نابینایان هم با کمک پهپاد می توانند بدمینتون بازی کنند

پهپادهای پر سر و صدایی تولید شده اند که در نقش توپ بدمینتون به کم بینایان و نابینایان برای تجربه این ورزش کمک می کنند.

فناوری روز به روز پیشرفت‌های بیشتری را تجربه می‌کند و فناوری‌های نوین حتی به کمک افراد کم توان نیز آمده است. فناوری‌هایی وجود دارد که جهان را به مکانی بهتر برای افراد کم بینا و نابینا تبدیل می‌کند. در گذشته، پروژه‌هایی معرفی شد که به افراد کم بینا و نابینا اجازه می‌داد نقشه‌های سه بعدی را بخوانند و فناوری‌های دیگری مثل سگ رباتیک هم معرفی شدند که می‌تواند این افراد را با کمک لیزر راهنمایی کند.

به تازگی محققان دانشگاه تسوکوبا در ژاپن موفق به کشف اختراعی برای بدمینتون بازی کردن افراد کم بینا و نابینا شدند که بسیار هیجان انگیز است. این اختراع شامل یک پهپاد پر سر و صدا است که به عنوان توپ مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پهپاد آهسته پرواز و سر و صدا ایجاد می‌کند تا بازیکنان دارای اختلال بینایی بتوانند صدای آن را بشنوند و وجودش را احساس کنند. سپس آن‌ها پهپاد را با یک جفت راکت دریافت می‌کنند که می‌تواند این توپ پهپادی را از طریق یک سیستم حسگر که به قاب آن‌ها متصل است، تشخیص دهد.

این راکت‌های هوشمند فاقد تور هستند و در عوض از سنسور‌هایی استفاده می‌کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد پهپاد را هنگام عبور از حلقه خود تشخیص دهند، بنابراین هنگام قرار گرفتن پهپاد در قاب راکت ها، جهت حرکت پهپاد تغییر می‌کند و به سمت حریف می‌رود.

محققان به منظور ساخت این بازی ابتکاری، مصاحبه‌های زیادی با افراد کم بینا و نابینا انجام دادند. با انجام این کار، آن‌ها توانستند تشخیص دهند چه چیزی درست کار می‌کند و چه چیزی برای این افراد خوب نیست. اکثر مصاحبه شوندگان می‌گفتند که مشکلشان در بدمینتون واقعی این بود که توپ خیلی کوچک است و خیلی سریع حرکت می‌کند؛ بنابراین، محققان برای رفع این مشکلات دست به کار شدند.

گفتنی است که این بازی به افراد کم بینا فرصتی می‌دهد تا مانند گذشته ورزش و در فعالیت‌های اجتماعی شرکت کنند. از همه بهتر، این بازی فقط به افراد کم بینا و نابینا محدود نمی‌شود و همه افراد می‌توانند از آن استفاده کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *