گزارش: مرکز رودکی جان ندارد

قرار بود درباره مرکز «رودکی» یعنی مرکز «چاپ و تولید کتاب و نشریات گویا و بریل» صحبت کنیم. مصاحبه درباره مرکزی با قدمت 50 ساله که نه تنها خبرها بلکه صحبت های افراد نابینای زیادی نشان داده این مرکز حواشی متعدد، بالا و پایین یا افتان و خیزان های زیادی داشته است. روزگاری صحبت از انتقال آن به کتابخانه ملی مطرح شده و روز و روزگاری دیگر شایعه تغییر کاربری و تبدیل آن به یک مرکز تجاری دهان به دهان می چرخد و برای فعالان اجتماعی دغدغه و نگرانی می سازد. نابینایان زیادی قبل از واگذاری مرکز رودکی به مؤسسه «ریحانه»، نگران و منتقد بودند، اما صدایشان شنیده نشد یا زور و قدرت تصمیم گیرندگان در این زمینه بیشتر از آنها بود. با این حال، مرکز رودکی واگذار شد، مدتی به اوج رسید، اما طولی نکشید که تب و   تاب خدمت رسانی در این مرکز هم از بین رفت و رودکی باز به مرکز بی جان و کم رمقی تبدیل شد که جز سازمان بهزیستی، سازمان دیگری نمی توانست عهده دار نصفه و نیمه آن باشد! شاید به این دلیل که جمعیت هدف این مرکز، نابینایان بودند و بهزیستی نیز در برگه های امضاشده از قانون (بخوانید قوانین خاک گرفته) متولی امور افراد با نیاز های ویژه از  جمله نابینایان است. حالا مرکز رودکی سر پا است، اما نه با ابهت و کارایی قبل، بلکه با تعداد انگشت شماری نیروی انسانی ستاره دار و بدون بودجه یا تشکیلات سازمانی و قانونی! این پرونده به حواشی و مشکلات متعدد مرکز رودکی پرداخته است.

«رودکی» در کش و قوس های  فراوان

مرکز رودکی نه؛ خانه ای که سال های سال درهایش به روی نابینایان مستعد و با انگیزه باز بوده تا تب و تاب مطالعه، یادگیری و علم اندوزی آنها را ارضا کند. حتی نابینایانی که انگیزه ای برای مطالعه نداشتند نیز آنجا را خانه دوم خودشان می دانستند تا مهارت های بی شماری را از آنجا یاد بگیرند. یک مرکز 50 ساله که در عرصه منابع مطالعاتی فرهنگی نابینایان یعنی در تولید کتب بریل و گویا برای نابینایان در نیم قرن اخیر فعالیت های زیادی داشته و کلاس های توان بخشی و مهارت آموزی این مرکز مثل یادگیری خط بریل، جهت یابی و … علاقه مندان نابینای زیادی را با خود همراه کرده است. در واقع بسیاری از نابینایان تحصیل کرده، یعنی آنها که ساکن پایتخت هستند، به دلیل استفاده از منابع مطالعاتی این مرکز، خودشان را مدیون آن می دانند. اما حالا این مرکز با کمبود نیرو یا کارمند مواجه شده و سوت و کور و بی رمق است؛ نیروهایی کم حوصله و بی انگیزه که به زودی بازنشسته می شوند و فشار کاری زیادی را تحمل می کنند.

«جعفر حسینی»، کارمند بازنشسته سازمان بهزیستی، نگران است. می گوید سال های مفید عمرش را در این مرکز خدمت کرده و روزهای افتان و خیزان مرکز را با دل و جان دیده و درک کرده است. زمان مصاحبه نامه های زیادی را نشان می دهد؛ نامه هایی که از پیگیری های طول و دراز و بی نتیجه حکایت دارد. او با اشاره و انتقاد از مشکلات متعددی که این مرکز با آن دست و پنجه نرم می کند، به خبرنگار «شرق» می گوید: «قریب به 14 سال است که این مرکز توان بخشی و مرجع برای نابینایان کارایی لازم را از دست داده است. این مرکز تا سال 1387 زیر چتر حمایتی دولت فعال بوده و به نابینایان خدمت رسانی می کرد که با وجود کش و قوس های فراوان و نگرانی نابینایان، در راستای سیاست گذاری برای اجرای اصل 44 قانون اساسی به بخش خصوصی واگذار شد. این اقدام از ابتدا اشتباه و کارشناسی نشده بود؛ چرا که این مرکز توان بخشی سود ده نیست و افراد با دهک های پایین درآمدی از این مرکز خدمات دریافت می کنند، به همین دلیل امکان یا توان پرداخت هزینه به ازای دریافت خدمات از مرکز را ندارند».

مرکزی که روی دست سازمان بهزیستی مانده  است

این فعال حوزه نابینایان که از مرکز رودکی بازنشسته شده و سال ها در کار ویراستاری تولیدات مشغول بوده، می افزاید: «با وجود آنکه مدیران مرکز نیکوکاری «ریحانه» دانش و تخصص کافی در ارتباط با تولید کتب نابینایان را نداشتند، مرکز «رودکی» به این بخش واگذار شد. اگر چه مرکز «ریحانه» بودجه و اعتبارات خوبی برای رودکی هزینه کرد، اما بعد از شش سال این مرکز توان بخشی را به دلایل نامشخص به بهزیستی تحویل داد که شواهد نشان می دهد بعد از آن نیز سازمان بهزیستی در مدیریت و اداره آن با مشکلات و چالش های متعددی رو به رو است که تبعات منفی آن، به ضرر نابینایان تمام شده است.

اوایل دهه 90 که سازمان بهزیستی پست های پرسنلی خود را بازتعریف می کرد، مرکز «رودکی» را در چارت جدید حذف کرد و تمام پست های سازمانی این مرکز در حال حاضر با پست های ستاره دار مشغول به کار هستند و این موضوع باعث شد تا در پایان سال 94 که مؤسسه ریحانه، رودکی را به سازمان بهزیستی بازگرداند، این سازمان نتوانست برای رودکی بودجه و نیروی پرسنلی اختصاص دهد؛ چرا که امکان گنجاندن هزینه های رودکی در بودجه رسمی بهزیستی وجود نداشته و این مرکز اگر چه همچنان با کمترین ظرفیت و امکانات فعال است، اما به شدت در شرایط بلاتکلیفی و ابهام به سر می برد».

نامه نگاری برای سروسامان دادن به مرکزی در  بهزیستی

«حسینی»، فعال حوزه نابینایان، با اشاره به اینکه مرکز رودکی با توجه به شرایط موجود و مطابق با قانون نمی تواند کارمندی جایگزین کند، روز به روز از تعداد کارمندان این مرکز کم شده در نتیجه تولیدات و خدمات نیز محدود شده است، ادامه می دهد: «سازمان بهزیستی تا به امروز موفق به ساماندهی مرکز نام برده نشده و نتوانسته از سازمان اداری و استخدامی کشور بودجه و ردیف بودجه ای لازم را دریافت کند. به همین دلیل، فعالان حوزه نابینایان و افراد با نیاز ویژه حدود 10 سال است که در این حوزه دغدغه هایشان را در قالب امضا و ارائه نامه به گوش مسئولان بالادستی می رسانند تا بتوانند ردیف بودجه ای این مرکز را از طریق سازمان امور استخدامی کشور برقرار کرده و این مرکز را از فروپاشی و بلاتکلیفی بیشتر خارج کنند».

«مرکز رودکی در حال حاضر با داشتن منابع مطالعاتی مهم، بیش از 15 هزار جلد کتاب دارد که بخشی از آن بریل بوده و نگهداری آنها نیازمند مراقبت و ظرافت ویژه است که اگر به این منابع مهم رسیدگی نشود، دچار زوال و نابودی می شوند. رودکی در عین حال که به بودجه زیادی نیاز دارد، باید بتواند ارتباط درست و مؤثری با مجامع دیگر، انجمن ها و خیرین برقرار کند تا نسبت به جلب مشارکت های مردمی همچون گذشته اقدام شود…». این نکات را «حسینی»، فعال حوزه نابینایان اعلام کرده و در پاسخ به این پرسش که رویکرد بهزیستی در اداره این مرکز چیست؟ یادآور می شود: «سال گذشته پس از چند ماه پیگیری، اصرار، رفت وآمد و نامه نگاری با سازمان بهزیستی و حتی ریاست جمهوری، تنها توانستیم جلسه ای مفصل و دو ساعته با مدیر توان بخشی سازمان بهزیستی داشته باشیم که اگر چه وعده هایی داده شد، اما مسئله مهم در این مرکز تشکیلات و ردیف بودجه آن است که بسیار مهم و سرنوشت ساز بوده و می تواند موتور محرکه ای برای احیای مرکز باشد. اما تلاش ما در زمینه انعکاس حساسیت ها درباره این مسائل به جایی نرسیده است».

مرکز «رودکی» بی بهره  از  بودجه  و  تشکیلات سازمانی

این مطالبه بحق نابینایان برای ضرورت احیای مرکز رودکی در نامه ای به بازرسی کل کشور، سازمان بهزیستی، کمیسیون اصل 90 مجلس و ریاست جمهوری ارائه شد، اما هیچ یک از این اقدامات به نتیجه نرسیده و در نهایت نسخه ای از این نامه با امضای اعضای انجمن دانشجویان و دانش آموختگان نابینا در اختیار روزنامه «شرق» قرار گرفته و منتشر شد. در بخشی از این نامه آمده: «تجربه نشان داده است که اداره مرکز «رودکی» توسط بخش خصوصی به دلیل نداشتن نفع مادی و مقرون  به  صرفه نبودن به لحاظ اقتصادی نتایج مثبتی نداشته است؛ زیرا افراد نابینا عمدتا از دهک های پایین جامعه بوده، به هیچ وجه قادر به خرید محصولات فرهنگی تولیدی مرکز نیستند و کمک های افراد خیر نیز ثبات و دوام نخواهد داشت. به همین دلیل خواستاریم تا چارت سازمانی مرکز احیا و ردیف بودجه مختص به آن در سازمان امور استخدامی لحاظ شود، مرکز از این بلاتکلیفی درآمده و زیر نظر ستاد مرکزی سازمان بهزیستی کشور به کار خود ادامه دهد». این نامه اگرچه با ادبیات گوناگون بارها به سازمان بهزیستی ارائه شده است، اما تا زمان تنظیم این گزارش و پرونده هیچ اقدام، خبر، اظهار نظر یا واکنشی از سوی مسئولان بالادستی این سازمان و مراجع دیگر منتشر نشده است.

دانش آموزان نابینا، بی بهره  از  کتاب های  کمک درسی

«رفیع رفیعی»، دبیر بازنشسته آموزش و پرورش مدارس استثنائی است و زمان مصاحبه از مرحوم «محمد خزائلی» بنیان گذار «انجمن حمایت از نابینایان ایران» و «آموزشگاه نابینایان بزرگسال» یاد می کند؛ «مدرسه خزائلی با داشتن قدمت 60 ساله توسط مرحوم خزائلی در سال 1343 به عنوان مدرسه بزرگسالان تأسیس می شود. مرکز رودکی هم با این مدرسه ارتباط تنگاتنگی دارد. این مرکز با همت و حمایت دکتر خزائلی ابتدا در دل این مدرسه برپا شد تا در زمینه ارتقای آموزش و پرورش دانش آموزان اقدام شود. در واقع بخشی از مدرسه خزائلی در اختیار مؤسسه رودکی قرار داشت و نام آن مرکز از ابتدا «رودکی» نبود و مدتی بعد فعالیت حرفه ای و رسمی آن با عنوان «رودکی» در حوزه تولید، چاپ یا ضبط محصولات فرهنگی-آموزشی نابینایان شروع شد. این فعالیت، همکاری و همزیستی در حوزه آموزش نابینایان تا سال 1362 در مدرسه ادامه داشت. از این زمان به بعد به دلیل لزوم جذب دانش آموزان بیشتر و نیاز به فضای بزرگ تر، مرکز رودکی از بدنه مدرسه جدا و ساختمان آن منتقل شد».

«آموزش و پرورش استثنائی در حال حاضر صرفا کار چاپ کتاب های درسی به صورت بریل و ضبط آنها به  صورت گویا را عهده دار است و در حوزه دیگری فعالیت ندارد. یک دانش آموز بینا به نمونه هایی متعدد و متنوع از کتاب های کمک درسی، مجله و منابع علمی دسترسی دارد یا منابعی از کتاب های کانون فرهنگی کودکان و نوجوانان در اختیار دانش آموزان در مقاطع مختلف قرار دارد، در حالی که دانش آموزان نابینا در این حوزه  هیچ امکاناتی ندارند و در این زمینه در محرومیت به سر می برند. در نهایت مگر آنکه خود دانش آموزان، همکاران مدرسه و افرادی به صورت داوطلبانه در این زمینه همکاری و کمک کنند، کلاس هایی برگزار کنند و اقدامات محدودی انجام شود. به دلیل این محرومیت ها از آنها که دغدغه ای درباره نابینایان دارند، انتظار می رود در این زمینه فعالیت و همت کنند».

حرکت های  نیمه تمام  در  مرکز  «رودکی»

مرکز «رودکی» یکی از مراکزی است که از آن انتظار همکاری داریم تا مثل گذشته در حوزه ضبط کتاب های کمک آموزشی مورد نیاز نابینایان و… فعالیت کند». این نکات و مطالبات از سوی «رفیعی» معلم بازنشسته مدرسه نابینایان «خزائلی» عنوان شده که می افزاید: «مرکز رودکی در دوره ای قبل از واگذاری به مؤسسه «ریحانه»، کتاب های کانون پرورش فکری را به خط بریل تبدیل می کرد و در اختیار جمعیت هدف قرار می داد اما این حرکت ادامه نداشت. برای ما سؤال است که چطور تجهیزات و امکانات آن در برهه ای از زمان برای نابینایان فراهم می شود اما در دوره های دیگر بسیاری از فرصت ها در آن حذف و فراموش می شود. مسئله اصلی در این چارچوب به مدیریت آن مجموعه برمی گردد که تا چه اندازه در این زمینه دغدغه مند بوده و نیازسنجی کرده است. تحصیل و رشد علمی برای یک دانش آموز نابینا و خانواده اش از اهمیت و جایگاه زیادی برخوردار است، به طوری که از میان دانش آموزان مدارس نابینا در تهران و شهرستان ها تعداد زیادی از آنها رتبه های خوب و قابل توجهی در کنکور به دست می آورند، پس انتظار از مرکز «رودکی» برای توجه به این توانمندی و استعدادهای روز افزون، بسیار منطقی و مهم است».

چالش جدی اشتغال نابینایان جوان و مستعد

دغدغه های خانواده هایی که فرزند نابینا دارند بسیار زیاد است. تحصیل، اشتغال، مهارت آموزی و… از جمله مسائلی است که «رفیعی»، فعال حوزه نابینایان، به آن اشاره می کند؛ «خانواده های زیادی درد دل و صحبت می کنند که فرزند نابینایشان مدرک دانشگاهی معتبری گرفته، لیسانس یا فوق لیسانس دارد، به مدارج عالی تحصیلی رسیده، اما بی کار است. در خانه نشسته، بی کاری تبعات روحی برای فرزندشان داشته است. مرکز «رودکی» در گذشته از افراد نابینا در زمینه مهارت آموزی و توانمندسازی، حمایت می کرد تا بعد از فارغ التحصیلی یا حرفه آموزی در حوزه مورد علاقه شان، کاریابی، خود اشتغالی یا کارآفرینی کنند. سازمان بهزیستی و مراکز وابسته به آن می توانند محل و فرصت مناسبی برای به خدمت گرفتن و اشتغال نابینایان باشند تا بعد از بازنشستگی نیروها، افراد جوان و با نیازهای ویژه جایگزین شوند. اما سؤال و مطالبه بحق ما و خانواده های نابینایان این است که به چه دلیلی نابینایان جوان و مستعد جایگزین نیروهای قدیمی و بازنشسته نمی شوند و از فرصت های شغلی محروم مانده اند؟ چرا از مرکزی مثل «رودکی» برای اشتغال و به کارگیری جوانان آموزش دیده، باسواد، توانمند و مستعد استفاده نمی شود؟ این سؤال ها و موارد مبهم تا چه زمانی بدون پاسخ خواهد ماند؟

آموزش و پرورش استثنائی و بهزیستی دغدغه معلولیت ندارند

این دبیر بازنشسته آموزش و پرورش مدارس استثنائی از فعالیت های دولتی در حوزه دانش آموزان نابینا انتقاد دارد؛ «در حال حاضر بچه های نابینا تنها به کتاب های مدرسه دسترسی دارند و اقدام آموزش و پرورش فقط به همین حوزه ختم می شود که البته در این زمینه هم به دلیل کوتاهی آموزش و پرورش استثنایی، دیرکرد، کاستی و مشکلاتی از گذشته وجود داشته که خوشبختانه در یکی، دو سال اخیر برطرف شده و قول مساعد داده شده تا مشکلات توزیع کتاب در حوزه نابینایان تکرار نشود. در حقیقت عمل به این وعده نیز به این مسئله برمی گردد که مدیریت این سازمان و متولیان دیگر تا چه اندازه در حوزه نابینایان دغدغه و حساسیت داشته باشند؛ البته بر کسی پوشیده نیست که نه در سازمان آموزش و پرورش استثنائی، بلکه در بدنه سازمان بهزیستی هم دغدغه ای در حوزه افراد دارای معلولیت از جمله نابینایان وجود نداشته است».

چند سال به وقوع انقلاب مانده است که مجری یکی از برنامه های صدا و رادیو گزارشی درباره نابینایان تهیه می کند. نابینایی با این برنامه رادیویی تماس می گیرد و از کمبود منابع مطالعاتی برای نابینایان گله می کند؛ «کسی برای ما کتاب نمی خواند. مرکز کتابخانه گویا منابع محدودی دارد، کتاب هایش از تعداد انگشتان دست فراتر نمی رود…». با پخش این گلایه در برنامه، اطلاعات ارتباط و تماس با این نابینا میان مخاطبان برنامه پخش می شود و از همین زمان داوطلبان و علاقه مندان زیادی اعلام آمادگی می کنند تا برای نابینایان در زمینه های مختلف کتاب بخوانند…». این نابینا که مخاطبان با شنیدن صدای انتقاد و مطالباتش، اعلام همکاری می کنند «محمود گودرزی» است که از کمک حال بودن همیشگی مردم ابراز خشنودی می کند.

جای خالی کلاس های آموزشی برای نابینایان

«گودرزی»، یکی از دانش آموزان مدرسه خزائلی است که از نزدیک شاهد تأسیس کتابخانه گویا و بریل در این مدرسه که به کتابخانه رودکی تبدیل می شود، بوده است. او زمان مصاحبه مجله ای از خط بریل نشانم می دهد تا آن را با انگشتانم لمس کنم و در عمل با حساسیت این خط آشنا شوم. او اعتقاد دارد که کتابخانه «رودکی» حکم کتابخانه ملی ایران را برای نابینایان دارد که زحمات و اقدامات ارزشمند تاریخی آن نباید فراموش یا تلف شود؛ «قبلا برای خواندن یک کتاب باید حدود 30 نوار می گرفتیم و گوش می دادیم اما حالا با دیجیتال شدن اطلاعات، بهره بردن از آنها به ویژه برای نابینایان ساده تر شده است. مرکز رودکی در گذشته خدمات کاربردی مؤثر و ارزشمندی در حوزه کتاب گویا، بریل و…. به نابینایان ارائه می داد. کتاب های مورد نیاز دانشجویان برای ارائه کنفرانس در این مرکز ضبط می شد و مورد استفاده دانشجویان نابینا قرار می گرفت. برگزاری کلاس های آموزشی مفید و متعدد برای نابینایان از دیگر خدمات مهم در این مرکز توان بخشی – فرهنگی بود».

گودرزی از امکانات و کلاس های آموزشی تعطیل شده در مرکز «رودکی» یاد می کند، او خودش بسیاری از مهارت ها را با نشستن روی صندلی های این مرکز یاد گرفته است؛ «برای نابینایان در مرکز رودکی کلاس هایی مانند آموزش جهت یابی، آموزش کامپیوتر، شیوه کار با تلفن های همراهِ لمسی، آشنایی با نرم افزارهای صفحه خوان و… برگزار می شد که جای خالی این آموزش ها از سال 87 تا به امروز، در چنین مرکزی خالی است. درحالی که نابینایان برای یادگرفتن مهارت های زندگی، حل مسئله و مشکلات پیش رو، آموزش و مهارت آموزی در حوزه های مختلف شغلی، علمی و… نیازمند حمایت جدی و همه جانبه هستند».

نگرانی از چگونگی نگهداری از  کتاب های بریل

«کشورهای پیشرفته برای آموزش های دوره ای یا مهارت آموزی به افراد نابینا اقدامات و امکانات مؤثری دارند که تمام این امکانات به صورت رایگان و توسط مراکز دولتی ارائه می شوند. مرکز رودکی نیز چنین خدماتی را ارائه می داد و در راستای حرکت به سمت حمایت از نابینایان گام های مثبتی برمی داشت اما متأسفانه این مرکز با اعمال سیاست های نادرست و کارشناسی نشده، از هدف، دغدغه و مسیر اصلی اش دور و منحرف شد… این نکات را «گودرزی» از دانش آموزان مدرسه خزائلی عنوان می کند و ادامه می دهد: «در مرکز خزائلی و رودکی استودیویی برای صدابرداری از خوانش گوینده های کتاب تأسیس شد که بعد از ویرایش در قالب خط بریل منتشر می شد، در عین حال داوطلبانی به صورت آزاد و خودجوش برای نابینایان، دانش آموزان، دانشجویان و علاقه مندان، کتاب ضبط و ثبت می کردند که این اقدامات و تدابیر در مرکز «رودکی» در افزایش سطح علمی بچه ها بسیار مؤثر بود که متأسفانه این امکان و فرصت از مرکز رودکی گرفته شد».

او که فعال در حوزه نابینایان است، تأکید دارد که اگر مدیریت در مجموعه رودکی به خوبی اعمال شود، می تواند از کمک های مردم و داوطلبان استفاده شایانی داشته باشد و برای نابینایان هم اشتغال زایی کند؛ «رودکی را به حال خودش رها کردند. توقع ما در حوزه ضبط و ارائه کتاب های گویا، توقع زیادی نیست حتی می گوییم نیازی نیست که کتاب ها در این مرکز به صورت استودیویی ضبط شود. همین که از ظرفیت فعلی هم به صورت بهینه استفاده شود، کمک بزرگی است. نگهداری از کتاب های گویا و بریل که در مجموعه رودکی محافظت می شوند کاری سخت و تخصصی است. کتاب های بریل برجسته هستند و با کمی فشار یا ضربه در معرض نابودی قرار می گیرند، اطلاعاتشان از بین می رود و پاک می شود».

لزوم  پیگیری مطالبات نابینایان  در  تمام  روزهای  سال

شیوه و شرایط فعلی نگهداری از کتاب های بریل و گویا در مرکز نابینایان رودکی مبهم بوده و این بی خبری و نبود اطلاع رسانی شفاف از وضعیت کتاب ها، به دغدغه و چالش بزرگی برای پیشکسوتان، دانشجویان و فعالان حوزه نابینایان تبدیل شده است. نامه های روی دست مانده و بی نتیجه شان با ارگان های دولتی مثل سازمان امور استخدامی، بهزیستی، ریاست جمهوری یا کارزار (بستر مستقل برای جمع آوری امضا در فضای مجازی) و… را بالا و پایین می کنند و آماده هستند که درباره وضعیت فعلی و بغرنج مرکز «رودکی» با مسئولان و سیاست گذاران اصلی مناظره کنند تا چنانچه نسبت به مسئله با ارزش بودن منابع مطالعاتی و در معرض خطر در مرکز رودکی، حساسیت و دغدغه کافی وجود ندارد، آنها را در این زمینه آگاه و مطلع کنند! نابینایانی که نسبت به اجرای قانون جامع حمایت از حقوق معلولان از جنبه های مختلف آن گلایه های فراوانی دارند، اما پرداختن به مسئله مرکز «رودکی» را از اولویت هایشان برای مطالبه گری عنوان می کنند. مطالبه ای که نه فقط در روز جهانی نابینایان، روز جهانی خط بریل و… قابل طرح و بررسی بوده بلکه پرونده آن را در تمام روزهای سال باز و قابل بررسی می دانند.

منبع: شرق.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − 10 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *