سرویس آدیتوریال گوگل به کمک نابینایان علاقه مند به قصه می آید

موضوع دسترسیپذیری وبسایتها برای استفاده کاربران نابینا و کمبینا در وضعیت بغرنجی قرار دارد. نگاهی نه چندان عمقی به اعداد و ارقام میتواند مدعای بالا را تأیید کند؛ بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت در حال حاضر چیزی حدود ۳۰۰ میلیون انسان با نوعی از آسیب بینایی بر روی کره زمین زندگی میکنند. برای این جمعیت ۳۰۰ میلیونی اما عملاً هیچ حرکت اثرگذاری در زمینه دسترسی به وبسایتها صورت نگرفته است. آنچه از آمار برمیآید نشان از آن دارد که حدود ۹۷ درصد از وبسایتهای موجود، به نوعی درگیر مشکل عدم رعایت استانداردهای دسترسیپذیریند. بدیهی است این بدان معنا نیست که کاربران آسیب دیده بینایی به هیچ وجه نمیتوانند از وبسایتها استفاده کنند؛ چه، عمده این گروه ۹۷ درصدی از وبسایتها بخشهای قابل دسترس هم دارند و کاربران نابینا هم به این گرفت و گیرها عادت کرده اند و در اغلب مواقع بالاخره راهی برای استفاده از وبسایتها مییابند یا حتی بعضاً ایجاد میکنند. این همه را گفتیم تا مقدمه ای باشد بر خبری که اخیراً از سوی گوگل منتشر شده است؛ خبری مبنی بر راهاندازی یک وبسایت قصهگو ویژه کاربران نابینا و کمبینا.

وبسایت «آدیتوریال» را گوگل با همکاری مؤسسه مطبوعاتی گاردین و مؤسسه ملی سلطنتی نابینایان بریتانیا (RNIB) راهاندازی کرده اند. گوگل درباره این پروژه اینطور میگوید که تا کنون الگویی از یک وبسایت ۱۰۰ درصد دسترسیپذیر در اینترنت ارائه نشده بود. آدیتوریال به نوعی قرار است نقش این الگو را ایفا کند. در این وبسایت انواع نیازها احصا شده و متناسب با هر کدام، امکانات خاصی هم در نظر گرفته شده است. همانطور که گفته شد، وبسایت برای کاربران نابینایی که میخواهند قصه بخوانند تأسیس شده است. کاربران میتوانند قصهها را در قالبهای گوناگون در اختیار داشته باشند. چنانچه کاربری با صفحهخوان و صدای ماشینیش راحت باشد، آن را با این صدا میخواند. کاربری که صدای انسانی را به ماشین ترجیح دهد میتواند دکمه پخش را در وبسایت فشار دهد و نسخه صوتی را بشنود. قصههای صوتی این وبسایت به صورت سه بُعدی طراحی شده فلذا طبیعتاً بهتر آن است که برای دریافت بیشترین جزئیات صوتی از هدفون استفاده شود. همچنین چنانچه صدای پس زمینه برای برخی کاربران ایجاد حواس پرتی کند یا عامل از بین رفتن تمرکز باشد، این امکان هم لحاظ شده که قصه بدون صدای پس زمینه اجرا شود. دکمههای پخش کننده صوت و حرکت بر روی فایل در حال پخش کاملاً دسترسیپذیر است و کاربر میتواند با کمک کلیدهای J, K و L, پخش را مدیریت کند.

علاوه بر امکاناتی که برای کاربران نابینا در نظر گرفته شده، در آدیتوریال قابلیتهایی هم به منظور تسهیل استفاده کمبیناها در نظر گرفته شده است. این گروه از کاربران میتوانند قصهها را در قالب پویانمایی هم تماشا کنند. همچنین برای کاربرانی که با طیف خاصی از رنگها مشکل دارند امکانی در نظر گرفته شده که از شش رنگ گوناگون برای پسزمینه وبسایت و داستانها استفاده کنند. حالت تیره هم از دیگر قابلیتهایی است که قطعاً به کار برخی کاربران کمبینا خواهد آمد. علاقمندان برای آشنایی بیشتر با این وبسایت میتوانند به نشانی Auditorial.Withgoogle.com مراجعه کنند. بدیهی است آشنایی نسبی با زبان انگلیسی میتواند در استفاده آسانتر از این وبسایت، کمک کننده باشد.

منبع: ایران سپید.

یک دیدگاه دربارهٔ «سرویس آدیتوریال گوگل به کمک نابینایان علاقه مند به قصه می آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − یازده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *