آموزش کار با پیام رسان سیگنال و آشنایی با قابلیت ها و امکانات آن

واتساپ از چند هفته دیگر سیاست های خود را تغییر می دهد و اطلاعات کاربران در اختیار فیسبوک قرار می گیرد. این تغییر به مذاق کاربران خوش نیامده و با وجود شفاف سازی اخیر واتساپ، شمار بالایی از آن ها در حال مهاجرت به پیام رسان های دیگر مانند تلگرام و سیگنال هستند. با این حساب سیگنال مورد توجه زیادی قرار گرفته و با رشد چشمگیر دانلود مواجه شده. بسیاری از کاربران برای اولین بار به سراغ این برنامه می روند، بنابراین آموزش کار با پیام رسان سیگنال و آشنایی با امکانات و قابلیت های آن اهمیت بالایی دارد.

پیام رسان سیگنال توسط یک بنیاد ناسودبر یا غیر انتفاعی مدیریت می شود بنابراین برخلاف واتساپ که کمپانی مادر آن یعنی فیسبوک سابقه طولانی در استفاده از داده های کاربران برای تبلیغات دارد، سیگنال نیازی به این کار ندارد. با توجه به این موضوع فقط به شماره تلفن شما دسترسی دارد که از امنیت بالای آن خبر می دهد.

آموزش کار با پیام رسان سیگنال

در این مطلب تصمیم داریم کاربردی ترین ترفندها و امکانات پیام رسان سیگنال را به شما معرفی کنیم تا به راحتی بتوانید از آن استفاده کنید. اگر اخیرا به این پیام رسان مهاجرت کرده اید و اطلاعی از قابلیت های آن ندارید، نگران نباشید چرا که مانند سایر پیام رسان ها، کار با سیگنال بسیار ساده است. در این مقاله آموزش کار با پیام رسان سیگنال برای شما آماده شده، در ادامه همراه ما باشید.

۱. قفل کردن سیگنال

اکثر کاربران بخاطر امنیت بالا به سراغ سیگنال می روند بنابراین علاقه ای ندارند دیگران به پیام های آن ها دسترسی داشته باشند. خوشبختانه سیگنال از قابلیت قفل برنامه بهره می برد و می توانید از طریق خود آن و نه اپ های شخص ثالث، آن را قفل کنید. این پیام رسان هم مانند تلگرام و واتساپ، از احراز هویت بیومتریک سیستم عامل اندروید و iOS پشتیبانی می کند و برای مثال می توانید به سراغ سنسور اثر انگشت بروید.

با توجه به این موارد، قفل کردن اولین مرحله آموزش کار با پیام رسان سیگنال محسوب می شود. برای این کار تنها کافیست روی آیکون حساب کاربری خود در سمت چپ بالای نمایشگر ضربه بزنید و سپس به بخش «Privacy» بروید. به دنبال گزینه Screen Lock باشید و آن را فعال کنید. شما می توانید برای قفل شدن برنامه زمان درنظر بگیرید، برای مثال پس از ۱ دقیقه برنامه قفل شود، البته امکان قفل فوری هم وجود دارد.

۲. تنظیم پین

زمانی که شروع به راه اندازی سیگنال می کنید، مجبورید به آن یک پین (PIN) چهار رقمی اضافه کنید که البته برای قفل برنامه مورد استفاده قرار نمی گیرد و در حقیقت یک لایه امنیتی اضافه برای احراز هویت دو مرحله ای است. این پیام رسان در بروزرسانی خود تنظیم پین برای نصب مجدد، ریستور بکاپ و احراز هویت را اجباری کرده. شما می توانید این پین را تغییر دهید یا سایر گزینه های احراز هویت دو مرحله  ای را شخصی سازی کنید.

برای اینکار روی آیکن پروفایل خود در گوشه سمت چپ بالای برنامه ضربه بزنید و دوباره به بخش Privacy بروید. به سمت پایین اسکرول کنید تا به گزینه «Registration Lock» برسید و آن را فعال کنید. با اینکار اگر دوباره برنامه سیگنال را نصب کنید، پیش از تنظیم حساب خود باید پین را وارد کنید. شما می توانید پین خود را تغییر دهید یا از یک کد عددی حرفی استفاده کنید. سیگنال هرچند وقت یکبار از شما درخواست پین می کند تا آن را فراموش نکنید.

۳. غیرفعالسازی نوتیفیکیشن پیوستن اعضای جدید

در ادامه آموزش کار با پیام رسان سیگنال به سراغ یک موضوع تقریبا آزاردهنده می رویم. زمانی که یکی از مخاطبین شما سیگنال را به عنوان پیام رسان جدید خود انتخاب می کند، برای شما نوتیفیکیشن ارسال می شود، اما می توانید آن را غیرفعال کنید. برای اینکار دوباره روی آیکون پروفایل خود ضربه بزنید و اینبار نوتیفیکیشن را انتخاب کنید.

در بخش نوتیفیکیشن، زیر قسمت «Events»، گزینه ای به نام «Contact Joined Signal» به چشم می خورد که باید آن را غیرفعال کنید.

۴. شخصی سازی نوتیفیکیشن

در حالت کلی زمانی که یک نوتیفیکیشن پیام دریافت می کنید، سیگنال در کنار نام فرستنده، پیام را هم به نمایش می گذارد. با این حال شاید علاقه ای به نمایش پیام در نوتیفیکیشن نداشته باشید، جای نگرانی وجود ندارد چرا که می توانید مانع از چنین کاری شوید.

این ویژگی تنها مربوط به زمانی نمی شود که گوشی شما قفل است و در تمام مواقع پیام را نشان نمی دهد. برای اینکار به بخش نوتیفیکیشن بروید و روی گزینه «Show» ضربه بزنید. یک پنجره باز می شود که سه گزینه در آن به چشم می خورد. گزینه اول نام و پیام را نشان می دهد، گزینه دوم تنها نام را به نمایش می گذارد و گزینه آخر هیچ کدام را نشان نمی دهد. با توجه به نیاز خود، یکی را انتخاب کنید.

۵. پین کردن چت

سیگنال هم مانند واتساپ و تلگرام امکان پین کردن چت ها را برای شما فراهم می کند و می توانید چندین چت را بالاتر از سایر گفتگوها قرار دهید. شما می توانید حداکثر ۴ چت را پین کنید.

اگر آیفون دارید، تنها کافیست چت مورد نظرتان را به سمت راست سوایپ کنید و روی گزینه Pin ضربه بزنید. اگر می خواهید آن را از حالت پین خارج کنید، دوباره آن را به سمت راست سوایپ کنید و گزینه Unpin را انتخاب کنید. در دستگاه های اندرویدی انگشت خود را روی چت نگه دارید و در منویی که باز می شود، گزینه Pin را لمس کنید و البته می توانید به همین روش یک چت را Unpin کنید.

۶. تار کردن چهره ها

سیگنال اخیرا یک ویژگی جدید به پیام رسان خود اضافه کرده تا امنیت کاربران را افزایش دهد و قدمی دیگر برای محافظت از حریم خصوصی آن ها محسوب می شود. شما می توانید تنها با یک ضربه، پیش از اشتراک یک تصویر چهره افراد را در آن تار کنید.

برای استفاده از این ترفند پیام رسان سیگنال تنها کافیست عکس مورد نظرتان برای اشتراک گذاری را انتخاب کنید و در هنگام ارسال، روی آیکون تار کردن ضربه بزنید. حالا یک گزینه زیر تصویر ظاهر می شود که می توانید با فعال کردن آن، چهره درون تصویر را تار کنید. ضمنا اگر از کیفیت این قابلیت رضایت نداشتید، می توانید قبل از ارسال به صورت دستی چهره را تار کنید، البته در حالت خودکار عملکرد مناسبی دارد.

۷. پیام های ناپدیدشونده

از آنجایی که سیگنال روی حریم خصوصی افراد تمرکز دارد، ویژگی های ضروری برای دستیابی به این هدف را در اختیار کاربران قرار می دهد. یکی از قابلیت های این پیام رسان، امکان ارسال پیام های ناپدیدشونده است. واتساپ اخیرا به این ویژگی مجهز شده، با این حال در سیگنال می توانید برای آن تایمر درنظر بگیرید و تنها به ۷ روز محدود نیستید. در همین راستا در ادامه آموزش کار با پیام رسان سیگنال به سراغ این قابلیت می رویم.

برای مثال می توانید این زمان را ۱ دقیقه درنظر بگیرید تا یک دقیقه پس از دریافت آن توسط طرف مقابل، پیام به صورت خودکار حذف  شود. برای دسترسی به این قابلیت در آیفون درون چت روی آیکون کاربر مقابل ضربه بزنید و سپس گزینه «Disappearing Messages» را فعال کنید تا تایمر زیر آن به نمایش گذاشته شود. در محصولات اندرویدی درون چت روی گزینه سه نقطه در سمت راست بالای صفحه چت ضربه بزنید، گزینه Disappearing Messages را انتخاب کنید و سپس یک زمان درنظر بگیرید.

۸. مسدودیت اسکرین شات

در ادامه آموزش کار با پیام رسان سیگنال به سراغ یک ویژگی امنیتی دیگر می رویم. یکی از قابلیت های پیام رسان سیگنال که امنیت کاربران را افزایش می دهد، محدودیت برای ثبت اسکرین شات از پیام ها است. با فعال کردن این ویژگی، حتی در برنامه های اخیر هم صفحه مربوط به سیگنال به لوگوی آن تغییر می کند و پیام ها قابل مشاهده نیستند.

برای فعالسازی این ویژگی ابتدا با ضربه روی آیکون پروفایل خود به تنظیمات بروید. در اینجا گزینه Privacy را لمس کنید و در نهایت گزینه «Screen Security» را فعال کنید. البته در آیفون تنها از نمایش محتوای سیگنال در برنامه های اخیر جلوگیری می شود.

۹. ارسال تصاویر با امکان یکبار مشاهده

علاوه بر امکان ارسال پیام های ناپدیدشونده، می توانید در سیگنال چنین کاری را برای تصاویر هم انجام دهید. در حقیقت تصاویر پس از یکبار مشاهده، به صورت خودکار ناپدید می شوند. برای ادامه آموزش کار با پیام رسان سیگنال به سراغ این قابلیت می رویم.

برای اینکار ابتدا عکس مورد نظرتان را انتخاب کنید. در صفحه مربوط به آن در گوشه سمت چپ پایین صفحه یک آیکون بی نهایت قرار می گیرد، روی آن ضربه بزنید تا به «1x» تغییر کند. با این کار پس از مشاهده، این عکس به صورت خودکار حذف می شود.

۱۰. ارسال پیام به خود

یکی از قابلیت های محبوب تلگرام، امکان ارسال پیام به خود است که سیگنال هم چنین ویژگی دارد. در این پیام رسان برای اینکار باید از قابلیت «Note to self» استفاده کنید.

اگر برای اولین بار می خواهید چنین کاری را انجام دهید، روی آیکون خودکار در گوشه سمت راست بالای نمایشگر ضربه بزنید و سپس گزینه Note to Self را انتخاب کنید. برای اینکه سریعتر به آن دسترسی پیدا کنید، می توانید آن را در نوار جستجوی بالای صفحه تایپ کنید. با ضربه روی آن، به صفحه ای برای نوشتن پیام به خود دست پیدا می کنید که می توان به عنوان یک دفترچه یادداشت هم از آن استفاده کرد.

 ۱۱. تایید مخاطبین

در ادامه آموزش کار با پیام رسان سیگنال به سراغ تایید مخاطبین می رویم. در حالی که سیگنال از رمزگذاری سرتاسری بهره می برد، می توانید یک لایه امنیتی دیگر هم به آن اضافه کنید. اگر می خواهید با فردی اطلاعات حساسی را به اشتراک بگذارید، پیش از اینکار مخاطب مورد نظرتان را تایید کنید.

برای اینکار چت مورد نظرتان را باز کنید و روی آیکون پروفایل کاربر ضربه بزنید تا منوی مربوط به آن باز شود. به پایین اسکرول کنید و بخش «View Safety Number» را انتخاب کنید. در این بخش روی کد QR ضربه بزنید و توسط دستگاه کاربر دیگر آن را اسکن کنید. اگر اینکار موفقیت آمیز بود، روی گزینه Verified ضربه بزنید.

بجای اینکار می توانید روی گزینه Share ضربه بزنید و شماره امنیتی را برای کاربر مقابل بفرستید. در ادامه این شماره ها را مقایسه و تایید کنید. اگر شماره ها یکسان بودند، کاربر را تایید کنید و بدون نگرانی داده ها را با او به اشتراک بگذارید.

۱۲. باز پخش تماس ها

سیگنال چندین ویژگی برای بهبود حفاظت از حریم خصوصی کاربران درنظر گرفته که یکی از آن ها «باز پخش تماس ها» (Relay Calls) نام دارد. توسط این قابلیت تمام تماس های شما از طریق سرورهای سیگنال انجام می شوند، بنابراین آدرس آی پی شما در اختیار مخاطب قرار نمی گیرد. با اینکار فرد مقابل تنها آی پی سیگنال را می بیند و هویت شما مخفی باقی می ماند.

اگرچه این ویژگی امنیت شما را افزایش می دهد، اما مقداری کیفیت تماس ها را هم کم می کند. درکل اگر امنیت برای شما اهمیت فوق العاده زیادی دارد و از کیفیت تماس ها مهمتر است، این گزینه را فعال کنید. برای اینکار به بخش تنظیمات و سپس Privacy بروید. در بخش «Communication» یا «Calls»، گزینه «Always Relay Calls» را فعال کنید.

۱۳. تهیه نسخه پشتیبان از پیام های سیگنال

بطور پیش فرض سیگنال از پیام های شما نسخه پشتیبان تهیه نمی کند، اما می توانید درون گوشی خود از پیام ها و فایل های رسانه ای بکاپ بگیرید، البته این قابلیت تنها برای نسخه اندرویدی وجود دارد و در تنظیمات نسخه iOS به چشم نمی خورد.

برای بکاپ گیری به صفحه تنظیمات بروید و روی گزینه «Chats and media» ضربه بزنید. در این بخش گزینه «Chat backups» را فعال کنید. از داده های شما بطور رمزگذاری شده نسخه پشتیبان تهیه می شود، بنابراین کد آن را جایی یادداشت کنید. در نهایت روی گزینه «Enable Backups» ضربه بزنید.

۱۴. حذف پیام های قدیمی

در مرحله بعدی آموزش کار با پیام رسان سیگنال به سراغ یک ترفند کاربردی می رویم که می تواند فضای ذخیره سازی گوشی شما را خالی کند. در این پیام رسان امکان حذف پیام های قدیمی به صورت خودکار وجود دارد. شما می توانید یک تعداد پیام مشخص برای آن درنظر بگیرید تا پس از آن، پیام های قدیمی بطور خودکار حذف شوند.

برای اینکار با لمس آیکون پروفایل خود به صفحه تنظیمات بروید و روی گزینه «Storage» ضربه بزنید. در ادامه گزینه «Delete old messages» را انتخاب کنید. این قابلیت مانند بکاپ گیری برای نسخه اندرویدی سیگنال در دسترس است و کاربران آیفون نمی توانند چنین کاری انجام دهند، با این حال انتظار می رود در آینده چنین ویژگی به نسخه iOS هم اضافه شود.

۱۵. کیبورد ناشناس

اگر فکر می کنید کیبورد در پیام رسان سیگنال می تواند رفتارهای شما را یاد بگیرد و با استفاده از آن ها، سرویس خود را شخصی سازی کند، می توانید از کیبورد ناشناس استفاده کنید.

برای دسترسی به کیبورد ناشناس، به صفحه تنظیمات و سپس «Privacy» بروید. در این بخش گزینه «Incognito Keyboard» را فعال کنید. با اینکار در هنگام استفاده از کیبورد در سیگنال، هیچ دیتایی ثبت نمی شود.

 ۱۶. فعالسازی دارک مود

دارک مود یا حالت تاریک در بسیاری از برنامه ها مانند سیگنال وجود دارد. برای اینکه به این حالت دسترسی داشته باشید، تنها باید در تنظیمات روی گزینه «Appearance» ضربه بزنید.

در این بخش سه گزینه در برابرتان قرار می گیرد. اولین گزینه مربوط به تنظیمات پیش فرض سیستم می شود و با توجه به تنظیمات خود دستگاه، حالت دارک یا روشن فعال می شود. گزینه های بعدی هم مربوط به حالت روشن و تاریک هستند.

 ۱۷. استفاده از نسخه دسکتاپ سیگنال

شما می توانید از سیگنال همه جا استفاده کنید. این برنامه برای اندروید، iOS، ویندوز، مک او اس، لینوکس و iPadOS توسعه پیدا کرده و می توانید در همه سیستم ها به آن دسترسی داشته باشید.

برای بهترین تجربه کاربری می توانید سیگنال را روی گوشی و همچنین کامپیوترتان داشته باشید. برای استفاده از نسخه دسکتاپ پیام رسان سیگنال باید ابتدا کد QR را توسط گوشی خود اسکن کنید و برای آن یک نام درنظر بگیرید. در ادامه مخاطبین و گروه های شما همگام سازی می شوند.

۱۸. ویرایشگر تصویر

در آخرین بخش آموزش کار با پیام رسان سیگنال به سراغ ویرایشگر تصویر آن می رویم. بالاتر به ویژگی تار کردن چهره در تصاویر اشاره کردیم، اما این پیام رسان قابلیت های دیگری هم برای ویرایش عکس در اختیارتان قرار می دهد.

شما می توانید در ویرایشگر این پیام رسان به عکس متن اضافه کنید، از رنگ های مختلف بهره ببرید، عکس را کراپ کنید یا حتی به آن استیکر اضافه کنید. ضمنا پس از پایان ویرایش تصویر، می توانید آن را درون گالری گوشی هم ذخیره کنید.

منبع: دیجیاتو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 13 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *