برای واکسینه کردن معلولان امروز را به فردا نیندازید

حالا که نوشدارو رسیده وقت آن نیست که رنج نامه کرونایی معلولان به پایان برسد؟! چرا معلولان با این حجم از مشکلات جسمی هنوز در اولویت واکسیناسیون قرار نگرفتند؟ مسئولان سازمان بهزیستی می گویند وزارت بهداشت کم لطفی کرده و زمان بندی مشخصی را برای واکسیناسیون معلولان مقیم منازل اعلام نکرده اما امید ما به مرحله دوم فاز دوم واکسیناسیون است.

در این یک سال و چند ماهی که از ورود کرونا به ایران گذشت، هزاران معلول در سکوت رنج کشیدند و کسی صدایشان را نشنید. بیم ابتلا به کرونا و از دست دادن جان برای معلولان جسمی-حرکتی، معلولان ذهنی، معلولان ضایعه نخاعی و قطع نخاعی با انواع بیماری های زمینه ای بیشتر از دیگران بود، چون می دانستند جسم ناکوک آن ها تاب تحمل این ویروس مرموز را ندارد. آیا حالا وقت آن نرسیده معلولانی که خارج از مراکز توان بخشی و در کنار خانواده هایشان زندگی می کنند واکسینه شوند؟امروز که نوشدارو رسیده وقت آن نیست که رنج نامه یک سال و اندی معلولان تمام شود؟ چرا معلولان با این حجم از مشکلات جسمی هنوز در اولویت واکسیناسیون قرار نگرفتند؟

واکسیناسیون معلولان مراکز توان بخشی از دو ماه قبل آغازشده و هنوز ادامه دارد، اما تکلیف معلولی که سرپرست خانوار است و صبح که می شود باید با دستانش چرخ های ویلچر را در خیابان به حرکت بیندازد و چاره ای ندارد جز آنکه بی خیال هشدار آلودگی سطوح شود، چه می شود؟ یک معلول عقب مانده ذهنی که خانواده اش از او نگهداری می کنند چه می داند فاصله گزاری اجتماعی یعنی چه! نمی توان قفل و زنجیر به پایش بست و او را در چهاردیواری خانه حبس کرد مبادا بیرون برود و کرونا بگیرد!

همین دغدغه ها بود که معلولان و خانواده های آن ها را بر آن داشت تا کمپینی با بیش از یک هزار امضا با تیتر«معلولین در اولویت تزریق واکسن کرونا قرار گیرند»در سامانه فارس من ثبت کنند و از مسئولان بخواهند هرچه زودتر معلولان را در اولویت تزریق واکسن قرار دهند تا مبادا آن ها هم مصداق دیگری از ضرب المثل نوشدارو بعد از مرگ سهراب شوند.

برای پیگیری این ماجرا سراغ چند معلول و خانواده هایشان رفتیم و حرف هایشان را شنیدیم تا شاید صدایشان به گوش مسئولان وزارت بهداشت هم برسد. ماجرا را از مسئولان بهزیستی هم جویا شدیم.

«من مادر یک معلول قطع نخاعی گردنی هستم. می دانید که معلول قطع نخاعی گردنی چه تعریفی دارد؟ یعنی برای انجام ساده ترین کارها هم نیاز به کمک دارد و وابسته به دیگران است. برای جابه جا کردن باید در آغوش کشیده شود، پس حفظ فاصله اجتماعی برای این دسته از معلولان معنایی ندارد. بیشتر معلولان قطع نخاعی گردنی زخم بستر دارند. پسر ۳۰ ساله من هم سال هاست از زخم بستر رنج می برد، عکس های زخم بسترش را برایتان می فرستم ببینید اصلاً می توانید به این عکس ها نگاه کنید؟ عفونت مجاری ادراری هم که دیگر جزئی از زندگی این معلولان است. با این حجم از مشکلات معلولان قطع نخاعی گردنی هنوز در اولویت تزریق واکسن قرار نگرفته اند.» «طیبه رضایی» از مسئولان خواهش می کند برای واکسینه کردن معلولان امروز را به فردا نیندازند.

«الهی هیچ خانواده ای هیچ معلولی نداشته باشد! آقای وزیر! آقای مسئول!خوب نیست من معلول بخواهم آرزو کنم ای کاش در خانه هایتان معلول داشته باشید تا درد ما را حس کنید، لطفاً درک کنید.ۤ»

این جمله های دردناک یکی از معلولان آسیب نخاعی است که سرپرست خانوار است و سه فرزند دارد. دست فروش است و کرونا زندگی اش را مختل کرده است. نامش رضا است و ۴۸ سال سن دارد. می گوید: «یک پسر دانشجو دارم، یک دختر دانش آموز و یک پسر کوچک ۷ ساله. چند سال قبل در اثر تصادف معلول شدم. زندگی ام را با هر بدبختی بوده سرپا نگهداشتم. از سرکارم اخراج شدم. حالا چند سالی هست که با دست فروشی زندگی ام را می گذرانم اما این کرونا امانمان را بریده است. نمی خواهم از مشکلاتم برایتان بگویم اما شما بگویید من که باید چرخ ویلچرم را در خیابان هل بدهم و سروکارم با سطوح ٖآلوده است، می توانم هر دقیقه دستم را ضدعفونی کنم؟ پس نوبت واکسیناسیون ما کی می رسد؟»

«دخترم چند معلولیتی است، هم نابیناست، هم کم شنوا. معلول جسمی حرکتی هم هست و سیستم ایمنی اش فوق العاده ضعیف است. خواهش می کنم بچه های ما را واکسینه کنید.»

«من اهل تالش هستم. یک پسربچه معلول مادر زادی و همچنین دو برادر و یک عروس معلول دارم، خواهشا هرچه زودتر به داد ما برسید. قرار نیست معلولانی که خارج از مراکز زندگی می کنند در فاز دوم واکسیناسیون کرونا واکسینه شوند؟»

این ها فقط بخشی از درخواست های هزاران معلول و خانواده هایشان است که به کمپین فارس من پیوسته اند.

انجمن های معلولان هم برای در اولویت قرار گرفتن معلولان در واکسینه شدن در برابر کرونا دست به کار شده و گویا دست به دامان سازمان های بین المللی هم شدند.

مدیر انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران می گوید: «در نامه ای از دبیر کل سازمان ملل، درخواست کردم که انتظار ما به عنوان سازمانی مدنی در کشورمان برای تمام معلولان دنیا این است که باید به دور از تشریفات و خارج از نوبت و به صورت رایگان واکسینه شوند.»

«علی همت محمود نژاد» ادامه می دهد: «معلولانی که در مراکز نگهداری می شوند از سوی سازمان بهزیستی در حال واکسینه شدن هستند، اما در خصوص معلولانی که در خانه و توسط خانواده ها نگهداری می شوند هنوز هیچ دستورالعمل خاصی ارائه نشده است.»

اما سراغ مسئولان سازمان بهزیستی کشور می رویم تا ببینیم آن ها برای تحقق مطالبه بر حق جامعه میلیونی معلولان ایران چه کرده اند؟ و با روند فعلی واکسیناسیون در کشور چه زمانی نوبت به واکسینه کردن معلولان خارج از مراکز نگهداری می رسد؟

مدیرکل امور مراقبتی و مراکز توان بخشی سازمان بهزیستی کشور می گوید: «بیش از یک میلیون وچهارصدو پنجاه هزار معلول تحت پوشش بهزیستی مقیم منزل هستند که از این تعداد بیش از ۷۵۰ هزار نفر دارای معلولیت شدید و خیلی شدید هستند با مشکلات خاص و متعدد جسمی و بیماری های زمینه ای که این موضوع، اهمیت واکسیناسیون را برای آن ها بیشتر می کند.

گروه های دیگر معلولان هم مشکلات خاص خودشان را دارند. برای مثال افراد دارای اختلالات روانی یا هوشی رشدی در مقایسه با دیگر معلولان جسمی حرکتی در رعایت شیوه نامه های بهداشتی ضعیف هستند. یا فرد نابینا برای شناسایی نشانه های محیطی در سطح جامعه باید سطوح را لمس کند. فرد ناشنوا اگر بخواهد از فردی سؤال کند هم او و هم  مخاطبش باید به ناچار ماسک را بردارند. به دلیل این مشکلات بسیاری از افراد دارای معلولیت  در یک سال گذشته  خانه نشین شده اند.»

«مصطفی سراجۤ» ادامه می دهد: «بهزیستی درخواست در اولویت قرار دادن واکسیناسیون معلولان مقیم منازل را بارها برای وزارت بهداشت ارسال کرده . اما متأسفانه وزارت بهداشت هنوز زمان مشخصی را برای واکسیناسیون  این گروه  اعلام نکرده اند.

البته بر اساس برنامه ریزی های وزارت بهداشت با توجه به اینکه فاز سوم مربوط به مراکز تجمعی هست و فاز چهارم عمومی است و قرار است در مرحله دوم فاز دوم تزریق واکسن، افراد دارای بیماری زمینه ای بین ۱۶ تا ۶۰ سال واکسینه شوند، با این حساب معلولان هم در این گروه قرار می گیرند. اما شاید کم لطفی باشد که هنوز تاریخ مشخصی برای واکسینه شدن گروه پرخطر معلولان با این حجم از دغدغه ها و نگرانی ها از طرف وزارت بهداشت اعلام نشده است.»

مدیر مراکز توان بخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی درخصوص پیگیری انجمن های معلولان سندروم داون، معلولان اوتیسم و آسیب نخاعی برای واکسیناسیون این گروه از معلولان می گوید: «پیگیری انجمن ها برای واکسینه شدن برخی گروه ها نتیجه بخش بوده است و گروهی از بزرگ سالان طیف اوتیسم  یا مثلاً اعضای انجمن بیماری ام اس به ترتیب اولویت در حال   دریافت  دوز اول واکسن هستند. البته سؤال اینجاست که اگر معلول طیف اوتیسم عضو انجمن نبوده باشد تکلیف چه می شود؟»

سراج در خصوص آمار ابتلای معلولان خارج از مراکز توان بخشی می گوید: «بر اساس گزارش های رسیده به ما تاکنون ۲۴۱۹ نفر به کرونا مبتلا شدند و ۲۰۰ معلول در اثر ابتلا به کرونا جانشان را از دست دادند. البته ممکن است این عدد رقم بالاتری باشد و فوت  برخی از معلولان در اثر کرونا به سازمان بهزیستی گزارش نشده باشد.»

سراج می گوید: «معلولان جزو آسیب پذیرترین گروه ها در زمان کرونا بودند. اما کسی صدایشان را نشنید. سازمان بهزیستی در این یک سال و چند  ماه در حد بضاعت خودش سعی کرد باری از مشکلات آن ها کم کند. ازجمله  چند مرحله کمک های مالی و توزیع بسته های معیشتی،پرداخت تسهیلات بانکی و تهیه ملزومات آموزشی برای فرزندان معلولان داشتیم. گروه های مراقبتی در این یک سال به منازل بسیاری از خانواده های دارای معلول که بستر گرا بودند اعزام شدند. افزایش پرداختی های مستمری و حق پرستاری را داشتیم. اما می دانیم که این کمک ها نتوانست هم پای افزایش مشکلات معلولان پیش برود. امیدوارم سازوکار واکسینه شدن همه معلولان و زمان مشخص آن به زودی اعلام شود تا خانواده میلیونی افراد دارای  معلولیت  بتوانند نفس راحتی بکشند و رنج نامه کرونایی شان به پایان برسد.»

منبع: فارس.

توسط شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 13 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *