آموزش و پرورش آموزگار نابینا نمی خواهد

با برگزاری آزمون استخدامی آموزش و پرورش برای جذب آموزگاران ابتدایی، بار دیگر قصه پر غصه داوطلبان دارای معلولیت بینایی سر زبان ها افتاد و شرایط استخدامی این قشر از شهروندان تحصیل کرده به، اما و اگر کشیده شد.

آزمون استخدامی آموزش و پرورش برای جذب آموزگاران مقطع ابتدایی برگزار شد و داوطلبان برگزیده، خود را آماده مصاحبه و آزمون های اختصاصی جذب می نمایند. با این حال، گروهی از داوطلبان هستند که به علت نابینا بودن و تبعیض های استخدام، امید چندانی به جذب ندارند.

بر اساس قانون حمایت از حقوق معلولان، تمامی دستگاه های دولتی موظف هستند ۳ درصد از سهمیه استخدام خود از طریق آزمون های رسمی را به افراد دارای معلولیت اختصاص دهند. اما طی چند سال اخیر که آزمون های متعددی برای استخدام در نهاد های گوناگون برگزار شد، سهم اندکی برای معلولان دیده شد و برخی نهاد ها نیز به هیچ عنوان کد های شغلی متناسب با این قشر را ارائه ندادند.

عدم استخدام بیش از ۲۷ داوطلب نابینا

گزارش ها حاکی از آن است در آخرین آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش برای جذب آموزگار مقاطع ابتدایی و ابتدایی استثنایی، داوطلبان دارای معلولیت بینایی که پذیرفته نیز شده بودند، در کمیسیون های پزشکی وزارتخانه رد شدند.

تاکنون بیشترین تعداد داوطلبان رد شده از استان های اصفهان و گلستان با ۲۷ داوطلب بوده است و این در حالی است که سایر داوطلبان استان های دیگر هنوز به مرحله کمیسیون پزشکی استان های خود نرسیده اند و این امکان وجود دارد که آن ها نیز به همین سرنوشت دچار شوند.

مهم ترین اتفاق در این رابطه آن است که بدانیم آموزش و پرورش در دفترچه آزمون استخدامی هیچ محدودیت و منعی برای نابینایان اعمال نکرده بود؛ اما در مصاحبه حضوری به آنان اعلام کرده که براساس بخشنامه این وزارتخانه، نابینایان نمی توانند معلم مدارس استثنایی شوند. انگار هیچ کس نمی خواهد فرصت تدریس و ارتباط با دانش آموزان نابینا را به معلم نابینا بدهد.

نگران آینده مان هستیم!

با یکی از داوطلبان آزمون استخدامی به گفت وگو نشستیم. دانش آموخته مقطع کارشناسی ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی مشهد است و مشکل بینایی دارد. او در آزمون استخدامی شرکت کرده است و با توجه به قبولی اش، در انتظار دعوت به مصاحبه و کمیسیون پزشکی استان خراسان رضوی می باشد.

این خانم جوان در گفتگو با شهرآرانیوز گفت: نابینایان جز استخدام به عنوان معلم راه دیگری ندارند؛ هیچ اداره ای ما را استخدام نمی کند و شرایط جامعه نیز برای حضور ما هموار نیست.

وی ادامه داد: سال ها با سختی و مشقت درس خواندیم و کتاب های گران به خط بریل تهیه کردیم یا کتاب های مختلف درسی و صدای معلم های خود را ضبط کردیم به امید آنکه موفق شویم و برای جامعه خودمان سودمند باشیم. اما کسی ما را نمی بیند و صدایمان را نمی شنود.

این داوطلب استخدام آموزش و پرورش با یادآوری حقوق معلولان عنوان کرد: چرا هنگامی که براساس قانون باید ۳ درصد سهمیه استخدامی را به معلولان اختصاص دهند، در حق ما جفا می شود و علیرغم آنکه با تبعیض های فراوان در منابع آزمون، بازهم قبول می شویم، اما ما را رد می کنند؟

وی اشاره کرد: هنوز به کمیسیون پزشکی دعوت نشده ایم، اما احتمالا ما هم به سرنوشت سایر هم نوعانمان دچار خواهیم شد. انتظار ما از رسانه ها این است که صدای ما باشند و کمک کنند به حق خود برسیم.

بیش از ۹۵ درصد ادارات معلولان را استخدام نمی کنند

مدیر مدرسه نابینایان امید مشهد در گفتگو با شهرآرانیوز با ابراز تاسف از رد گسترده داوطلبان نابینا در کمیسیون های استخدامی گفت: مشکل همیشگی ما، نگاه غیر تخصصی ای است که به اشتغال معلولان وجود دارد.

سعید دولابی که نابینای مطلق می باشد در ادامه این گفتگو اشاره کرد: حوزه اشتغال در شرایط کنونی نه تنها برای معلولان که برای بسیاری از افراد جویای کار حائز اهمیت است. اما شرایط افراد دارای معلولیت واقعا بسیار متفاوت است.

وی با انتقاد از تفکر حاکم در آموزش و پرورش گفت: نگاه متفاوت مسئولان وزارت به جذب آموزگاران دارای معلولیت سبب شده است که افراد نابینا دیده نشوند و حق آن ها پایمال شود.

دولابی تاکید کرد: در بسیاری از رشته های تحصیلی باید از مدرسین غیر معلول بهره برد و ما نیز به آن اذعان داریم؛ اما برخی دروس علوم انسانی یا دروس تئوری را می توان به جامعه هدف ما ارائه کرد تا هم زمینه اشتغال ایشان فراهم شود و هم فرصت های برابر در جامعه به وجود آید. اما وزارتخانه معتقد است معلم باید سالم باشد.

این مدیر نابینای مشهدی با انتقاد از دانشگاه فرهنگیان به عنوان مرکز آموزشی تربیت معلم تصریح کرد: سال گذشته، دانش آموزی داشتیم که با رتبه زیر هزار، خواهان تحصیل در دانشگاه فرهنگیان بود. اما مدیران مرکز خراسان رضوی این دانشگاه با ثبت نام این جوان موافقت نکردند و این در حالی بود که برخی دیگر از شعبات این دانشگاه در سراسر کشور منعی برای ثبت نام دانشجوی معلول نداشتند.

دولابی عنوان کرد: ما بر این عقیده ایم که دروس پایه های اول و دوم ابتدایی حتما نیازمند آموزگار غیر معلول می باشد. اما از پاسه سوم به بعد می توان به آموزگار نابینا یا ناشنوا و حتی جسمی حرکتی اعتماد کرد و شرایط را حتی با حضور یک منشی در کنار آموزگار در کلاس مهیا نمود.

وی در پایان از وضعیت اشتغال معلولان در دستگاه های جز آموزش و پرورش انتقاد کرد و گفت: بیش از ۹۵ درصد از ادارات و نهاد های دولتی حاضر نیستند افراد دارای معلولیت را استخدام کنند و همین مسئله سبب می شود تا همگی به سوی آموزش و پرورش بیایند. خب واقعیت آن است که مگر این نهاد چه تعداد فرصت شغلی، آن هم متناسب با شرایط هم نوعان ما دارد؟ اکنون در ۴ مرکز آموزشی نابینایان در مشهد، حدودا ۴۰ آموزگار کم بینا و نابینا داریم، اما گمان نمی کنم بیش از این ظرفیت در آموزش و پرورش استثنایی استان بتوان آموزگار نابینا به خدمت گرفت.

نیازمند ۱۷۰ آموزگار در مدارس استثنائی خراسان رضوی هستیم

رئیس اداره آموزش و پرورش استثنائی خراسان رضوی با اشاره به شرایط جذب داوطلبان تدریس مدارس گفت: در حال حاضر نیازمند ۱۷۰ آموزگار جدید برای مدارس استثنائی سر تا سر استان هستیم.

جواد روحانی با اعلام این خبر به خبرنگار شهرآرانیوز ادامه داد: تدریس در مدارس دانش آموزان استثنائی شرایط خاصی دارد و انتخاب مدرس با حساسیت بیشتری دنبال می شود.

وی افزود: در حال حاضر حدود ۱۷۸ آموزگار دارای معلولیت های جسمی حرکتی، بینایی و شنوایی در سطح استان مشغول فعالیت هستند و به دانش آموزان نیاز های ویژه درس می دهند.

روحانی در واکنش به رد صلاحیت داوطلبان نابینا و کم بینا در آزمون اخیر تصریح کرد: صلاحیت بررسی شرایط جذب آموزگار در استان های مختلف، با اداره کل آموزش و پرورش است و ادارات استثنائی اختیاری در جذب ندارند. با این حال، نماینده ای در فرایند بررسی صلاحیت داوطلب پذیرفته شده از سوی آموزش و پرورش استثنایی حضور دارد تا مشاوره های تخصصی جذب را ارائه دهد.

رئیس اداره آموزش و پرورش استثنائی خراسان رضوی ادامه داد: در بسیاری از دروس واقعا نمی توانیم همکار دارای معلولیت جذب کنیم. اما رشته های تئوری و علوم انسانی این امکان را دارند تا از ظرفیت های داوطلبین نابینا، ناشنوا و جسمی حرکتی بهره مند شوند.

روحانی در پاسخ به اینکه آیا نیروی غیر نابینا و غیر ناشنوا می تواند با دانش آموزان این دو قشر از معلولیت ارتباط برقرار کند یا خیر توضیح داد: تمامی پذیرفته شدگان نهایی باید یکسال دوره های مهارت آموزی بریل و جهت یابی و زبان اشاره را بگذرانند تا آماده ارتباط با دانش آموزان استثنائی باشند.

گفتنی است شرایط معیشت، تحصیل و اشتغال افراد دارای معلولیت روز به روز شکل بحرانی تری به خود می گیرد و همزمان سازمان ها و نهاد های متولی بجای رفع مشکلات، گره های زیادی را به وجود می آوردند و باید دید در نهایت افراد دارای معلولیت می توانند از حقوق متداول خود بهره مند شوند یا بار دیگر به حاشیه رانده خواهند شد.

منبع: شهرآرانیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + دوازده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *