پیشتازی نابینایان در به خاطر سپاری اطلاعات گفتاری

مطالعات جدید نشان می دهد افراد نابینا در به خاطر سپردن اطلاعات گفتاری برتر از سایر افراد عادی هستند.

توانایی انسان ها در مسائل مختلف با یکدیگر متفاوت است. زمانی که فرد یک توانایی و مهارت خود را به طور کامل از دست داده است، توانایی دیگری نیز به همان اندازه در او قوی می شود.

تحقیقات جدید درباره افراد نابینا این موضوع را تایید می کند و نشان داده است که افراد نابینا در به خاطر سپردن اطلاعات گفتاری برتر از سایر افراد عادی هستند. این مطالعه توسط دانشمندان از دانشگاه جان هاپکینز و دانشگاه کالیفرنیا انجام شده است. این آزمایش شامل ۴۲ نفر بود که ۲۰ نفر از آن ها نابینا و ۲۲ نفر از آن ها بینا، اما دارای چشم بند بودند.

تمام شرکت کنندگان در آزمایش به لیستی از حروف گفتاری گوش دادند و سپس با تأخیر آن ها باید اطلاعات گفتاری را به صورت جداگانه بیان می کردند. در تمرینات دیگر آن ها معادل های ریاضی حل می کردند و در عین حال به حروف گفتاری گوش می دادند.

نتایج به دست آمده از آزمایش ها نشان داد که افراد نابینا بسیار بهتر از افراد بینا عمل کردند. محققان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند افراد نابینا برای به خاطر سپردن اطلاعات بیش تر از حافظه  خود استفاده می کنند، زیرا افراد بینا علاوه بر حافظه خود می توانند از سرنخ های بصری نیز استفاده کنند؛ بنابراین افراد نابینا در این امر از افراد بینا بهتر عمل می کنند.

در مطالعات جدید مشخص شد انجام آزمایش های موفق در افراد نابینا تنها به تمرین بستگی ندارد، بلکه بخشی از مغز افراد بینا به نام قشر بصری در افراد نابینا تغییر کاربری داده است و پردازش زبان افراد نابینا را به خوبی تقویت می کند.

منبع: آنا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 7 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *