آشنایی با اندروید خام یا خالص و معایب و مزایای آن

اگر بستنی مورد علاقه ی شما وانیلی است، بدون شک از اندروید خام لذت خواهید برد؛ در این مقاله به توضیح اندروید خام و مزایا و معایب آن می پردازیم.

آیا می دانستید طعم بستنی مورد علاقه ی شما حقایق جالبی در مورد شخصیتتان برملا می کند؟ مثلا اگر در بین آن همه گزینه ی رنگارنگ و هیجان انگیز، بستنی وانیلی انتخاب اول شما باشد، به گفته ی روانشناسان فردی درونگرا هستید که از سادگی، مینیمالیسم و کیفیت لذت می برید. شما فردی آرام و بدون استرس هستید که در همه چیز دنبال آرامش و تعادل می گردد و در لحظه زندگی می کند.

این توصیفات به خاطر ویژگی هایی است که به وانیل نسبت داده می شود. بستنی وانیلی در همه ی جای دنیا ساده ترین طعم بستنی است و هرکسی که آن را دوست داشته باشد، فردی ساده، بی آلایش و به دور از هرگونه پیچیدگی به حساب می آید.

برای همین است به اندروید خام (Stock Android) یا خالص،  اندروید وانیلی می گویند. نه به خاطر اینکه طعم یا بوی وانیل می دهد؛ بلکه چون در مقایسه با انواع دیگر اندروید، بسیار ساده و مینیمال (و از نظر عده ای، خسته کننده) است.

اگر در بحث های مربوط به گوشی های هوشمند شرکت کرده باشید، مطمئنا شنیده اید که بعضی ها با حرارت درباره ی مزایای اندروید خالص صحبت می کنند. یک طرف بحث افرادی هستند که گوشی پیکسل دارند که اندروید آن دقیقا همان چیزی است که گوگل می خواهد؛ و طرف دیگر بحث، گلکسی دارند که اندروید روی آن همان چیزی است که سامسونگ می خواهد. این دو مدل گوشی تجربه ی کاربری متفاوتی دارند؛ اما از بسیاری جهات به هم شبیه اند. در ضمن، هیچ کدام از این دو گوشی اندروید خام ندارند.

نکته ای که شاید کمتر به آن توجه می شود این است که اندروید تنها بخشی از نرم افزار گوشی هوشمند است، نه مجموع تمام آن بخش ها. مثلا در گلکسی اس 9 یا پیکسل 2 ایکس ال، اندروید تنها بخشی از سیستم عامل است که از بخش های دیگری توسط سامسونگ، کوالکام و خود گوگل تشکیل شده است. هر دو مدل گوشی اندروید اجرا می کنند؛ اما سیستم عامل آن ها را بهتر است مبتنی بر اندروید توصیف کرد. این بخش اندروید سیستم عامل هم مدتی است که در تمام گوشی های اندرویدی تقریبا یکسان است؛ چون در غیر این صورت گوگل به  آن ها اجازه ی دسترسی به گوگل پلی و دیگر خدمات گوگل را نخواهد داد.

اندروید خام یا اندروید خالص چیست

با تمام این تفاسیر فکر کنم بتوانید حدس بزنید اندروید خام چه نوع اندرویدی است. اندروید خام، اندروید خالص (Stock Android) یا وانیلی، خالص ترین نوع اندروید و دقیقا به همان شکلی است که خود گوگل آن را طراحی کرده.

با عرضه ی گوشی های نکسوس،  اندروید خام ابتدا برای توسعه دهندگان اندروید در نظر گرفته شده بود؛ اما درنهایت بسیاری از اندرویدبازها از آن استقبال کردند. اندروید خالص در واقع ساده ترین نسخه ی اندروید بدون هیچ لایه رابط کاربری یا هر تغییر و اضافات دیگر است. به عبارت دیگر، اندروید خام نسخه ی پیش فرض و دست نخورده ی سیستم عاملی است که مستقیم توسط گوگل عرضه شده.

ازآنجاکه اندروید، پلتفرم متن باز (Open-Source) است، سازندگان موبایل، رابط کاربری و اپلیکیشن های خاص و سفارشی را به آن اضافه می کنند تا گوشی اندرویدی آن ها عملکرد بهتری داشته باشد و نسبت به برندهای رقیب،  متمایز به نظر برسد.

اندروید خام، خالص ترین نوع اندروید و همان شکلی است که گوگل طراحی کرده

اما امروزه بسیاری از سازندگان موبایل گوشی هایی با نسخه ی اندروید خالص عرضه می کنند؛ چون نسبت به نسخه های سفارشی شده، مزیت های بسیاری دارد. اگر روی گوشی اندرویدی شما به طور پیش فرض نسخه ی اندروید خام نصب نیست و بعد از خواندن مزایای آن علاقه مند شدید این نسخه را امتحان کنید، جای نگرانی نیست. شما به راحتی می توانید بدون نیاز به روت، رابط کاربری اندروید خاص را روی هر دستگاهی تجربه کنید. اما قبل از این کار، بیایید با مزایای اندروید خام آشنا شویم.

مزایای اندروید خالص

اقدامات امنیتی

مدل و سیستم عامل گوشی هرچه باشد، هیچ چیز مهم تر از امنیت آن نیست. با این حال بسیاری از کاربران اندروید دست  کم یک بار با مشکلات امنیتی در گوشی موبایلشان رو به رو شده اند و بی صبرانه و مضطرب منتظرند تا گوگل بسته ی امنیتی را برای برطرف کردن این مشکلات عرضه کند.

خوبیِ داشتن اندروید خام سرعت عمل گوگل در عرضه ی بسته های امنیتی آن است. در واقع اولین نسخه ی اندروید که این به روزرسانی را دریافت می کند، همان اندروید خالص است. البته دلیلش پارتی بازی گوگل نیست. هر وقت به روزرسانی  امنیتی توسط گوگل عرضه می شود، سازندگان گوشی های مختلف باید آن را مطابق با تغییرات نسخه ی سیستم عامل خود مطابقت دهند و این فرایند وقت گیر است. در طول مدتی که کاربران نسخه هایی غیر از اندروید خام منتظر دریافت این بسته هستند، ممکن است با مشکلات امنیتی و حمله ی بدافزار رو به رو شوند.

درست مثل بسته های امنیتی، کاربران اندروید خام برای دریافت جدیدترین به روزرسانی  گوگل اول صف هستند و نیازی نیست منتظر سازنده ی گوشی خود باشند تا بسته ی به روزرسانی را با سیستم عامل پیچیده و تجملی نصب شده روی گوشی مطابقت دهد.

فضای ذخیره سازی بیشتر و عملکرد بهتر

اندرویدهای سفارشی پر است از بیخودافزارهایی (Bloatware) که به طور پیش فرض نصب شده اند و نیازی به آن ها ندارید و البته نمی توانید آن ها را حذف کنید. این بیخودافزارها علاوه بر کند کردن سیستم عامل و اشغال فضای ذخیره سازی دستگاه، مصرف باتری آن را افزایش می دهند. در مقابل، گوشی هایی با اندروید خالص هیچ بیخودافزار یا اپلیکیشن متفرقه ای ندارند؛ درنتیجه فضای ذخیره ی بیشتری در دسترس است و مشکلی برای عملکرد گوشی پیش نخواهد آمد.

حذف اپلیکیشن هایی با قابلیت یکسان

سازندگان موبایل علاقه ی زیادی به دست کاری نسخه ی اندروید خام و ایجاد تغییراتی متناسب با سلیقه ی خود دارند تا به نوعی از گوشی های مبتنی بر اندروید دیگر متمایز شوند.

این تغییرات تا جایی که رابط کاربری و تجربه ی کاربری را بهبود می بخشد، خوب است؛ اما جایی هم دردسرساز می شود. مثلا گوگل به طور پیش فرض مرورگر کروم را در نسخه ی اندروید عرضه می کند؛ اما برخی سازندگان موبایل دوست دارند مرورگر سفارشی خودشان را به موبایل اضافه کنند. در این حالت گوشی دو مرورگر متفاوت دارد که هر دو کار یکسانی انجام می دهند. در اندروید خالص دیگر خبری از این اپلیکیشن های تکراری نیست.

اندروید خالص چند مزیت دیگر نیز دارد؛ از جمله:

 • سرعت بیشتر قابلیت چندوظیفگی
 • بدون باگ یا با باگ های بسیار کمتر
 • استفاده ی آسان/ رابط کاربری ساده
 • ظاهری تمیزتر و مینیمال و نزدیک ترین تجربه ی سیستم عامل اندروید

معایب اندروید خام

همان طور که بررسی شد، اندروید خام مزایای بسیاری دارد. اما چرا تمام کاربران اندروید از آن استفاده نمی کنند و چرا سازندگان گوشی  مبتنی بر اندروید با یکدیگر برای عرضه ی نسخه ی سفارشی شده ی اندروید رقابت دارند؟

دلیلش این است که اندروید خالص واقعا مثل بستنی وانیلی می تواند طعم کسالت آوری داشته باشد. متن باز بودن اندروید به سازندگان و کاربران موبایل قابلیت هیجان انگیز سفارشی  کردن می دهد؛ و وقتی سازندگان قابلیت طراحی رابط کاربری خودشان را داشته باشند، برای پیشی گرفتن از رقبا، برای کاربر خود اپلیکیشن های کاربردی و رایگان طراحی می کنند که اگر قرار بود این اپلیکیشن ها را روی اندروید خام نصب کنید، بایست بابت آن پول پرداخت می کردید.

اندروید خام بسیاری از اپلیکیشن های کاربردی و رایگان را ندارد

اپلیکیشن های بسیاری مانند ضبط تماس، ضبط صفحه ی نمایش، دو نمایشگره کردن صفحه، کنترل ژست های حرکتی، قفل کردن فولدر، اطلاعات کامل در مورد مصرف باتری، تم و مواردی دیگر را سازنده ی گوشی در قالب مجموعه نرم افزار سفارشی به طور رایگان به گوشی اضافه می کند. نبود دسترسی رایگان کاربر به این اپلیکیشن های کاربردی عاملی است که افراد بسیاری را از تجربه ی اندروید خام منصرف می کند.

بهترین گوشی های موبایل برای اجرای اندروید خالص:

 1. Google Pixel 5
 2. Google Pixel 4a and 4a 5G
 3. Google Pixel 4 series
 4. Nokia 8.3
 5. Motorola Moto G Pro
 6. Nokia 5.3
 7. Motorola One Action
 8. Nokia 2.4

نتیجه گیری

گوشی های اندروید خام وقتی پای امنیت، عملکرد و فضای ذخیره سازی در میان است، حرف اول را می زنند. اما کاربران زیادی استفاده از رابط کاربری سفارشی  را به خاطر دسترسی رایگان به اپلیکیشن های کاربردی و شکل ظاهری پیچیده تر و پرجزئیات آن، ترجیح می دهند.

منبع: زومیت.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آموزشها و مطالب چند رسانه ای, آموزشی, اندروید, تلفن همراه, نرم افزار ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *