حضورمان اگر نمادین نباشد در کنار مسئولان اجرایی ضروریست

انتخاب معلولان تحصیلکرده، دغدغه مند و آگاه به مسائل و مشکلات هم نوعانشان به عنوان مشاور در هر گروهی می تواند زمینه ساز ارتقای جامعه هدف درهمه ابعاد شود. انتصاب و حضور این افراد در وزارتخانه ها، استانداری ها، شهرداری ها، ادارات و نهادهای خصوصی ضروریست زیرا شخص مشاور که خود معلول هم هست، دردها و دغدغه های معلولان را داشته، دارد و خواهد داشت و بیشتر رنج های قشر خودش را درک می کند؛ همچنین با به کار بردن دانش و مهارت خود می تواند به مدیران اجرایی، مشاوره ای را در راستای بهبود وضعیت افراد معلول دهد.

چندیست مدیران و مسئولان کشوری به این مهم واقف شدند و مشاورانی در امور معلولان از میان افراد تحصیلکرده معلول انتخاب کرده تا بتوانند از اطلاعات، دانش و پیشنهادهای آنها در بهبود روند حال دیگر اعضای این جامعه بزرگ استفاده کنند. اما سوال اینجاست آیا واقعاً به انتقادات و پیشنهادهای این مشاوران اهمیت داده میشود یا حضور این افراد در کنار مسئولان نمایشی است؟

در ادامه صحبت های چند تن از مشاوران مسئولان مختلف در سراسر کشور را میخوانید تا دریابیم آیا حضور این مشاوران در کنار مسئولان ثمر بخش است؟!

مشاوران نباید محافظه کار شوند و از دستگاه مربوطه حمایت کنند

ناصر سرگران مشاوره معاون استاندار و فرماندار شهرستان سقز در امور معلولان در خصوص معایب و مزایای انتخاب مشاوران دارای معلولیت می گوید: «مشاور مسئولان بودند طبیعاً میتواند مزایایی را برای جامعه معلولان درپی داشته باشد. از جمله آنکه به طبع مشاور بودن میتواند از اطلاعات بیشتری در دستگاه های مختلف آگاه شده و از آن برای پیشبرد حقوق افراد دارای معلولیت کمک بگیرند.

میتوانند از مسئولان بخواهند خدماتی که به جامعه ارائه میشود در ابتدا این خدمات به معلولان ارائه شوند  اما اگر مشاوری از جنس معلولان نداشته باشیم ممکن است حتی از این خدمات اطلاعی هم پیدا نکنیم و به سادگی از موضوع کنار گذاشته شویم.»

این وکیل دادگستری ادامه می دهد: « مشاوران میتوانند با حضور در جلسات در تصمیم گیری ها نقش به سزایی داشته باشند. در بسیاری از جلسات که شرکت می کنیم  میبینیم که اصلاً به مسئله معلولان اهمیت داده نمی شود. این در حالی است که موضوعات که به معلولان مرتبط می شود در بیشتر موارد هزینه ای ندارد و میتوان با یک پیشنهاد ساده موضوعات را به نحوی اداره کرد که نفع آن به افراد دارای معلولیت هم تسریع پیدا کند. مهمترین مزیت وجود معلولان مشاور این است که مسائلی که به این جامعه مرتبط می شود به دست فراموشی سپرده نمی شود و این افراد می توانند مسائل و مشکلات مرتبط را به گوش مسئولان برسانند و آنها را اگر اشراف و آگاهی لازم را نداشته باشند، آگاه سازند.»

سرگران در خصوص توانایی های فردی مشاوران هم می گوید: «چنانچه مشاوران از حیث فردی دارای توانایی هایی باشد، آشنا و مسلط به مشکلات افراد دارای معلولیت و در درجه دوم پیگیر و خلاق باشد میتواند مفید واقع شده و موثر باشد. انتصاب مشاوران معلول به دو صورت انجام میشود. اول آنکه مسئولانی به صورت خود جوش احساس نیاز پیدا کرده و در حوزه افراد دارای معلولیت مشاور منصوب می کنند، پس بیشترین بهره را از نظرات و پیشنهادهای آن مشاور خواهند برد. در نوع دوم اگر تحت تاثیر فشار انجمن ها که البته این مطالبه به حق هم هست، معمولاً حکمی به صورت صوری صادر میشود. در این حالت اگر فرد مشاور توانمند و پیگیر باشد می تواند کارایی داشته باشد و نهایت استفاده را به نفع جامعه هدف انجام دهد. اما اگر توانایی لازم برای مطالبه گری به حق را نداشته باشند حضورش نمادین و صوری خواهد ماند.»

این مشاور نابینا با اشاره به معایب وجود مشاوران دارای معلولیت بیان می کند: «برخی اوقات دیده میشود افراد بسیار فعال در این حوزه به سمت مشاور برخی مسئولان انتخاب می شوند و گاهی دچار محافظه کاری شده و با آگاهی از مشکلات دستگاه یا نهاد نمی تواند به راحتی نسبت به آن انتقاد کرده و خواسته جامعه هدف را منتقل کند در نتیجه فردی که در گذشته منتقد بوده کم کم به پاسخگو تبدیل شده است و مجبور می شود دیدگاه های مسئول مربوطه را به گوش جامعه هدف برساند به عنوان مثال اگر معلولان به دنبال مناسب سازی محیط هستند مشاور توجیه می کند که بودجه کم است و … چالش ها را بیشتر برای جامعه هدف توجیه می کند تا اینکه راه حلی برای آن بیابد.»

وی می افزاید: «اگر مسئولی خودش با مشاور تماس نگیرد و نظر خواهی نکند بهتر است آن فرد مشاور از این عنوان استعفا کند که بتواند از طریق فعالیت در انجمن ها انتقادات و پیشنهاد های خود را به گوش مسئولان برساند و از فعال اجتماعی بودنش نهایت استفاده را ببرد.

مهمترین دستآوردمان طی این مدت در شهرستان سقز این است که با همان نگاه اول که میشود به دستگاه های مربوطه راه پیدا کرد و مسئولان دستگاه های مختلف با همان دید که این فرد مشاور است مطالبه گری کردیم و به نتیجه رسیدیم به عنوان مثال بحث دسترسی به آسانسور برای افراد دارای معلولیت در نقشه ها، با این اهرم وارد شدیم  شاید اگر قبلا درخواست می کردیم خیلی توجه نمیشد اما اکنون ما از طرق مشاور فرماندار بودن ورود پیدا کرده و مسئولان استقبال کردن و حرفهایمان را بهتر می شنوند.»

سرگران با توجه عملکرد اش طی شش ماهی که به این سمت منصوب شده می گوید: «از فرماندار درخواست کردیم نامه ای صادر کند که بتوانم از تک تک دستگاه های اجرایی بازدید کنم و گزارش مفصل آن که شامل موانع احتمالی پیش روی افراد دارای معلولیت است به تناسب شرح وظایفی که دستگاه ها دارند و همچنین پیشرفت هایی که این دستگاه ها داشتند را بررسی کرده و گزارش کاملی را به فرماندار ارائه دهم تا این امر را بتوانیم در جلسه شورای عالی اداری شهرستان مطرح کنیم و به نتایج مثبتی در این زمینه دست پیدا کنیم.

اینها اقداماتی است که ما توانستیم در این مدت اندک انجام دهیم. هرگاه خود مسئول مربوطه فرد را به عنوان مشاور منصوب کرده است و شخصا نظرخواهی کرده و پیگیر مشکلات معلولان باشد آنجاست که ما اثر مشاوران معلول را بیشتر خواهیم دید.»

حضور مشاوران معلول موثر است اما نباید مطالبه شخصی کند

جمال احمدی چندین سال با سمت مشاور شهردار دیواندره بدون هیچ حقوق و مزایایی در زمینه معلولان فعالیت کرده است دیگر افراد او را در فضای مجازی به نام توانا می شناسند. وی دارای معلولیت ضایعه نخاعی از گردن است و در سال 96 از سوی شهردار به سمت مشاور منصوب شده است. او در پاسخ به سوال ایران سپید می گوید: «از سال 96 تاکنون کارهای بسیاری در زمینه مناسب سازی در این شهرستان انجام شده است. حضور مشاوران دارای معلولیت در ارگانهای مختلف بسیار موثر است مگر آنکه فرد مشاور بخواهد مطالبات شخصی اش را از مسئولان پیگیری کند در این صورت نمی تواند جانب معلولان را داشته باشد و باید در جبهه مسئولان خدمت کند آن زمان وجود چنین مشاوری هیچ دردی از جامعه معلولان دوا نمی کند.»

وی ادامه می دهد: «از سال 94 جلسات مناسب سازی بسیاری در سازمان بهزیستی برگزار می شد با تلاش بسیار توانستیم کمیته مناسب سازی را در فرمانداری به ریاست فرماندار برگزار کنیم با این روند کارها بهتر و با سرعت بیشتری پیش رفت. نسبت به شهرکوچکمان و وضعیت اقتصادی که دارد پیشرفت های خوبی را در زمینه مناسب سازی در استان کردستان شهرستان دیواندره شاهد بودیم. »

با توجه به اینکه شما از ویلچر برای تردد استفاده می کنید و مناسب بودن معابر، کوچه و خیابان برای افراد ضایعه نخاعی بسیار اهمیت دارد از سالی که شما به عنوان مشاور انتخاب شدید تاکنون چقدر فضاها و معابر شهری دسترس پذیرتر شدند، منظور دسترس پذیری اصلی است؟

«شهردار دیواندره اهمیت بسیاری  به مشکلات معلولان می دهد و به نظرات و پیشنهادها توجه می کند بعد از جلسه اول که مشکلات تردد معلولان را مطرح کردم به سرعت کار نصب سنگفرش های مناسب برای نابینایان آغاز شد. در بسیاری از موارد به علت عدم کارشناسان آگاه در حوزه افراد دارای معلولیت و اطلاعات اندک پیمانکاران در این زمینه، مناسب سازیها با مشکلاتی همراه بود و در اولین سالی که این کار صورت گرفت مسئول عمرانی وقت خیلی به مشاورهایم گوش نمی کرد و مناسب سازی ها را آنطور که دوست داشتند پیاده می کردند. بنده هم به شهردار انتقاد کردم. یکی دیگر از مشکلات، تغییر پیمانکاران است تا یک پیمانکار را به مسائل و مشکلات معلولان آشنا می کنیم در پروژه بعدی گروه دیگری برای پیاده سازی انتخاب می شوند و دوباره روز از نو روزی از نو. مناسب سازیها صورت می گیرد اما نه به صورت صد در صد و اصولی این مشکلی است که باید حل کنیم.»

مطالبه گری صحیح یکی از امتیازهای مشاور شدن است

نصرالله ابراهیمی مشاور استاندار کردستان در پاسخ به سوال ایران سپید در خصوص اهمیت و تاثیر حضور  مشاوران معلول می گوید: «یکی از مشکلات عمده این است اکثر دستگاه های اجرایی تنها سازمان متولی معلولان را سازمان بهزیستی می دانند. هر زمان گذرمان به جایی می افتد سعی می کنند ما را به سازمان بهزیستی ارجاع دهند و ناشی از این است که توجه به معلولان در جامعه نهادینه نشده است. ما پیروزی به دست آوردیم، قانون نسبتاً خوبی را هم داریم ولی هنوز بستر مناسبی را برای اجرای قانون به دست نیاوردیم و این نیاز به فرهنگسازی دارد که یکی از راهکارها انتخاب مشاور از میان معلولان است چرا که  باید یک نفر نزدیک به رییس دستگاه باشد و بتواند مسائل را رصد کرده، دسته بندی و کارشناسی شده به مسئول مربوطه اعلام کند. این یکی از راههایی است که می تواند بستر اجرای قانون را آماده کند.»

این نابینای کردستانی بیان می کند: «معلولان فرهیخته  معتقدند مردم این جامعه هنوز بسیاری نیازمندی ها و توانمندی های ما را به واقع درک نکردند یا با افراط مواجه می شویم یا تفریط، مسئولان اداری کشور هم اهل همین آب و خاک با همین دیدگاه اند که خودمان باید تغییرش دهیم.

حضور مشاوران در کنار مسئولان موثر است اما نه در بازه زمانی کوتاه. از دیدگاه من تأثیرش در میان مدت و بلند مدت دیده خواهد شد، حضورشان در جلسات سبب می شود مسئولان را وادار کنند به مشکلات معلولان فکر کنند. »

ابراهیمی می افزاید: «موفقیت مشاوران بسته به فعالیتشان دارد بسیاری از معلولان می گویند که ما حرفمان را می زنیم اما گوش نمی دهند، خب این درست است چرا که اگر گوش می دادند که نیاز نبود ما انقدر مشکلات را تحمل کنیم ما برای تصویب قانون حمایت از حقوق معلولان هم مشکلاتی داشتیم این نکته مهم است که چه کسی به سمت  مشاوری منصوب می شود. آیا نحوه مطالبه گری صحیح را می داند؟ یکی از کارهایی که انجمن های معلولان  باید انجام دهند آموزش روش مطالبه گری است که منطبق با واقعیت ها باشد. بنابراین انتظار بازدهی کوتاه مدت از مشاوران معلول اشتباه است. حضور مشاوران باید با چشم اندازی میان مدت و بلند مدت سنجیده شود تا نتیجه آن مشاهده شود.»

وی به دستآوردهایش به عنوان مشاور استاندار اشاره می کند و می گوید: « در استانداری دو دستآورد داشتیم. اول آنکه جا انداختیم که همه فرمانداران باید مشاوری از جامعه معلولان را انتخاب کنند. دوم آنکه سازمان مدیریت را متقاعد کردیم که ظرف یکسال کلیه کارکنان دستگاه های اجرایی را برای برخورد و تعامل با معلولان آموزش دهند که این برنامه به موضوع همه گیری ویروس کرونا برخورد کرد و نتوانستیم آنطور که می خواهیم اجرایش کنیم و برای آنکه از برنامه عقب نمانیم آنچه را که مربوط به خودمان بود به کمک دوستان پکیج آموزشی را آماده کردیم تا با عادی شدن شرایط بلافاصله اجرایی شود.»

ابراهیمی فرهنگسازی را یکی از وظایف مهم مشاوران معلول عنوان می کند و می گوید: «از مشاوران باید انتظار فرهنگسازی و بستر سازی داشته باشید نه اجرای فعالیت های روزمره، مشاور نباید جای مددکار را بگیرد مشاور باید توانایی انجام کارهای کلان را داشته باشد. در اینجا به چهار نکته اشاره می کنم، یک انتظار کوتاه مدت از حضور مشاوران معلول نداشته باشید، دو مشاوران باید نحوه مطالبه گری را بی آموزند، سه تشکل های معلولان باید نحوه مطالبه گری و آشنایی با مفاد قانون را به اعضا آموزش دهند و نکته چهارم انتخاب مشاور خارج از چارت از نظر سیستم استخدامی ممنوع است وقتی فرماندار و استاندار می گویند اسم مشاور را تغییر دهید و بگذارید “رابط” به خاطر آن است که بخشنامه ممنوعیت انتخاب مشاور خارج از چارت را دور بزند. پس می خواهند برای معلولان کاری انجام دهند ولی نمی دانند چه طور!؟ این ما هستیم که باید به آنها بگوییم به چه نحوی کار را انجام دهند.»

مشاوران باید بر اساس شایستگی انتخاب شوند

سجاد سنجری مشاور مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه در امور معلولان در خصوص انتخاب افراد دارای معلولیت در کنار مدیران به ایران سپید می گوید: «این امر اتفاق مثبت و خبری پر بار برای معلولان است به شرط اینکه انتخاب مشاور از روی اجبار و صوری نباشد. اگر افراد دارای معلولیت فقط اسمی و به صورت نمادین به سمت مشاور مسئولی انتخاب شوند قطعاً راه به جایی نخواهند برد اما اگر با شایستگی افرادی به سمت مشاور انتخاب شوند و مدیران از نظرات و پیشنهادهای آنها استفاده کنند در آینده شاهد اتفاقات مثبتی در جامعه معلولان خواهیم بود. در استان ما مدیر کل بهزیستی استقبال خوبی از نظرات و پیشنهادهای ما داشتند و پیگیری های خوبی صورت گرفته است اما این پیگیری نباید یک جانبه باشد و مشاوران باید آگاه به مسائل و مشکلات و پیگیر دغدغه های مربوط به حوزه شان باشند.»

این مشاور نابینا ادامه می دهد: «با توجه به ارتباط خوبی که با مدیر کل بهزیستی استان دارم مشکلات را با هم بررسی می کنیم به ویژه در بحث مناسب سازی. به تازگی  به علت پیگیری ها و بازدیدهای بسیاری که در زمینه مناسب سازی داشتم لیستی از مشکلات را به صورت پکیج کامل در اختیار مسئولان امر قرار داده تا در جریان مشکلات باشند با توجه به فعالیت های مهمی که اخیراً صورت گرفته بنده به عنوان عضو ناظر استان هم انتخاب شدم که درخصوص اجرای برنامه های مناسب سازی در کنار شهردارها و کارشناسان این حوزه فعالیت کنم تا اصول مناسب سازی به درستی اجرا شود.»

سنجری در پایان در خصوص مشاوران معلول می گوید: « باید با عزمی راسخ اشتیاق خود را برای پیگیری کارها به مدیران نشان دهیم تا آنها هم از راهکارها و پیشنهادهای ما مشاوران به درستی بهره مند شوند و در مسیر پیشرو به چشم اندازی که برای معلولان متصور می شویم را به درستی رقم بزنیم.»

منبع: ایران سپید.

توسط شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *