آموزش راهکار های رفع مشکل عدم نمایش عکس و ویدئوی واتساپ در گالری

واتساپ نه تنها مسنجر بسیار خوبی است بلکه راهکار مناسبی برای رد و بدل کردن عکس و ویدیو بین دوستان، همکاران و اعضای خانواده به شمار می رود. البته تماشا کردن عکس ها و ویدیوهای ارسالی با استفاده از خود اپلیکیشن کار چندان جالبی نیست و بنابراین تمایل داریم فایل های تصویری ارسالی را با استفاده از گالری مرور کنیم.

اما گاهی ممکن است همه چیز به همین سادگی نباشد و عکس ها و ویدیوهای دانلود شده از طریق واتس اپ در اپلیکیشن گالری گوشی نمایش داده نشوند. در حالی که این مشکل هم برای گوشی های اندرویدی و هم iOS به وجود می آید، می تواند از دلایل مختلفی ناشی شود چرا که این دو سیستم عامل رفتار متفاوتی با فایل های تصویری ارسالی در واتساپ دارند.

در این مطلب قصد داریم به بررسی دلایل به وجود آمدن این موضوع و ارائه راهکارهایی برای حل مشکل عدم نمایش عکس های واتساپ در گالری بپردازیم. اگر شما هم با این مشکل رو به رو شده اید و درصدد یافتن راهکاری برای آن هستید مطلب پیش رو را از دست ندهید.

1. ریستارت کردن گوشی

به عنوان اولین قدم شاید بد نباشد روش قدیمی ریستارت کردن گوشی را امتحان کنید که هم زحمت کمتری دارد و هم ممکن است راه حل مناسب برای مشکل شما باشد. ریستارت را می توانید هم با روشن و خاموش کردن دوباره گوشی و هم با دکمه مخصوص ریستارت انجام دهید.

2. فعال کردن تنظیمات Media Visibility در اندروید

در سیستم عامل اندروید پس از دانلود هر فایل ویدیویی یا تصویری در واتساپ، این فایل ها به صورت خودکار در اپلیکیشن گالری گوشی در دسترس خواهند بود و فرقی ندارد هم که مدل گوشی اندرویدی شما چه باشد.

با این حال واتساپ برای محافظت از حریم شخصی کاربران قابلیت جدیدی تحت عنوان Media visibility را اجرا کرد که عکس ها و ویدیوهای دانلود شده از طریق این اپلیکیشن را در گالری پنهان می کند. بنابراین ممکن است یکی از دلایل مشکل عدم نمایش عکس های واتساپ در گالری ناشی از همین قابلیت باشد.

دو راه برای تغییر تنظیمات Media visibility وجود دارد که در ادامه به هرکدام می پردازیم.

راه اول: فعال کردن Media visibility برای تمام مخاطبان

گام اول: واتساپ را باز کنید و از طریق آیکون سه نقطه سمت راست بالای اپلیکیشن وارد بخش تنظیمات شوید.

گام دوم: با وارد شدن به بخش Chats، گزینه Media visibility را از طریق عوض کردن حالت سوییچ آن فعال کنید تا سوییچ به رنگ سبز در آید. با این کار تمام فایل های تصویری دریافتی از طریق واتساپ در اپلیکیشن گالری شما از حالت مخفی در می آیند و می توانید آن ها را مشاهده کنید.

راه دوم: فعال کردن Media visibility برای یک یا چند مخاطب خاص

اگر فقط با دیدن فایل های تصویری ارسالی توسط برخی از مخاطبانتان در گالری مشکل دارید، ممکن است قابلیت Media visibility فقط برای آن ها غیر فعال شده باشد. با دنبال کردن گام های زیر می توانید این قابلیت را برای آن مخاطب یا مخاطب ها فعال کنید.

گام اول: چت مخاطب مورد نظرتان را باز کرده و روی نام او (یا نام گروه) تپ کنید.

گام دوم: روی گزینه Media visibility تپ کرده و در جواب تاییدیه، گزینه Yes را انتخاب کنید.

در صورتی که قابلیت Media visibility را فعال کنید تنها فایل های تصویری که از این به بعد برایتان ارسال می شوند در گالری قابل مشاهده خواهند بود. اما اگر بخواهید عکس ها و ویدیوهای قدیمی را هم ببینید چه؟ در این صورت باید از یک اپلیکیشن فایل اکسپلورر استفاده کنید. این کار را می توانید با روش های مختلفی انجام دهید که در آموزش های بعدی به آن خواهیم پرداخت.

3. پاک کردن کش واتساپ در اندروید

گام اول: منوی تنظیمات (Settings) گوشی را باز کنید و وارد بخش Apps یا Apps & notifications شوید.

گام دوم: از طریق زیر شاخه All apps، واتساپ را پیدا و آن را انتخاب کنید.

گام سوم: از صفحه مشخصاتی که برایتان باز می شود، گزینه Storage و سپس Clear cache را انتخاب کرده و سپس گوشی را ریستارت کنید.

توجه داشته باشید که پاک کردن کش واتساپ، چت ها و مدیای آن ها را پاک نمی کند اما گزینه Clear Storage یا Clear Data همین کار را انجام می دهد.

4. فعال کردن قابلیت Save to Camera Roll در آیفون

برخلاف اندروید، عکس های واتساپ در آیفون بعد از دانلود به صورت اتوماتیک در Photos یا هر اپ گالری دیگری نمایش داده نمی شوند و برای نمایش داده شدن آن ها در اپ گالری پیشفرض گوشیتان، یا باید هر عکس را به صورت دستی سیو کنید و یا قابلیت Save to Camera Roll را فعال نمایید. تنها در صورت انجام یکی از این دو کار است که عکس های دانلود شده در واتساپ را می توانید از طریق گالری مشاهده کنید.

برای فعال کردن این قابلیت، واتساپ را باز کرده و وارد قسمت تنظیمات شوید. با تپ روی گزینه Chats در صفحه ای که برایتان باز می شود به دنبال Save to Camera Roll بگردید و سوییچ آن را فعال کنید.

5. فعال کردن دسترسی Photos در آیفون

برای اینکه واتساپ بتواند عکس ها و ویدیوهای ارسالی توسط واتساپ را دانلود کند نیاز به دسترسی دارد. بنابراین در صورتی که به دنبال راه حل مشکل عدم نمایش عکس های واتساپ در گالری هستید باید اطمینان حاصل کنید که این دسترسی حتما فعال باشد.

برای انجام این کار، به تنظیمات گوشی بروید و با اسکرول کردن به سمت پایین واتساپ را پیدا کرده و وارد تنظیمات آن شوید. سپس روی Photos تپ کرده و گزینه Read and Write را انتخاب کنید.

6. پاک کردن عکس های اضافی

اگر در واتساپ زیاد عکس و ویدیو می فرستید، بنابراین احتمال دارد فضای مورد نیاز برای ذخیره عکس و فیلمتان تمام شده باشد و در این صورت هم عکس ها در گالری نمایش داده نمی شوند. راه حل این مشکل هم مشخص است: باید با استفاده از یک اپ فایل اکسپلورر به صورت مستقیم و از طریق خود واتساپ عکس های اضافیتان را پاک کنید.

7. بررسی Google Photos

در صورتی که از Google Photos به عنوان اپلیکیشن پیشفرض در گوشیتان استفاده می کنید و در آن از قابلیت های Delete local copy یا Free up device storage استفاده کرده اید احتمالا مشکل عدم نمایش عکس های واتساپ در گالری برای شما از همین جا ناشی می شود. در صورت استفاده از موارد ذکر شده، عکس ها از روی دستگاه پاک می شوند اما همچنان از طریق سرویس Google Photos در دسترس خواهند بود.

8. به روز رسانی واتساپ

همیشه این احتمال وجود دارد که باگ های موجود در اپلیکیشن ها مشکلات مختلفی را برای شما به وجود بیاورند. در مورد واتساپ هم همینطور است و در صورتی که نسخه به روز این اپلیکیشن را استفاده نمی کنید به اپ مارکت سیستم عاملتان بروید و واتساپ را به آخرین نسخه به روز رسانی کنید.

9. تغییر حالت مخفی فولدر Privae

گاهی اوقات ممکن است کاربر گزینه Media Visibility را فعال کرده باشد، اما همچنان دسترسی به تصاویر و ویدیوهای واتساپ پیدا نکند. در چنین شرایطی ممکن است فایل ها در فولدر Private قرار گرفته باشند که مشاهده آن به صورت عادی امکان پذیر نیست. برای حل این مشکل ابتدا باید از طریق یک اپلیکیشن مدیریت فایل وارد فولدر واتساپ شوید و در ادامه به قسمت Media رجوع نمایید. اکنون WhatsApp Images را انتخاب کنید و در نهایت فولدر Private را باز نمایید. سپس تمامی موارد موجود در فولدر گفته شده را کپی کرده و داخل Whatsapp images بریزید. همین کار را برای ویدیوها نیز تکرار کنید.

۱0. حذف فایل .Nomedia

یکی دیگر از دلایل عدم نمایش صحیح فایل های واتساپ در گالری، وجود فایلی به اسم .nomedia در فولدر این اپلیکیشن است. هرگونه فولدری که دارای این فایل باشد، محتویات خود را از برنامه هایی مثل گالری مخفی خواهد کرد. برای رفع مشکل وارد اپ مدیریت فایل دستگاه شوید. با ورود به قسمت تنظیمات از طریق منوی سه نقطه (وابسته به نوع برنامه)، نمایش فایل های مخفی (Hidden) را فعال کنید و سپس به فولدر واتساپ بروید. ابتدا به قسمت Media رفته و وارد WhatsApp videos شوید. اگر فایلی با نام .nomedia مشاهده کردید، آن را حذف کنید. همین کار را برای فولدر WhatsApp images و Private نیز انجام دهید.

آخرین راهکار: نصب دوباره واتساپ

در صورتی که روش های بالا را امتحان کردید و هیچکدامشان برای رفع مشکل عدم نمایش عکس های واتساپ در گالری گوشیتان چاره ساز نبودند، به عنوان آخرین راه حل واتساپ را حذف و سپس دوباره نصب کنید. احتمالا بعد از نصب مجدد، قادر به مشاهده عکس ها و فایل های تصویری دریافتی در گالریتان خواهید بود.

اما حتما قبل از انجام این کار از طریق قابلیت backup موجود در اپلیکیشن واتساپ از چت هایتان در گوگل درایو (اندروید) و یا آی کلاود (آیفون) پشتیبان بگیرید. چرا که حذف واتساپ تمام چت ها، تنظیمات، فایل ها و سایر داده های موجود در اکانتتان را پاک می کند.

ذخیره دستی تصاویر و ویدیوهای واتساپ

کاربران می توانند به صورت دستی اقدام به استخراج فایل های واتساپ و ذخیره سازی آن ها در مقصد دلخواه نمایند. برای انجام این کار به اپلیکیشن گوگل Photos نیاز خواهید داشت؛ البته از سایر برنامه های مدیریت فایل هم می توانید استفاده کنید. برای ذخیره دستی مراحل زیر را طی نمایید.

۱. ابتدا چت حاوی تصویر یا ویدیو مورد نظر را باز کنید. سپس فایل را انتخاب کرده و با لمس منوی سه نقطه در گوشه صفحه، گزینه Share را بزنید.

۲. از میان گزینه های نمایش داده شده، برنامه مدیریت فایل خود یا گوگل Photos را انتخاب کنید.

۳. اگر گوگل Photos را انتخاب کرده باشید، باید تصاویر آپلود شده در آن را دوباره انتخاب کرده و ذخیره آفلاین روی دستگاه را بزنید. تصاویر در فولدر دانلودها (Downloads) قرار خواهند گرفت.

کاربران می توانند فایل های واتساپ را از طریق ایمیل کردن هم به صورت آفلاین ذخیره کنند. برای این کار تنها کافی است تا در منوی به اشتراک گذاری، گزینه ایمیل را انتخاب کنید و سپس با وارد کردن آدرس ایمیل خود، فایل ها را به صورت ضمیمه در اختیار داشته باشید.

جلوگیری از ذخیره فایل های واتساپ

برای متوقف کردن ذخیره فایل های واتساپ، پس از باز کردن اپلیکیشن وارد قسمت تنظیمات (Settings) شوید و به بخش Chats رجوع کنید. اکنون گزینه Save to Camera Roll را خاموش نمایید. توجه داشته باشید که تمامی موارد ذخیره شده پیش از این، همچنان در محل قبلی خود باقی خواهند ماند و تغییرات اعمال شده روی فایل های آتی تاثیرگذار خواهد بود.

کاربران می توانند جلوگیری از ذخیره سازی فایل ها را به چت ها یا گروه های خاصی نیز محدود کنند. برای این کار روی نام مخاطب یا گروه مورد نظر بزنید و سپس قسمت Contact Info یا Group Info را باز کنید. در این صفحه می توانید تنظیمات مرتبط با Save to Camera Roll را تغییر دهید. برای متوقف سازی ذخیره فایل ها، مورد گفته شده را روی حالت Never بگذارید. به صورت پیش فرض تمامی گروه ها و چت ها از تنظیمات عمومی که در قسمت بالا اشاره شد، پیروی خواهند کرد.

سوالات متداول کاربران درباره عدم نمایش عکس های واتساپ در گالری

به چند روش می توان مشکل عدم نمایش عکس های واتساپ در گالری را حل کرد؟

اپلیکیشن واتساپ بخش های زیادی دارد که می توان با فعال یا غیرفعال کردن آن ها چنین مشکلی را برطرف کرد. شما می توانید با روش هایی مثل ریست کردن موبایل، پاک کردن کش واتساپ، فعال کردن قابلیت مشاهده رسانه برای افراد خاص یا تمام مخاطبان و… رسانه های ارسال شده در واتساپ را در گالری موبایلتان مشاهده کنید.

چگونه می توان عکس ها را در گالری گوشی های آیفون ذخیره کرد؟

اولین و مهمترین کار فعال کردن دسترسی واتساپ به برنامه پیش فرض گالری است. بعد از آن یا باید تصاویر و ویدیوهای ارسالی را به صورت دستی ذخیره کنید یا گزینه Save to Camera Roll را فعال کنید.

بهترین راه حل برای عدم نمایش عکس های واتساپ در گالری چیست؟

بهترین و راحت ترین کار بعد از مشاهده تصاویر یا ویدیوها در واتساپ ذخیره دستی آن ها در گالری موبایل است. با این کار هم موارد اضافی دانلود نمی شود و هم مطمئن از انجام و ذخیره محتوای خاص خودتان می شوید.

منبع: دیجیاتو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + 15 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *