همه چیز درباره غیر فعال شدن گوشی های شیائومی

گزارش های ضدونقیضی مبنی بر ازکارافتادن گوشی های شیائومی به علت تبعیت این شرکت از تحریم های ایالات متحده در برخی کشورها ازجمله ایران به گوش می رسد.

وب سایت xda-developers به تازگی در گزارشی مدعی شده است گوشی تعدادی از کاربران شیائومی در کوبا، ایران، سوریه، کره شمالی، سودان و کریمه در هفته های گذشته بدون اخطار قبلی قفل (غیرفعال) شده و پیغام زیر را به نمایش می گذارد:

Xiaomi policy does not permit sale or provision of the product to the territory in which you have attempted to activate it. Please contact the retailers directly for additional information.

سیاست شیائومی، اجازه ی فروش و ارائه ی محصول در منطقه ای که شما اقدام به فعال سازی کرده اید را نمی دهد. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر مستقیما با فروشندگان تماس بگیرید.

به نظر می رسد منبع اصلی xda-developers و سایر سایت هایی که احتمال قفل شدن گوشی های شیائومی در کشورهای مورد بحث را مطرح کرده اند، پست کاربری کوبایی در ردیت است.

همچنین کاربری سوریه ای پستی در فروم xda منتشر و ادعا کرده است چندین گوشی شیائومی در هفته ی جاری در کشورش قفل شده است. به گفته ی این کاربر، گوشی های مذکور شامل هر دو مدل «رام گلوبال» و «رام هندوستان» بوده اند.

باتوجه به ادعای کاربران، به نظر می رسد گوشی هایی که از رام های سفارشی شده (کاستوم رام) استفاده می کنند، با مشکل غیرفعال شدن مواجه نمی شوند؛ هرچند باتوجه به کم بودن تعداد گزارش های قفل شدن گوشی ها، شاید این نتیجه گیری چندان منطقی و معتبر نباشد.

«شرایط و ضوابط شیائومی» مدت ها است که به وضوح خریداران را از صادر کردن گوشی به کشورهایی مانند ایران منع می کند؛ هرچند در این قوانین منعی برای استفاده از دستگاه های ساخت این شرکت در کشورهای تحریم شده به چشم نمی خورد. در بند ۱۴.۲ این شرایط آمده:

۱۴.۲ قرارداد و تمام محصولات فروخته شده مشمول قوانین کنترل صادرات هستند. این قوانین شامل (و نه محدود  به) قوانین کنترل صادرات ایالات متحده و کشور شخص خریدار می شود. خریدار نباید هیچ محصولی را به کشور یا مناطقی که قوانین کنترل صادرات منع کرده، صادر کند. کشورها و مناطق ممنوعه شامل کوبا، ایران، سوریه، کره شمالی، سودان و منطقه ی کریمه می شوند.

پس از چند روز سکوت خبری، شیائومی قفل شدن گوشی هایش در مناطق خاص به دلیل تحریم های آمریکا را رسما تکذیب کرد. آن طور که شیائومی می گوید، قفل شدن گوشی ها محدود به مناطق جغرافیایی خاصی نمی شده و تنها به دلیل انجام تحقیقات درباره ی قاچاق گوشی ها بوده است. شیائومی همچنین می گوید کاربران گوشی های قفل شده اکنون می توانند دستگاه خود را آنلاک کنند.

منبع: زومیت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *