انجمن نابینایان ایران برگزار می‌کند: جشنواره ملی فعالیت‌های نابینایان در فضای مجازی (گامینو)

مقدمه

حضور بیش از ده ساله نابینایان در فضای مجازی بدون شک ثمرات و اثرات ماندگاری در زندگی فردی و جمعی افراد آسیب‌دیده بینایی در ایران به دنبال داشته است. چه بسیارند نابینایانی که بر این نکته اذعان می‌کنند که توانسته‌اند به کمک تولیدات همنوعانشان در اینترنت، انواع آموزش‌ها را فرا بگیرند، انگیزه‌ای مضاعف به دست آورند یا حتی در حوزه توانبخشی و مهارت‌های مورد نیاز برای گذران زندگی روزمره، دانش خود را ارتقا دهند. خدمات اینترنت به نابینایان و تولیدات نابینایان در اینترنت، محدود به این موارد نیست و نابینایان توانسته‌اند در بزنگاه‌های گوناگون، از این فناوری به نحو شایسته استفاده کنند.

انجمن نابینایان ایران بنا دارد به مناسبت ۲۳ مهر (۱۵ اکتبر) روز جهانی ایمنی عصای سفید، جشنواره‌ای را به پاس بیش از ده سال فعالیت داوطلبانه نابینایان در فضای مجازی برگزار کند و طی این جشنواره، از آثار شاخصی که در طول این سال‌ها به دست کاربران کم‌بینا و نابینا تولید و منتشر شده، تقدیری شایسته به عمل آورد. باشد که این مهم، بتواند به حضور هرچه بیشتر و جدی‌تر نابینایان در فضای مجازی کمک کند و به این ترتیب، جامعه افراد آسیب‌دیده بینایی بتوانند بیش از پیش از نتایج این حضور برخوردار شوند. انجمن نابینایان ایران در نظر دارد، این جشنواره را هر دو سال یک‌بار برگزار کند. در ادامه می‌توانید جزئیات برگزاری جشنواره و شرایط مشارکت در آن را از نظر بگذرانید.

موضوعات پیشنهادی دبیرخانه جشنواره به منظور مشارکت علاقمندان

دبیرخانه جشنواره، سه حوزه اصلی را مد‌نظر قرار داده و علاقمندان می‌توانند حداکثر در دو حوزه از سه حوزه پیشنهادی آثار خود را جهت رقابت نامزد کنند. سه حوزه پیشنهادی دبیرخانه جشنواره به قرار زیر است:

 • آموزش و توانبخشی: هرگونه اثر تولیدی شامل متن، صوت یا ویدئو که هدفی آموزشی را دنبال کند یا موضوع توانبخشی افراد نابینا را دست‌مایه تولید محتوا قرار دهد می‌تواند در این رقابت شرکت داده شود.
 • تفریح و سرگرمی: کاربرانی که تولیداتی در زمینه تأمین منابع سرگرمی افراد نابینا و کم‌بینا ارائه داده باشند می‌توانند آثارشان را برای داوری به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. این آثار می‌تواند در زمینه‌هایی همچون طراحی بازی‌های گروهی آنلاین، برگزاری مسابقه، ساخت برنامه‌های صوتی و تصویری با محوریت سرگرمی، توضیح‌دار کردن فیلم و سریال و… باشد.
 • فرهنگی و اجتماعی: این حوزه دو دسته محتوا را دربر می‌گیرد: نخست، محتوا‌هایی با محوریت مسائل فرهنگی و اجتماعی نابینایان و دوم، محتوا‌هایی که به منظور فرهنگسازی در خصوص آسیب بینایی در فضای مجازی تولید شده باشد.

شرایط شرکت آثار در جشنواره

افراد یا گروه‌هایی که تصمیم به شرکت در این رقابت می‌گیرند لازم است به نکات زیر توجه کنند:

 • استمرار در فعالیت، شرط لازم برای شرکت کاربران و گروه‌ها خواهد بود؛ لذا، هر کاربر یا گروه لازم است سه اثر را که تا پیش از یکم شهریور ۱۴۰۱ تولید و منتشر کرده، برای داوری در اختیار دبیرخانه جشنواره بگذارد.
 • منظور از آثار تولیدی، هر گونه اثری است که در قالب‌های مکتوب، صوتی یا تصویری تدوین و منتشر شده باشد.
 • هر سه اثر ارسالی باید تا پیش از یکم شهریور ۱۴۰۱ از یکی از راه‌های مرسوم شامل وبسایت، وبلاگ، اینستاگرام، توئیتر، تلگرام، یوتیوب، کلاب‌هاوس، تیمتاک، آپارات، واتسپ و اپلیکیشن‌های پادگیر، منتشر شده باشد.
 • علاقمندان به شرکت در جشنواره باید پیوند (لینک) سه اثر برگزیده از آثاری را که تا پیش از یکم شهریور سال جاری تولید و منتشر کرده‌اند را تا روز اول مهر ۱۴۰۱ از طریق این فرم به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. چنانچه اثر تولیدی شما از نوع برنامه رادیویی است و در یکی از رادیو‌های اینترنتی پخش شده و در جایی بایگانی نکرده‌اید می‌توانید آن را از طریق یکی از سرویس‌های میزبانیِ رایج نظیر دراپ‌باکس، گوگل درایو یا وان درایو به فضای ابری منتقل کنید و لینک دانلود پرونده را در فرم مربوطه درج کنید.
 • در صورت نیاز به راهنمایی یا وجود هرگونه پرسش می‌توانید آن را با امیر سرمدی، دبیر اجرایی جشنواره در میان بگذارید. برای این کار از شناسه @AmirSarmadi68 در پیام‌رسان تلگرام استفاده کنید یا با شماره 09127277553  تماس بگیرید.

 

آیین‌نامه اجرایی اولین دوره جشنواره ملی تولیدات نابینایان در فضای مجازی (گامینو)

دبیرخانه جشنواره ملی تولیدات نابینایان در فضای مجازی (گامینو) آیین‌نامه اجرایی این جشنواره را به شرح زیر تقدیم حضور مخاطبان می‌نماید:

 

 • از بین سه حوزه پیشنهادی از سوی دبیرخانه جشنواره، هر کاربر به شکل شخصی یا به نمایندگی از یکی از مجموعه‌های موجود می‌تواند در دو حوزه آثار خود را برای داوری نامزد کند.
 • هر کاربر می‌تواند از میان آثاری که خود یا مجموعه متبوعش تا تاریخ یکم شهریور ۱۴۰۱ تولید و منتشر کرده، حداکثر سه اثر را انتخاب کند و برای داوری در اختیار دبیرخانه جشنواره بگذارد.
 • کاربران لازم است فرم تقاضای شرکت در جشنواره را حداکثر تا پایان روز یکم مهر ۱۴۰۱ تکمیل و ارسال کنند.
 • چنانچه کاربری قصد داشته باشد به نمایندگی از یک مجموعه، آثاری را که سایر کاربران تولید کرده‌اند و به نام مجموعه منتشر شده جهت داوری به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند لازم است پیش‌تر، رضایت تولید کنندگان آثار را جلب کند.

 

معیار‌های داوری آثار ارسالی

هیئت داوران جشنواره ملی تولیدات نابینایان در فضای مجازی (گامینو) پنج ویژگی کلی را به عنوان معیار‌های مشترک داوری در هر سه حوزه در نظر گرفته است. بدیهی است در هر یک از حوزه‌ها، آثاری که در این پنج ویژگی حائز امتیازات بالاتری باشند، از بخت بیشتری برای کسب عنوان‌های برتر برخوردار خواهند بود. پنج ویژگیِ مورد نظر هیئت داوران به قرار زیر است:

 • داشتن روایت خلاقانه و جذاب
 • دارا بودن بیان شیوا در محتوای صوتی تصویری و انسجام در محتواهای متنی. (وجود ساختار مناسب برای پرورش موضوع)
 • تبعیت از اصول دستور زبان فارسی در تولیدات صوتی تصویری و رعایت اصول نگارش و ویرایش فارسی در محتوای متنی.
 • استفاده صحیح، خلاقانه و مناسب از امکانات نرم‌افزار‌های تدوین صدا و تصویر در تولیدات صوتی و تصویری و به‌کارگیری ابزار‌های اچ‌تی‌ام‌ال (HTML) در تولیدات متنی به منظور تعمیق محتوا و تسهیل استفاده مخاطبان.
 • انتخاب زمان مناسب (توجه به رویداد‌ها و دغدغه‌های روز) و مکان صحیح (توجه به دسترس پذیری محتوا) برای انتشار محتوا.

همچنین گفتنی است برای هر کدام از حوزه‌های پیشنهادی، کارشناسانی از میان متخصصان نابینا برگزیده شده‌اند تا از منظر کیفی، آثار ارسالی را بررسی کنند. از آثاری که حائز رتبه‌های برتر شوند، در مراسمی که روز بیست‌و‌سوم مهرماه از سوی انجمن نابینایان ایران به مناسبت روز جهانی ایمنی عصای سفید برگزار خواهد شد، تقدیر شایسته‌ای به عمل خواهد آمد.

 

روش ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره ملی تولیدات نابینایان در فضای مجازی (گامینو)

به منظور تسهیل شرکت کاربران در این جشنواره، یک فرم در فضای گوگل فرم (Google Forms) طراحی شده است. کاربران می‌توانند از طریق این لینک به فرم مربوطه دسترسی داشته باشند. کافی است علاقمندان تا پایان شهریور نسبت به تکمیل فرم و الصاق لینک آثار اقدام کنند. در فرم تقاضا، برخی سؤالات با علامت ستاره * از سایر سؤالات متمایز شده‌اند. وجود این علامت، به معنای الزامی بودن پاسخ به پرسش‌های مشخص شده است. همچنین با توجه به زمان اندکی که هیئت داوران برای بازبینی و داوری آثار در اختیار دارد، مهلت ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره به هیچ وجه تمدید نخواهد شد. لذا پیشنهاد می‌شود هرچه زودتر نسبت به گردآوری آثار و تکمیل فرم مربوطه اقدام فرمایید. علاقمندان در روز‌های آینده از طریق اطلاعیه‌های بعدی دبیرخانه جشنواره و همچنین شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های عمومی، در جریان جزئیات بیشتری از چگونگی برگزاری جشنواره ملی تولیدات نابینایان در فضای مجازی (گامینو) قرار خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 4 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *