محرومیت نابینایان از ثبت نام خرید خودرو

کارشناس مسئول کارگروه دسترس پذیری دفتر توانمندسازی معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی کشور، نداشتن گواهینامه رانندگی و فراهم نبودن بستر فنی خودروسازان را از موانع ثبت نام نابینایان در فرآیند خرید خودرو نام برد و گفت: نابینایان و کم بینایان برای مالکیت خودرو نیازی به گواهینامه ندارند.

علی مشیری رودسری با بیان اینکه خودروسازان برای فروش خودرو در قرعه کشی ها، شرط شماره گواهینامه را گذاشته اند، افزود: خودروسازان در سامانه های قرعه کشی، بستر و زیرساخت لازم برای استعلام الکترونیک نابینایان و فروش خودرو به آنها بدون گواهینامه را ندارند.

وی یادآور شد: تقریبا یک سال و نیم پیش در پانزدهم دی ماه ۹۹ جلسه ای در کمیته خودرو وزارت صمت ایران موسوم به کمیته ۵۰ برگزار شد و آنجا نمایندگان دو خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران خودرو و سایپا حضور داشتند. ایران خودرو در این جلسه، مصوبه ای را با حضور نماینده جامعه نابینایان پذیرفت که در قرعه کشی های خودرو، نابینایان و کم بینایان در قسمت مربوطه، شماره گواهینامه خود را وارد نکنند.

کارشناس مسئول کارگروه دسترس پذیری دفتر توانمندسازی معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: راهکار این مساله هم این بود که خودروسازان برای استعلام نابینایان و کم بینایان از بهزیستی، وب سرویس بگیرند. این موضوع را سایپا عملیاتی نکرد. ایران خودرو برای اینکه در قرعه کشی ها نابینایان را معاف کنند که بتوانند شانس خود را امتحان کنند، چند جلسه گذاشت.

مشیری رودسری افزود: ایران خودرو سعی خود را کرد اما نتوانست زیرساخت لازم را در سامانه فروش خودرو برای انجام این کار فراهم کند. کارشناسان فناوری اطلاعات (آی. تی) آنها این کار را نشدنی  دانستند و بر این عقیده بودند که باید سریع استعلام بگیریم و نتیجه را اعلام کنیم اما کارشناسان آی. تی بهزیستی این کار را شدنی می دانستند ولی در نهایت این کار انجام نشد.

وی ادامه داد: چند تا خودروساز اصلی کشور شامل ایران خودرو، سایپا، بهمن موتور و آرین موتور هنوز سیستم فروش خودروی آنها، قرعه کشی است. البته فروش خودروی سایپا ظاهرا از قرعه کشی خارج شده است. ماشین های خوب زیاد در قرعه کشی ها حضور ندارند. بهمن موتور هم فروش خودروهای خوب خود را در بورس کالا برد. در هفته جهانی معلولین -آذر ماه امسال- مجدد نماینده وزارت صمت آمد و نامه خوبی نوشت که خودروسازانی که همچنان سیستم قرعه کشی دارند شرط دریافت گواهینامه رانندگی را برای نابینایان و کم بینایان را حذف کنند.

کارشناس مسئول کارگروه دسترس پذیری دفتر توانمندسازی معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: ما هم به خودروسازان گفتیم که ساز و کار این است از بانک اطلاعاتی ما وب سرویس بگیرند به آن معنا که با واردکردن کدملی، استعلام الکترونیک انجام شود. امیدواریم این دفعه این کار انجام شود امید است با اقدام جدید وزارت صمت این کار انجام شود البته اگر تمام خودروسازان وارد بورس کالا شوند دیگر این ماجرا معنادار نیست.

مشیری رودسری تاکید کرد: مجدد وزارت صمت همکاری کرده و خوب عمل کرده است. وزارت صمت و کمیته ۵۰ در سال ۹۹ و در هفته جهانی معلولین آذرماه امسال هر دو بار تلاش خود را انجام داده است اما این خودروساز است که باید در سامانه فروش خود، نابینایان و کم بینایان را از شماره گواهینامه معاف کند.

تاکنون به علت الزام شرط داشتن گواهینامه از سوی متقاضیان دریافت خودرو نابینایان که طبعاً فاقد گواهینامه رانندگی هستند از حق ثبت نام برای دریافت خودرو محروم بودند که نقض آشکار حقوق این افراد برای داشتن خودرو است. زیرا داشتن گواهینامه الزام فرد برای رانندگی خودرو است و نه مالکیت خودرو. طبعاً رانندگی خودرو افراد نابینا توسط بستگان نزدیک فرد صورت می پذیرد و تحت هیچ عنوان نمی توان فرد نابینا را به لحاظ عدم توانمندی در رانندگی از حق مالکیت خودرو محروم کرد.

منبع: ایرنا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − چهار =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *