ربات چهار پای هوشمندی که نابینایان را راهنمایی می کند

دانشمندان می خواهند سگ های راهنما را با روبات های هوش مصنوعی چهار پا که با کاربران صحبت می کنند جایگزین کنند.

متخصصان دانشگاه گلاسکو برای کمک به نابینایان، راهنمای چهار پا به نام RoboGuide را توسعه داده اند. پروفسور وسیم احمد گفت: چیزی که ما در حال توسعه آن هستیم، ترکیبی از چند چیز است. اولین چالش ما هم برای انی روبات نحوه یادگیری محیط است.» البته او به یک چالش بزرگ در این مسیر نیز اشاره کرد و گفت:« GPS در فضای باز، عالی عمل می کند. به همین دلیل است که ما از آن برای ماشین های خود و برای نقشه های تلفن های همراهمان استفاده می کنیم.

اما در فضاهای داخلی، سیگنال های GPS برای سوژه ها بسیار ضعیف است.» برای فائق آمدن بر این مشکل، پروفسور احمد گفت: “ما از بینایی کامپیوتر و فناوری سه بعدی استفاده می کنیم که کل محیط را اسکن می کند و می فهمد که هر شی، هر ستون، هر مانع کجاست و آنها را به خاطر می آورد و در خاطره خود ذخیره می کند.»

وی افزود: دومین مورد اجتناب از اشیا یا مانع است. ما آن را با استفاده از چندین سنسور توسعه دادیم. سومین فناوری که ما در مسیر توسعه این روبات ادغام کردیم، تعامل است. احمد گفت: «ما چند مدل زبان بزرگ را ادغام کرده ایم تا بتواند مکالمات هوشمندانه ای داشته باشد.»

مهندسان از نابینایان منطقه دعوت کردند تا سگ راهنمای هوش مصنوعی را آزمایش کنند. کایل سامرویل یکی از شرکت کنندگان در این آزمایش گفت: « من در آینده ۱۰۰درصد از این روبات استفاده خواهم کرد و می دانم افراد زیادی هستند که قطعاً یا می خواهند این را امتحان کنند یا قطعاً از آن استفاده خواهند کرد.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × سه =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *