مقاله: نوآوری در فناوری نقشه برداری: ماموریتی که بر اساس تجربه ی نابینایان به وجود آمده است

نویسنده: خوزه گازتامباید (José Gaztambide)

مترجم: شبکه مترجمین ایران

منبع نسخه ی انگلیسی: Future Reflections

منبع نسخه ی ترجمه شده: محله ی نابینایان

یادداشت سردبیر:

از ماشین تحریر دستی گرفته تا دستگاه اسکن  OCR، هدف بسیاری از نوآوری هایی که امروزه عادی به نظر می رسند در آغاز تامین نیازهای کاربران نابینا بود. برخی از فن آوری های جدید و جالب نقشه برداری ابتدا به عنوان نوآوری هایی برای کمک به مسافران نابینا در نظر گرفته شدند، اما این نوآوری ها می توانند برای عموم مردم هم مفید باشند. مانند همه سخنرانان در کنوانسیون ملی ان اف بی، (NFB National Convention,) خوزه گازتامباید با پخش یک موسیقی معرفی شد. نام آهنگ او «من نقشه هستم » (I’m the Map.) بود.

بسیار متشکرم، رئیس ریکوبونو. داستانهایی در مورد بخش موسیقی مقدماتی شنیده بودم، اما نمی دانستم چه انتظاری باید داشته باشم. آه، چه ورودی!

خیلی ممنون که مرا دعوت کردید. این اولین بار است که در این کنوانسیون سخنرانی می کنم و حضور در این جمع و در کنار شما بسیار هیجان انگیز و باعث افتخار است.

احتمالاً این اولین باری است که نام من و گود مپس )GoodMaps) را می شنوید. صحبت امروزم را با معرفی مختصری درباره خودمان و فعالیت های کاری روزانه مان شروع می کنم. سپس می خواهم کمی در مورد باورهایمان، روش کاری مان که با این باورها هدایت می شوند، شیوه ی ساختن شرکتمان و نحوه شراکت با سایر شرکت های سراسر جهان صحبت کنم. در نهایت، می خواهم این موضوع را بدانید که در طول سال آینده، در فاصله بین این کنوانسیون و کنوانسیون بعدی، چه انتظاراتی باید داشته باشید.

از گودمپس چه انتظاری می توان داشت؟ مشتاقم بدانید که در آینده چه پیش خواهد آمد.

در ادامه، معرفی مختصری از گودمپس را ارائه می دهم. خاستگاه ما چاپخانه آمریکایی برای نابینایان (ای پی اچ) (APH]) است، و به راستی جانشین معنوی سیستم مسیریابی داخلی هستیم که ای پی اچ برای چندین سال پیشگام آن بود. ای پی اچ تصمیم گرفت که از تیم تحقیقاتی تولید فناوری خارج شده و به عنوان یک سازمان خارجی تلاشی اختصاصی در این راه انجام دهد. یکی از اولین چیزهایی که هم به عنوان بخشی از تجربه ی ای پی اچ و هم به عنوان بازخوردی که از سایر دوستان در این زمینه شنیدیم متوجه شدیم، این بود که رفع موانع مسیریابی شما و ایجاد امکان حرکت مطمئن و مستقل برای شما در هر مکانی که وارد می شوید نیازمند به برنامه خاصی نیست. در واقع تنها نیاز شما داده های نقشه برداری داخلی است. مسیریابی شما زمانی که به درب ورودی ساختمان مورد نظرتان برسید به پایان می رسد. زیرا با وجود اینکه بارها از دنیای بیرون نقشه برداری کرده ایم، به سختی فرآیند نقشه برداری از دنیای داخل را آغاز کرده ایم. اینجاست که شرح ماموریت ما آغاز می شود: ما می خواهیم از فضای داخلی نقشه برداری کنیم و داده های نقشه برداری را در دسترس کسانی قرار دهیم که به آن نیاز دارند.

فرقی نمی کند وارد فروشگاه موادغذایی محلی، مرکز خرید، فرودگاه یا محل کارتان می شوید، ما معتقدیم که همه باید ابزارهایی برای حرکت مستقل و مطمئن داشته باشند. ما از فناوری های امروزی استفاده می کنیم که شامل مسافت یابی و ردیابی به وسیله سیگنال های نوری، LiDAR (light detection and ranging), واقعیت افزوده، هوش مصنوعی و فیلتر ذره  ای  است تا تعداد ساختمان های نقشه برداری شده در این کشور و در سراسر جهان را به شدت افزایش دهیم. علاوه بر این، دقت بی نظیری ارائه می دهیم که هزینه های ساختمان را سنگین نمی کند و استفاده از هیچ سخت افزار اضافه ای بر دوش کاربر نهایی نمی گذارد. نیازی به خرید هیچ دستگاه راهنما یا اضافی دیگری نیست. این سیستم روی گوشی هوشمند شما چه کاربر آی او اس  باشید و چه کاربر اندروید، کار می کند. از نظر ما این یک بخش حیاتی برای برابری و اطمینان از این است که همه به آنچه ما می سازیم دسترسی داشته باشند.

اجازه دهید به برخی از باورهایمان بپردازم, زیرا فکر می کنم این ها هم از نظر آنچه ممکن است شما از ما انتظار داشته باشید و هم از نظر نوع شرکتی که ما در تلاش برای ساختنش هستیم، واقعاً مهم هستند. اولین باور ما این است که این فناوری باید برای کاربران رایگان باشد. دلیلی وجود ندارد که شما برای اطلاعاتی که دیگران به صورت رایگان دریافت می کنند، هزینه پرداخت کنید. تعهد ما به کاربرانمان این است که هرگز برای دسترسی به این فناوری از کاربر نهایی هزینه ای دریافت نخواهیم کرد. از نظر ما این کار اخلاقی و درست نیست.

باور دومی که واقعاً هسته اصلی نحوه ی عملکرد ماست این است که عملکرد خوب به سود همه تمام می شود. اگر پیدایش گودمپس و چگونگی تمرکز ما بر روی نقشه برداری از فضاهای داخلی را به خاطر داشته باشید، متوجه شدیم که فضاهای داخلی به طور موثر نقشه برداری نشده اند، بنابراین ما به دنبال حل این مشکل هستیم که چگونه از فضاهای داخلی نقشه برداری کنیم.

اگر ما در نقشه برداری فضاهای داخلی موفق شویم، برایمان غیرمسئولانه و در واقع غیر اخلاقی است که این داده ها را با سایر نرم افزارهای مسیریابی و ارائه دهندگان قابل دسترسی موجود به اشتراک نگذاریم. ما تجربه خاصی را خلق کردیم که به آن افتخار می کنیم. این تجربه داده محور است، اما می دانیم که اولویت های کاربران، بسیار وسیع است. شاید شما ترجیح می دهید به جای استفاده از برنامه گودمپس با بلایند اسکوئر (BlindSquare) یا رایت هیر (Right Hear) مسیریابی کنید. از نظر ما اشکالی ندارد.

یکی از تعهدات و اولویتهای ما این است که داده های نقشه برداریمان را به صورت رایگان در اختیار هر شرکت مسیریابی در  دسترس قرار دهیم. از نظر ما این مسئله خیلی مهم است که مطمئن شویم این فناوری با هر روشی که شما انتخاب می کنید به دستتان برسد.

در نهایت، فکر می کنیم که ارائه خدمات فراتر از دسترسی به ارائه کننده آن است. این یعنی چه؟ یعنی ما بر روی ارائه فناوری اصلی مان که همان داده های نقشه برداری هستند، تمرکز می کنیم. این توانایی, کمک به فرد برای شناسایی یک شخص یا یک شی در آن نقشه است. همچنین به وی کمک می کند تا از نقطه آ به نقطه ب حرکت کند یا او را از آنچه در اطرافش است آگاه کند. این فناوری اصلی و توانایی های آن ممکن است توسط افراد زیادی به روش های مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

این ایده به ما این امکان را می دهد که نظر موافق سازمان مربوطه را دریافت کنیم البته ممکن است بودجه آماده ای برای سرمایه گذاری بیشتر، موجود نباشد اما تا حدی امکاناتی در دسترس داریم که می توانیم از آنها استفاده کنیم. برای مشخص شدن این موضوع، ما با دانشگاه ماساچوست/بوستون (UMass/Boston) کار می کنیم، که اولین استفاده کننده از چیزی است که ما به آن گودمپس ریسپانس (GoodMaps Response) می گوییم. گودمپس ریسپانس یک سرویس نقشه برداری است که به طور خاص بر روی نیرو های امداد و پرسنل اورژانس متمرکز شده است به صورتی که در شرایط اضطراری، آنها بتوانند از همه چیزهایی که در اطرافشان است و می تواند به نحوه واکنش آن ها در آن موقعیت کمک کند آگاه شوند

هنگامی که برای اولین بار به دانشگاه ماساچوست/بوستون پیشنهاد همکاری دادیم، علیرغم این حقیقت که آنها واقعاً می خواستند این نوع فناوری را در محوطه دانشگاه خود داشته باشند، بودجه لازم وجود نداشت.

با ارائه یک پیشنهاد ارزشی فراتر از قابلیت های موجود که ایمنی محوطه دانشگاه و امکانات مشارکت و پشتیبانی پروژه را تأمین می کرد، توانستیم پروژه را به انجام برسانیم.

در سال آینده چه انتظاری از گودمپس دارید؟ هر هفته ساختمان های بیشتری آنلاین می شوند، از جمله ساختمان مرکزی فدراسیون ملی نابینایان، (National Federation of the Blind,) که بسیار به آن افتخار می کنیم و در هفته های آینده آنلاین خواهد شد. ما همچنین مجموعه ای از مشارکت های واقعاً هیجان انگیزی داریم که آنها را در هفته ها و ماه های آینده اعلام می کنیم. این شرکت ها شامل غول های بزرگ فناوری می شوند که شما آنها را می شناسید و با آنها همراهی می کنید و در بین آنها همچنین شرکت های کوچکی از جمله بسیاری از شرکت های در دسترس که احتمالاً در زندگی روزمره خود از محصولات آنها استفاده می کنید موجود می باشند. همانطور که قبلاً هم اشاره کردم، ما شرکتی هستیم که معتقدیم « عملکرد خوب به سود همه تمام می شود.» ما مشتاق شراکت و جمع آوری منابع برای کارها و فعالیت های اجتماعی خود هستیم.

برنامه مسیریابی ما گودمپس اکسپلورر (GoodMaps Explorer) نام دارد. هر هفته و هر ماهه به توسعه و ارائه ویژگی های جدید کارمان ادامه می دهیم تا مسیریابی را برای همه آسان تر، شهودی تر و در دسترس تر کنیم.

لطفا ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. به ما در GoodMaps.com بپیوندید و فهرست پستی  ما را همراهی کنید تا به روز بمانید. از همه شما برای وقتی که گذاشتید متشکرم. از ان اف بی برای دعوت به سخنرانی در کنوانسیون و از رئیس ریکوبونو برای همه حمایتهایش در دو سال گذشته تشکر می کنم. خیلی ممنونم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 1 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *