دکه خبر دنیای تکنولوژی و فناوری/تاریخ انتشار، شنبه 10 مهر ۹۵

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه نابينايان شرکت پکتوس. در یازدهمين شمارگان دکه خبر دنياي تکنولوژي و فناوري، 15 خبر تقديم شما گراميان مي شود.

خوب و بدهای تلکام 2016

نمایشگاه تلکام امسال با اینکه بهترین دوره چند سال اخیر بود ولی نقاط ضعف هم داشت.

به گزارش زومیت، نمایشگاه تلکام امسال را می توان یکی از منظم ترین نمایشگاه های تلکام در چند سال اخیر دانست. اما این نمایشگاه در کنار نکات مثبت نکات منفی هم داشت.

نمایشگاه ایران تلکام ٢٠١۶ در حالی برگزار شد که همانند سال های گذشته، نقاط مثبت و منفی داشت. در این مطلب نقاط ضعف و قوت تلکام ٢٠١۶ را با هم بررسی می کنیم.

نقاط ضعف

– جذب مشتری با مسابقه و جُنگ: اپراتورهای مختلف تلفن همراه برای جذب مشتریان جدید یا نگه داشتن مشترکان جدید مانند هر سال اقدام به برگزاری مسابقه ها و جُنگ های مختلف کردند. البته امسال مراسم های مختلف و مسابقات متنوع کمتر از نمایشگاه  تلکام سال های قبل بوده است.

– آلودگی صوتی: تبلیغات رادیویی، جُنگ های مختلف، پخش موسیقی و مسابقات سبب شد نمایشگاه تلکام امسال نیز آلودگی صوتی بیش از حد داشته باشد و افرادی که جلسات همکاری داشتند از این آلودگی بسیار اذیت شدند. البته برخی از غرفه داران نیز از این وضعیت گله داشتند.

– صف های طولانی دریافت هدیه: افراد زیادی در نمایشگاه وقت خود را صرف ایستادن در صف های طولانی برای دریافت هدایای اپراتورها کردند.

– رقابت نا سالم اپراتورها: اپراتورهای تلفن همراه در نمایشگاه تلکام نیز فرصت را برای تضعیف رقیب از دست ندادند. موردی که بارها وزیر ارتباطات در این مورد به اپراتورها تذکر داده است.

نقاط قوت

– کارگاه های آموزشی: برگزاری کارگاه های آموزشی توسط رگولاتوری، زیرساخت و شرکت های خصوصی یکی از نقاط قوت همیشگی تلکام است که امسال با نظم و محتواهای به روزتری برگزار شد.

– نمایش فناوری های به روز: دو سالی است که اپراتورهای تلفن همراه و شرکت های اینترنتی در نمایشگاه تلکام خدمات به روز در ایران و دنیا را برای کاربران به نمایش می گذارند. فناوری های اینترنت اشیا، خانه هوشمند، شبکه 4.5G، تماس در بستر وای فای، تماس در بستر نسل چهارم و TDD-LTE جز فناوری های حاضر در نمایشگاه بود.

– حضور خارجی ها:حضور شرکت های خارجی در نمایشگاه نسبت به سال های قبل برای بازدیدکنندگان ملموس تر بود.

– عدم ارائه سیم کارت رایگان: هرچند هدایای اپراتورها در نمایشگاه تلکام صف درست کرد، اما در این هدایا خبری از سیم کارت رایگان نبود.

نوزادی با ترکیب ژن سه والد و به روش جدید متولد شد

دانشمندان آمریکایی بوسیله ی روشی جدید و با استفاده از ژن سه والد، موفق به متولد کردن نوزادی واحد شدند.

به گزارش زومیت، دانشمندان آمریکایی موفق به باروری یک زن اردنی با استفاده از یک روش ژنتیکی خاص شدند. در این روش علاوه بر دی ان ای پدر و مادر، دی ان ای فرد اهدا کننده هم حضور دارد.

مزیت بزرگ این روش از بین بردن بیماری های خاص ژنتیکی است. به طور مثال در این مورد مشخص دو نوزاد قبلی این زوج اردنی به دلیل داشتن نوعی بیماری ژنتیکی جان خود را از دست دادند. به همین دلیل برای از بین بردن بیماری این زوج تصمیم به باروری به شیوه ی انتقال میتوکندری گرفتند. دو نوزاد قبلی این زوج از سندروم لی رنج می بردند؛ این سندروم دستگاه عصبی مرکزی نوزاد را تا قبل از یک سالگی تحت تاثیر خود قرار می دهد.

نوزاد پسر این زوج اردنی در حال حاضر ۵ ماهه است و در سلامت کامل به سر می برد. تولد نوزاد با سه والد در آمریکا قانونی نشده است و به همین دلیل پزشکان مجبور به انجام این روش در مکزیک شدند. با این حال پارلمان بریتانیا نزدیک به یک سال و نیم پیش زمینه ی قانونی این روش را فراهم کرده است.

میتوکندری در سلول همانند یک پاوربانک وظیفه ی تغذیه سلول را بر عهده دارد و مانند هسته ی سلول حاوی دی ان ای است. متاسفانه حضور بعضی نواقص در میتوکندری باعث توسعه ی ناهنجاری های خاص در جنین می شود که در نهایت نوزاد را با مرگ رو به رو می کند.

برای از بین بردن این مشکلات، دانشمندان یک تخمک از مادر و یک تخمک از فرد اهدا کننده را می گیرند. در مرحله ی بعد هسته ی تخمک فرد اهدا کننده جدا و با هسته ی تخمک مادر جایگزین می شود. پس از آن تخمک با استفاده از اسپرم پدر بارور خواهد شد. بنابراین نواقص میتوکندری تخمک مادر از بین می روند.

دکتر ژانگ از دانشمندان و محققان موسسه ی لقاح در نیویورک از این روش به عنوان شیوه  ی جدید لقاح به شیوه ی سه والد یاد می کند. در روش  معمول و قبلی تخمک مادر و تخمک اهدا کننده به طور جداگانه با اسپرم پدر بارور می شدند و قبل از تقسیم سلولی هسته ی تخمک مادر جایگزین هسته ی تخمک اهدا کننده می شد. روش  قبلی بیشتر روی تولد نوزاد برای زنان نابارور تمرکز داشت ولی روش جدید روی حذف بیماری ژنتیکی متمرکز است.

کمتر از یک درصد از میتوکندری نوزاد حاوی جهش  یا موتاسیون مخرب است که در حالت کلی با داشتن ۱۸ درصد جهش مخرب شانس توسعه ی سندروم های ژنتیکی در نوزاد وجود دارد.

باید دانست که تنها ۰.۱ درصد از اطلاعات ژنتیکی فرد اهدا کننده به نوزاد منتقل می شود؛ بنابراین نباید خیلی نگران موضوعات اخلاقی شد. همچنین تولد نوزاد با سه والد با استفاده از روش های دیگر انجام شده است ولی این بار با روشی جدید دانشمندان به این مهم دست پیدا کرده اند.

اسکایپ با ویژگی های مهیج و سازگار با iOS 10 به روزرسانی شد

گرچه چند سال قبل سخت می توانستیم باور کنیم که مایکروسافت، اسکایپ و iOS در کنار هم در یک تیتر خبری قرار گیرند، ولی حالا صحبت در رابطه با این سه در یک خبر بسیار متداول است. به نظر می رسد که مایکروسافت آپدیت جدیدی برای اپلیکیشن پیام رسانی خود ارائه داده است تا بسیاری از قابلیت های iOS 10 را در اسکایپ خود لحاظ کند.

به گزارش تکنولوژی نیوز، با اضافه کردن SiriKit، کاربران می توانند با استفاده از اسکایپ بسیار ساده تر به نسبت قبلا با اشخاص مورد نظر خود تماس برقرار کنند. این قابلیت جدید به کاربران اجازه می دهد به سادگی نام شخصی که می خواهند با او تماس بگیرند را بگویند. سیری به احتمال زیاد از کاربر می خواهد تایید کند که فرد مورد نظر مخاطب صحیحی است، و او با دریافت تایید برقراری تماس با اسکایپ را شروع می کند.

مایکروسافت هم چنین اعلام کرده است که قابلیت SiriKit را برای نسخه ی تجاری اسکایپ از 1 اکتبر در اختیار کاربران iOS می گذارد، البته هنوز این تاریخ دقیق نیست.

تغییر دیگر در لیست مخاطب اسکایپ است که حالا مستقیما بر روی دستگاه iOS ذخیره می شود. ادغام لیست مخاطب اسکایپ با iOS باعث می شود آغاز تماس های تلفنی اسکایپ، تماس های ویدئویی یا حتی Skype IMها ساده تر باشد چون دیگر نیازی به ابتدا باز کردن اپلیکیشن نیست.

هم چنین، تیم توسعه دهندگان مایکروسافت اعلام می کنند که اسکایپ از CallKit موجود در iOS 10 بهره خواهد بود یعنی تمامی تماس های تلفنی با اسکایپ حالا نظیر تماس های معمولی به نظر خواهند آمد و در نتیجه جابجا شدن بین تماس های معمولی و اسکایپ یا جواب دادن آن ها با استفاده از این قابلیت داخلی iOS 10 ساده تر است.

درست نظیر قابلیت SiriKit، قابلیت CallKit برای نسخه ی تجاری اسکایپ از ماه بعد نیز استفاده خواهد شد.

طبیعتا، به منظور بهره بردن از تمامی قابلیت های جدیدی که مایکروسافت اعلام کرده است، بایستی آخرین نسخه اسکایپ برای iOS را از اپ استور دانلود کنید.

لانچر Arrow با بهبود رابط کاربری و افزایش کارایی به میدان می آید

به گزارش تکنولوژی نیوز، تیم مسئول ساخت لانچر Arrow نسخه ی دیگری از اپلیکیشن اندروید خود را عرضه کرده اند، نسخه ای که به لطف تغییرات جدید بسیار ساده تر و سریع تر است.

اگر دارای گوشی هوشمندی با نسخه ی اندروید 4.0.3 به بالا هستید، لانچر Arrow یقینا ارزش امتحان کردن را دارد. نسخه ی جدید این لانچر یعنی 2.4.0، قابلیت های موجود در این اپلیکیشن را با تغییراتی همراه کرده است ولی همچنین موارد بسیار جدیدی نیز اضافه شده اند تا کار با این لانچر بسیار جالب تر باشد.

به عنوان مثال، صفحه ی هوم این اپلیکیشن به منظور قابلیت استفاده ی بهتر در بحث تجربه ی کاربری (UX) با تغییراتی روبرو شده است. هم چنین، شما می توانید حالا انگشت خود را بر روی یک ابزار برای جابجایی موقعیت ها نگه دارید. قابلیت جدید دیگر اضافه شده در این آپدیت توانایی مخفی کردن اپلیکیشن هایی است که در منوی تنظیمات نمی خواهید آن ها را ببینید.

علاوه بر این، صفحه ی Recent حالا از آیتم های موجود در حافظه ی موقتی (کلیپ بورد) و فایل های دانلود شده پشتیبانی می کند. ولی شاید مهم ترین ویژگی، قابلیت جستجوی بهبود یافته ای است که توسعه دهندگان اضافه کرده اند. در نسخه ی جدید لانچر Arrow، کاربران قادر به جستجوی اپلیکیشن ها و افراد مختلف در گوشی، نه فقط در اینترنت، خواهند بود.

همان طور که قبلا اشاره شد، در بحث عملکرد نیز وضعیت بهتر شده است، بنابراین کاربران همیشه منتظر باید انتظار لانچری را داشته باشند که بسیار سریع تر است. هم چنین باید اشاره کرد که لانچر Arrow بایستی به لطف آخرین آپدیت از حافظه ی کمتری استفاده کند.

مشخص است که برای این که این لانچر بتواند رقیبی برای لانچرهای اندرویدی دیگر نظر Nova باشد، نیاز به تغییرات بسیار بیشتری دارد ولی توسعه دهندگان Arrow به دنبال هر آپدیت آن را بهبود می بخشند، بنابراین به احتمال زیاد در آینده ای نه چندان نزدیک با محصول رقابتی تری روبرو خواهیم بود.

برگزاری شانزدهمین کنفرانس بین المللی انجمن هوافضای ایران در اسفند ماه

بدون شک طی دهه های گذشته دستاوردهای جدید علوم هوافضا به عنوان یکی از جدی ترین بخش های دنیای فناوری در راهبرد های سراسر جهان تبدیل شده است. ایران نیز از این قاعده مستثنا نبوده و همواره با برنامه ریزی هدفمند سعی بر آن داشته تا بهترین نتیجه حاصل شده و سالانه شاهد رشد روز افزون این صنعت در سطح کشور باشیم. در همین راستا قرار است شانزدهمین کنفرانس بین المللی انجمن هوافضای ایران از تاریخ سوم الی پنجم اسفند ماه سال 1395 برگزار شود.

به گزارش دیجی رو، سمت و سوی اصلی کنفرانس انجمن هوافضای امسال ایران را می توان «آیرودینامیک» دانست. در این دسته ما شاهد موضوعاتی نظیر مدیریت صنایع هوافضا، آیرودینامیک تحلیلی، آیرودینامیک عددی، آیرودینامیک تجربی، دینامیک پرواز و کنترل، آیرو دینامیک ریز پرنده ها و آیروآگوستیک خواهیم بود.

در سمتی دیگر ما شاهد بحث در خصوص «پیش رانش» خواهیم بود که این بخش نیز از موضوعات مختلفی نظیر دینامیک گاز، توربو ماشین، سوخت و سیستم های پیش رانش استفاده خواهد شد.

سومین محور این کنفرانس بین المللی مربوط به «ساز ه ی فضایی» می شود. سازه های فضایی یکی دیگر از عوامل مهم و تاثیرگذار در این انجمن است که شامل موضوعاتی همچون مکانیک مواد، خزش، دینامیک سازه و ارتعاشات، شکست و خستگی، آزمایش مخرب و غیر مخرب، طراحی و بهینه سازی سازه ها و همچنین انواع روش های ساخت و مهندسی مواد فضایی می شود.

چهارمین محور مربوط به «دینامیک پرواز و کنترل محور» خواهد بود که شامل موضوعاتی دینامیک، هدایت و نویگیتینگ، سیمیلاتور پرواز، آزمایش های پرواز، طراحی وسایل پرنده و کنترل و پایداری خواهد بود. در راستای این محور، محور دیگری تحت عنوان «علوم و فناوری فضایی» وجود دارد که از بخش های طراحی سیستم های فضایی، فناوری های نوین فضایی، ماژول ها و قطعات مختلف فضایی، دینامیک و کنترل در فضاپیما، ایستگاه ها و تجهیزات زمینی تشکیل می شود.

در انتها باید به محور «مدیریت صنایع هوافضایی» به عنوان آخرین محور شانزدهمین کنفرانس بین المللی انجمن هوافضای ایران اشاره کرد که از بخش های مهمی همچون مدیریت پروژه های هوافضا، خدمات مختلف فرودگاهی، مراقبت از پرواز، حقوق و قوانین هوایی و فضایی، خصوصی سازی و اقتصاد حمل و نقل هوایی، ایمن سازی پرواز و آینده نگری در هوافضا تشکیل خواهد شد.

پشتیبانی از پیامک به پیام رسان الو اضافه می شود

به نقل از دیجی رو، همانطور که میدانید اپلیکیشن گوگل الو هفته گذشته توسط گوگل منتشر شد تا جایگزینی برای هنگ اوت و رقیبی برای iMessage باشد و در این مدت 5 میلیون بار دانلود شد. با این وجود این برنامه هنوز جای بهبود دارد و می توان انتظار اضافه شدن ویژگی های بیشتری به آن داشت.

در این رابطه جاستین اوبرتی، یکی از مدیران پیام رسان گوگل الو لیستی از ویژگی های پر درخواست را بر روی صفحه توییر خود ارسال کرده است. دور از ذهن نیست که آقای اوبرتی این لیست را منتشر کرده تا خبر از اضافه شدن این ویژگی ها به گوگل الو در آینده ای نه چندان دور بدهد.

الو در زمان عرضه ویژگی های محدودی داشت که این امر اگرچه تعجب بر انگیز نیست اما جای نا امیدی دارد. عادت داریم که گوگل اپلیکیشن های خود را ابتدا به صورت آزمایشی و بتا منتشر کند و سپس با گذشت زمان آن را بهبود ببخشد، از این رو می توان پیش بینی کرد بیشتر ویژگی هایی که آقای اوبرتی ذکر کرده اند با گذشت زمان به این پیام رسان اضافه خواهند شد.

این ویژگی های پر درخواست عبارتند از:

  • امکانات گوگل اسیستنت
  • اپلیکیشن دسکتاپ
  • یک پارچگی
  • اشتراک گذاری فایل
  • ریپلای سریع
  • پیامک
  • تم ها

با این حال اشاره ای به بهبود امنیتی این نرم افزار نشده است.

گلکسی نوت 7 جدید و رفع عیب شده هم منفجر شد !

همان طور که می دانید به واسطه انفجار گلکسی نوت 7 و مشکلات پیش آمده برای باتری آن، سامسونگ اقدام به فراخوانی تمامی نسخه های معیوب گلکسی نوت 7 کرد. آن موضوع به این دلیل رخ می داد که شرکت Samsung SDI در تولید باتری سالم برای گلکسی نوت 7 کوتاهی کرده و نقص هایی در آن پدیدار بود. از طرفی شرکت چینی ATL که بخشی دیگر از باتری های نوت 7 را تولید کرده بود، بر اساس شواهد و آمار محصولاتی بدون نقص را تحویل سامسونگ داد. در نتیجه سامسونگ تصمیم گرفته شرکت Samsung SDI را کنار گذاشته و به منظور تولید سری گلکسی نوت 7 جدید خود تماما از باتری های شرکت ATL استفاده کند. از طرفی نسخه هایی از گلکسی نوت 7 که به چین عرضه شده بودند،  تماما از باتری های شرکت ATL استفاده می کردند. حالا یکی از خریداران ساکن در چین ادعا می کند گوشی گلکسی نوت 7 جدیدی که خریداری کرده منفجر شده است. هم اکنون انفجار گلکسی نوت 7 جدید چه عواقبی برای سامسونگ خواهد داشت؟!

به گزارش گجت نیوز، هوی رنجی، کاربر چینی گلکسی نوت 7 جدید منفجر شده اعلام کرد که گوشی خود را شنبه از وب سایت JD.com خریداری کرده بود و دستگاه روز دوشنبه به دستش رسید. اطلاعات جزئی از این که بعد از خریداری چه اتفاقاتی افتاد هنوز به صورت دقیق افشا نشده است اما تا همین میزان می دانیم که این بار داستان انفجار نمی تواند ساختگی باشد. زیرا بر اثر انفجار گلکسی نوت 7 جدید دو عدد از انگشتان این فرد سوخته و در کنار آن مک بوک او نیز آسیب دیده است.

در ادامه یکی از مقامات نمایندگی فروش سامسونگ در چین از این کاربر عیادت کرد و از او خواست لاشه نوت 7 را به منظور بررسی دقیقتر تحویل دهد. اما کاربر چینی زیر بار نرفته و این پیشنهاد را رد کرد. بر اساس موارد ذکر شده از سوی وب سایت بلومبرگ، کاربر چینی در این مورد گفت که به شرکت سامسونگ به جهت افشای دلیل اصلی انفجار گلکسی نوت 7 اعتماد ندارد. از این رو خواست این موضوع علنا در رسانه های خبری مختلف منتشر شود. از سویی دیگر سامسونگ نیز اعلام کرده با کاربر چینی در ارتباط خواهد بود. هر چند بعید به نظر می رسد شرکت کره ای توانسته باشد تا این لحظه و حتی در آینده اطلاعات دقیقی از دلیل انفجار گلکسی نوت 7 جدید به دست آورد.

البته قبلا هم خبری در مورد انفجار گلکسی نوت 7 در چین منتشر شد. اما سامسونگ در ادامه اعلام کرد عامل و منبع گرمای غیر طبیعی از خارج باتری و در واقع یک عامل خارجی باعث شده است که گوشی آتش بگیرد.

تا هنگامی که دلیل اصلی انفجار گلکسی نوت 7 جدید کاملا مشخص نشود، کاربران نوت 7 جدید نباید نگرانی خاصی از این بابت داشته باشند. هر چند اگر ثابت شود که این بار باز هم مشکل از باتری گوشی بوده، مسلما نمی توان هیچ نسخه ای از این فبلت را امن نامید. از طرفی در صورت معیوب بودن باتری های شرکت ATL شاید فراخوانی دومی نیز در راه باشد. در هر صورت زمانی که گلکسی نوت 7 معرفی شد، تمامی کاربران دوست داشتند این فبلت بی نظیر را در دست گرفته و با آن کار کنند. اما حالا موضوع کاملا برعکس شده و پای شهرت چندین و چند ساله سامسونگ در میان است.

کاربر چینی به تازگی تصاویر مربوط به گوشی نوت 7 جدید منفجر شده به همراه مک بوک آسیب دیده خود را منتشر کرده است. علاوه بر آن جعبه مربوط به گلکسی نوت 7 جدید و امن را نیز به تصویر کشیده است. اما موضوع زمانی جالبتر می شود که کد IMEI این گوشی را در وب سایت رسمی سامسونگ وارد می کنیم. محلی که سامسونگ رسما به منظور تمایز نوت 7 معیوب و سالم راه اندازی کرد. پس از ثبت کد پیامی ظاهر می شود مبنی بر این که “گوشی گلکسی نوت 7 شما امن است”.

بلک بری حق استفاده از کیبورد QWERTY را به سایر تولید کنندگان گوشی واگذار میکند

به گزارش گجت نیوز، بر اساس اخبار منتشر شده به واسطه برخی منابع نزدیک به شرکت بلک  بری، این شرکت کانادایی که این روزها زمزمه خروجش از بازار گوشی همراه به گوش می رسد، در نظر دارد حق استفاده از کیبورد QWERTY را به سایر تولید کنندگان گوشی همراه واگذار کند.

هرچند این روزها از اپل و سامسونگ به عنوان یکه تازان بازار گوشی همراه یاد می شود، با این حال تا پیش از مطرح شدن پلتفرم اندروید و برند شدن گوشی های آیفون، شرکت هایی همچون نوکیا و بلک  بری بودند که هر یک با تکیه بر امکاناتی که در گوشی هایشان تعبیه شده بود، بر این بازار حکمرانی می کردند.

در همین راستا به تازگی وب سایت crackberry گزارش داده است که بلک بری در نظر دارد حق استفاده از کیبورد QWERTY این شرکت را به سایر تولید کنندگان گوشی واگذار کند. در زمانی که اکثر گوشی های هوشمند به نمایشگرهای عظیم جثه تجهیز می شوند، تنها شرکت بلک  بری است که همچنان بر استفاده از کیبورد QWERTY پافشاری می کند و آن را مثل گذشته در دستور کار خود قرار داده است، به طوری که می توان از این کیبورد به عنوان امضای شرکت کانادایی بر روی گوشی های هوشمندش یاد کرد.

جان چن، مدیر عامل بلک بری، در جدیدترین مصاحبه خود با BNN، به این موضوع اذعان داشته که اگرچه شرکت متبوعش قصد خروج از بازار گوشی های اندرویدی را دارد، با این حال این موضوع بدان معنا نیست که دیگر شاهد عرضه گوشی هوشمندی با کیبورد QWERTY نخواهیم بود، زیرا زین پس حق استفاده از این کیبورد به شرکت های دیگری واگذار خواهد شد.

وی همچنین از مدل Bold 9900، سری BlackBerry Curve و بلک بری پاسپورت (BlackBerry Passport) به عنوان گوشی های مورد علاقه اش یاد کرده که تمامی آن ها به قابلیت مورد بحث تجهیز شده اند. به طور کلی ممکن است این خبر برای افرادی که علاقه مند به استفاده از کیبورد فیزیکی QWERTY هستند مسرت بخش باشد، زیرا با اعمال این سیاست ممکن است شرکت های مطرح بیشتری به تولید محصولاتی مجهز به کیبورد فیزیکی خاص بلک بری روی آورند.

همکاری سامسونگ با شرکت TeleSystems برای گسترش شبکه ۵G

به گزارش زومتک، سامسونگ تا کنون همکاری های زیادی را با اپراتور های مختلف تلفن همراه مانند T-Mobile ، Verizon و… در سراسر جهان برای کار کردن بر روی شبکه ۵G داشته است.  به تازگی سامسونگ با اپراتور پیشتاز روسی یعنی TeleSystems قراردادی با هدف بهبود و پیش بردن فناوری های جدید در مورد شبکه ارتباطی ۵G، امضا کرده است.

به منظور دوام آوردن قراردادنامه و افزایش ارتباطات در طی این همکاری، سامسونگ موارد دیگری را نیز به پروژه اش اضافه کرده است مانند ساخت دکل های مخابراتی، تکنولوژی MIMO و پخش LTE با فناوری eMBMS . به لطف این همکاری سامسونگ با شرکت TeleSystems شاهد بهبود عملکرد تکنولوژی LoT یا اینترنت اشیاء خواهیم بود، همچنین شرکت روسی TeleSystems می تواند پیشرفت خوبی را در سرعت اینترنت داده خود داشته باشد و امکانات زیادی را برای کار با شبکه قدرتمند ۵G کشف کند.

این اپراتور روسی در نتیجه برای مشتریانش با توجه به همکاری با شرکت کهنه کار سامسونگ منفعت بالایی پیدا می کند و با کارهایی مانند گسترش سرویس ها و اپلیکیشن ها، نرخ داده های اینترنتی و بهبود عملکرد باتری گوشی هوشمند می تواند جا پای خود را در بازار اپراتورهای روسی محکم کند.

اینترنت اشیاء (LoT) در واقع طرحی است که از وصل شدن اشیاء فیزیکی به اینترنت و شناساندن خود به دستگاه های دیگر، خبر می دهد. به طور ساده اینترنت اشیا یعنی ارتباط دستگاه های مختلف وصل به اینترنت، به یکدیگر. با وجود زیر ساخت هوشمند این شبکه، می توان فعالیت و عملیات های گسترده را در کنار امنیت بالا به همراه داشت.

در هر حال شرکت کره ای سامسونگ از سال ۲۰۱۳ همکاری خود را با اپراتور های روسی شروع کرده است و پیشرفت های زیادی را در زمینه LTE به همراه داشته است. مطالعات و تلاش های سامسونگ برای شبکه ۵G از سال ۲۰۰۰ شروع شد و توانسته است تا برای کاهش زمان کار بر روی شبکه ۵G اولین مدل سازی شبکه ۵G دنیا را راه اندازی کند و انتظار می رود تا کار های سامسونگ برای گسترش شبکه ۵G تا سال ۲۰۱۸ ادامه یابد.

اپل فروش اسپیکرهای بی سیم فوق العاده خود را آغاز نمود / Play:1 و Play:5

به گزارش زومتک، به گفته یکی از تولیدکنندگان لوازم و وسایل بی سیم موزیک معروف در دنیا با نام Sonos، اپل به زودی فروش دو اسپیکر وایرلس خود که از قرار معلوم تصمیم دارند تا در گروه خود پرچمداری کنند را به بازار معرفی خواهد کرد.این دو محصول Play:1 و Play:5 نام گرفته و به زودی در سراسر فروشگاه های آنلاین و همچنین فروشگاه های فیزیکی اپل به فروش خواهند رسید.

با این وجود که ساخت اسپیکر بی سیم توسط اپل در نوع خود تازگی نداشته و پیش از این نیز تحت عنوان Logitech، B&O و همچنین Beats شامل ارائه اسپیکرهایی بوده ایم، اسپیکر جدید Sonos نخستین سیستم پخش مالتی-روم عرضه شده توسط این غول نرم افزاری و سخت افزاری بشمار می آید.فروش Play:1 و Play:5 از ۲۷ سپتامبر در فروشگاه های آنلاین و از یک هفته دیگر و رسیده به روز ۵ اکتبر در ۴۶۸ نمایندگی در سراسر دنیا آغاز خواهد شد.

اپل از قرار معلوم به طور جد تصمیم دارد تا سیستمی بسیار متفاوت را با این محصول به کاربران عرضه داشته و تجربه ای نو از سیستم های مرتبط موزیک را به آنان تقدیم کند.

با خرید یکی از این دو اسپیکر یک گیفت کارت با ارزش ۳ ماهه برای فروشگاه موزیک اپل یه کاربر اهدا خواهد شد.بد نیست بدانید که Play:1 و Play:5 از طریق اپلیکیشنی که بر روی دستگاه های همراه تحت پلتفرم iOS همچون آیفون و آیپد و… نصب می شود کنترل خواهند شد.قیمت پایه ای که برای این دو محصول در نظر گرفته شده به ترتیب ۱۹۹ و ۴۹۹ دلار است که بسته به مکان فروش قیمت کمی تغییر خواهد داشت.

به گفته بسیاری از کارشناسان، اپل با ارائه این محصول قدرتمند قدمی دیگر در راستای توسعه دنیای ابزارهای بی سیم برداشته است، تا از این طریق بیشتر و بیشتر به رویای خود نزدیک تر شود.

سامسونگ سال تحصیلی را از محک شروع کرد

شرکت سامسونگ برای ماه مهر و بازگشت کودکان به مدارس برنامه  های ویژه ای تدارک دیده است. قدم آغازین این برنامه ها در روز یکشنبه ۲۸ شهریور در خیریه محک برگزار شد. محک و هدیه دادن کوله های رنگی و نوشت افزار به قهرمانان کوچک این موسسه اولین حلقه از زنجیره مسئولیت اجتماعی سامسونگ برای بازگشایی مدارس با نام «کوله رنگی» است که تا میانه مهرماه ادامه خواهد داشت و اقدامات متعددی را در بر می گیرد.

به گزارش زومتک، کمپین بازگشت به مدرسه سامسونگ امسال با نام کوله رنگی اجرا می شود. در اولین گام سامسونگ به سراغ قهرمانان کوچک محک رفت و کوله  های رنگی آن ها را با نوشت افزار پر کرد تا سال تحصیلی را پر از امید و شادی شروع کنند.

اقامتگاه کودکان محک ابتدای این هفته پر از صدای خنده و شادمانی کودکانی بود که کنار هم جمع شده بودند تا از برنامه های شادی که برای شان تدارک دیده شده بود لذت ببرند و هدیه خود را از سامسونگ دریافت کنند. گروهی برای آنها نمایش های کودکانه اجرا می کردند تا خنده بر لب این قهرمانان جاری سازند و گروهی دیگر با موسیقی دل های آن را شاد می کردند.

آموزش از نکاتی است که سامسونگ به آن اهمیت زیادی می دهد و همواره فعالیت های بسیاری در جهت بهتر شدن وضعیت آموزش در ایران و به نفع کودکان انجام داده. بهتر کردن شرایط آموزشی و تلاش برای ایجاد فرصت آموزشی برابر برای همه کودکان در ایران از جمله مسئولیت های اجتماعی ای است که سامسونگ برای خود تعریف کرده.

قهرمانان کوچک محک امسال نیز با شروع ماه مهر به مدرسه می روند و تخت های بستری شان تبدیل به نیمکت  می شود تا پای کلاس درس معلم شان بنشینند. سامسونگ در اولین حرکت از کمپین «کوله رنگی» سراغ این قهرمانان رفت تا آن ها را در تحصیل کمک کند و شرایطی برای این قهرمانان محصل به  وجود آورد که با آسایش و کیفیت بیشتری درس بخوانند. برای همین موضوع سامسونگ ایران یک هزار کوله رنگی و بسته نوشت افزار برای خیریه محک و قهرمانان کوچک آن تعبیه کرد و در جشن بازگشت به مدرسه محک، به این کودکان هدیه داد.

محک تابلوی نقاشی یاوران کوچکش را به پاس اقدام ارزشمند شرکت سامسونگ به نمایندگان این شرکت اهدا کرد تا یادمانی باشد از این مسئولیت اجتماعی.

رونمایی پاناسونیک از باتری انعطاف پذیر و خمیده لیتیوم یونی

شرکت ژاپنی پاناسونیک به تازگی از محصول جدیدش که یک باتری خمیده و منعطف لیتیوم یونی است و در سه اندازه ۶۰ ملی آمپر،۴۰ میلی آمپر و ۱۷٫۵ میلی آمپرساعتی قابل عرضه می شود و میتوان از آن در گجت های پوشیدنی همچون اسمارت واچ ها و لباس های هوشمند استفاده کرد.انتظار می رود با رونمایی گوشی های هوشمند منعطف،این باتری در این دستگاه ها هم استفاده شود.

به گزارش تک24، طبق گفته پاناسونیک،این باتری قابل شارژ قادر به تحمل پیچشی بیشتر از استانداردهای کارت های اعتباری با شعاع ۴۰ میلی متر، چرخش تا زاویه ۱۵ درجه ۸۵٫۶ میلی متر می باشد.گفتنی است که این باتری حتی بعد از خم شدن هم میتواند ویژگی های خود را حفظ کند و برای دفعات بسیار شارژ گردد.

درصورتیکه شما نگران امنیت این باتری هستید،این شرکت تایید کرده است که این باتری از هر نظر مناسب استفاده در لباس های هوشمند و دیگر دستگاه های وصل شده به بدن انسان می باشد.پاناسونیک در بیانیه ای به طور رسمی اعلام کرده است:

این باتری با بهره گیری از بدنه خارجی چند لایه و ساختار داخلی تازه توسعه یافته اش قادر است از نشست و گرمایش غیرطبیعی در طول مدت تکرار خم شدن جلوگیری نماید.این قابلیت موجب می شود این باتری قابل اطمینان و اعتماد جهت استفاده در دستگاه های متصل شده به بدن باشد.اولین محموله تجاری باتری منعطف و خمیده پاناسونیک تا آخر ماه اکتبر به بازار ارسال می شود.ژاپنی ها تصمیم دارند به باریک تر کردن این باتری بپردازند تا امکان استفاده از این باتری در گجت های پوشیدنی باشد.

از مواردی که درباره این باتری بسیار ناامید کننده است،ظرفیت بسیار اندک ۶۰ میلی آمپرساعتی است که باعث دور شدن استفاده از آن در گوشی های هوشمند می شود.گفتنی است که دو مدل دیگر از این باتری منعطف با دو ظرفیت ۱۷٫۶ و ۴۰ میلی آمپرساعتی هم عرضه خواهد کرد.انتظار می رود در آینده نزدیک شاهد چنین باتری هایی با ظرفیت بیشتر باشیم.

نوبت انفجار آیفون ۷ هم رسید!

به نقل از تک24، اینطور که به نظر می رسد،اپل و سامسونگ بر سر انفجار گوشی هایشان رقابت دارند و اپل هم با انفجار این آیفون ۷ پا به این رقابت گذاشته است که البته رقیب کره ای اش ید طولایی در این زمینه دارد و با گلکسی نوت ۷ های انفجاری اش که در بیشتر اوقات،باتری غیر استاندارد موجب این انفجار ها و ضرر بسیار کره ای ها شده،در رتبه نخست انفجار گوشی های هوشمند در دنیا قرار دارد.اگر کنفرانس اپل که اختصاص به رونمایی از آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس و البته ساعت هوشمند اپل واچ ۲ داشت را دنبال کرده باشید، حتما از طعنه ای که اپل به سامسونگ زد مطلع هستید که تیم کوک،مدیرعامل اپل گفته بود آیفون ۷ مانند بعضی از گوشی ها،منفجر نمی شود که این اتفاق ناقض گفته های تیم کوک است.اکنون انگار بیماری انفجار نوت ۷ به آیفون ۷ سرایت کرده است.

عکسی توسط یکی از کاربران شبکه اجتماعی ردیت(Reddit)با نام kroopthesnoop در روز چهارشنبه منتشر شده که نشانگر آیفون ۷ مشکی مات است که منفجر شده است.این آیفون برخلاف نوت ۷ که به طور گستره بدلیل مشکل موجود در باتری منفجر می شدند،بنابر گفته های کاربر در زمان نقل و انتقال باعث بروز این حادثه شده است.او آیفون ۷ را سفارش داده و زمانی که بسته ارسالی را باز می کند،این منظره را مشاهده می کند.

در حال حاضر جزئیات بسیاری از این حادثه مشخص نشده است.تنها چیزی که میتوان گفت اینجاست که این اتفاق در مسیر کارخانه تا تحویل رخ داده است.هنوز اظهار نظری از جانب اپل و سرویس پستی که این بسته را به مشتری تحویل داده،نشده است اما زمانی که این فرد تقاضای آیفون دیگری را کند بایستی جوابگو باشند.

لو رفتن ابزار هک NSA به دلیل اشتباهی عجیب

به گزارش زومیت،   NSA  یا آژانس اطلاعات ملی آمریکا به احتمال زیاد تعدادی از ابزارهای هک خود را بر اساس اشتباه یکی از کارکنان خود از دست داده است.

با وجود این که NSA علاقه دارد در سطر خبرها نباشد، اما در ماه های اخیر توجهات زیادی را به خود جلب کرده است. چند هفته پیش، ظاهرا گروهی از هکرها تعداد زیادی از ابزارهای هک NSA را دزدیده اند و آن ها را در بازار سیاه به فروش گذاشته اند. بعد از بررسی دقیق بسیاری از متخصصین امنیتی رسما اعلام کردند که این ابزارها از بانک بسیار بزرگ جاسوسی NSA به سرقت رفته اند.

وقتی که کلمه افشاء و دزدیدن اطلاعات از سازمان های امنیتی شنیده می شود، گروه های اطلاعاتی نگران می شوند که امکان دارد با ادوارد اسنودن دوم سر و کار داشته باشند. اما حالا مشخص شده است که به احتمال زیاد این رخنه بر اثر خطای انسانی بوده است. به طرز خجالت آوری بعد از تحقیقات در این زمینه مشخص شده است که یکی از عوامل NSA این ابزارها را سهوا در کامپیوتری دیگر جا گذاشته که باعث شده نفری ناشناس خیلی راحت آن را پیدا و از آن استفاده کند.

خبرگزاری رویترز در این زمینه نوشته است: «گزارش رسمی آژانس امنیت ملی در این زمینه بر این تئوری استوار است که یکی از کارکنان این ابزارها را در کامپیوتری قرار داده و هکرهای روسی توانسته اند به راحتی آن را پیدا کنند. ۴ منبع موثق این مطلب را تایید کرده اند.»

حقیقت جالب در این زمینه آن است که این اتفاق حدود ۳ سال قبل افتاده است و NSA ترجیح داده، به شرکت هایی که از این ابزارها آسیب خواهند دید، خبری ندهد.

حالا آیا این که این فرد چنین کاری را عمدا انجام داده یا سهوا، سوالی است که بازپرس ها در تلاش به پاسخ دادن آن هستند. یک احتمال دیگر طبق این گزارش این است که کار یک نفر نبوده بلکه چند نفر چنین اشتباهی را انجام داده اند.

دقت ۹۴ درصدی هوش مصنوعی گوگل در تشخیص تصویر

به گزارش زومیت، در آخرین گزارش گوگل اعلام شده که سیستم تشخیص تصویر این کمپانی به دقت ۹۴ درصد در عملکردش رسیده است.

احتمالا همه ی ما تا به حال برای یک بار هم که شده از مزایای هوش مصنوعی گوگل در زمینه ی تشخیص تصویر بهره مند شده ایم. گوگل فوتوز (Google Photos) از یک نسخه ی بسیار ساده ی الگوریتم برای شناسایی تصاویری که دارای گربه، سگ، غذا یا همچنین افراد خاص هستند، استفاده می کند. با این حال، غول جستجوی دنیا همواره روی ظرفیت های قابلیت تشخیص عکس پیشرفته تر نیز کار کرده است و آنها به تازگی روند پیشرفت خود را برای توسعه دهندگان منتشر کرده اند.

پایگاه تحقیقات گوگل گزارش داده که سیستم عنوان بندی (کپشن گذاری) تصویر بر پایه ی هوش مصنوعی که به گروه Google Brain تعلق دارد موفق به کسب درصد دقتی به اندازه ی ۹۳.۹ درصد شده است. آنها در سال ۲۰۱۴ برای ارایه ی نتایج نهایی در سازوکار خود از مدل طبقه بندی تصویری با نام (Inception V1) استفاده کرده بودند که در آن هنگام دقت به دست آمده دارای درصدی به میزان ۸۹.۶ درصد بود. شاید این دو مقدار در نگاه نخست خیلی فاصله ی زیادی نداشته باشند و بهبود گسترده ای برای گوگل به شمار نرود، اما واقعیت این است که وقتی ما درباره ی تقلید زبان فعالیت طبیعی انسان همانند عنوان بندی یک عکس صحبت می کنیم، این تفاوت ها کاملا معنی دار و قابل توجه تلقی می شوند.

باید توجه داشت که سیستم نه تنها در زمینه ی شناسایی اشیا بسیار بهتر شده است، بلکه علاوه بر آن در زمینه ی توضیح و تشریح آنها با استفاده از رنگ ها و فعالیت های مشخص هم بسیار بهبود یافته است.

قسمت قابل توجهی که مدل Inception V3 استفاده شده در سال جاری را بسیار کارامد می کند این است که مدل کنونی نه تنها توانایی شناسایی اشیای منفرد را در یک تصویر دارد، علاوه بر آن مدل یاد شده می تواند میان آنها رابطه ی متقابل نیز برقرار کند. مهندس نرم افزار گروه Google Brain، کریس شالو (Chris Shallue) در این باره توضیح می دهد:

برای مثال، یک مدل طبقه بندی تصویر به شما خواهد گفت که یک سگ، چمن و یک فریزبی در تصویر هستند، اما تشرح طبیعی تصویر می تواند به شما رنگ چمن و چگونگی ارتباط سگ و فریزبی در تصویر را نیز ارایه کند.

این نتایج با به کار گرفتن انسان ها برای عنوان بندی صدها هزار عکس و سپس اعمال این داده ها به TensorFlow به دست آمدند. اگرچه الگوریتم به کار رفته در این سیستم، برای عنوان گذاری تصاویر از عنوان ها و توضیحات ارایه شده توسط انسان ها استفاده می کند، اما این حالت زمانی رخ می دهد که شباهت ها از یک حد مورد نظر بیشتر بوده باشند. در صورتی که مورد جدیدی در تصویر موجود باشد، آنگاه سیستم می تواند توضیح هایی را برای پدیده ی مورد نظر ایجاد کند.

گوگل، مدل اخیر TensorFlow را به این امید برای توسعه دهندگان ارایه داده است که آنها سیستم هایی که خودشان تا کنون توسعه داده اند را دریافت کرده و به همراه مدل ارایه شده از سوی گوگل راه اندازی کنند. اگر شما هم می خواهید از این فناوری برای هدف مورد نظر خودتان استفاده کنید، می توانید به صفحه ی اصلی مدل یاد شده در این لینک مراجعه کنید.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آرشیو اخبار, اخبار, اندروید, تلفن همراه, دنیای فن آوری, دکه خبر, نرم افزار, کامپیوتر, گزارش, گفت و گو ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 10 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *