آموزش فعال کردن ضبط مکالمه در گوشی های شیائومی

در این مقاله، خواهید آموخت که چگونه منطقه گوشی  شیائومی را برای فعال کردن ضبط مکالمه تغییر دهید.

یکی از دانستنی های مهم در مورد گوشی های هوشمند و به طور کلی محصولات الکترونیک آن است که سازندگان قابلیت ها و ویژگی های محصولات خود را بسته به بازار هدف و کشور سفارش دهنده پیکربندی و سپس راهی بازار می کنند. به همین جهت گاهی گوشی های هوشمند از جهت نرم افزاری و گاهی سخت افزاری در بازارهای مختلف دارای تفاوت هایی هستند.

اعمال برخی تغییرات و ویرایش های سخت افزاری و نرم افزاری می تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما رایج ترین دلایل این کار به رعایت قوانین اتحادیه های ارتباطی و مخابراتی و همچنین قوانین حریم خصوصی و حقوق مصرف کننده هر کشور برمی گردد. گاهی اوقات بازار لوازم مصرفی هر کشور نیاز به رعایت برخی الزامات یا همچنین ارائه ویژگی های انحصاری برای آن محصول دارد تا کاربر بهتر بتواند از ظرفیت های نرم افزاری و سخت افزاری آن محصول استفاده کند.

برخی تغییرات نیز برای سازگاری بیشتر با زیرساخت های ارتباطی و فناوری هر کشور اعمال می شوند. برای مثال برای هر منطقه، اپلیکیشن های خاصی درنظر گرفته می شود تا در هنگام راه اندازی گوشی به صورت خودکار در گوشی کاربر نصب شوند یا این که حتی بالعکس تعداد برخی اپلیکیشن های از پیش نصب شده کاهش یابد.

در مواردی دیگر به خاطر برخی محدودیت ها و تحریم ها یا تعیین نشدن وضعیت برخی از پیکربندی ها (به خصوص در مورد ایران)، از این سازوکار برای قطع دسترسی به برخی امکانات نرم افزاری که حتی برخی از آن ها به صورت استاندارد در تمامی نسخه ها در دسترس قرار دارند، استفاده می شود.

تفاوت منطقه های گوشی های شیائومی چیست و چرا باید منطقه گوشی شیائومی را عوض کنیم؟

گوشی  شیائومی نیز مانند گوشی  سامسونگ بسته به کشوری که در آن به فروش می رسند، برخی پیکربندی های آن ها نه تنها از طریق تغییر موقعیت مکانی از تنظیمات گوشی تغییر می کند، بلکه فرم ورهای (Firmware) متفاوتی نیز دارند و فرم ورهای مختلف شامل پیکربندی هایی می شوند که از طریق تنظیمات نمی توان آن ها را تغییر داد و هدف از ایجاد چنین محدودیتی، جلوگیری از فروش نسخه های انحصاری مربوط به برخی از مناطق در کشورهای دیگر است، چراکه گاهی قیمت گذاری این گوشی ها در مناطق مختلف متفاوت است.

تفاوت گوشی های پک چین و گلوبال شیائومی که یکی از موضوعات بحث برانگیز و مهم هنگام خرید و فروش گوشی های این برند محسوب می شود به همین موضوع برمی گردد. چراکه تفاوت این دو نسخه نه تنها در بخش نرم افزار و قیمت گذاری، بلکه حتی در تاریخ عرضه  به بازار نیز مشهود است.

در هر صورت گوشی های شیائومی با فرم ورهای مختلفی به بازار عرضه می شوند و مدل هایی که عمدتاً از بازار قابل خرید هستند، سفارش کشورهای خاورمیانه با فرم ور گلوبال هستند. برخلاف سامسونگ که محصولات خود را به تفکیک و سفارش هر کشور به فروش می رساند، فرم ور گوشی های شیائومی به جز چند کشور برای سایر مناطق مشترک است. به طور کلی کدهای موجود برای فرم ورهای شیائومی به تفکیک منطقه و کشور برای گوشی های آنلاک اپراتوری شامل موارد زیر می شود:

CN: چین

MI: گلوبال

IN: هند

RU: روسیه

EU: اروپا

ID: اندونزی

TR: ترکیه

TW: تایوان

گوشی های سفارش چین همان طور که گفته  شد تفاوت های بسیاری با نسخه های جهانی دارند. سیستم عامل اندروید و رابط کاربری MIUI و HyperOS گوشی های پک چین از هر نظر از جمله برنامه های پیش فرض، شخصی سازی های رابط کاربری و حتی برخی المان های گرافیکی از جمله فونت ها و انیمیشن های رابط کاربری با نسخه های گلوبال یا سفارش کشورهای دیگر تفاوت دارند.

گوشی های پک چین به منظور اینکه مزایا و ارزش افزوده بیشتری نسبت  به سایر رقبای موجود در بازار چین داشته باشند، امکانات نرم افزاری زیادی از جمله دستیار AI شیائومی که با اپلیکیشن ها و بخش های مختلف سیستم عامل به صورت یکپارچه کار می کند، ارائه می دهند. اما مهم ترین تفاوت فرم ور چین، فقدان سرویس های گوگل به شمار می رود؛ که البته در برخی از مدل های شیائومی امکان نصب گوگل پلی و سرویس های گوگل توسط سازنده امکان پذیر شده است.

با وجود امکانات مذکور، نصب رام چین برای گوشی های گلوبال و سایر مناطق توصیه نمی شود چراکه به علت برخی محدودیت ها و احتمالاً ناسازگاری ها ممکن است تجربه کاربری مناسبی را ارائه ندهند و ما در این مطلب نیز نصب رام چین را آموزش نخواهیم داد.

در مورد تفاوت فرم ور سایر مناطق دیگر، می توان به متفاوت بودن برنامه تماس و پیامک پیش فرض رابط کاربری MIUI اشاره کرد. از سال ۱۳۹۸ به بعد شیائومی تصمیم گرفت در تمامی نسخه های جهانی گوشی های خود،  به جز اندونزی و تایوان، برنامه تماس و پیامک خود را با اپلیکیشن های ساخت گوگل جایگزین کند و یکی از بزرگ ترین نتایج این  کار محروم شدن کاربران از قابلیت ضبط تماس پیش فرض شیائومی بود چراکه برنامه تماس گوگل امکان ضبط تماس را در همه مناطق ارائه نمی دهد. افزون بر این بسیاری از کاربران تمایلی به استفاده از جایگزین های گوگلی ندارند.

به همین منظور در این آموزش قصد داریم که نحوه ی تغییر رام گوشی های شیائومی مجهزبه فرم ور گلوبال را به منظور بازگشت برنامه شماره گیر و SMS پیش فرض شیائومی را آموزش دهیم چراکه با نصب فایل APK امکان استفاده از آن ها وجود ندارد و کاربران بالاجبار باید فرم ور دیگری را روی گوشی خود فلش کنند. توجه داشته باشید که اگر گوشی شما به صورت پیش فرض از شماره گیر و پیامرسان شیائومی استفاده می کند، نیازی به این  کار نخواهید داشت.

چگونه منطقه گوشی شیائومی را پیدا کنیم؟

پیش  از ادامه مراحل، ابتدا باید منطقه فعلی گوشی خود را شناسایی کنید. برای این  کار تنظیمات گوشی را باز کرده و روی About phone ضربه بزنید. سپس قسمت MIUI Version را بررسی کنید. کد دو حرفی پس  از سومین حرف داخل پرانتز، کد منطقه گوشی شما خواهد بود. با استفاده از راهنمای بخش قبل می توانید منطقه گوشی خود را شناسایی کنید.

نحوه تغییر رام گوشی شیائومی برای استفاده از برنامه تماس و پیامک شیائومی

برای تغییر رام گوشی  شیائومی به منطقه ای دیگر، لازم است ابتدا بوتلودر گوشی خود را آنلاک کنید، چراکه امکان نصب فرم ور منطقه ی غیر پیش فرض گوشی بدون آنلاک کردن بوتلودر وجود ندارد. برای مثال اگر گوشی  شما سفارش هند است، تنها می توان فرم ور با کد IN را بدون نیاز به آنلاک کردن بوتلودر نصب کرد. پس  از آنلاک کردن گوشی، باید فرم ور منطقه مورد نظر را دانلود و سپس روی گوشی فلش کنید.

تذکر بسیار مهم: متأسفانه برای نصب رام مناطق دیگر روی گوشی شیائومی به منظور استفاده از برنامه تماس و پیامک MIUI راهی به جز آنلاک کردن بوتلودر وجود ندارد و از آنجا که آنلاک کردن بوتلودر منجر به بازنشانی دستگاه به تنظیمات کارخانه و پاک شدن تمامی اطلاعات می شود، قبل از این  کار باید حتماً از داده های خود بکاپ بگیرید و به کامپیوتر خود انتقال دهید و همچنین قفل صفحه را غیرفعال کرده و از اکانت گوگل خود در گوشی خارج شوید.

نصب درایورهای شیائومی

ابتدا به وسیله ی یک لپ تاپ یا کامپیوتر ویندوزی، ابزار Mi Unlock Tool را دانلود کنید.

پس  از دانلود ابزار Mi Unlock Tool، محتویات داخل فایل zip را در یک پوشه استخراج کنید.

o             گوشی خود را به سیستم متصل کنید و فایل miflash_unlock.exe را اجرا کنید.

پس  از انتخاب گزینه ی Agree، روی چرخ دنده بالا کلیک کنید و گزینه Check مقابل عبارت Click the button to install the drive را انتخاب کنید.

در ادامه از شما خواسته می شود تا دستگاه خود را جدا و دوباره متصل کنید، پس  از این  کار، درایورها با موفقیت نصب خواهند شد.

باز کردن قفل بوتلودر

در گام بعدی باید قفل بوتلودر گوشی را باز (آنلاک) کنید.

برای شروع، باید حتماً یک اکانت شیائومی ساخته باشید، اگر تاکنون این کار را انجام نداده اید از قسمت Mi Account در تنظیمات نسبت به این  کار اقدام کنید.

تنظیمات گوشی را باز کرده و به قسمت About phone بروید. روی MIUI Version چندین بار ضربه بزنید تا گزینه Developer options فعال شود. از بخش Additional settings وارد این منو شوید و گزینه OEM unlocking را روشن کنید.

در همان منو وارد بخش Mi Unlock Status شوید، اینترنت وای فای را قطع کنید و به اینترنت سیمکارت متصل شوید، سپس روی Add account and device ضربه بزنید. اگر با خطا مواجه شدید، چندین بار در زمان های مختلف امتحان کنید یا ردیابی گوشی را از مسیر MI Account > Devices > Find device خاموش کنید تا سرانجام پیغام Added successfully را مشاهده کنید.

در کامپیوتر، در پوشه ابزار Mi Unlock Tool که سابقاً دانلود کرده بودید، miflash_unlock.exe را اجرا کنید، سپس همان مشخصات حساب شیائومی خود در گوشی را برای ورود به اکانت وارد کنید. سپس مراحل تأیید حساب از طریق موبایل یا ایمیل را انجام دهید.

اکنون گوشی را خاموش کرده و با فشردن کلید های کاهش صدا و پاور به صورت همزمان به حالت فست بوت ببرید (عبارت FastBoot ظاهر شود).

گوشی را با کابل به سیستم وصل کنید تا گزینه ی Unlock در برنامه Mi Unlock فعال شود. سپس روی آن ضربه بزنید.

اولین درخواست برای آنلاک گوشی ممکن است نیاز به گذشت ۱۶۸ ساعت از زمان درخواست آنلاک باشد، در این صورت پس  از سپری شدن این زمان که هفت روز می شود، دوباره مراحل بالا را تکرار کنید تا بوتلودر باز شود.

پس  از اینکه دستگاه ریستارت شد، مراحل راه اندازی را پیش ببرید، سپس دستگاه را به اینترنت متصل کرده و دوباره مراحل فعال کردن Developer Options را طی کنید و از این منو بررسی کنید که گزینه ی OEM Unlocking وجود داشته و درحالی که فعال است، امکان خاموش کردن آن وجود نداشته باشد. در غیر این صورت بوتلودر دستگاه هنوز به دلایلی آنلاک نشده و باید مراحل را دوباره تکرار کنید.

فلش فرم ور رسمی گوشی شیائومی

هم اکنون باید فرم ور منطقه دارای برنامه تماس و پیامک MIUI را دانلود روی گوشی خود فلش کنید. از آن جایی نصب رام چین به دلایلی که در بالا ذکر شد را توصیه نمی کنیم، تنها فرم ور دارای ویژگی مذکور و همچنین قابلیت ضبط مکالمه مربوط به کشور اندونزی است که در ادامه روش دانلود و نصب آن را بیان خواهیم کرد.

ابتدا باید از کدنام (Device Codename) گوشی خود اطلاع پیدا کنید. ضرورت انجام این  کار به دلیل احتمال وجود داشتن چندین نسخه از یک مدل گوشی با ویژگی ها یا سخت افزارهای متفاوت است. برای این  کار برنامه Device Info HW را از گوگل پلی نصب کنید و پس  از اجرا به تب System بروید و کدنام را از سطر Device مشاهده کنید.

وارد سایت xiaomifirmwareupdater.com شوید و کدنام گوشی خود را در بخش Device جستجو کنید و سپس روی Download کلیک کنید.

در لیست نمایش  داده شده، از ستون Device به دنبال سطری بگردید که Indonesia داشته باشد، سپس برای دانلود فرم ور Fastboot روی Download کلیک کنید.

در صفحه ی بعد روی گزینه Full ROM از بخشی کلیک کنید که عبارت Type: Fastboot را داخل آن مشاهده می کنید. توجه کنید که اشتباهی فرم ور Recovery را دانلود نکنید، چراکه فرم ور باید به طور کامل و از طریق فست بوت فلش شود.

اگر قصد دارید نسخه ی خاصی از MIUI را فلش کنید روی گزینه MIUI Archive کلیک کنید و از قسمت Search، عبارت Indonesia را جست وجو کنید تا لیست تمامی نسخه های MIUI منطقه اندونزی برای گوشی شما نشان داده شود، سپس نسخه دلخواه را دانلود کنید.

پس  از دانلود، فایل با پسوند tgz را با برنامه ای مانند WinRAR باز کرده و محتویات آن  را داخل یک پوشه استخراج کنید.

آخرین نسخه MiFlash را دانلود کنید و پس  از دانلود، محتویات داخل آن  را نیز در پوشه ای جداگانه استخراج کنید.

اکنون گوشی را خاموش کرده و با فشردن کلید های کاهش صدا و پاور به صورت همزمان به  حالت فست بوت ببرید (عبارت FastBoot ظاهر شود).

وارد پوشه MiFlash شده و فایل XiaoMiFlash.exe را اجرا کنید.

گوشی خود را به کامپیوتر متصل و داخل برنامه روی گزینه ی Refresh کلیک کنید تا دستگاه شما را در لیست نشان دهد. اگر با اروری مشابه ارور زیر برخورد کردید، کافی است در همان پوشه که XiaoMiFlash.exe را از داخل آن باز کردید، یک پوشه خالی با نام log ایجاد کنید و مجدد روی refresh کلیک کنید.

اکنون روی گزینه select کلیک کرده و به  پوشه ای که محتویات فرم ور داخل آن استخراج شده است، بروید. پوشه ای را انتخاب کنید که فایل flash_all.bat داخل آن وجود داشته باشد.

از منوی پایین گزینه clean all را انتخاب کنید و روی Flash کلیک کنید.

هشدار! به  هیچ عنوان گزینه clean all and lock را در مواقعی که مانند اکنون فرم ور مناطق دیگر را فلش می کنید، انتخاب نکنید، چراکه امکان هاردبریک و از کار افتادن گوشی در این حالت با فلش کردن فرم ور غیراز منطقه ی اصلی با قفل شدن بوتلودر وجود خواهد داشت.

منتظر بمانید تا گوشی فلش شده و سپس بوت شود. تا زمانی که سیستم عامل به صورت کامل بوت و صفحه راه اندازی نمایش داده شود، کابل را از کامپیوتر جدا نکنید.

فعال کردن ضبط مکالمه در گوشی شیائومی

توجه: هنگام استفاده از ویژگی ضبط مکالمه، فرد مقابل را از این اقدام مطلع سازید. ضبط مکالمات بدون اطلاع شخص، غیر اخلاقی است و نقض آشکار حریم خصوصی تلقی می شود.

پس  از اینکه فلش رام اندونزی انجام شد و مراحل راه اندازی و بازیابی اطلاعات خود در گوشی را انجام دادید، برنامه تلفن را باز کرده، روی گزینه چرخ دنده بالا ضربه بزنید. اگر گزینه Call recording را مشاهده می کنید، به  این معنا است که در صفحه تماس خود به گزینه Record دسترسی خواهید داشت. همچنین می توانید وارد این منو شده و با فعال کردن گزینه ی Record calls automatically ضبط خودکار مکالمات حین دریافت و ارسال تماس فعال کنید.

منبع: زومیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × یک =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *