آموزش تغییر حذف و تنظیم برنامه های پیشفرض در اندروید

در این مقاله می آموزید چگونه برنامه ها و اپلیکیشن های پیش فرض را در اندروید به ویژه برای باز کردن لینک ها تغییر دهید.

شاید بخواهید از برخی اپلیکیشن های موجود در گوشی اندرویدی خود برای کارهای مشخصی استفاده کنید. اینجاست که اپلیکیشن های پیش فرض به کار می آیند. با این اپلیکیشن ها می توانید تعیین کنید مرورگر، ابزار SMS، کلاینت ایمیل و دیگر اپلیکیشن ها، چه لینک ها یا محتوایی را باز کنند.

در این مقاله همه چیز درباره ی اپلیکیشن های پیش فرض اندروید به ویژه تغییر برنامه پیش فرض در اندروید، شیوه ی تنظیم و حذف آن ها را خواهید آموخت.

اپلیکیشن پیش فرض اندروید چیست؟

با اپلیکیشن های پیش فرض می توانید انتخاب کنید اپلیکیشن ها چه عملیاتی را روی دستگاه شما انجام دهند. برای مثال ممکن است چند نمونه از بهترین مرورگرهای وب اندروید را داشته باشید. وقتی بدون تنظیم اپلیکیشن پیش فرض روی یک لینک کلیک می کنید، دستگاه از شما می پرسد می خواهید لینک را با کدام مرورگر باز کنید.

تغییر برنامه های پیش فرض در اندروید باعث می شود در زمان صرفه جویی کنید. دسته بندی های زیادی برای اپلیکیشن های پیش فرض وجود دارند. حالا ببینیم اگر اپلیکیشن پیش فرض تنظیم نکرده باشید چه اتفاقی رخ خواهد داد و سپس نشان می دهیم چگونه اپلیکیشن های پیش فرض را تنظیم کنید.

روش تغییر و تنظیم اپلیکیشن  پیش  فرض جدید در اندروید

وقتی می خواهید دستوری را اجرا کنید که اپلیکیشن پیش فرض برای آن تنظیم نکرده اید یا اپلیکیشن جدیدی را نصب کنید که بتواند عملیات خاصی را انجام دهد، ممکن است با دستوری برای انتخاب اپلیکیشن دلخواه رو به رو شوید. مانند اغلب بخش های واسط کاربری اندروید، ظاهر این بخش بر اساس تولیدکننده ی گوشی و نسخه ی اندرویدی متفاوت است.

اگر می خواهید اپلیکیشن پیشنهادی را برای یک کار خاص به عنوان اپلیکیشن پیش فرض تنظیم کنید، روی Always ضربه بزنید تا برای همیشه به عنوان اپلیکیشن پیش فرض انتخاب شود. همچنین اگر می خواهید فقط همین یک بار را از اپلیکیشن استفاده کنید روی Just once ضربه بزنید.

برای استفاده از اپلیکیشنی دیگر، آن را از فهرستی که در ادامه ظاهر می شود انتخاب کنید. در صورت تمایل می توانید اولین اپلیکیشنی را که ظاهر می شود به عنوان اپلیکیشن پیش فرض انتخاب کنید.

روش پیش نمایش و تغییر اپلیکیشن  پیش فرض در اندروید

در اندروید ۱۲، می توانید منوی اپلیکیشن های پیش فرض را در Settings > Apps > Default apps پیدا کنید. این منو بر اساس دستگاه یا نسخه ی اندروید متفاوت است.

در ادامه اپلیکیشن های پیش فرض را برای انواع دسته ها می بینید:

Browser app: برای باز کردن لینک ها به کار می رود. اپلیکیشن های نمونه برای باز کردن لینک ها عبارت اند از: کروم و فایرفاکس.

Caller ID & spam app: برای شناسایی تماس ها و بلاک کردن اسپمرها به کار می رود. نمونه ها عبارت اند از: اپلیکیشن Phone گوگل و Trucecaller.

Digital assistant app: دستیار هوشمند کنترل صوتی، تحلیل درخواست ها و موارد مشابه. نمونه ها عبارت اند از: گوگل اسیستنت و الکسا.

Home app: لانچر اندرویدی پیش فرض که امکان دسترسی و سازمان دهی اپلیکیشن ها را می دهد. نمونه ها عبارت اند از: Pixel Launcher و Nova Launcher

Phone app: ایجاد و دریافت تماس را کنترل می کند. نمونه های عبارت اند از: اپلیکیشن Phone گوگل و Simple Dialer.

SMS app: امکان ارسال و مدیریت پیام های متنی را می دهد. نمونه ها عبارت اند از: اپلیکیشن Messages گوگل و Pulse SMS.

برای پیش نمایش اپلیکیشن ها روی دسته ی مورد نظر ضربه بزنید. اگر بیش از یک اپلیکیشن نصب کردید، اپلیکیشنی را که می خواهید به عنوان پیش فرض تنظیم شود، انتخاب کنید. با این تنظیمات هر محتوایی که باز کنید با استفاده از اپلیکیشن دلخواهتان اجرا می شود. برای مثال اگر اپلیکیشن پیش فرض تلفن را تغییر دهید، با گرفتن یک شماره در وب اجرا خواهد شد.

به یاد داشته باشید، تعداد دسته ها بسیار بیشتر از موارد فوق است. برای مثال اگر اپلیکیشن دوربینی به جز اپلیکیشن گوشی را نصب کنید، هنگام استفاده از میانبر برای باز کردن دوربین، گوشی از شما می پرسد می خواهید از کدام اپلیکیشن دوربین استفاده کنید.

روش حذف اپلیکیشن  پیش فرض اندروید

اگر نمی خواهید یک اپلیکیشن گزینه ی پیش فرض یک دسته ی خاص باشد، می توانید تمام تنظیمات پیش فرض آن را حذف کنید. برای این کار به Settings > Apps & notifications> See all X apps بروید و اپلیکیشن دلخواه را حذف کنید.

در این صفحه، بخش Advanced را در صورت نیاز بسط دهید و روی Open by default ضربه بزنید. اگر اپلیکیشن برای هر عملیاتی روی حالت پیش فرض تنظیم شده باشد، دکمه ی Clear defaults یا Clear default preferences را در قسمت پائین صفحه خواهید دید. روی این دکمه برای پاک سازی تنظیمات ضربه بزنید. دفعه ی بعدی که محتوای مرتبط با اپلیکیشن را باز می کنید می توانید اپلیکیشن های دیگر را انتخاب کنید.

متأسفانه این گزینه در تمام نسخه های مدرن اندروید موجود نیست. در اندروید ۱۲ و ۱۳ نمی توانید اپلیکیشن مرورگر پیش فرض را پاک کنید در نتیجه مجبور می شوید یک گزینه را برای این دسته انتخاب کنید.

انتخاب اپلیکیشن  پیش فرض برای باز کردن لینک ها

وقتی روی لینک وب سایتی ضربه می زنید، در صورت داشتن اپلیکیشن مرتبط، لینک ها با آن اپلیکیشن باز می شوند. برای مثال با کلیک روی لینک یوتیوب، اپلیکیشن یوتیوب باز می شود. با اینکه نمی توانید تعیین کنید کدام اپلیکیشن ها URL-های خاصی را باز کنند می توانید انتخاب کنید لینک ها در مرورگر باز شوند یا یک اپلیکیشن مرتبط.

تغییر تنظیمات باز کردن لینک ها

برای تغییر چگونگی باز شدن لینک ها در اندروید به صفحه ی Default apps بروید. در این صفحه روی Opening links برای پیش نمایش این تنظیمات ضربه بزنید. در قسمت بالا می توانید قابلیت Instant apps را فعال کنید که اجازه می دهد از برخی اپلیکیشن ها بدون نصب آن ها استفاده کنید. در این قسمت فهرستی از اپلیکیشن ها را می بینید. یکی از آن ها را انتخاب کنید تا صفحه ی Open by default را ببینید.

با گزینه ی Open supported links می توانید URL-های سازگار را در اپلیکیشن موردنظر باز کنید. در نسخه های جدیدتر اندروید، این گزینه به شکل یک اسلایدر نمایش داده می شود. برای نسخه های قدیمی تر می توانید Open in this app، Don’t open in this app یا Ask every time را انتخاب کنید.

اگر کنجکاو هستید که بدانید اپلیکیشن کدام URL-ها را باز می کند روی Verified links یا Supported links در نسخه های قدیمی تر ضربه بزنید تا فهرست را ببینید. برای مثال، یوتیوب لینک های youtube.com و همچنین youtu.be و m.youtoube.com را باز می کند. در برخی نمونه ها می توانید دامنه هایی را که در اپلیکیشن باز می شوند، انتخاب کنید.

غیرفعال سازی مرورگرهای درون اپلیکیشنی

تنظیمات دیگری برای رفتار لینک پیش فرض وجود دارد. بسیاری از اپلیکیشن های محبوب مثل جیمیل، تلگرام و توییتر دارای مرورگر درون اپلیکیشنی هستند. در واقع صفحات وبی که در این اپلیکیشن ها باز می کنید، به جای اپلیکیشن مناسب یا مرورگر پیش فرض پنجره ی مرورگر خود را دارند.

باز کردن یک صفحه با استفاده از مرورگر درون اپلیکیشنی که در آن در هیچ سایتی لاگین نکرده اید می تواند آزاردهنده باشد، بنابراین توصیه می  شود برای رسیدن به نتایج بهتر این بخش ها را غیرفعال کنید.

موقعیت تنظیمات مربوطه برای هر اپلیکیشن متفاوت است اما معمولاً می توانید در بخش تنظیماتی با نام مشابه Use in-app browser یا Open links externally ببینید. برای مثال در اپلیکیشن تلگرام، این گزینه را می توانید در بخش Settings > Chat settings > In-App Browser پیدا کنید.

انتخاب اپلیکیشن های پیش فرض با اپلیکیشن های جانبی

برای اغلب افراد، گزینه های اپلیکیشن پیش فرض تعبیه شده در اندروید کافی هستند. اگر می خواهید قابلیت های بیشتری را اضافه کنید می توانید از اپلیکیشن های ذیل استفاده کنید.

Better Open With

با این اپلیکیشن می توانید اپلیکیشن های پیش فرض دلخواه خود را تنظیم کنید. با اجرای آن مجموعه ای از دسته ها مثل Audio Files، Browser، Dialer و Emails را مشاهده می کنید. پس از انتخاب یک دسته، روی نماد ستاره کنار اپلیکیشن دلخواه ضربه بزنید. از آیکن چشم برای مخفی کردن اپلیکیشن هایی که نیاز ندارید استفاده کنید. در بخش Browser هم می توانید از جعبه ی آبشاری برای انتخاب تنظیمات مشخصی برای سایت هایی مثل یوتیوب و توییتر استفاده کنید.

حالا یک لینک سازگار را باز کنید. وقتی از شما خواسته شد اپلیکیشنی را انتخاب کنید، Better Open with و سپس Always را انتخاب کنید. Better Open With پنلی را همراه با یک شمارش معکوس و فهرستی از اپلیکیشن های سازگار نمایش می دهد. اگر پیش از اتمام تایمر اپلیکیشنی را انتخاب نکنید، زمان تمام می شود و اپلیکیشنی که بیشترین اولویت را دارد باز می شود.

Better Open With اپلیکیشن کاملی نیست و به روزرسانی های منظمی ندارد. همچنین از تمام انواع عملیات اپلیکیشن پیش فرض پشتیبانی نمی کند. با این حال اپلیکیشنی رایگان است و ارزش بررسی را دارد.

Open Link With

آیا می خواهید کنترل بیشتری روی تغییر اپلیکیشن  پیش فرض لینک ها داشته باشید؟ Open Link With به شما اجازه می دهد لینک ها را در اپلیکیشن های مناسب باز کنید. این اپلیکیشن به ویژه زمانی مفید است که لینک یوتیوب یا توییتر به جای اپلیکیشن مرتبط در مرورگر باز می شود.

پس از نصب این اپلیکیشن به آن اجازه ی دسترسی بدهید. روی منوی سه نقطه در مرورگر ضربه بزنید و Share را انتخاب کنید. سپس Open Link With را انتخاب کنید تا فهرستی از اپلیکیشن های سازگار با لینک باز شود. اگر می خواهید دوباره برای انتخاب از شما درخواست شود گزینه ی Just Once را انتخاب کنید و اگر می خواهید برای همیشه لینک را با یک اپلیکیشن باز کنید گزینه ی Always را لمس کنید.

منبع: زومیت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + یک =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *