تولید ماده ای که با افزایش ضخامت قرنیه از نابینایی جلوگیری می کند

یک ماده تزریقی در آزمایشی جدید می تواند با ضخیم کردن قرنیه های آسیب دیده در هنگام تحریک نور آبی از نازک شدن این عضو جلوگیری و نابینایی را درمان کند.

نازک شدن قرنیه در اثر عفونت های باکتریایی بیماری هایی مانند قوز قرنیه ایجاد می شود و در صورت بی توجهی ممکن است نابینایی را در پی داشته باشد.

در حال حاضر بهترین درمان برای نازک شدن قرنیه جایگزین کردن آن با یک نمونه سالم است که از یک جسد برداشته شده باشد. متاسفانه در سراسر جهان کمبود اهدا کننده قرنیه وجود دارد. این بدان معنا است که فقط تعداد کمی از مردم می توانند از قرنیه اهدایی استفاده کنند. علاوه بر آن جراحی پیوند قرنیه تهاجمی است و احتمال دارد پس از عمل نیز مشکلاتی به وجود بیاید.

در همین راستا گروهی از محققان دانشگاه اوتاوا به رهبری دکتر امیلیو آلارکان ماده زیستی ضخیم کننده قرنیه را ابداع کرده اند. عناصر کلیدی این ماده پپتیدهای کوتاه(زنجیره هایی از آمینواسیدها) و پلیمرهای طبیعی به نام گلیکوزآمینوگلیکان ها هستند.

فرایند ساخت آن ساده است. با کمک عمل جراحی یک پاکت کوچک در قرنیه ایجاد و سپس مواد به داخل آن تزریق می شود.

هنگامی که ماده تزریقی در معرض پالس های نور آبی با انرژی اندک قرار گیرد، در عرض چند دقیقه به یک ساختار سه بعدی مانند بافت قرنیه تبدیل و پس از آن شفاف می شود.

این فناوری تاکنون بر روی موش های زنده آزمایش شده است که هیچ عارضه ای را تجربه نکرده اند به علاوه بر روی قرنیه خوک نمایش داده شده است. آزمایش بر روی حیوانات بزرگتر در مرحله بعدی مورد نیاز است و پس از آن آزمایشات انسانی ممکن است آغاز شود.

منبع: مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + یازده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *