آیا اتصال دائم لپ تاپ به برق به باتری آن صدمه می زند

اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که از لپ تاپ مثل کامپیوتر رومیزی استفاده می کنند، حتما این سؤال برایتان پیش آمده است که آیا اتصال دائم لپ تاپ به برق خطری برای باتری دارد یا خیر. با این مقاله همراه باشید تا جواب این سؤال را بررسی کنیم.

باتریِ بدون لپ تاپ بهتر از لپ تاپِ بدون باتری است. شاید این جمله به قشنگی آن جمله ی معروف فیلم «درباره ی الی» نباشد؛ اما حقیقت مهمی را دربر دارد: لپ تاپی که باتری اش از کار افتاده باشد، دیگر لپ تاپ نیست و در بهترین حالت کامپیوتر رومیزی است.

اگر این روزها به علت شیوع کرونا وقت بیشتری در خانه می گذرانید، احتمالا قبل از اینکه باتریِ از کار افتاده انتخاب دیگری برایتان باقی نگذاشته باشد، از لپ تاپتان به عنوان کامپیوتر رومیزی استفاده می کنید. وقتی هم آن را برای شارژ شدن به برق می زنید، فراموش می کنید کابل شارژر را از دستگاهش جدا کنید و بدین ترتیب تا وقتی پای کار هستید، لپ تاپتان به برق وصل است.

بحث باتری ها به اندازه ی گجت ها و نرم افزارهای جدید هیجان انگیز نیست و وقتی از لپ تاپ صحبت می شود، همه درباره ی رم و پردازنده ی گرافیکی صحبت می کنند و در حق باتری اجحاف می شود؛ اما ذهن خیلی از ما هنوز به این سؤال مشغول است: اگر لپ تاپ مدام به برق باشد، مشکلی پیش می آید؟ آیا قبل از شارژ لپ  تاپ باید بگذارم شارژ باتری کاملا خالی شود؟ واقعیت این است جواب سؤال به سادگی بله و خیر نیست؛ ولی درک سازوکار باتری به رسیدن ما به جواب کمک زیادی خواهد کرد.

باتری را نمی توان بیش ازحد شارژ کرد

اغلب لپ تاپ ها از باتری لیتیوم یونی یا لیتیوم پلیمری استفاده می کنند. حُسن این باتری ها آن است که می توانند به دفعات بسیار زیادی چرخه ی شارژ داشته باشند و کمترین آسیبی به گنجایش باتری نرسد. مزیت دیگر باتری های مذکور این است که نمی توان آن ها را بیش ازحد شارژ کرد؛ یعنی هر وقت به شارژ ۱۰۰ درصد رسیدند، مدار درونی باتری های لیتیومی فرایند شارژ را متوقف می کند و از اینجا به بعد، برقی که از طریق کابل به لپ تاپ می رسد، به جای عبور از باتری، مستقیم به منبع تغذیه هدایت می شود.

این اتفاق بسیار خوبی است؛ چرا که اگر باتری بیش ازحد شارژ شود، در بی خطرترین حالت ممکن از کار می افتد و در ترسناک ترین سناریو، به بمب ساعتی تبدیل می شود. پس خیالتان راحت! اتصال دائم لپ تاپ به برق خطر انفجار باتری و آتش سوزی به همراه ندارد و اگرچه در این وضعیت جانتان در امان است، طول عمر باتری همچنان در خطر است.

باتری را ۱۰۰ درصد شارژ نکنید

برای اینکه بتوانید طول عمر باتری لیتیومی خود را تا حد ممکن افزایش دهید، توصیه می شود قبل از رسیدن شارژ به ۱۰۰ درصد، اتصال لپ تاپ به برق را قطع کنید. این توصیه را مدیرعامل شرکت Cadex Electronics تأیید کرده است که در افزایش طول عمری باتری تخصص دارد و حامی مالی وب سایت مرجع باتری Battery University است.

به گفته ی ایزیدور بوخمان، مدیرعامل این شرکت و از نویسندگان وب سایت Battery University، بهترین راه برای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ (حتی تا چهار برابر) این است که آن را تا ۸۰ درصد شارژ کنیم و سپس بگذاریم تا ۴۰ درصد تخلیه  شود. دلیل این کار آن است که هر سلول باتری لیتیومی تا سطح ولتاژ آن شارژ می شود. هرچه درصد شارژ بیشتر شود، سطح ولتاژ نیز بیشتر خواهد شد و هرچه ولتاژ درون سلول افزایش یابد، فشار بیشتری به باتری وارد می شود و این فشار از تعداد چرخه های شارژ کم می کند.

طبق گفته ی سایت Battery University، اگر باتری  تا ۱۰۰ درصد شارژ شود، تنها ۳۰۰ تا ۵۰۰  چرخه ی شارژ خواهد داشت؛ اما اگر تا ۷۰ درصد شارژ شود، چرخه ی شارژش ممکن است به ۱۲۰۰ تا ۲۰۰۰ برسد.

اگر در هر بار شارژ میزان ولتاژ هر سلول به اندازه ی ۰/۱ ولت کاهش یابد، تعداد چرخه ی شارژ باتری دو برابر می شود، تا جایی که به حد مطلوب برسد. با ۳/۹۰ ولت در هر سلول، تعداد چرخه ی شارژ باتری بین ۲۴۰۰ تا ۴۰۰۰ افزایش می ‎یابد.

مشکل فقط اینجا است که این سطح از ولتاژ برای باتری، یعنی تنها ۶۰ درصد شارژ و کمی بیشتر از نصف زمان باتری کاملا شارژ شده، می تواند لپ تاپتان را روشن نگه دارد. مشکل دیگر این است که اغلب ما وقتی سرگرم کار با لپ تاپ می شویم، نمی توانیم مدام حواس مان را به درصد شارژ باتری جمع کنیم. بهتر بود خود باتری همیشه تا ۸۰ درصد شارژ می کرد و اگر قرار بود جایی برویم که به شارژ بیشتری نیاز داشته باشیم، دکمه ای بود با فشاردادن آن باتری کاملا شارژ می شد.

با این حال، باتری ها چنین قابلیتی ندارند و ازآنجاکه هنوز اپلیکیشنی برای اخطار به کاربر درباره ی شارژ ۸۰ درصد و تخلیه ی شارژ ۴۰ درصد طراحی نشده، تنها راه حل این است مدت زمانی را اندازه بگیرید که لپ تاپتان به ۸۰ درصد شارژ و ۴۰ درصد تخلیه ی شارژ می رسد و بعد برای خودتان تایمر بگذارید. شاید دردسرش زیاد باشد؛ اما باور کنید باتری لپ تاپتان ارزش این میزان توجه را دارد.

داغ شدن لپ تاپ؛ بلای جان باتری

شاید تعجب کنید حرارت مهم ترین عامل در کاهش طول عمر باتری لپ تاپ است. اگر یادتان باشد گفتیم باتری های لیتیومی را نمی توان بیش ازحد شارژ کرد و این برای در امان ماندن از خطر انفجار، ویژگی مناسبی است؛ اما وقتی باتری ۱۰۰ درصد شارژ شد، جریان برق باتری را دور می زند و مستقیم به سمت منبع تغذیه می رود. این کار باعث افزایش حرارت دستگاه می شود.

در دماهای بیشتر از ۳۰ درجه ی سلسیوس، طول عمر باتری در خطر آسیب جدی قرار می گیرد؛ پس اگر عادت دارید لپ تاپتان را در روزهای داغ تابستان در ماشین بگذارید، اگر از خطر سرقت جان سالم به در ببرد، به دلیل حرارت زیاد عمر باتری اش به شدت کاهش می یابد.

در دمای بیشتر از ۳۰ درجه‎ی سلسیوس، طول عمر باتری در خطر آسیب جدی قرار می گیرد

تازه وقتی هم فشار دمای زیاد با فشار ولتاژ بیشتر هم زمان به جان باتری بیفتند، قطعا اتفاقات خوشایندی در انتظار باتری لپ تاپ شما نیست. در همین زمینه، مطالعه ی  Battery University نشان می دهد اگر باتری با ۴۰ درصد شارژ در دمای ۴۰ درجه نگه داری  شود، بعد از یک سال گنجایشش به ۸۵ درصد کاهش می یابد.

در همین اوضاع و احوال، اگر باتری تا ۱۰۰ درصد شارژ شود، گنجایشش تا ۶۵ درصد کاهش می یابد. گنجایش باتری کامل شارژشده در دمای ۶۰ درجه، تنها بعد از سه ماه به ۶۰ درصد می رسد. براساس این شواهد، اتصال دائم لپ تاپ به برق به عمر باتری صدمه می زند. حالا اگر باتری درمعرض حرارت زیاد هم باشد، عمرش به شدت کوتاه خواهد شد.

البته این نکته را مدنظر قرار دهید که دمای زیاد فقط به محیط مربوط نیست. اگر برنامه های سنگین مثل بازی یا ویرایشگر ویدئو اجرا کنید، میزان حرارت لپ تاپ افزایش می یابد و اگر در این حالت لپ تاپ را روی بالش یا در پوشش نامناسب قرار داده باشد، حرارت تولید شده به دام می افتد و به باتری آسیب بیشتری می زند.

بیرون آوردن باتری از لپ تاپ فکر خوبی است؟

حال که فهمیدیم حرارت بلای جان باتری است، ممکن است این سؤال پیش بیاید: آیا بهتر است باتری را کلا از لپ تاپ خارج و مستقیم از برق استفاده کنیم؟ متأسفانه در بسیاری از لپ تاپ های جدید امکان بیرون  آوردن باتری وجود ندارد و در لپ تاپ هایی با باتری تعویض شدنی جواب هر سازنده متفاوت است. برای مثال، ایسر می گوید اگر می خواهید از برق مستقیم استفاده کنید، به بیرون آوردن باتری نیازی نیست؛ اما اگر می خواهید چندین روز از لپ تاپ استفاده نکنید، بهتر است باتری آن را خارج کنید. زمانی که اپل لپ تاپ هایی با باتری تعویض پذیر می ساخت، توصیه می کرد هیچ وقت باتری را از دستگاه خارج نکنید.

به هر حال، خارج کردن یا نکردن باتری از لپ تاپ به تنظیمات مدیریت انرژی دستگاه شما بستگی دارد. در برخی دستگاه ها بیرون آوردن باتری مانند وقتی که میزان شارژ باتری کاهش می یابد، باعث کاهش انرژی می شود و عملکرد لپ تاپ را کُند می کند. اگر هم تصمیم گرفتید باتری را خارج کنید، حتما آن را در محیطی مناسب نگه داری کنید. بهترین وضعیت مراقبت از باتری این است که آن را بین ۴۰ تا ۸۰ درصد شارژ و در دمای اتاق نگه دارید.

نکاتی برای افزایش طول عمر باتری

قبل از هر چیز با این واقعیت انکار ناپذیر باید رو به رو شوید که باتری مثل هر وسیله ی دست ساز انسان و حتی خود انسان عمر محدودی دارد و با هر بار شارژ و تخلیه ی آن، از تعداد چرخه های شارژش کم می شود، تا جایی که دیگر از کار می افتد. با این حال، روش هایی وجود دارد که به کمک آن ها می توان عمر باتری را افزایش داد. در ادامه، به چند نکته ی مفید در این زمینه اشاره می کنیم:

 • باتری های لیتیومی اگر بین ۴۰ تا ۸۰ درصد شارژ شوند، عمر طولانی تری خواهند داشت.
 • از قراردادن لپ تاپ روی بالش یا پتو یا سطوح نرم خودداری کنید که باعث به دام انداختن حرارت می شود.
 • اگر قصد دارید چند هفته از لپ تاپتان استفاده نکنید، درصورت امکان باتری آن را خارج کنید.
 • اگر باتری تعویض پذیر نیست، قبل از انبار کردن لپ تاپ آن را کمتر از ۵۰ درصد شارژ کنید. در این حالت، باتری شروع به تخلیه شدن می کند. اگر باتری مدت زیادی شارژ نشود، به آن صدمه می رسد.
 • اگر مدت زمان انبار کردن لپ تاپ طولانی شد، هر از گاهی لپ تاپ را از انبار بیرون آورید و آن را شارژ کنید.
 • از قراردادن لپ تاپ در دمای بسیار گرم یا بسیار سرد خودداری کنید.
 • برای افزایش طول عمر باتری و کاهش دفعات چرخه ی شارژ، نور صفحه کلید و تنظیمات اسلیپ و روشنایی صفحه نمایش را کم کنید. افزون بر این، اگر از وای فای استفاده نمی کنید، آن را قطع کنید.
 • اگر لپ تاپ داغ کرده است، با آن بازی نکنید.
 • به جای استندبای، لپ تاپ را خاموش کنید یا در حالت خواب زمستانی (Hibernate) قرار دهید.
 • تب های اضافی مرورگرتان را ببندید تا از مصرف شارژ بیشتر جلوگیری شود.
 • اتصال دستگاه های اکسترنال به لپ تاپ، مثل فلش درایوها و دی وی دی و دیسک سخت را درصورت نیاز نداشتن به آن ها قطع کنید.
 • اطلاعات مورد نیازتان را روی لپ تاپ یا فلش درایو کپی کنید. درایوهای نوری برای خواندن سی دی یا دی وی دی انرژی زیادی مصرف می کنند.
 • میزتان را تمیز کنید. شاید توصیه عجیبی به نظر برسد؛ اما گرد و خاک روی میز می تواند به راحتی وارد منفذهای فن خنک کننده لپ تاپ شود و حرارت دستگاه را افزایش دهد. بهتر است دست کم هفته ای یک بار میز خود را تمیز کنید.

نتیجه گیری

اتصال دائم لپ تاپ به برق در کوتاه مدت به باتری آسیبی نمی زند و چون باتری های لیتیومی را نمی توان بیش ازحد شارژ کرد، خطر انفجار و آتش سوزی هم شما را تهدید نمی کند. با این حال، اگر لپ تاپ مدام به برق وصل باشد، بعد از یک سال متوجه خواهید شد ظرفیت باتری آن به شدت کاهش یافته است. افزون بر این، استفاده ی مدام از شارژ باتری باعث می شود سریع تر چرخه های شارژ را مصرف کند و این طول عمر باتری را کاهش می دهد.

بهترین راه حل در این حالت آن است که بین دو حالت حد تعادل برقرار کنید: بعضی روزها از شارژ باتری استفاده کنید و روزهای دیگر آن را به برق بزنید. هرکاری که می کنید، فقط یادتان باشد خطرناک ترین دشمن باتری لپ تاپتان حرارت زیاد است؛ پس اجازه ندهید دمای لپ تاپ زیاد افزایش یابد.

عواملی که عمر باتری را کم می کند:

 • چرخه های شارژ یا تخلیه ی شارژ: هر باتری هرچقدر هم پیشرفته باشد، به تعداد محدودی می تواند شارژ و تخلیه ی شارژ شود و وقتی این تعداد به پایان رسید، عمر باتری نیز به سر رسیده است.
 • سطح ولتاژ: هرچه سطح شارژ بیشتر شود، سطح ولتاژ هر سلول باتری نیز افزایش می یابد. ولتاژ بالا عمر باتری را کاهش می دهد؛ پس باتری را ۱۰۰ درصد شارژ نکنید.
 • دمای بیش از ۳۰ درجه سلسیوس: حرارت خطرناک‎ترین عامل کاهش طول عمر باتری است؛ پس همیشه دما را کمتر از ۳۰ درجه نگه دارید.

منبع: زومیت.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آموزشها و مطالب چند رسانه ای, آموزشی, سخت افزار, کامپیوتر ارسال و , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *