مروری بر پادکست ها و نشریات انگلیسی زبان ویژه ی نابینایان آبان 1402

نویسنده: امید هاشمی

منبع: بیست و سومین شماره ی ماهنامه ی نسل مانا

دانلود نسخه ی صوتی نوشته

دانلود پادکست

این شماره را با یک نمایشگر بریل آغاز خواهیم کرد که از قابلیت نمایش تصاویر به صورت برجسته هم برخوردار است. نگاهی به آخرین نمونه از عینک هوشمند ویژۀ نابینایان خواهیم انداخت و در ادامه با یک برنامۀ ویژۀ آهنگ سازان نابینا آشنا خواهیم شد و سراغی هم از آخرین به روز رسانی های صفحه خوان محبوب و قدیمی جاز خواهیم گرفت.

نمایشگر بریل با قابلیت پشتیبانی از تصاویر برجسته

تلاش های گسترده ای در طول بیش از یک دهۀ گذشته معطوف آن شده تا نابینایان بتوانند در دسترسی به اطلاعات، پا را از حدود اطلاعات مکتوب کمی فراتر بگذارند و بتوانند به آنچه سایر کاربران دسترسی دارند دست یابند. بخشی از این تلاش ها، به فراهم کردن امکان دسترسی این افراد به تصاویر برجسته بازمی گردد.

همه گیر شدن استفاده از فناوری چاپ سه بعدی، این امکان را به وجود آورده تا مراکز آموزشی ویژۀ افراد با آسیب بینایی بتوانند اشکال گوناگون را در قالب سه بعدی چاپ کنند و در اختیار دانش آموزان نابینا قرار دهند. از سوی دیگر، برخی کمپانی های خارجی هم دست به کار شده اند تا فناوری های قدیمی چاپ حرارتی نظیر ترموفرم را به روز کنند تا بتوانند اشکال برجسته را روی کاغذ های مخصوص، به نابینایان عرضه کنند. در این میان، خانۀ چاپ آمریکا هم اقدام به راه اندازی یک کتابخانۀ برخط و رایگان کرده تا افراد از سراسر دنیا، نمونه فایل های مربوط به اشکال برجسته را بارگیری و چاپ کنند. این قبیل فعالیت ها فقط به چاپ تصاویر برجسته محدود نمی شود و متخصصان به دنبال راه های دیگری برای دسترسی نابینایان به شکل برجسته تصاویر هستند.

«مونارک» نام دستگاه نمایشگر بریل جدیدی است که به زودی به بازار عرضه خواهد شد و احتمالاً می تواند آیندۀ دسترسی به تصاویر برجسته را متحول کند. یکی از نابینایانی که به نمونۀ آزمایشی این دستگاه دسترسی داشته، گزارشی از قابلیت ها و ویژگی های آن را برای پادکست «بلایندَبیلیتیز» ضبط کرده که ما در ادامه بخش هایی از آن را باهم می خوانیم.

مونارک نمایشگر بریل چندخطی است. این دستگاه در ابعاد یک لپ تاپ گیمینگ طراحی شده و چیزی حدود دو کیلوگرم وزن دارد. در طراحی این نمایشگر بریل از ده خط ۳۲ سلولی استفاده شده است؛ خطوطی که در حالت عادی، نوشته های بریل را به نمایش می گذارند، اما وقتی قرار باشد تصاویر را نشان دهند، از قابلیت زوم برخوردارند و می توانند به هم نزدیک یا از هم دور شوند تا جزئیات تصاویر را بهتر نمایش دهند.

مونارک برای نمایش بریل، از سلول های تولیدشده در کمپانی «دات»، مستقر در کشور کرۀ جنوبی استفاده می کند. نام این کمپانی را پیش تر در محصولاتی نظیر داتپَد و ساعت دات واچ شنیده بودیم. سیستم عامل اندروید برای دستگاه مونارک در نظر گرفته شده و همین ویژگی هم به کاربران کمک می کند بتوانند از صفحه خوان تاک بک در محیط برنامه استفاده کنند. کاربر به سادگی می تواند به وسیلۀ نرم افزاری که در سیستم عامل اندروید گنجانده شده، به کتابخانۀ تصاویر برجسته دسترسی پیدا کند و عکس های مورد نیاز خود را به نمایش بگذارد. کلید های پرکینزمانند، به کاربران امکان نوشتن می دهند و سایر دکمه ها هم بقیۀ نیاز های او را برآورده می کنند. سه دکمۀ «صفحۀ اصلی»، «بازگشت» و «موارد اخیر» در بالای دستگاه قرار گرفته و همچنین دکمه هایی برای کم و زیاد کردن حجم صدا، روشن و خاموش کردن دستگاه و مواردی از این دست هم لحاظ شده است. یک دکمه هم برای کم و زیاد کردن زوم یا وضوح تصویر در نظر گرفته شده است.

یکی از قابلیت های بسیار جالب در نمایشگر بریل مونارک این است که اگر ابعاد عکس بزرگ تر از اندازۀ صفحۀ بریل باشد، کاربر می تواند با کلید هایی که به همین منظور طراحی شده، عکس را بخش به بخش ببیند؛ مثلاً ابتدا بخش بالایی و سپس پایین آن را لمس کند. به سادگی می توان به فشردن چند کلید، به بخش های گوناگون عکس دست پیدا کرد.

برای مونارک هنوز قیمت مشخصی اعلام نشده است، اما با توجه به تعداد بالای سلول های بریل، احتمالاً مدارس و مراکز آموزشی، عمده مشتریان آن را تشکیل خواهند داد. در تولید این دستگاه، کمپانی «هیومن و ر»، خانۀ چاپ بریل آمریکا و فدراسیون ملی نابینایان آمریکا دخیل بوده اند. قابلیت های مونارک به مواردی که در بالا ذکر شد، خلاصه نمی شود. علاقه مندان به نمایشگر های بریل می توانند برای شنیدن جزئیات بیشتر، با نسخۀ صوتی پیشخوان همراه شوند.

آخرین به روز رسانی های یک عینک بسیار هوشمند

با رایگان شدن نرم افزار کاربردی «اِنویژِن اِی  آی»، حالا تقریباً اغلب کاربران نابینای اندروید این نرم افزار را می شناسند، اما آنچه بسیاری از کاربران نمی دانند این است که این شرکت، علاوه بر اپ اندروید، یک عینک را هم برای کاربران نابینا طراحی کرده است که کار تشخیص نوشته ها و تصاویر را برای آنها بسیار آسان می کند؛ درواقع این عینک همان عینک گوگل است که برای استفادۀ نابینایان برنامه نویسی شده است. قابلیت هایی نظیر خواندن متن، تشخیص چهره، یافتن اشیا، شناسایی اسکناس و تشخیص رنگ، به کاربران این عینک اجازه می دهد در محیط خانه یا بیرون، بتوانند بدون دخالت دست، از کمک های انویژن بهره مند شوند.

«سَم سیوی»، یوتوبر نابینا، جدید ترین نسخۀ عینک انویژن را در کانالش به نمایش گذاشته است. در این ویدئو از قابلیت جالبی به نام «اسک انویژن» سخن رفته؛ قابلیتی که از تلفیق انویژن و هوش مصنوعی پدید آمده است. روش کار این امکان تازه از این قرار است که در زمانی که عینک از طریق وای فای به اینترنت متصل باشد، کاربر می تواند از یک نوشته عکس بگیرد و بعد از تبدیل عکس به متن، می تواند با نگه داشتن یک دکمه، سؤال هایی مربوط به متن را از چت جی پی تی بپرسد. موقعیتی را تصور کنید که عینک انویژن به چشم زده اید و از صورت غذای رستوران عکس گرفته اید و حالا می خواهید بدانید در میان غذا هایی که نامشان در صورت غذا آمده، کدامشان غذای مناسب گیاه خواران است. شما می توانید به سادگی همین سؤال را از چت جی پی تی بپرسید. این فقط یکی از مثال هایی بود که کارایی قابلیت اسک انویژن را نشان می دهد. دربارۀ تمام قابلیت هایی که در عینک انویژن وجود دارد، در نسخۀ صوتی پیشخوان، مفصل صحبت شده است. همچنین در نسخۀ صوتی در خصوص قیمت طرح های سه گانۀ عینک انویژن هم توضیحاتی ارائه شده است.

مجرب ترین نوازندگان در خدمت آهنگ سازان نابینا

ساختن و نواختن موسیقی یکی از سرگرمی هایی است که «پیت تورپی»، گردانندۀ پادکست «آیز آن ساکسِس»، در زندگی خود دارد. او یک گروه سه نوازی «تریو» دارد و گاهی برای این گروه قطعاتی می نویسد و باهم اجرا می کنند. او حالا در دو شمارۀ اخیرِ پادکستی که تولید کرده، به نرم افزاری پرداخته است که از آن برای ساخت موسیقی استفاده می کند؛ نرم افزاری که دقیقاً برای کسانی طراحی شده است که نمی خواهند در نوشتن قطعات موسیقی مو را از ماست بیرون بکشند و هدفشان این است که یک قطعۀ دَم دستی و راحت بسازند و از آن استفاده کنند.

«بَند این اِ باکس»نام نرم افزاری است که پیت در دو شماره به معرفی آن پرداخته است. آهنگ سازان می توانند آکورد های مورد نظرشان را در برنامه وارد کنند و سپس برای برنامه مشخص کنند که می خواهند آهنگشان در چه ژانر یا سبکی نواخته شود. صدها سبک و زیرسبک موسیقی در این برنامه گنجانده شده است و آهنگ سازان می توانند به دلخواه یکی را انتخاب کنند. آنها حتی این امکان را دارند تا انواع سبک ها را بشنوند تا نمونۀ دلخواهشان را بیابند.

آنچه این نرم افزار را جالب تر کرده این است که صدا هایی که آهنگ های مد نظرِ آهنگ سازان با آنها نواخته می شود، به دست بهترین نوازندگان نواخته و در برنامه ضبط شده است. آهنگ سازی که با این برنامه کار می کند، از تکه هایی استفاده می کند که بهترین نوازندگان درامز، گیتار، بیس، پیانو و ساز های بادی و زهی آنها را نواخته اند. این برنامه همچنین قابلیت اتصال به سایر برنامه های آهنگ سازی را دارد و آهنگ ساز می تواند در صورت نیاز، بخش هایی از کار نظیر ضبط صدای خواننده و سایر ساز هایی را که در «بند این اِ باکس» وجود ندارد، در سایر برنامه ها انجام دهد.

نکتۀ جالب توجه دیگری که در این دو شماره از پادکست مذکور مطرح شد، این است که این برنامه برای صفحه خوان ها قابل دسترس نبوده، اما پیت تورپی توانسته است به کمک دانش ساخت اسکریپت جاز، اسکریپت هایی برای برنامه بنویسد تا آن را در دسترس نابینایان قرار دهد. او این اسکریپت ها را به رایگان در وبگاهش قرار داده است. قابلیت های این برنامه بسیار فراوان است و ذکر همۀ آنها در این مجال کوتاه نمی گنجد.

اگر شنوندۀ نسخۀ صوتی پیشخوان باشید، می توانید ضمن شنیدن توضیحات کاملی در خصوص برنامه، نمونه ای از چگونگی عملکرد برنامه و نوع پشتیبانی صفحه خوان جاز در این برنامه را هم بشنوید؛ به علاوه به بهانۀ دست به کیبورد شدن پیت تورپی و اسکریپت نویسی او، اطلاعاتی دربارۀ شیوۀ عملکرد اسکریپت های جاز و چگونگی ساخت این اسکریپت ها را هم در اختیار علاقه مندان قرار خواهیم داد. همچنین با توجه به اینکه اخیراً نسخۀ کرک شده از صفحه خوان جاز ۲۰۲۴ در اختیار کاربران نابینا قرار گرفته، به تفصیل به تغییرات این نسخه و امکانات جدیدی که به آن افزوده شده است خواهیم پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × یک =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *