همه چیز درباره مغازه داری نابینایان در گفتگو با محمد شریفی مغازه دار نابینا

نویسنده: میرهادی نایینی زاده

منبع: دهمین شماره ی ماهنامه ی نسل مانا

دانلود نسخه ی صوتی نوشته

دانلود پادکست

«در چه زمینه هایی مشغول به فعالیت هستید؟»

«اکنون فعالیت اصلی من ارائه خدمات فروش و تعمیر لپ تاپ به صورت حضوری و مجازی است. البته در زمینۀ فروش گوشی موبایل هم فعال بوده ام.»

«منظور از فعالیت حضوری چیست؟ آیا محل کسبی دارید؟»

«بله. من توانسته ام در منطقه ۱۸ شهر تهران، یک مغازۀ خدمات کامپیوتری دایر کنم.»

«فکر ایجاد شغل خدمات کامپیوتری در تو به چه صورتی رشد کرد و باعث شد تو الآن به اینجا برسی؟»

«اولین موضوعی که باید در این رابطه به شما بگویم این است که وقتی شما حمایت مالی نداشته باشید، به فکر ایجاد یک شغل می افتید و تمام تلاشتان را می کنید تا منبع در آمد مناسبی برای خودتان فراهم کنید. من به عنوان کسی که با علاقۀ تمام تعمیر لوازم دیجیتال را دنبال کرده بودم، پس از دیدن آموزش های غیر مستقیم از طریقYouTube  و سایر شبکه های اجتماعی و به دنبال یافتن یک مغازۀ مناسب در شهر تهران، این ریسک بزرگ را در زندگی خود به جان خریدم: با مقداری قرض و تحمل سختی، مغازه مدنظر خود را اجاره کردم و تا اکنون هم در همانجا مشغول به کار هستم.»

«پیش از اجارۀ مغازه، چه فعالیت هایی در این حوزه داشتی و چه ریسک هایی کردی؟»

«یک بار آزمون و خطای کار من در باز کردن لپ تاپ منجر به این شد که LCD  دستگاه از وسط نصف شود. هدفم از بیان این تجربۀ تلخ این بود که به شما نشان بدهم چقدر به این کار علاقه مند بودم و حتی حاضر شدم به قیمت از بین رفتن یک دستگاه و تبعاً جبران خسارت آن، این کار را ادامه بدهم. اما در جواب پرسش شما باید بگویم که یکی از مهمترین کار هایی که پیش از تأسیس مغازه انجام داده ام، این بود که به قیمت پایین تر گوشی تهیه می کردم و در کانال تلگرامی خود با سود کمتر آن گوشی را به مشتریان عرضه می کردم. از این راه توانستم مشتری های خوبی هم به دست بیاورم. انجام چنین کاری نوعی قوت قلب بود که به من کمک کند در مسیر بعدی خود گام بردارم.»

«شاید خیلی از مخاطبین ما از اینکه تو کاری غیر از آنچه میان سایر نابینایان مرسوم است را انتخاب کرده ای، تعجب کنند. برای ما از مشکلاتی که این کار برای تو به وجود آورده و مسائلی که برای تأسیس آن داشتی صحبت کن.»

«اولین مشکلی که اکنون من در کارم دارم این است که افراد کوچه و بازار، خیلی به اینکه یک نابینا بتواند تعمیر کار لپ تاپ آنها باشد اعتماد ندارند. من برای حل این مشکل از تمام مشتری هایم می خواهم که در یک ویدیو رضایت خود را از خدمتی اعلام کنند که من برایشان انجام داده ام. این راه، توانسته است تا حد زیادی برای من مفید باشد. از دیگر مشکلاتی که برای شخص من پیش آمد این بود که صاحب مغازه با این تصور که یک نابینا توان اداره و درآمدزایی از آن مکان را ندارد، به من مغازه اجاره نمی دادند. آنها معتقد بودند، امکان اینکه از نابینا دزدی بشود یا او توان تأمین نیاز مشتری های خود را نداشته باشد، بسیار زیاد است. کاری که من برای این مشکل کردم این بود که هم از طریق آشنایان معتمد و البته از طریق روابط عمومی خوب، توانستم آنها را قانع کنم که از عهدۀ این کار به راحتی بر می آیم. لازم است اینجا به این نکتۀ بسیار مهم اشاره کنم که ابزار کار ما قطعاً داشتن روابط عمومی خوب و ایجاد یک ارتباط سالم میان کار فرمایان و مشتری هاست. بسیار احتمال دارد کسی در کار تعمیر خبره باشد اما نتواند با مشتری های خود رفتار درستی داشته باشد. چنین فردی حتماً در کار خود موفق نخواهد بود.»

«در نگاه اول بعضی از مسائلی که سایرین دربارۀ ما نابینایان مطرح می کنند خیلی هم بیراه نیست. راهکار تو برای اینکه از جنس های مغازه حفاظت کنی و دستبرد از آن را به حداقل برسانی چیست؟»

«بسیاری از دوستان نابینا بر این باور هستند که با وجود نابینایی، تنها کار کردن می تواند محال باشد؛ اما من معتقدم همیشه باید دنبال راهکار بود. برای حل این مشکل، من با نسب در و قرار دادن چند میز بلند پیشخوانی جلوی ویترین، طوری که مشتری فقط با چشم بتواند از اجناس دیدن کند، ریسک سرقت را به حداقل رسانده ام.

«آیا برای تهیۀ اجناس خود از سایر فروشندگان مشکلی نداری؟»

«برای خرید تجهیزات، از طریق تلفن خرید های خود را انجام می دهم. اما وقتی می خواهم مثلاً یک لپ تاپ غیر نو را بخرم، باید آن را حتماً ببینم. به منظور این کار، به کمک نرم افزار های مسیر یاب نابینایی و افرادی که در آن محل هستند، به محل موردنظر می روم و پس از بازدید لپ تاپ، برای خرید آن تصمیم می گیرم.»

«چه تفاوت هایی در کار فروش حضوری و فروش از طریق فضای مجازی وجود دارد؟ توصیۀ تو به افراد علاقه مند، شروع از کدام نقطه است؟»

«به دلیل اینکه شما در فضای مجازی مجبور به پرداخت کرایۀ مغازه نیستید، تبعاً کار در فضای مجازی هزینۀ کمتری دارد؛ اما من توصیه می کنم برای اعتماد زایی بیشتر، یک کسب و کار باید از یک مکان حضوری در نقطۀ شروع استفاده کند و با دادن آدرس مشخص، مشتری های خود را پیدا کند. البته تبلیغات گسترده در فضای مجازی و دادن ویدیو های آموزشی مشوق و هزینه کردن برای یکpage  خوب می تواند شما را در کار یاری کند.»

«آیا نابینایی برای تو نسبت به سایر هم صنفانت محدودیتی ایجاد کرده است؟»

«تنها محدودیتی که من در کار خود دارم، نصب برخی از نرم افزار هایی است که نیاز به دیدن دارد. برنامه هایی مانند فتوشاپ باید حتماً توسط یک فرد بینا نصب شود. برای این کار من پس از نصب windows  از طریق برنامه های ریموت، نرم افزار های مورد اشاره را به کمک یک بینا نصب می کنم و هزینۀ نصب آنها را به همکار بینایم پرداخت می کنم.»

«فارغ از حرفۀ تو، اگر دربارۀ تأسیس مغازه صحبت کنیم، چه افرادی می توانند به این کار فکر کنند؟»

«در برخی از کار ها نیاز به سرمایۀ خاصی از نظر من نیست؛ اما برای ورود به کاری مثل کار من، مقداری سرمایۀ اولیه لازمۀ کار است. همچنین می خواهم بگویم ورود به هر کاری ریسک خود را دارد و باید افراد بپذیرند که احتمال اشتباه در انتخاب مغازه یا شغل یا هر چیز دیگری در این کار زیاد است. من کار را با یک وام شروع کردم و بسیاری از افراد مرا از این کار منع می کردند؛ اما من چون به خودم باور داشتم و می دانستم که می توانم از عهدۀ این کار برآیم، کار خود را انجام دادم.»

«نحوۀ درآمد زایی تو با توجه به هزینه هایی از قبیل کرایۀ مغازه چگونه است؟»

«من در ماه حد اقل ۵.۰۰۰.۰۰۰ تومان و حد اکثر ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان درآمد دارم و این البته متغیر است. شما به کرایۀ مغازه اشاره کردید و من حتماً باید اضافه کنم که تبلیغات یکی از مهم ترین هزینه هایی است که هر کسی باید به آن توجه کند. همچنین نحوۀ فروش و تنظیم سود از مهم ترین کار هایی است که یک فروشندۀ موفق باید در کارش مدنظر داشته باشد. لازم می بینم به این نکته هم اشاره کنم که یک نابینا چطور می تواند از وجهی که دریافت می کند مطمئن باشد. وجه از دو طریق به شما پرداخت می شود: یا به وسیلۀ پول نقد که شما البته با نرم افزار های پول شمار می توانید مبلغ دریافتی را حساب کنید. اما اگر از طریق کارت بانکی وجهی برای من ریخته شود، من به بهانۀ چک گارانتی جنس را از مشتری تحویل می گیرم و با کمک نرم افزار کارتخوان بانک ملی، تراکنش را چک می کنم. به عنوان توصیه پایانی به همۀ دوستان توصیه می کنم که به همین دلیل از دستگاه های کارتخوان بانک ملی استفاده کنند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 5 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *