت Remap Keyboard هم ابزاری است که به شما اجازه می دهد عملکرد کلی یک کلید خاص را با کلیدی دیگر جایگزین کنید. شما حتی می توانید عملکرد کلیدهای Function را هم کاملاً تغییر دهید. برای مثال می توانید Caps Lock را که هرگز از آن استفاده نمی کنید، به دکمه بازگشت مرورگر تبدیل کرده تا راحت تر وب گردی کنید.

Remap Shortcuts اجازه می دهد که چندین میانبر را در یک میانبر ترکیب کنید. برای مثال Windows + E در حالت معمول، فایل اکسپلورر را باز می کند. شما می توانید با ایجاد یک میانبر صفحه کلید جدید، کاری کنید که فشردن Windows + Space نیز نتیجه ای مشابه داشته باشد. میانبر جدید صفحه کلید می تواند جایگزین میانبرهای پیش فرض ویندوز ۱۰ و ۱۱ شود.

تغییر نام هم زمان چند فایل

پاورتویز مایکروسافت دارای یک نرم افزار تغییر نام همگانی و هم زمان به نام PowerRename است. با فعال بودن این ویژگی شما می توانید با کلیک راست روی یک یا چند فایل و پوشه در فایل اکسپلورر و انتخاب PowerRename، پنجره جدیدی را باز کنید.

شما می توانید در این پنجره از فیلدهای موجود برای تغییر نام آن ها استفاده کنید. برای مثال می توانید کلمه ای خاص را از نام فایل ها حذف کرده و یا آن را با یک عبارت جدید تعویض، به آن عدد اضافه کنید و پسوند هر یک را تغییر دهید.

شما حتی می توانید از Regex هم استفاده کنید که احتمالاً برنامه نویس ها به خوبی با آن آشنا هستند. در همین پنجره تغییرات ایجاد شده قبل از اعمال به شما نمایش داده می شوند و قادر به اعمال کامل آن ها بعد از اطمینان خاطر هستید.

این ابزار بسیار ساده تر و کاربردی تر از سایر نمونه های شخصی ثالث موجود است و ما هم شدیداً پیشنهاد می کنیم که از پاورتویز استفاده کنید.

تغییر هم زمان ابعاد تصاویر

پاورتویز حاوی یک ابزار تغییر ابعاد هم زمان تصاویر یکپارچه با فایل اکسپلورر به نام The Image Resizer است. وقتی این ویژگی فعال است، می توانید یک یا چند تصویر را از فایل اکسپلورر انتخاب کرده و سپس با کلیک راست روی آن ها و کلیک روی گزینه Resize Pictures به صفحه ویرایش منتقل شوید.

شما می توانید در این پنجره از The Image Resizer ابعاد یک تصویر را انتخاب کرده یا ابعادی دلخواه را در واحد پیکسل، وارد کنید. به صورت پیش فرض این ابزار تصاویر جدید را جدا از تصاویر قبلی ذخیره می کند اما همان طور که انتظار می رود، می توانید این رویه را در تنظیمات تغییر دهید.

شما حتی می توانید با کلیک روی دکمه Settings، تنظیمات پیشرفته ای مثل انکودر کیفیت تصویر را هم تنظیم کنید. این ابزار روشی سریع برای تغییر ابعاد یک یا چند فایل بدون نیز به باز کردن آن ها در اپلیکیشن های پیچیده تر است.

مدیریت پنجره ها

FancyZones یک ابزار مدیریت پنجره است که به شما اجازه می دهد لایه های Zones را در دسکتاپ خود ایجاد کنید. ویندوز به صورت عادی از چینش 1 * 1 یا 2 * 2 برای جایگیری پنجره ها استفاده می کند اما FancyZones به شما اجازه می دهد که لایه های پیچیده تری را ایجاد کنید.

به صورت پیش فرض می توانید با فشردن Windows + ` (کاراکتری که بالای دکمه Tab قرار دارد)، ادیتور Zone را باز کنید. سپس در حالی که مشغول کشیدن و رها کردن یک پنجره هستید، دکمه Shift را گرفته و نگه دارید (یا یک دکمه دیگر مثل کلیک راست موس) تا Zoneها را ببینید. یک پنجره را در یک Zone رها کنید تا به اندازه آن منطقه از نمایشگر شما شود.

FancyZones یک روش سریع را برای چینش لایه های پیچیده پنجره ها در صفحه ارائه می دهد. همان گونه که اشاره کردیم، فقط کافی است که پنجره ها را داخل Zoneها رها کنید. می توانید با مراجعه به تنظیمات، پیکربندی های مختلف این ویژگی را تعییر داده و شخصی سازی نمایید. تنظیمات این ابزار در قسمت Settings و سپس FancyZones در بخش اعلان نوار وظیفه قرار دارد.

راهنمای میانبرهای ویندوز

ویندوز به میانبرهای صفحه کلید زیادی مجهز است که بیشتر آن ها از کلید «Windows» استفاده می کنند. برای مثال آیا می دانستید که می توانید Windows + E را برای باز شدن فایل اکسپلورر، Windows + i را برای باز شدن تنظیمات پنجره یا Windows + D را برای نمایش دسکتاپ خود فشار دهید.

شما همچنین می توانید Windows + 1 را برای فعال کردن اولین میانبر موجود در نوار وظیفه و Windows + 2 را برای فعال کردن دومین میانبر موجود در نوار وظیفه فشار دهید.

The Windows Key Shortcut Guide به شما کمک می کند که میانبرها را یاد بگیرید و به خاطر بسپارید. با فعال کردن این ابزار، وقتی دکمه «ویندوز» را برای یک ثانیه فشار می دهید، تمام میانبرهای رایج نمایش داده می شوند. با رها کردن این دکمه، صفحه نمایش میانبرها هم محو می شود.

ویژگی های بیشتر فایل اکسپلورر

فایل اکسپلورر دارای یک پنل پیش نمایش است که می تواند پیش نمایشی از تصاویر و سایر فایل ها را مستقیماً در محیط خود نمایش دهد. Alt + P را در فایل اکسپلورر فشار دهید تا این ویژگی پیش فرض فعال یا غیرفعال شود. در صورت فعال بودن آن، با کلیک روی یک فایل،  در صورت امکان، پیش نمایشی از آن را خواهید دید.

شما به لطف اضافه شدن ابزارهای پاورتویز به فایل اکسپلورر می توانید این ویژگی پیش نمایش را ارتقا دهید. به این منظور شما می توانید پیش نمایش فایل های SVG، اسناد Markdon و همچنین PDFها و حتی فایل های G-code که توسط پرینترهای ۳ بعدی استفاده می شوند را مستقیماً در فایل اکسپلورر تماشا کنید.

سوالات متداول

پاورتویز چیست؟

پاورتویز یکی از نرم افزارهای مایکروسافت است که استفاده از بسیاری ویژگی های ویندوز را آسان تر کرده یا ارتقا می دهد. شما به لطف این نرم افزار می توانید قابلیت های سیستم عامل خود را شخصی سازی کنید.

پاور تویز را از کجا دانلود کنیم؟

شما می توانید پاورتویز را از فروشگاه مایکروسافت یا صفحه گیت هاب آن دریافت کنید. این اپلیکیشن رایگان و متن باز است. اگر از گیت هاب استفاده می کنید، فایل exe را تحت عنوان PowerToysSetup از این وب سایت دانلود کرده و دو بار روی آن کلیک کنید تا نصب شود.

مهم ترین قابلیت پاورتویز چیست؟

امکان تغییر نام یا تغییر ابعاد گروهی فایل ها، تغییرات منوی کانتکس، مدیریت پنجره ها، تشخیص رنگ، جست و و جوی اپلیکیشن ها و …، از جمله قابلیت های کارآمد و مهم پاورتویز هستند.

منبع: تکفارس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − یک =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *