آموزش حذف همزمان چند برنامه در ویندوز با Bulk Crap Uninstaller

در حالت عادی، ویندوز اجازه ی حذف هم زمان چندین برنامه را به کاربر نمی دهد؛ در این راهنما به معرفی و آموزش نرم افزار BCU برای انجام این کار می پردازیم.

اگر کاربر ویندوز هستید، احتمال اینکه از فرایند خسته کننده ی حذف چندین نرم افزار از روی سیستم کلافه شده  باشید، زیاد است. ابزار حذف کننده ی داخلی سیستم عامل مایکروسافت، نه تنها توانایی حذف همزمان چندین نرم افزار را ندارد، بلکه گاهی با جا گذاشتن فایل های اضافی، باعث اشغال فضای ذخیره سازی، تداخل  و بهم ریختگی سیستم می شود.

اینجاست که پای نرم افزارهای حذف کامل برنامه ها از ویندوز به میان می آید؛ یکی از این نرم افزار ها Bulk Crap Uninstaller (به اختصار BCU) است. این ابزار رایگان و قدرتمند علاوه بر فراهم کردن امکان حذف همزمان چندین نرم افزار، با یافتن و از بین بردن فایل های باقی مانده از فرایند حذف نصب، به بهبود عملکرد ویندوز نیز کمک شایانی می کند.

در این راهنما، به دلایل ناکارآمدی ابزار پیش فرض ویندوز برای حذف نرم افزار ها اشاره می کنیم و در ادامه، به حذف نصب چندین نرم افزار با BCU و سایر توانایی های این نرم افزار می پردازیم.

ابزار حذف کننده ی پیش فرض ویندوز چه محدودیت هایی دارد؟

از دیرباز، حذف  نرم افزار های نصب شده در ویندوز، از طریق روش کنترل پنل و بخش Programs and Features صورت می گرفته است؛ این ابزار قدیمی به هیچ  وجه اجازه ی حذف همزمان بیش از یک برنامه را به کاربر نمی دهد.

در نسخه های جدیدتری مانند ویندوز ۱۱، علاوه بر روش حذف از طریق کنترل پنل، از طریق تب Apps در بخش تنظیمات ویندوز نیز می توان نرم افزارها را حذف کرد.

با  اینکه در روش حذف از طریق تب Apps، محدودیت حذف همزمان چندین نرم افزار تا حدی برداشته شده است؛ اما هنوز هم کاربران باید تک  به تک برای تمامی نرم افزارهای مورد نظر خود گزینه ی Uninstall را انتخاب کرده و باقی فرایند را از طریق ابزار حذف کننده ی نرم افزار مورد نظر ادامه دهند.

جالب است بدانید که درواقع ویندوز به خودی خود مسئول حذف برنامه های شما نیست و برای حذف ِ نصب، تنها به ابزار های حذف کننده  یا Uninstaller همراه نرم افزارها تکیه می کند. حذفِ نصب نرم افزارها از این طریق، دارای ایرادات زیر است:

باقی ماندن فایل ها و ورودی های رجیستری

ممکن نبودن حذف اجباری نرم افزار های مشکل دار

ممکن نبودن حذف گروهی نرم افزارها

تشخیص ندادن تمامی نرم افزار های نصب شده روی سیستم

محدودیت های اشاره شده، می تواند مشکلات زیر را به همراه داشته باشد:

سیستم نامرتب و شلوغ

هدر رفتن فضای ذخیره سازی

تداخل احتمالی باقی مانده های نرم افزار های قبلی با آن هایی که به تازگی نصب می شوند

فرآیند زمان بر حذفِ نصب دستی نرم افزارها

Bulk Crap Uninstaller چیست؟

همانطور که اشاره شد، BCU نرم افزاری رایگان و متن باز برای مدیریت کامل فرآیند حذف نرم افزار های مختلف در سیستم عامل ویندوز است. از جمله قابلیت های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

حذف گروهی نرم افزارها

تشخیص نرم افزار های Ghost (نرم افزار هایی که برخی از فایل ها و ورودی های رجیستری آن ها به درستی حذف نشده اند و ویندوز هنوز آن ها را قابل اجرا تشخیص می دهد)

پاکسازی باقی مانده ی فایل ها و ورودی های رجیستری

گزینه ای برای حذف نرم افزار ها با دخالت حداقلی کاربر

چطور BCU را نصب کنیم؟

برای نصب و استفاده از BCU ابتدا نسخه ی نصبی یا پرتابل (بدون نیاز به نصب) آن را از صفحه ی گیت هاب یا FossHub آن دانلود کنید:

نسخه ی پرتابل: در صورتی که نسخه ی پرتابل نرم افزار BCU را دریافت کرده اید، به سادگی آن را اجرا کنید.

نسخه ی نصبی: اگر فایل نصبی BCU را دانلود کرده اید، آن را مانند دیگر نرم افزار ها و با دنبال کردن دستورالعمل های نصب کننده روی سیستم نصب کنید.

چطور از BCU برای حذف چندین برنامه به طور همزمان استفاده کنیم؟

حذف نرم افزار ها با استفاده از BCU فرآیندی سرراست و کاربرپسند است؛ در این بخش به دو حالت موجود برای حذف برنامه ها در BCU و هم چنین سایر نکات حیاتی کار با آن می پردازیم.

پیش نیاز های کار با BCU

پیش از شروع به حذف نرم افزارها با استفاده از BCU، ابتدا یک نقطه ی بازیابی سیستم بسازید و با فیلتر ها و رنگ ها در این نرم افزار آشنا شوید.

ساخت نقطه ی بازیابی سیستم

با تهیه ی یک نقطه ی بازیابی سیستم (System Restore Point) اگر به هر دلیلی مشکلی در فرآیند حذف نرم افزارها به وجود آمد، می توانید ویندوز را به حالت پایدار برگردانید. پس از باز کردن BCU، در نوار بالایی پنجره روی Tools کلیک و سپس گزینه ی Create a new restore point را انتخاب کنید.

فیلتر ها و رنگ ها در BCU

رنگ ها: در اولین اجرا، BCU ابزار های Uninstaller یا حذف کننده ی تمامی برنامه های نصب شده روی ویندوز را پیدا، بارگذاری و سپس از طریق رنگ ها کدگذاری می کند.

با اینکه برای استفاده ی عادی از BCU نیازی به دانستن معنی این هر یک از این رنگ ها نیست؛ اما تفسیر آن ها به شرح زیر است:

سبز: مجوز (Certificate) تأیید شده توسط ویندوز

آبی: مجوز (Certificate) تأیید نشده توسط ویندوز

نارنجی: برنامه ی ثبت نشده (برنامه روی سیستم وجود دارد اما در رجیستری ثبت نشده)

آسمانی: برنامه ی ویندوز استور

خاکستری: برنامه ی فاقد Uninstaller (BCU سعی می کند نقش Uninstaller را در مورد آن ها ایفا کند)

فیلتر ها: BCU دارای ابزار های قدرتمندی برای فیلتر و انتخاب موارد مورد نظر از بین تمامی برنامه های نصب شده است.

در بخش سمت چپ نرم افزار، می توانید به بخش جست وجو و فیلتر ها دسترسی پیدا کنید. البته باید اشاره کرد که برای استفاده ی عادی از BCU نیازی به آشنایی با ابزار های گسترده ی فیلتر ندارید.

حذف گروهی برنامه ها به صورت معمولی

حذف کردن چندین برنامه به صورت همزمان با استفاده از BCU، کار پیچیده ای نیست؛ پس از باز کردن BCU مراحل زیر را دنبال کنید:

با گرفتن کلید Ctrl و کلیک روی نام برنامه های مورد نظر، آن ها را انتخاب کنید. برای انتخاب راحت تر برنامه ها با چک باکس کنار اسم هر برنامه، در بخش List view settings (سمت چپ پنجره) گزینه ی Select using checkboxes را فعال کنید.

از نوار بالایی روی گزینه ی Uninstall کلیک کنید.

با کلیک روی Continue تأیید کنید که قصد حذفِ نصب برنامه های انتخاب شده را دارید.

در این مرحله، BCU فرآیند های درحال اجرا روی ویندوز را که ممکن است با حذفِ برنامه های مورد نظر تداخل داشته باشند لیست می کند. پس از تأیید مرتبط بودن، می توانید با دکمه ی Kill all این فرآیند ها را ببندید.

در این مرحله می توانید در صورت نیاز، تنظیمات مربوط به فرآیند حذف برنامه ها (برای مثال حداکثر تعداد حذف کننده هایی که اجرا می شوند) را تغییر دهید.

در این مرحله، BCU برای بار آخر خلاصه ای از اطلاعات مربوطه را به شما نشان می دهد؛ در صورت تأیید، روی BEGIN UNINSTALLATION کلیک کنید.

در این مرحله BCU سعی می کند ابزار Uninstaller مربوط به هر یک از برنامه های انتخابی را پیدا و سپس اجرا کند. در حالت معمولی، کاربر باید فرآیند حذف نصب هر برنامه را به صورت دستی پیش ببرد.

پس از اتمام حذف نصب از طریق Uninstaller هر برنامه، روی Close کلیک کنید.

پس از حذف برنامه ها و بستن پنجره ی پیشین، BCU برای فایل ها و ورودی های رجیستری ناخواسته ی باقی مانده جست وجو می کند.

پس از اتمام جست وجو، در پنجره ی Leftover removal، تمامی ورودی های رجیستری و فایل های اضافی را که از هر برنامه ی حذف شده باقی مانده است مشاهده می کنید. در ستون Confidence، میزان اطمینان BCU از مرتبط بودن فایل یا ورودی رجیستری پیدا شده با برنامه ی حذف شده را می بینید.

نکته: در حالت عادی فقط فایل های و ورودی های رجیستری را حذف کنید که میزان Confidence برای آن ها مقادیر Good یا Very Good است. اگر مطمئن نیستید، از حذف مواردی با میزان Confidence برابر با Questionable خودداری کنید.

پس از تأیید فایل ها و ورودی های رجیستری مربوط به هر برنامه، با کلیک روی Delete selected آن ها را حذف کنید.

پیش از حذف، BCU از شما می خواهد که یک نسخه ی پشتیبان از ورودی های رجیستری درحال حذف تهیه کنید. هم چنین فایل های اضافی حذف شده به Recycle Bin ویندوز منتقل می شوند و در صورت نیاز امکان بازیابی آن ها وجود دارد.

حذف گروهی برنامه ها با دخالت حداقلی کاربر

همانطور که اشاره شد، حتی هنگام حذف همزمان برنامه ها، BCU به طور پیش فرض Uninstaller- های مربوط به هر برنامه ی نصب شده را به ترتیب اجرا می کند و سپس کاربر باید فرآیند حذف نصب را به طور دستی برای هر کدام از آن ها جلو ببرد.

خوشبختانه کاربران می توانند با انتخاب گزینه ی Quiet Uninstallation، مراحل حذف برخی برنامه ها را به طور کامل به BCU بسپارند. برای حذفِ نصب چندین برنامه با دخالت حداقلی، مراحل زیر را دنبال کنید:

درست مانند روش معمولی، برنامه های مورد نظر برای حذف شدن را انتخاب کنید.

این بار روی Uninstall quietly کلیک کنید.

مانند روش قبل، تنظیمات را بررسی و سپس Confirm کنید.

روی Begin Uninstallation کلیک کنید.

منتظر بمانید تا BCU فرآیند حذف برنامه های انتخابی را به طور خودکار به پایان برساند.

نکته: اگر BCU در انجام خودکار فرایند حذف نصب برنامه ای موفق نشد، از شما می خواهد که حذف آن را از طریق روش معمولی (با دخالت کاربر) پیش ببرید.

مانند قبل، فایل ها و ورودی های رجیستری باقی مانده را حذف کنید.

حذف فایل های باقی مانده قبلی

حالا که برای حذف کامل نرم افزار های خود از BCU استفاده می کنید، دیگر لازم نیست نگران فایل های اضافی باقی مانده روی ویندوز باشید؛ اما تکلیف برنامه هایی که پیش از نصب BCU حذف کرده اید و فایل های اضافی که باقی گذاشته اند چیست؟ از قضا برای حذف این فایل ها نیز، ابزاری در BCU تعبیه شده است.

برای حذف فایل های اضافی باقی مانده از حذفِ نصب های قبلی، به صورت زیر عمل کنید:

در نوار بالایی برنامه روی Tools کلیک کنید.

روی گزینه ی Clean Up Program Files Folder کلیک کنید.

پس از اتمام اسکن BCU، فایل های نمایش داده شده را بررسی و اضافی بودن آن ها را تأیید کنید.

با کلیک بر روی Delete Selected، فایل های اضافی انتخابی را حذف کنید.

با دنبال کردن روش های گفته شده در این راهنما برای استفاده از BCU، حذف گروهی و کامل برنامه ها در ویندوز به راحتی آب خوردن می شود.

به علاوه، باید اشاره کرد که BCU دارای ابزارهای دیگری برای پاکسازی و بهبود عملکرد سیستم است که معرفی تمامی آن ها در حوصله ی این مطلب نمی گنجد؛ با این حال، شما می توانید با کمی کنجکاوی و جست وجو با تمامی آن ها آشنا شوید.

منبع: زومیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + سه =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *