معیار های انتخاب مدرسه ی مناسب برای دانش آموزان نابینا

نویسنده: فاطمه جوادیان: کارشناس نابینایان آموزش و پرورش استثنایی گیلان

همراهان عزیز! از آنجا که گروهی از مخاطبان نشریه مانا والدین، مربیان، آموزگاران و سایر دست اندر کاران امور مربوط به کودکان نابینا و کم بینا هستند، بر آن شدیم تا طبق وعده شماره پیشین، کمی در باره تحصیل دانشآموزان در مدارس خاص و غیر خاص نکاتی را ارائه کنیم.

شایان ذکر است افرادی که میزان بینایی اصلاح شده آنها بین بیست هفتادم تا بیست دویستم است، آسیب دیده بیناییی خفیف تا متوسط یا همان کم بینا، و افرادی که سطح بینایی آنها کمتر از بیست دویستم است، آسیب دیده بینایی شدید تا عمیق یا همان نابینا محسوب می شوند. آموزش خط بریل برای گروه دوم الزامی است.

در ابتدا به سراغ دو تن از والدین می رویم تا تجربه ثبت نام فرزند خود را با ما به اشتراک بگذارند. در نهایت، توضیحاتی را از دکتر اشرف کریمی، آموزگار باز نشسته آموزش و پرورش استثنایی و مدرس دانشگاه، در خصوص مدارس خاص و مدارس غیر خاص می خوانیم.

بزرگ مهر در پایه پنجم درس می خواند. از مادرش می پرسم: «شما برای ثبت نام فرزندتان چقدر حق انتخاب داشتید؟ آیا از انتخاب خود راضی هستید؟»

او می گوید: «در شهر مشهد چهار مدرسه مخصوص افراد نابینا وجود دارد که دوتای آنها در مقطع ابتدایی ویژه پسران و ویژه دختران، دو تای دیگر هم در مقطع متوسطه اول و دوم ویژه دختران و ویژه پسران هستند. بنابرین، فقط یک مدرسه استثنایی وجود داشت که می توانستم فرزندم را در آن ثبت نام کنم. می دانید که آموزش خط بریل در مقطع ابتدایی اهمیت بسیاری دارد. از طرفی امکانات مربوط به آموزش نابینایان در مدارس ویژه متمرکز شده است. همچنین، معلمان این مدارس دارای تخصص لازم جهت آموزش به افراد نابینا هستند که اطلاعاتشان به طور مرتب به روز رسانی می شود. مدیر مدرسه نابینایان در انتخاب مدرسه مرا راهنمایی کردند تا من از دو راه پیش رو یعنی ثبت نام فرزندم در مدارس عادی و استثنایی، مدرسه استثنایی را انتخاب کنم. چرا که در این مدرسه تعداد دانش آموزان در کلاس کم است و دانش آموزان خط بریل، لوح حساب و مفاهیم مربوط به دروس گوناگون از جمله درس ریاضی را به صورت حرفه ای فرا می گیرند. پسرم را از پنج سالگی به این مدرسه فرستادم. او در آن زمان آموزش بریل، زبان انگلیسی و شطرنج را آغاز کرد.

یکی از امکانات این مدرسه استفاده از طرح بوم است. در این طرح، با موافقت شورای مدرسه، سایر ارگان ها می توانند خدمات خود را به مدارس عرضه نمایند. تهیه کتاب های بریل توسط کانون پرورش فکری کودکان، برگزاری کلاس های شطرنج توسط ملیحه صفایی نایب قهرمان جهان به اتفاق همکارانشان، برگزاری کلاس های شنا توسط یکی از برادران جانباز نابینا، برگزاری کلاس صخره نوردی در یکی از مدارس استثنایی از جمله این برنامه ها بودند که بچه ها به دلیل حضور در یک مدرسه متمرکز در کوتاه ترین زمان ممکن از وجود این امکانات مطلع می شوند و قادر به استفاده از این خدمات به صورت تخصصی هستند. در این مدرسه اتاق بینایی سنجی هم وجود دارد که سالانه پرونده دانش آموزان بررسی و وضعیت بینایی آنها که قادر به دیدن هستند، کنترل می شود تا در صورت لزوم در اسرع وقت به پزشک ارجاع داده شوند. »

پارسا در شهر رشت زندگی می کند. مادرش از او خیلی راضی است و او را پسر مهربانی معرفی می کند که دوست دارد به همه کمک کند. او هم در پایه پنجم در یکی از مدارس پذیرا درس می خواند. مدارسی که علاوه بر سایر دانش آموزان پذیرای دانش آموزانی با شرایط خاص مانند آسیب دیده شنوایی، بینایی و جسمی-حرکتی هستند.

از مادرش می خواهم فرایند ثبت نام فرزندش را برایمان تعریف کند.

مادر پارسا می گوید: «در ابتدا فرزندم را در مدرسه استثنایی ثبت نام کردم. اولیای مدرسه بسیار مهربان، دل سوز و آگاه بودند. به تازگی روی چشم پسرم جراحی انجام شده بود و طبق صلاح دید پزشک و معلمش تصمیم بر آن شد که خط بریل را یاد بگیرد. دو سالی که از این ماجرا گذشت به این نتیجه رسیدیم که دید چشمش در حالت پایداری قرار دارد و خواندن و نوشتن به خط عادی برایش مشکلی ایجاد نمی کند. این بود که با راهنمایی مدیر مدرسه استثنایی او را در مدرسه عادی ثبت نام کردیم. همچنین اداره استثنایی را نیز در جریان قرار دادیم تا در صورت لزوم، معلم رابط برای پارسا بفرستند. در حال حاضر فرزندم در کنار تعداد زیادی از هم کلاسی هایش به درس خواندن مشغول است. اولیای مدرسه شرایط او را می دانند و او را همراهی می کنند. به عنوان مثال: در ساعت های ورزش به او تمرین های انفرادی می دهند. فرزندم بسیار شاد است و روابط اجتماعی خوبی با مردم دارد. بعد از مدرسه به مغازه پدرش می رود و به او کمک می کند. البته من فکر می کنم یکی از عواملی که سبب شد او قدرت برقراری ارتباط با سایرین را داشته باشد، شرایط و آموزش هایی بود که دو سال اول در مدرسه استثنایی از آن برخوردار شده بود. »

همان طور که ملاحظه می کنید، هردوی این والدین بر اهمیت تخصص همکاران مدارس خاص یا استثنایی در بهبود زندگی کیفی دانش آموزان دارای شرایط ویژه، تأکید دارند.

دکتر اشرف کریمی که با چهل سال سابقه تدریس به کودکان و دانشآموزان نابینا و کم بینا، تألیف و ترجمه، از جمله: کتاب برنامه ریزی درسی جهت یابی و حرکت – که اخیراً به همت اداره استثنایی استان گیلان فایل صوتی آن نیز فراهم شده است، – تدریس به همکاران آموزشی در حوزه آسیب بینایی در سطح کشور، و تخصص در آموزش به کودکان نابینا-ناشنوا را در کارنامه خود دارد، دعوت ما را می پذیرد و به سؤال هایمان پاسخ می دهد.

دکتر کریمی درباره انواع مدارس ویژه دانش آموزان نابینا و کم بینا می گوید: «تاریخ آموزش ویژه برای کودکان نابینا و کم بینا، شاهد جاگُماری این دانش آموزان در مدارس خاص شبانه روزی، مدرسه های خاص روزانه، کلاس خاص در مدرسهٔ دولتی و آموزش فراگیر در مدرسه های دولتی بوده است. تقریباً از دو دههٔ پیش با داغ شدن بحث «آموزش فراگیر» در کشورهای پیشرفتهٔ جهان، ایران هم با پیوستن به کنوانسیونی پذیرفت که آموزش فراگیر را برای تمامی دانش آموزان دارای نیازهای ویژه در کشور محقق کند. حاصل این بود که والدین میان تحصیل فرزندانشان در مدرسه های خاص یا مدرسه های دولتی و غیردولتی در محل سکونت قدرت انتخاب پیدا کردند؛ هرچند گروهی از آنان برای این انتخاب دچار تعارض شدند. تعارض این بود که آیا بهتر است تحصیل فرزندان نابینا یا کم بینای آنان در مدارس خاص ادامه پیدا کند یا در مدرسه های دولتی و غیردولتی نزدیک محل سکونتشان؟؟ »

کریمی در راستای حل این تعارض و به طور کلی پاسخ به دغدغه مخاطبان در خصوص انتخاب مدرسه برای کودکان نابینا اینطور توضیح می دهد: «برای پاسخگویی به این سؤال بهتر است نقاط مثبت و منفی هر یک از این دو امکان را برای دانش آموزان دارای آسیب بینایی به طور مختصر بررسی کنیم.»

الف- مدرسهٔ خاص

نقاط مثبت مدرسه خاص:

۱-در این مدرسه مربیان و آموزگاران متخصصی حضور دارند که با نیازهای این دانش آموزان آشنا هستند.

  1. در این مدرسه منابع و مواد آموزشی مورد نیاز در دسترس دانش آموزان و معلمان قرار دارد.
  2. دانش آموزان نابینا و کم بینا نسبت به شرایط یکدیگر آگاهی کافی دارند.
نقاط منفی مدرسه خاص:

۱-در این نوع مدارس، در بسیاری موارد، دانش آموزان از شرایط عادی اجتماع دور و بی خبر می مانند.

  1. دانش آموزان با هم سالان بینای خود در جامعه بزرگ تر مانند مدرسه آشنا نمی شوند و زمان کافی برای تمرین برقراری ارتباط با آنها ندارند.
  2. آن ها برای ورود به اجتماعی که از خردسالی تا پایان دبیرستان از آن دور بوده اند، با چالش مواجه می شوند.

ب- آموزش فراگیر

نقاط مثبت آموزش فراگیر:
  1. دانش آموز آسیب دیده بینایی در این نوع مدارس با هم سالان بینای خود آشنا می شود و به برقراری ارتباط با آنها نیز عادت می کند.
  2. دانش آموزان مدرسه عادی نسبت به نیازها و توانایی های دانش آموزان نابینا و کم بینا شناخت پیدا می کنند که منجر به ایجاد تعاملی بهتر با آنان می شود.
  3. در این نوع مدارس، دانش آموز روابط اجتماعی عادی را یاد می گیرد که برای زندگی مستقل او در آینده مفید خواهد بود.
نقاط منفی آموزش فراگیر:
  1. منابع و مواد آموزشی لازم، به موقع در دسترس دانش آموز قرار نمی گیرد.
  2. آموزگاران مدارس عادی از شیوه ها و راهبردهای آموزشی مناسب آگاهی کافی ندارند.
  3. در این نوع از آموزش، احتمال در انزوا قرار گرفتن دانش آموز دارای آسیب بینایی وجود دارد.

این آموزگار مجرب درباره زمان مناسب برای ورود دانش آموز با نیاز های خاص به مدارس عادی می گوید: «از لحاظ منطقی و با توجه به تجربه های عملی به نظر می رسد ورود به مدرسهٔ عادی بستگی بسیاری به شرایط هر دانش آموز به لحاظ نیازهای خاص دارد. بدیهی است دانش آموزی که نابینایی کامل دارد لازم است ابتدا در مدرسهٔ خاص آموزش ببیند تا مهارت های جبرانی لازم از جمله خط بریل و مهارت های اولیه جهت یابی و حرکت را بیاموزد و سپس وارد مدرسهٔ غیرخاص شود. در حالی که کودک کم بینا می تواند از همان ابتدا تحصیل در مدرسهٔ غیرخاص را شروع کند. نکتهٔ مهم دیگر خدمات پشتیبانی از دانش آموز نابینا و کم بینا در مدرسهٔ غیرخاص است. مهم ترین این خدمات وجود معلم رابط است که بسته به نیاز دانش آموز یک یا دو روز در هفته در مدرسهٔ دانش آموز حضور می یابد تا ضمن رفع نیازهای دانش آموز، راهنمایی های لازم را هم به مربیان مدرسه ارائه دهد. در مجموع به نظر می رسد اگر امکان ورود دانش آموز نابینا یا کم بینا به شرایط عادی اجتماع و تحصیل در کنار همسالان بدون آسیب بینایی شان هر چه بیشتر تسهیل شود و هر چه زودتر اتفاق بیفتد در سازگاری بهتر آنان اثربخشی بیشتر دارد.»

در پایان امیدوارم تجربیات والدین دانش آموزان و رهنمودهای دکتر کریمی برای شما خواننده عزیز مورد استفاده باشد. در شماره های آینده از دوران نوجوانی فرزندان والدین نابینا با شما سخن خواهیم گفت. تا آن زمان، روزهایتان پر از شوق زندگی.

منبع: ماهنامه ی مانا.

توسط شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − سه =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *