معرفی بهترین اپلیکیشن های مسدود کننده ی تبلیغات در اندروید

دنیای پیشرفته ی امروز، زندگی انسان ها را با تبلیغات گره زده است؛ تبلیغاتی که بسیاری از مواقع جز مزاحمت برای افراد کاربرد دیگری ندارند. اگر شما هم از تبلیغات اینترنتی روی گوشی اندرویدی تان خسته شده اید، برای خلاصی از شرّ آن ها با ما همراه شوید.

امروزه، مسدودکردن تبلیغات به نیازی حیاتی برای بسیاری از کاربران دستگاه های کامپیوتری و موبایلی تبدیل شده است. تبلیغات آزاردهنده ممکن است هر زمانی ظاهر شوند؛ از زمان وب گردی گرفته تا بازی و تماشای فیلم. اگرچه مسدودکردن تبلیغات می تواند به ضرر بسیاری از شرکت ها باشد، کاربران در هر صورت این کار را انجام می دهند. برای مسدودکردن تبلیغات در اندروید روش های مختلفی با قابلیت هایی متفاوت وجود دارد که برای بهره مندی از آن ها روت کردن دستگاه یا استفاده از اپلیکیشن های جانبی ضروری است.

متأسفانه در فروشگاه گوگل پلی ابزاری برای مسدودکردن تبلیغات در کل سیستم وجود ندارد؛ بنابراین، اکثر اپلیکیشن های معرفی شده به دانلود و نصب بسته های جانبی نیاز دارند. اگرچه اپلیکیشن های معرفی شده در آزمایش های ما مشکلی نداشتند، ممکن است بعضی از کاربران درباره ی نصب چنین ابزارهایی احساس نگرانی کنند.

همچنین، به تدریج بسیاری از وب سایت ها در حال فراهم کردن امکان پرداخت حق اشتراک به جای نمایش تبلیغ هستند. بنابراین، پیشنهاد می کنیم به جای استفاده از ادبلاکرها (ابزارهای مسدودسازی تبلیغ)، از وب سایت های دلخواهتان حمایت کنید؛ چراکه آن ها نیز برای ادامه ی کار خود به درآمد نیاز دارند. با این حال، اگر از دیدن تبلیغات مزاحم خسته شده اید، در مطلب حاضر هفت روش کاربردی برای مسدودکردن تبلیغات ناخواسته در اندروید را معرفی می کنیم.

اپلیکیشن AdAway (نیازمند روت)

اپلیکیشن AdAway ابزاری ساده برای مسدودکردن تبلیغات است که با استفاده از فایل هاست تغییریافته، تمامی درخواست ها برای نمایش تبلیغات را به آدرس 12.0.0.1 می فرستد. به بیان ساده، AdAway تبلیغات وب سایت ها و سایر برنامه ها را به دنبال نخود سیاه می فرستد! از آن   جاکه فایل های هاست در قسمت «فقط خواندنی» سیستم عامل اندروید قرار دارند، برای استفاده از این اپلیکیشن داشتن دسترسی روت الزامی است.

AdAway کاملاً رایگان است و سازندگان آن صرفاً امکان حمایت مالی اختیاری را برای کاربران فراهم کرده اند. تنها ضعف این اپلیکیشن، ضرورت دانلود آن از منابعی غیر از گوگل پلی مثل F-Droid و نیازداشتن به دسترسی روت است. ناگفته نماند کاربرانی که دستگاهشان را روت کرده باشند، می توانند فایل های هاست را بدون نیاز به اپلیکیشن دیگری تغییر دهند.

برای دریافت AdAway از F-Droid از این لینک استفاده کنید.

اپلیکیشن Adblock Plus

اپلیکیشن Adblock Plus را می توان جزو محبوب ترین ابزارهای مسدودکردن تبلیغات به حساب آورد که در تمامی دستگاه های روت شده یا روت نشده می توان از استفاده کرد؛ هرچند کاربرانی که دستگاهشان را روت کرده اند، قابلیت های بیشتری دریافت می کنند. این اپلیکیشن مانند افزونه ی مرورگرش، با اجرا در پس زمینه کل ترافیک وب را فیلتر می کند. برای استفاده از Adblock Plus کافی است یک  بار آن را باز و تنظیم کنید تا همیشه به طور خودکار در پس زمینه کارش را انجام دهد.

برای دریافت رایگان Adblock Plus از وب سایت رسمی سازنده ی آن و آموزش نصب در دستگاه های روت شده و روت نشده از این لینک استفاده کنید.

اپلیکیشن AdGuard

AdGuard جزو اپلیکیشن های ناشناخته ای است که عملکرد مناسبی در زمینه ی مسدودکردن تبلیغات دارد. روش کار این برنامه با Adblock Plus مشابه است و با اجرا در پس زمینه، ترافیک وب را فیلتر می کند. اگرچه از AdGuard در دستگاه های روت نشده هم می توان استفاده کرد، مراحل راه اندازی آن کمی بیشتر است.

این برنامه مانند اپلیکیشن هایی مثل GlassWire تب ها را در تمام ترافیک وب باز نگه می دارد و رابط کاربری متریال دیزاین آن نیز استفاده اش برای کاربر را آسان کرده است. نسخه ی رایگان اپلیکیشن مذکور فقط تبلیغات مرورگرها را مسدود می کند و نسخه ی حرفه ای نیز با حق اشتراک ماهانه ی ۲۵ دلاری روی ویندوز و مک نصب و اجرا می شود.

برای دریافت اپلیکیشن AdGuard از این لینک استفاده کنید.

اپلیکیشن Blokada

Blokada اپلیکیشنی متفاوت برای مسدودکردن تبلیغات است. نسخه ی رایگان اپلیکیشن مذکور امکان مسدودکردن ردیاب ها و تبلیغات را با نمایش شمارنده ای کوچک و جالب فراهم می کند. افزون بر این، Blokada ابزاری متن باز است که می تواند کاربران را از سوءاستفاده نکردن سازندگانش از اطلاعاتشان مطمئن کند.

همچنین، نسخه ی حرفه ای این اپلیکیشن از VPN اختصاصی برخوردار است که با افزودن لایه ی امنیتی دیگری، از ثبت اطلاعات کاربر جلوگیری می کند و محدودیت پهنای  باند نیز ندارد. گفتنی است نسخه ای از این اپلیکیشن در فروشگاه گوگل پلی نیز وجود دارد. نسخه ی Blokada 6 موجود در گوگل پلی به اشتراک نیاز دارد؛ ولی Blokada 5 آن رایگان است و باید از وب سایت سازنده دریافت شود.

برای دانلود Blokada از این لینک استفاده کنید.

مرورگرهای مجهز به مسدودکننده ی تبلیغات

یکی دیگر از ابزارهای موجود برای مسدودکردن تبلیغات، استفاده از مرورگرهایی است که به طور پیش فرض چنین قابلیتی دارند. مرورگرهای گفته شده با فیلترکردن ترافیک مصرفی، اکثر تبلیغات مزاحم را مسدود می کنند. گوگل کروم یکی از مرورگرهایی است که از قابلیت مسدودسازی تبلیغات بهره می برد؛ ولی فقط تبلیغاتی را مسدود می کند که برای کاربر ناخوشایند است تا وب سایت ها امکان کسب درآمد با تبلیغات مناسب را داشته باشند.

فایرفاکس نیز از قابلیت مشابهی برخوردار است و علاوه بر آن، از افزونه هایی مثل uBlock هم پشتیبانی می کند که تبلیغات را به طور کامل و پیشرفته می تواند مسدود کند. از دیگر مرورگرهای مجهز به قابلیت مذکور می توان به کیوی و بِرِیو و سامسونگ اشاره کرد. همچنین، مرورگرهایی مانند دلفین از قابلیت نصب افزونه های ویژه ی مسدودسازی تبلیغات بهره مندند که می توانید براساس نیازتان یکی را انتخاب کنید.

تغییر DNS

با تغییردادن DNS، تبلیغات قبل از واردشدن به گوشی شما راهشان را گم می کنند. مزیت این روش وجود شرکت های ارائه دهنده ی DNS رایگان است که با مسدودکردن پیش فرض تبلیغات کار را برایتان بسیار راحت می کنند. برای بهره مندی از روش مذکور، به تنظیمات وای فای گوشی بروید و گزینه ی DNS شخصی یا Private DNS را پیدا کنید و آن را از Automatic به Private DNS تغییر دهید.

در قسمت Hostname (نام میزبان)، می توانید از آدرس dns.adguard.com استفاده کنید که یکی از DNSهای AdGuard است و مانند اپلیکیشنش به خوبی کار می کند. نحوه ی انجام این روش در دستگاه های مختلف کمی متفاوت است؛ ولی همه ی گوشی های اندرویدی جدید از آن برخوردارند.

اپلیکیشن DNS66

اگر نتوانستید از روش بالا استفاده کنید، اپلیکیشن DNS66 می تواند به شما کمک کند. اپلیکیشن مذکور با برقراری اتصال VPN تمامی تبلیغات و ردیاب های موجود در گوشی را مسدود می کند. همچنین، DNS66 از فهرست سیاهی استفاده می کند که تمامی موارد واردشده در آن را مسدود می کند.

به عبارت دیگر، بعضی از تبلیغاتی که هنوز وارد فهرست سیاه نشده اند، ممکن است بتوانند به نمایش درآیند. افزون بر این، DNS66 امکان استفاده از سرورهای DNS سفارشی را نیز فراهم می کند. برای استفاده از این اپلیکیشن باید آن را از F-Droid دریافت کنید که منبع مطمئنی است.

برای دریافت DNS66 از F-Droid از این لینک استفاده کنید.

منبع: زومیت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − 12 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *