آموزش افزودن گجت ها و ویجت ها به دسکتاپ در ویندوز 10

گجت های دسکتاپ ویجت های کاربردی بودند که می توانستید برای افزایش بهره وری به دسکتاپ ویندوز ویستا و ویندوز ۷ اضافه کنید. اگرچه مدت هاست دیگر دسترسی به این گجت ها نداریم، اما بجای آن می توانید با استفاده از ابزارهای شخص ثالث به سراغ ویجت های ویندوز ۱۰ بروید.

گجت و ویجت ویندوز ۱۰ چیست؟

مدت هاست از ورود ویندوز ۱۰ به بازار می گذرد و حالا بیش از ۱.۳ میلیارد کاربر در سراسر جهان دارد، با این حال گجت های دسکتاپ زمانی محبوبیت فوق العاده بالایی داشتند. با استفاده از گجت های دسکتاپ می توانستید به ساعت، وضعیت آب و هوا، یادداشت ها و حتی سرعت پردازنده دست پیدا کنید، در حقیقت با یک مینی اپ رو به رو بودیم.

همانند هر اپ ویندوزی، گجت های دسکتاپ در بخش های مختلف دسکتاپ قرار می گرفتند، البته اکثر آن ها در بخش پایینی سمت راست به چشم می خوردند. این گجت ها همچنین پشت برنامه اصلی مخفی می شدند و حکم بخشی از پس زمینه دسکتاپ را داشتند.

با وجود چنین کاربردهایی و همچنین محبوبیت بالا، با عرضه ویندوز ۸، گجت ها به فراموشی سپرده شدند. این گجت ها جای خود را به کاشی ها یا تایل های زنده در ویندوز ۸ دادند. این موضوع در ویندوز ۱۰ هم ادامه پیدا کرد و البته به آن کورتانا اضافه شد و البته نوتیفیکیشن ها بهبود پیدا کردند.

با توجه به برنامه ها و اهدافی که مایکروسافت برای ویندوز ۸ دنبال می کرد، حذف ویجت ها منطقی به نظر می رسید. اما حالا دوباره دسکتاپ ها در بازار ویندوز سلطه دارند و بسیاری از کاربران به دنبال استفاده از گجت ها یا ویجت های ویندوز ۱۰ هستند.

چرا مایکروسافت گجت ها و ویجت های دسکتاپ را از بین برد؟

دلیل اصلی که ردموندی ها تصمیم به ترک گجت های دسکتاپ پس از ویندوز ۷ گرفتند، مشکلات امنیتی بود. در سال ۲۰۱۲ مایکروسافت اعلام کرد که گجت هایش چندین آسیب پذیری دارد که امکان اجرای کد از راه دور را ممکن می کند، بنابراین مهاجم می توانست از راه دور به کامپیوتر شما دسترسی پیدا کند. مایکروسافت در آن زمان به دو مورد زیر اشاره کرده بود:

 • برخی گجت های قانونی می توانند حاوی آسیب پذیری باشند.
 • شاید مهاجم شما را برای نصب گجت های مخرب فریب دهد.

با استفاده از دو حمله بالا، یک هکر می توانست با استفاده از پروفایل شما کد اجرا کند که چنین کاری منجر به ایجاد در پشتی (بک دور) یا سایر بد افزارها می شد یا اینکه مهاجم اطلاعات سیستم را به سرقت می برد. ردموندی ها برای رفع چنین مشکلی گجت ها را در ویندوز ویستا و ویندوز ۷ غیرفعال کردند و چندین هفته بعد، ویندوز ۸ بدون گجت ها از راه رسید. با این حال همچنان امکان دسترسی به ویجت ها در ویندوز ۱۰ وجود دارد.

چگونه به ویندوز ۱۰ ویجت اضافه کنیم؟

مدت هاست مشکلات امنیتی برطرف شده اند، بنابراین بدون نگرانی می توانید دوباره به سراغ ویجت ها بروید و با افزودن ویجت های ویندوز ۱۰ به دسکتاپ، دوباره بهره وری خود را افزایش دهید.

۴ ابزار زیر برای استفاده از ویجت ها در ویندوز ۱۰ کارایی بالایی از خود نشان می دهند:

 • Widget Launcher
 • Windows Desktop Gadgets
 • ۸GadgetPack
 • Rainmeter

در ادامه نحوه افزودن ویجت به دسکتاپ با کمک این ابزارها را آموزش می دهیم، با ما همراه باشید.

دسترسی به ویجت های ویندوز ۱۰ با Widget Launcher

این ابزار در مایکروسافت استور وجود دارد و امکان افزودن ویجت به دسکتاپ ویندوز ۱۰ را ممکن می کند. برخلاف برخی ابزارهای ویجت، این برنامه حاوی ویجت ها با ظاهر مدرن می شود تا با سایر بخش های ویندوز ۱۰ شباهت داشته باشد.

با وجود چنین قابلیتی، استفاده از Widget Launcher راحت و مشابه گجت ها یا ویجت ها در ویندوز ویستا و ویندوز ۷ است. برای اینکار مراحل زیر را دنبال کنید:

 • برنامه را نصب کنید.
 • Widget Launcher را اجرا کنید.
 • روی ویجت مورد نظرتان کلیک کنید.
 • ویجت را در هرجای دسکتاپ ویندوز ۱۰ که می خواهید، قرار دهید.

در حالی که به نظر می رسد برنامه اصلی بسته شده، در تسکبار همچنان فعال باقی می ماند.

این برنامه همانند ویجت های ویندوز ویستا، امکان بستن آن ها را با قرار دادن ماوس روی آن ها و کلیک روی علامت ضربدر ممکن می کند. علاوه بر این، برای برخی گجت ها علامت چرخ دنده به نمایش گذاشته می شود که از آن می توانید برای شخصی سازی استفاده کنید. برای مثال ویجت ساعت ویندوز ۱۰ امکان انتخاب موقعیت های مختلف را فراهم می کند و یا اینکه در ویجت آب و هوا می توانید واحد درجه حرارت، فارنهایت یا سلسیوس را انتخاب کنید.

اگرچه با یک برنامه رایگان رو به رو هستیم، اما امکان خرید درون برنامه ای برای دسترسی به ویجت های بیشتر هم وجود دارد که شامل گالری تصاویر، تست سرعت اینترنت، نیوز فید و موارد دیگر می شود، با این حال گزینه های رایگان برای اکثر کاربران کفایت می کند.

دسترسی به ویجت های کلاسیک با Windows Desktop Gadgets

Windows Desktop Gadgets یکی از ابزارهای مناسب، کم حجم و رایگان برای دسترسی به ویجت های ویندوز ۱۰ محسوب می شود. این برنامه با چندین زبان کار می کند که در هنگام نصب می توانید آن ها را اضافه کنید.

برای استفاده از Windows Desktop Gadgets مراحل زیر را دنبال کنید:

 • فایل DesktopgadgetsRevived-2.0.exe را از فایل دانلودی خارج کنید.
 • با دوبار کلیک روی آن، برنامه را نصب کنید.
 • پس از اتمام نصب، روی دسکتاپ راست کلیک کرده و گزینه Gadgets را انتخاب کنید.
 • با اینکار گجت ها به مسیر Control Panel > Appearance and Personalization اضافه می شوند و می توانید با درگ و دراپ، آن ها را روی دسکتاپ قرار دهید.

زمانی که این برنامه را نصب و شروع به استفاده کنید، متوجه این موضوع می شوید که گجت های دسکتاپ همان گجت های اصلی و کلاسیک هستند. همانطور که می توان انتظار داشت، با کلیک روی آیکون چرخ دنده می توانید به تنظیمات دسترسی پیدا کنید، ابعاد آن ها را تغییر دهید و هر گجت را پیکربندی کنید.

افزودن ویجت به ویندوز ۱۰ با ۸GadgetPack

یکی دیگر از گزینه های کم حجم و سبک که پیش روی شما قرار دارد، ۸GadgetPack است. این ابزار رایگان امکان اجرای ویجت ها در ویندوز ۱۰ را برای کاربران ممکن می کند.

برای استفاده از ۸GadgetPack باید به سایت آن بروید و فایل MSI را دانلود کنید. در ادامه مراحل زیر را انجام دهید:

 • برای نصب دوبار روی فایل MSI برنامه کلیک کنید.
 • پس از اتمام، ۸GadgetPack را اجرا کنید.
 • با کلیک روی دکمه +، لیست گجت ها را باز کنید.
 • گجت مورد نظرتان را روی دسکتاپ بکشید.

اگرچه در این اپ یک نوار جانبی مشابه ویندوز ویستا وجود دارد، اما گجت ها محدود به همین موقعیت نیستند. همانطور که بعد از نصب متوجه می شوید، ۸GadgetPack شباهت زیادی به Windows Desktop Gadgets دارد که البته دلیلش مربوط به حفظ تجربه کاربری ویندوز ویستا می شود.

هر گجت یک صفحه تنظیمات دارد و می توانید درون آن رنگ ها، موقعیت و سایر داده ها را با توجه به نیازتان پیکربندی کنید. پس از انجام کار، به مجموعه ای از ویجت های کاربردی ویندوز ۱۰ دست پیدا می کنید که بهره وری تان را افزایش می دهند.

دسترسی به ویجت های مدرن ویندوز ۱۰ با Rainmeter

اگر علاقه ای به گجت ها یا ویجت های کلاسیک ندارید و می خواهید به نمونه های مدرن دسترسی  پیدا کنید، گزینه دیگری در مقابلتان قرار دارد. Rainmeter یک ابزار رایگان شخصی سازی دسکتاپ است که امکان افزودن ویجت ها را هم برایتان ممکن می کند.

در میان قابلیت های مختلف این ابزار، به ویژگی نمایش اطلاعات در قالب ویجت برمی خوریم. این داده ها شامل ساعت، آمار سخت افزاری زنده، وضعیت کنونی آب و هوا و پیش بینی آینده و موارد دیگر می شود. در حقیقت شما می توانید با Rainmeter به گجت های قدیمی با ظاهری مدرن دست پیدا کنید.

Rainmeter دنیای جدیدی را پیش روی شما قرار می دهد و می توانید ویجت های مختلف را نصب و شخصی سازی کنید. با این وجود پیکربندی داده ها با این ابزار می تواند زمان زیادی از شما بگیرد، بنابراین به سراغ نمونه های ساده آن بروید.

بجای آن ها می توانید از مجموعه ویجت Win10 استفاده کنید که به صورت باندل در Rainmeter 4.0 وجود دارد.

اگرچه در ویندوز ۱۰ بطور پیش فرض خبری از گجت ها و ویجت ها نیست، اما با استفاده از ابزارهای بالا می توانید از آن ها استفاده کنید. این احتمال وجود دارد که در آینده مایکروسافت تصمیم بگیرد دوباره افزودن ویجت های محبوب هواشناسی، ساعت و موارد دیگر را برای ویندوز ۱۰ ممکن کند.

منبع: دیجیاتو.

توسط شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *