معرفی اپلیکیشن هایی که به کمک نابینایان می آیند

بهترین اپلیکیشن ها برای افراد مبتلا به اختلالات بینایی شاملBe My Eyes ،Digital Eyes ،KNFB Reader ،Tap Tap See ، Color ID، Facing Emotions و Talking Calculator می شود.

۴ ژانویه، مصادف با ۱۵ دی ماه در تقویم های جهانی به عنوان روز جهانی خط بریل نامگذاری شده است. این خط هم اکنون اساس یادگیری صدها هزار نابینا در سراسر جهان است. اگر برای افراد نابینا یا مبتلا به اختلالات بینایی در عصر تکنولوژی امکانات مدرنی فراهم شود، زندگی بهتری را تجربه خواهند کرد. برنامه های کاربردی، زندگی کردن را برای بسیاری از مبتلایان به اختلالات بینایی آسان تر کرده است. در ادامه به معرفی و بررسی تعدادی از بهترین اپلیکیشن های مناسب برای افراد نابینا یا کم بینا می پردازیم:

اپلیکیشن Be My Eyes

اپلیکیشن Be My Eyes، یکی از برنامه های بسیار مفید است که به نابینایان کمک می کند بتوانند کارهای روزانه خود را به راحتی و بدون مشکل انجام دهند. نابینایان و کم بینایان می توانند با نصب این برنامه روی دستگاه هوشمند خود با کسانی که داوطلب کمک به آن ها هستند ارتباط تصویری برقرار کنند و از آن ها در کارهایی مانند تشخیص رنگ، خواندن برچسب محصولات و اطلاعاتی از این قبیل کمک بگیرند. این برنامه را می توان روی محصولات مجهز به سیستم عامل اندروید و iOS نصب کرد.

اپلیکیشن Digital Eyes

اپلیکیشن Digital Eyes برای کمک به افراد کم بینا طراحی شده و قادر است بارکد شرکت تولید کننده و نام محصول را بلند اعلام کند. کاربران می توانند توسط این نرم افزار برچسب های قابل شستشو تهیه کنند و روی وسایل آشپزخانه، مواد غذایی، مدارک مهم و لباس های خود قرار دهند. سپس آن ها با استفاده از برنامه Digital Eyes می توانند در زمان دلخواه به ویژگی هایی از جمله رنگ و جنس وسیله مورد نظر خود گوش دهند. این اپلیکیشن روی محصولات مجهز به سیستم عامل iOS قابل نصب است.

اپلیکیشن KNFB Reader

KNFB Reader یک برنامه متن خوان با صدای بلند محسوب می شود که قادر است یک متن چاپ شده را برای افراد کم بینا یا نابینا، با استفاده از حسگرهای بسیار قوی با صدای بلند بخواند. فقط کافی است کاربر تنها یک گزینه روی دستگاه تلفن همراه انتخاب کند، سپس برنامه مورد نظر متن، یک یا چند صفحه ای را برای او می خواند. علاوه بر این اپلیکیشن ذکر شده به کاربران اجازه می دهد مطالب را برای دیگران ارسال کنند یا به اشتراک بگذارند. اپلیکیشن KNFB Reader را می توان روی محصولات مجهز به سیستم عامل Android و iOS نصب کرد.

اپلیکیشن Tap Tap See

معمولاً نابینایان یا افراد مبتلا به اختلالات بینایی در طول روز با چندین وسیله و اشیای مختلف رو به رو می شوند که ممکن است برای آن ها مشکل ساز باشند. اپلیکیشن Tap Tap See می تواند اشیا را تشخیص دهد و به کاربر اطلاع دهد که با چه چیزی مواجه شده است. نحوه عملکرد این برنامه بدین صورت است که ابتدا عکسی از شی مورد نظر می گیرد، سپس نام آن را با صدای بلند اعلام می کند. اپلیکیشن Tap Tap See را می توان روی محصولات مجهز به سیستم عامل اندروید و iOS نصب کرد.

اپلیکیشن Color ID

اپلیکیشن Color ID قادر است رنگ های موجود در اطراف فرد نابینا یا کم بینا را تشخیص دهد و آن ها را برای او بخواند. برای این کار روی دستگاه های آیفون دوربین مخصوصی قرار دارد که تمامی رنگ ها را تشخیص می دهد. این برنامه را می توان فقط روی محصولات مجهز به سیستم عامل iOS نصب کرد.

اپلیکیشن Facing Emotions

Facing Emotions برنامه ای است که هفت احساس مهم را در چهره انسان ترجمه می کند. این احساسات شامل عصبانیت، ترس، تنفر، خوشحالی، ناراحتی، تعجب و تحقیرشدگی می شود.

این برنامه به افراد نابینا یا کم بینا کمک می کند تا ارتباط عمیق تری با مخاطب خود برقرار کنند. برنامه Facing Emotions را می توان روی محصولات دارای سیستم عامل اندروید نصب کرد.

اپلیکیشن Talking Calculator

اپلیکیشن Talking Calculator قادر است بعضی عملیات ریاضی مانند ضرب، تقسیم، جمع و تفریق را انجام دهد و به صورت شفاهی به کاربر اطلاع دهد. این برنامه برای افراد مبتلا به اختلالات بینایی و افراد سالم بسیار مناسب است. اپلیکیشن ذکر شده را می توان روی محصولات دارای سیستم عامل اندروید و iOS نصب کرد.

اپلیکیشن Aipoly Vision

Aipoly Vision، نام برنامه ای است که با بهره گیری از هوش مصنوعی تمام اشیایی را که در مقابل دوربین گوشی قرار می گیرد برای کاربران نابینا یا کم بینا شناسایی و اعلام می کند. صفحه اصلی این برنامه شامل ۹ گزینه است که هر کدام یک دسته بندی خاص را نشان می دهد. کاربر ابتدا باید دسته بندی مورد نیاز خود را انتخاب کند، سپس دوربین گوشی به محض اینکه شی متعلق به دسته انتخاب شده را مشاهده کرد، نام آن را اعلام می کند. این عمل ادامه خواهد داشت تا زمانی که کاربر دسته مورد نظر را تغییر دهد. این دسته بندی می تواند شامل حیوانات، رنگ ها، مواد غذایی و ظروف باشد. اپلیکیشن Aipoly Vision قابل نصب روی محصولات مجهز به سیستم عامل اندروید

و iOS است.

اپلیکیشن Ariadne GPS

اپلیکیشن Ariadne GPS با استفاده از مسیریاب سخنگو به افراد کم بینا یا نابینا کمک می کند، مسیر مورد نظر خود را به راحتی پیدا کنند. کاربران در هر مکانی که به Google Map دسترسی داشته باشند می توانند از این برنامه استفاده کنند. این اپلیکیشن را می توان روی محصولات مجهز به سیستم عامل اندروید و iOS نصب کرد.

اپلیکیشن Magnifying Glass with Light

اپلیکیشن Magnifying Glass with Light برای افراد کم بینا طراحی شده و قادر است یک متن یا شی را تا ۱۰ برابر اندازه طبیعی خود بزرگ تر کند تا کاربر بتواند آن را به راحتی ببیند. زمانی که اندازه یک شی با استفاده از این برنامه بزرگ می شود نور و کیفیت آن تغییری نمی کند. این برنامه برای افرادی که به اختلالات خفیف بینایی دچار بوده، اما مایل هستند مواردی چون منوی رستوران و دستورالعمل پخت غذا را مطالعه کنند بسیار مناسب است. این اپلیکیشن را می توان روی محصولات دارای سیستم عامل iOS نصب کرد.

اپلیکیشن LookTel Money Reader

اپلیکیشن LookTel Money Reader به افراد مبتلا به اختلالات بینایی کمک می کند بتوانند پول نقد خود را بشمارند یا واحد آن را تشخیص دهند. این برنامه به صورت خودکار نوع واحد پول را برای فرد با صدای بلند اعلام می کند و سپس آن را برای او می شمارد. این برنامه برای افرادی که قصد دارند امور مالی خود را به صورت مستقل انجام دهند، بسیار مناسب است. اپلیکیشن LookTel Money Reader را می توان روی محصولات مجهز به سیستم عامل iOS نصب کرد.

منبع: ایمنا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − هفت =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *