شرکت مکزیکی Strap کمربندی را برای جایگزینی عصای سفید طراحی و معرفی کرد

کمپانی های زیادی در طول دو سه دهه گذشته تلاش می کنند با اضافه کردن امکانات و قابلیت هایی به عصای سفید، آن را به وسیله ی مؤثر تری از آنچه که اکنون است، در مسیریابی نابینایان تبدیل کنند. در این میان اما هستند شرکت هایی که به جای این کار، سعی می کنند ابزار هایی طراحی کنند که بتواند جایگزین عصا شود و دست عابر نابینا را که همواره گیرِ عصایش است، آزاد کند. در این راستا احتمالاً قابل پیشبینی است که این شرکت ها به سراغ گجت های پوشیدنی هم بروند. از جمله آخرینِ این گجت ها، کمربندی است به نام Strap که در روز ۱۵ اکتبر در آمریکا از آن رونمایی شده است.

Strap, محصولی متعلق به یک شرکت با همین نام یعنی Strap Technologies است. شرکتی اصالتاً مکزیکی که حالا در آستینِ تگزاس مدیریت می شود. دیگو رول، مدیر این شرکت می گوید او و همکارانش بیش از سه سال است که بر روی این پروژه کار می کنند. رول خود متخصص زبده روباتیک است و دانشش در این حوزه را به خدمت نابینایان در آورده است.

عملکرد کمربند Strap, اینطور است که در هنگام حرکت عابر نابینا، موانع گوناگونی نظیر پله، دیوار، جو، گودال، شاخه درخت و خلاصه هر آنچه که از روی زمین تا حدود سرِ کاربر وجود دارد را به او گزارش می کند. گزارشش هم به کمک علائمِ لرزشی صورت می گیرد. طراحان مدعی شده اند عکس العمل این گجت آنقدر سریع است که عابر نابینا می تواند به راحتی عصایش را کنار بگذارد و با دستانی آزاد، در همه جور محیطی تردد کند. آنها همچنین یادآور می شوند که آموزش کار با این دستگاه دو دقیقه بیشتر زمان نخواهد برد و از کودکان تا کهنسالان نابینا به سادگی می توانند روش استفاده از آن را فرا بگیرند.

Strap قاعدتاً گجتی قابل شارژ است. شارژ این دستگاه از طریق یک شارژر آهنربایی انجام می شود. بعد از شارژ هم حدود ۷۲ ساعت شارژ نگه می دارد که در نوع خود عدد قابل توجهی محسوب می شود. افزون بر این، Strap به وایفای هم تجهیز شده است و به محض اتصال به شبکه وایفای، چنانچه برای نرم افزارِ پشتیبان دستگاه نسخه به روز تری منتشر شده باشد، Strap به شکل خودکار آن را بارگیری و نصب می کند.

اما در آخر بد نیست نگاهی هم به قیمت این گجت داشته باشیم. چیزی که شاید بهتر بود همان اول کار اشاره ای به آن می کردیم. برای Strap, قیمتی معادل ۵۰۰ دلار را در نظر گرفته اند. تبدیلش به ریال البته خیلی خوش آیند نخواهد بود اما برای نابینایان آمریکایی هم خودشان می دانند و ما حق نظر دادن در این فقره را نداریم اصولاً. این گجت هنوز رسماً به فروش نمی رسد و شرکت تولید کننده اش پیش فروش آن را در وبسایتش شروع کرده است. علاقمندان می توانند با پرداخت ۵۰ دلار، Strap را پیش خرید کنند.

منبع: ایران سپید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + چهارده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *