آموزش پنج روش اضافه کردن فایل PDF به پاورپوینت‌

برای بسیاری از ما پیش آمده که در هنگام ارائه یک پروژه به وسیله پاورپوینت، بخواهیم درون آن به یک فایل پی دی اف دسترسی داشته باشیم. در این مطلب می خواهیم ۵ روش مختلف اضافه کردن فایل PDF به پاورپوینت را آموزش دهیم.

پاورپوینت یک برنامه محبوب مایکروسافت است که اکثر ما با آن آشنا هستیم و برای ارائه پروژه های خود از آن استفاده می کنیم. با این وجود شاید از نحوه افزودن اسناد از سایر منابع به ارائه خود اطلاع نداشته باشید. شما می توانید اضافه کردن فایل PDF به پاورپوینت را از چندین راه انجام دهید.

برای آموزش نحوه اضافه کردن فایل PDF به پاورپوینت در ادامه همراه ما باشید.

اضافه کردن فایل PDF به پاورپوینت به عنوان Object

پاورپوینت برای فایل های خارجی که به ارائه های خود اضافه می کنید، از عبارت «Object» استفاده می کند. از این ویژگی می توانید با چندین مرحله زیر یک فایل پی دی اف را به پاورپوینت خود اضافه کنید:

 • فایل پاورپوینت مورد نظرتان را باز کنید.
 • به اسلایدی بروید که می خواهید فایل PDF درون آن قرار بگیرد و ظاهر شود.
 • در نوار بالایی گزینه Insert را انتخاب کنید و به سراغ بخشی با عنوان Text بروید. در این بخش روی آیکون Object کلیک کنید.
 • با کلیک روی این گزینه یک پنجره جدید در برابرتان ظاهر می شود که حاوی دو گزینه اصلی است. یکی از آن ها مربوط به ایجاد یک Object جدید می شود و دیگری ساخت یک Object به وسیله فایل است. گزینه دوم Create from file را انتخاب کنید چرا که می خواهید به پاورپوینت خود یک فایل PDF اضافه کنید.
 • روی گزینه Browse کلیک کنید و به سراغ فولدری بروید که درون آن فایل PDF قرار دارد و این فایل را انتخاب کنید. در پایان هم روی گزینه OK در پنجره Insert Object کلیک کنید.

با انجام مراحل بالا فایل PDF به عنوان یک Object درون ارائه شما قرار می گیرد. می توانید روی این فایل کلیک کرده و آن را به محل های مختلف بکشید یا اینکه از گوشه های آن برای افزایش ابعادش استفاده کنید. این فایل به عنوان یک آیکون به نمایش گذاشته می شود که با کلیک روی آن می توانید فایل پی دی اف را باز کنید.

در حقیقت این روش بیش از اینکه مناسب نمایش محتوای فایل PDF درون اسلاید شما باشد، برای افزودن مراجع کارایی دارد.

باز کردن فایل PDF در هنگام ارائه

در پاورپوینت می توانید عملکردهای مختلفی به Object خود اضافه کنید. با این کار می توانید با کلیک روی یک Object، یک وظیفه خاص را انجام دهید. از همین ویژگی می توان برای باز کردن فایل PDF در هنگام کلیک روی آن در ارائه یک پروژه هم استفاده کرد.

برای افزودن یک عملکرد به PDF خود در پاورپوینت مراحل زیر را انجام دهید:

 • فایل پاورپوینت خود را باز کنید، فایل PDF که قبلا به عنوان Object اضافه کرده اید را پیدا کنید و روی آن کلیک کنید.
 • روی منوی Insert در نوار بالایی برنامه کلیک کرده و به دنبال بخش Links باشید. در این بخش روی گزینه Action کلیک کنید.
 • می توانید با کلیک کردن روی آن یا قرار دادن نشانگر ماوس روی این PDF، آن را باز کنید. تب مورد نظر خود را در بالای صفحه Action Settings انتخاب کنید.
 • گزینه Object action را فعال کنید و در منوی کشویی زیر آن، گزینه Open را انتخاب کنید. این احتمال وجود دارد که بجای این گزینه با Activate Content مواجه شوید. در نهایت روی گزینه OK در پایین صفحه کلیک کنید.

با انجام مراحل بالا زمانی که روی Object فایل PDF خود کلیک کنید یا ماوس را روی آن نگه دارید، این فایل باز می شود.

اضافه کردن فایل PDF به پاورپوینت به عنوان عکس

یکی از راه های ساده اضافه کردن فایل پی دی اف به پاورپوینت، قرارگیری آن به عنوان یک عکس درون ارائه است. این ویژگی یک عکس از فایل PDF شما می گیرد و آن را به عنوان تصویر درون اسلاید مورد نظرتان قرار می دهد.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که با این روش نمی توانید با متن یا تصاویر درون فایل PDF خود ارتباط داشته باشید. اگر مشکلی با این موضوع ندارید، با مراحل زیر آن را انجام دهید:

 • فایل پاورپوینت مورد نظرتان را باز کنید.
 • زمانی که ارائه شما باز است، فایل PDF را به وسیله برنامه «Acrobat Reader DC» باز کنید. اجباری برای استفاده از این برنامه نیست، اما اگر به سراغ نرم افزار دیگری می روید باید حالت فول اسکرین داشته باشد.
 • در Acrobat Reader روی منوی View در بالای برنامه کلیک کرده و Full Screen Mode را انتخاب کنید. اگر چنین کاری را انجام ندهید، پاورپوینت از سایر المان های موجود در صفحه هم عکس می گیرد.
 • دوباره به سراغ پاورپوینت بروید. برای اینکار می توانید از شورت کات Alt + Tab بهره ببرید.
 • در پاورپوینت روی تب Insert در بالای صفحه کلیک کرده و سپس Screenshot و پنجره Acrobat Reader DC را انتخاب کنید.

با این کار پاورپوینت از صفحه PDF شما یک اسکرین شات می گیرد و به اسلاید مورد نظرتان اضافه می کند. ضمنا اگر می خواهید یک صفحه دیگر از فایل PDF را به ارائه خود اضافه کنید، تنها کافیست صفحه مورد نظرتان را در Acrobat Reader DC باز کنید و دوباره مراحل ثبت اسکرین شات را انجام دهید.

اضافه کردن محتوای PDF به پاورپوینت به صورت دستی

اگر به دنبال افزودن مقدار کمی متن یا چندین عکس از فایل PDF به ارائه خود هستید، باید چنین کاری را به صورت دستی انجام دهید. در این روش باید از کپی و پیست عادی استفاده کنید تا محتوای PDF خود را به یک فایل پاورپوینت بیاورید:

 • فایل PDF خود را در برنامه ای مانند Acrobat Reader DC باز کنید.
 • برای انتخاب تصاویر و متن فایل PDF خود، روی ابزار انتخاب در بالای برنامه کلیک کنید.
 • متن مورد نظرتان را انتخاب کرده و هایلایت کنید.
 • اگر می خواهید از این فایل PDF یک تصویر به ارائه خود اضافه کنید، روی آن کلیک کنید تا هایلایت شود.
 • کلیدهای Ctrl + C کیبورد را فشار دهید تا محتوای مورد نظرتان کپی شود.
 • در نهایت به فایل پاورپوینت خود بروید و با فشردن کلیدهای Ctrl + V کیبورد، این محتوا را درون آن پیست کنید.

اگر بنابر هر دلیلی شورتکات های کیبورد کار نکردند، می توانید از منوی Edit برای کپی محتوا استفاده کنید. در صورتی که نمی توانید محتوای مورد نظرتان در فایل PDF را انتخاب کنید، همیشه امکان اسکرین شات گرفتن از آن وجود دارد. از چنین بخشی اسکرین شات بگیرید و آن را به پاورپوینت اضافه کنید.

تبدیل فایل PDF به پاورپوینت

اگر می خواهید تمام صفحات یک PDF را به ارائه خود اضافه کنید، می توانید دست به یک کار هوشمندانه بزنید و آن را به پاورپوینت تبدیل کنید. این کار چندان دشوار نیست و می توانید آن را با Acrobot Reader DC یا سرویس های آنلاین انجام دهید.

ما به سراغ یک سرویس آنلاین به نام «Smallpdf» می رویم که فایل پی دی اف را به پاورپوینت تبدیل می کند:

 • مرورگر خود را باز کنید و به صفحه «PDF to PPT» در سایت Smallpdf بروید.
 • برای آپلود فایل PDF از کامپیوتر، روی گزینه Choose Files کلیک کرده یا اینکه به راحتی از قابلیت درگ و دراپ استفاده کنید. اگر فایل پی دی اف درون یک فضای ابری مانند دراپ باکس یا گوگل درایو قرار دارد، روی آیکون فلش کلیک کرده و سپس سرویس مورد نظرتان را انتخاب کنید.
 • تا تبدیل فایل پی دی اف به پاورپوینت صبر کنید.
 • پس از تکمیل فرایند تبدیل، برای دانلود آن روی گزینه Download کلیک کنید.

فایل پاورپوینت جدید را باز کرده و شروع به ویرایش آن کنید. می توانید به راحتی اسلایدها را ویرایش کنید، به آن ها اطلاعات اضافه کنید یا اینکه حتی اسلایدها را از بین ببرید.

اضافه کردن فایل PDF به پاورپوینت در مک

اگر در سیستم عامل مک او اس از پاورپوینت استفاده می کنید، نمی توانید فایل PDF را به عنوان یک Object به ارائه خود اضافه کنید. اگر بخواهید چنین کاری را انجام دهید، به علت عدم پشتیبانی کامل از چنین ویژگی در مک او اس، با خطا رو به رو خواهید شد.

یکی از راه ها برای غلبه بر چنین محدودیتی، افزودن دستی محتوای PDF خود به فایل پاورپوینت است که بالاتر آن را توضیح دادیم. ضمنا امکان پیوند فایل پی دی اف به اسلایدها هم وجود دارد که برای این کار باید روی منوی Insert کلیک کرده و سپس Hyperlink را انتخاب کنید.

با ۵ روش بالا امکان اضافه کردن فایل PDF به پاورپوینت فراهم می شود و با توجه به نیاز خود می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید.

منبع: دیجیاتو.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آموزشها و مطالب چند رسانه ای, آموزشی, نرم افزار, کامپیوتر ارسال و , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *