وعده ی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در مراسم گرامی داشت روز جهانی ایمنی عصای سفید: ارائه ی ۱۰۰ دستگاه برجسته نگار هوشمند و 300 نسخه قرآن بریل به نابینایان

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در نشست روز جهانی عصای سفید گفت: ۱۰۰ دستگاه برجسته نگار هوشمند و ۳۰۰ نسخه قرآن بریل چاپ شده در مرکز نابینایان رودکی که به همت سازمان بهزیستی تهیه شده در اختیار نابینایان قرار خواهد گرفت.

مراسم روز جهانی نابینایان در سازمان بهزیستی به صورت ویدئو کنفرانس با حضور نمایندگان انجمن های نابینایان فعال برگزار شد. در این جلسه، نمایندگان استانها به بیان مشکلات و دغدغه های نابینایان پرداختند.

۱۵ استان انتخاب شدند تا به نمایندگی از سایر استانها صحبت کنند و مشکلات نابینایان و کم بینایان در بخش های مختلفی همچون مسکن، اشتغال، فرهنگسازی، تجهیزات توانبخشی، استخدام و… را به سمع نظر وزیر رفاه برسانند.

محمدجواد خادمی از انجمن روشن بین اصفهان موضوع اشتغال را مطرح کرد. او گفت: نابینایان شاغل نمیتوانند از ابزار و سیستم های موجود در محیط کار استفاده کنند. اگر سیستم ها مناسب سازی شده باشند نابینایان هم میتوانند به درستی با محیط کار هماهنگ شده و استعدادهای خود را بروز دهند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از موضوعات مهم در بحث اشتغال نابینایان اختصاص ۳۰ درصد از شغل های اپراتوری برای نابینایان است که عملا یعنی هیچ. چرا که در چارت ادارات و سازمان ها دیگر پستی به نام تلفنچی یا اپراتور نداریم که بخواهد به کاهش بیکاری این گروه کمکی کرده باشد.

در پاسخ به موضوعات مطرح شده از سوی این مدیر انجمن، وزیر تعاون تماسی تلفنی با انصاری رییس سازمان امور استخدامی برقرار کرد و مشکل را با او در میان گذاشت.

انصاری برای حل مشکل اپراتوری نابینایان بیان کرد: (برای جذب معلولان در دستگاه ها ما قانون استخدام سه درصد را داریم که اجرای آن الزام قانونی دارد. در آزمون هشتم، برای هر فرصت شغلی سه تا چهار نفر با هم از گروه معلولان رقابت میکنند. اگر آن کد محل شغل در آزمون هشتم فرد مورد نظرش را نیافت، آن شغل برای آزمون سال بعد ذخیره خواهد شد. در مورد مشاغلی هم که از چارت استخدام حذف شده اند باید بگویم این شغلها را به شرکت های خدماتی سپرده ایم اما میتوانیم برای این شرکتها شرط و شروط مقرر کنیم که حتما برای این شغل از معلولان استخدام به عمل آید.

در متن قرار داد با شرکت های پشتیبانی باید نوشته شود در صورتی این کار به شما سپرده میشود که کارمندانتان را باید از گروه معلولان استخدام کنید.

در ادامه نشست، سید مهدی مصلحی از استان مازندران به موضوع مناسب سازی اشاره کرده و گفت: در همه شهرها این امر یا اجرا نشده یا به درستی اجرا نشده است. ما مسیر ویژه نابینایان را داریم اما در بیشتر زمان ها به جوی آب و تیر چراغ برق منتهی می شوند. این یعنی عدم کار اصولی و عدم مناسب سازی برای نابینایان. وی به جانمایی بد دکه های روزنامه فروشی هم اشاره کرده و افزود: در برخی ادارات آسانسور هایی وجود دارد که نه گویا هستند و نه دکمه های بریل دارند یا عابربانک هایی که برای نابینایان مناسب سازی نیست و …

اجرای مناسب سازی تکلیفی است که شان و جایگاه را به معلولان باز میگرداند.

بعد از مازندران، نوبت به خوزستان و آقای حمزه ظهیری رسید. وی به موضوع مسکن اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات مهم، معضل مسکن برای نابینایان است. کمک بلاعوض سازمان بهزیستی برای تک معلولها فقط ۱۰ میلیون تومان است که کفاف اجاره مسکن را هم نمیدهد چه برسد به خرید. ظهیری ادامه داد: مورد بعدی وام های بلند مدت برای خرید مسکن است که هیچ فرقی میان معلولان و افراد عادی در دریافت آن نیست. مشکل بعدی در بخش مسکن، ساخت خانه در اطراف شهر برای معلولان است که آنها را از خدمات داخل شهر دور میکند و امکانات لازم را برای هیچ گروه معلولیتی ندارد.

نماینده بعدی از شهر یزد انتخاب شد که در مورد قانون حمایت از حقوق معلولان باید صحبت میکرد. محمد حسن پارساییان در خصوص این قانون گفت: اولین مولفه ای که برای هر قانونی وجود دارد لازم الاجرا بودن آن است. این قانون در بعد اجرایی در پایین ترین سطح قرار دارد و با توجه به اینکه از سال ۹۶ به تصویب رسیده هنوز بودجه کافی به آن اختصاص پیدا نکرده و بیشتر مواد آن  بلاتکلیف مانده اند. البته خود قانون هم مشکلاتی در متن دارد که یکی از آن معافیت مالیاتی والدین معلولان است در صورتی که خود معلولان شاغل، این معافیت شامل حالشان نمیشود.

نوبت به نماینده تهران رسید که باید در مورد خرید و توزیع تجهیزات توانبخشی صحبت می کرد.

امیر سرمدی، نماینده انجمن نابینایان ایران در این خصوص گفت: مشکلات و چالش های بسیاری در حوزه خرید تجهیزات توانبخشی وجود دارد.

یک، عدم شفافیت در میزان بودجه تجهیزات توانبخشی. مشخص نیست که بهزیستی در سال چه میزان بودجه برای این تجهیزات هزینه میکند و سهم گروه های مختلف معلولیتی چه اندازه است.

استدلال کارشناسان بهزیستی این است هر گروه معلولیتی باید به میزان تعدادشان بودجه دریافت کنند. اما نابینایان که ۱۳ درصد از کل مددجویان سازمان را تشکیل می دهند، همواره بودجه کمتری شامل حالشان میشود. این در حالی است که نابینایان ۴۰ درصد از دانشجویان تحت پوشش سازمان را به خود اختصاص می دهند و باید سهم بیشتری از تجهیزات توانبخشی را داشته باشند.

دوم مکانیزم غلط اختصاص بودجه میان استانها و شهرستان ها است. به عنوان مثال، اگر به استان اصفهان 7۰۰ میلیون اختصاص پیدا کند، سهم گلپایگان ۷۰ میلیون خواهد بود و اگر این شهر ۲۵۰ نابینا داشته باشد طبق آمار ۱۳ درصدی، فقط ۱۰ میلیون تومان هزینه خرید تجهیزات برای نابینایان این شهر خواهد شد. حال با این بودجه چه چیزی را می تواند برای نابینایان تهیه کند. خورد شدن بودجه در شهرستان ها، مانع بسیاری از تصمیمگیری های بعدی است.

سوم، عدم وجود یک سامانه جامع برای ثبت درخواست تجهیزات توانبخشی از سوی معلولان است. ما اعتقاد داریم باید یک سامانه آنلاین ایجاد شود تا افراد از طریق کد ملی و بارگزاری اسکن کارت معلولیت در سامانه، بتوانند ثبت نام کرده و نیازهای تجهیزاتشان را وارد کنند. در پایان هم کد رهگیری به او داده شود تا بتواند درخواستش را پیگیری کند. اما در حال حاضر، همه چیز به صورت سنتی است. فرد نابینا برای در اختیار داشتن یک عصای ساده هم باید به صورت حضوری به شعبه بهزیستی که در آنجا پرونده دارد مراجعه کند و فرم پر کند. هم کلی هزینه رفت و آمد به او تحمیل می شود و هم نمی تواند درخواست خود را درست پیگیری کند که در چه مرحله ای قرار دارد.

مشکل بعدی، عدم دسترسی نابینایان به فناوری های جدید است. با توجه به نوسانات ارزی عملا نابینایان نمیتوانند به تجهیزات جدیدی مثل برجسته نگار هوشمند که ۴۰ میلیون تومان قیمت دارد یا تجهیزات گویای آشپزخانه برای بانوان نابینا دسترسی پیدا کنند.

نکته پنجم، سلیقه ای عمل کردن استانها در خرید تجهیزات و نبود استاندارد های مشخص است. برای مثال، به هیچ استانی ابلاغ نشده اگر قصد خرید عصا را دارند، یک عصای مرغوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد. وقتی سلیقه ای خرید صورت گیرد هر کارشناس بسته به نظر خودش عمل می کند و نتیجه آن در سال های اخیر، واردات تجهیزات بی کیفیت به کشور شده و همین امر، اتلاف بودجه تجهیزات را به همراه دارد.

وی ادامه داد: حدود ۵ سال است که می گویند قصد داریم استانداردهای تجهیزات را در قالب یک شیوه نامه بنویسیم که تنها در حد حرف، باقی مانده است. از رئیس سازمان بهزیستی درخواست دارم در یک بازه زمانی مشخص مثلا تا پیش از ۱2 آذر روز جهانی معلولان، کار تدوین شیوه نامه چگونگی خرید و توزیع تجهیزات توانبخشی به اتمام برسد تا برای سال آینده دیگر شاهد این هرج و مرج ها نباشیم.

سرمدی بیان کرد: موضوع مهمتر افزایش بودجه تجهیزات توانبخشی توسط دولت است. طبیعی است تا زمانی که این محدودیت های منابع وجود داشته باشد، عملاً بسیاری از درخواست ها سال های سال پشت نوبت می ماند.

موضوع آخر هم حمایت از تولید کنندگان تجهیزات نابینایان در داخل کشور است. دو الی سه شرکت بیشتر نداریم که دارند در زمینه نابینایان فعالیت می کنند. در همه کشور ها، شرکت های اینچنینی مورد حمایت مستقیم دولت هستند. اما در کشور ما با شرایط فعلی، رونق تولید و جهش تولید که هیچ، به توقف تولید خواهیم رسید.

بعد از پایان صحبت های این جوان، وزیر تعاون نسبت به این همه دقت و ریز بینی در موضوع، از این کارشناس نابینا تشکر و قدردانی کرد.

قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی هم در پاسخ گفت: بسیاری از نقد های کارشناسی که جناب سرمدی بدان اشاره کردند، کارشناسان ما هم به آن رسیده اند. وی افزود: امسال ۴۳ میلیارد تومان به بودجه توانبخشی اختصاص پیدا کرده در صورتی که نیاز واقعی این بخش، ۴ هزار میلیارد است. با توجه به اینکه فقط یک صدم از بودجه را در اختیار داریم نمیتوانیم بسیاری از نیازها را پوشش دهیم. رئیس سازمان بهزیستی قول داد تا پیش از روز جهانی معلولان، شیوه نامه خرید و توزیع تجهیزات توانبخشی با حضور کارشناسان هر گروه تدوین شود.

در پایان نشست، بعد از اینکه وزیر تعاون صحبت های همه نمایندگان انجمنهای نابینایی را شنید در پاسخ به موضوعات مطرح شده صحبت کرد.

شریعتمداری ضمن گرامیداشت روز جهانی ایمنی عصای سفید و تبریک به فعالان جامعه نابینایان گفت: جامعه نابینایان ۲۰۳ هزار نفر جمعیت دارند که ۱۳۰ هزار نفر مرد و ۷۳ هزار نفر زن هستند و یکی از فرهیخته ترین و اندیشمندترین جوامع ما در عرصه های علمی بشمار می آیند.

شریعتمداری با اشاره به اینکه در حوزه قانونگذاری برای افراد دارای معلولیت فعالیت های خوبی در کشور صورت گرفته و مشکلی در این بخش نداریم، افزود: موضوعات مطرح شده و عمده مشکلات جامعه معلولان به دلیل عدم اجرای قوانین است که نظارت و پیگیری جدی را می طلبد که با تشکیل شورای نظارت بر قانون جامع حمایت از افراد دارای معلولیت بخش زیادی از مشکلات مرتفع خواهد شد.

وی ادامه داد: اصلاح برخی قوانین و مقررات در حوزه افراد دارای معلولیت در کارگروهی با حضور انجمن های مردم نهاد و کارشناسان سازمان بهزیستی مورد بررسی قرار گیرد.

وی در خصوص کمک هزینه معیشت افراد دارای معلولیت گفت: پرداخت کمک هزینه معیشت به معلولان فاقد شغل و درآمد که دهک های یک تا سه باشند منابع مالی زیادی را احتیاج دارد که با مذاکرات صورت گرفته با سازمان برنامه و بودجه امیدواریم در جهت تامین مالی آن قدم های موثری برداشته شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از بودجه ۳۰ هزار میلیاردی برای اجرای کامل قانون جامع حمایت از افراد دارای معلولیت خبر داد و گفت: تامین یکجای این بودجه برای دولت مشکل خواهد بود  ولی باید از بودجه گذشته فاصله بگیریم و اقدام جدی برای دریافت تخصیص بودجه ۱۰۰ درصدی سال ۱۳۹۹ و دریافت کمک از محل سایر اعتبارات در بودجه سال ۱۴۰۰ پیش بینی شود.

شریعتمداری به ایفای نقش مسئولیت اجتماعی بنگاه های اقتصادی اشاره کرد و تصریح کرد: از پتانسیل بنگاه های اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اولویت تامین هزینه های افراد دارای معلولیت بهره گیری شود.

وی از مشکلات موجود در جریان توزیع وسایل و تجهیزات توانبخشی گفت و افزود: برای تامین بلند مدت اعتبارات مورد نیاز تجهیزات توانبخشی می توان از توان خیرین و معلولان با تاسیس صندوق های حمایتی در بخش های گوناگون کشور با حمایت دولت بهره گرفت که افراد دارای معلولیت می توانند اداره کننده این صندوق ها باشند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به فعالیت فدراسیون های جانبازان و معلولین، نابینایان و ناشنوایان در ورزش معلولان اشاره کرد و گفت: طبق ماده ۸ قانون جامع حمایت از افراد دارای معلولیت مددجویان سازمان بهزیستی و معلولان می توانند از خدمات مراکز ورزشی دولتی، شهرداری ها  و دهیاری ها و مراکز متعلق به وزارت رفاه به صورت رایگان استفاده کنند و فدراسیون های دیگر نیز موظفند فعالیت هایی در فدراسیون خود در جهت تقویت و گسترش ورزش معلولان اختصاص دهند.

وی ادامه داد: با مذاکرات سازمان بهزیستی کشور و وزارت ورزش و جوانان برای حل مشکلات ورزش افراد دارای معلولیت تفاهم نامه ای در ابتدای آبان ماه منعقد خواهد شد.

شریعتمداری در زمینه مسکن معلولان تشریح کرد: ۱۳۰ هزار واحد مسکونی از ابتدای فعالیت سازمان بهزیستی تاکنون ساخته شده که ۲۸ هزار واحد آن در ۲۰ ماهه اخیر آماده واگذاری شده است و برای ۲۰ هزار مسکن روستایی با بنیاد مسکن برای پنج هزار مسکن سیلزدگان با بسیج سازندگی و برای ساخت یک هزار و ۵۰۰ واحد مسکن افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید با قرارگاه خاتم الانبیا تفاهم نامه امضا شده است که بخش عمده ای از نیاز مسکن معلولان تامین می شود.

وی از شروع طرح های جدید برای ۴ هزار خانوار نیازمند مسکن در سازمان بهزیستی خبر داد و افزود: برای مسکن خانوارهای دارای دو معلول به بالا از ۱۴ هزار خانوار شناسایی شده ۹۵۰۰ خانوار مسکن دریافت کرده اند و ۳۵۰۰ واحد تا پایان سال تحویل می شود و ۱۳۰۰ واحد مسکن نیز کار ساخت آن آغاز شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از پرداخت بدهی ۳۰ میلیاردی بهزیستی به دانشگاه آزاد گفت و تشریح کرد: با تخفیف ۲۰ درصدی دانشگاه آزاد به مددجویان سازمان بهزیستی مشکلی در پرداخت شهریه مددجویان وجود ندارد و با راه اندازی سامانه دانشجویی سازمان بهزیستی و ارتباط آن با سامانه دانشگاه آزاد پرداخت شهریه ها با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

شریعتمداری در خصوص مستمری افراد دارای معلولیت بینایی گفت: ۱۲۵ هزار خانوار نابینایان در کشور مشمول دریافت مستمری ماهیانه هستند که مبلغ آن از ۵۳ هزار تومان به ۲۰۰ هزار تومان و برای خانوارهای ۵ نفره به ۶۰۰ هزار تومان افزایش یافته است که معتقدیم این مبلغ نیز با شرایط مطلوب مورد نظر فاصله دارد که امیدواریم با پیگیری های صورت گرفته منابع مالی بیشتری به این موضوع اختصاص یابد.

وی در پیشنهادی به سازمان بهزیستی گفت: با تجربه خوب ورود استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان و ورود فکر و اندیشه جوان در صندوق بازنشستگی کشوری از توان دانش بنیان ها  به ویژه فرهیختگان دارای معلولیت و دانشگاهیان برای رسیدن به راه های میان بر برای رفع مشکلات معلولان بهره برداری شود.

وی در پایان گفت: خبر خوش آن که ۱۰۰ دستگاه برجسته نگار هوشمند همراه و ۳۰۰ نسخه قرآن بریل چاپ شده در مرکز نابینایان رودکی که به همت سازمان بهزیستی تهیه شده در اختیار نابینایان قرار خواهد گرفت.

منبع: ایران سپید.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آرشیو اخبار, اخبار, اخبار فن آوری ویژه ی نابینایان, اهم اخبار نابینایان در رسانه های داخلی., دسترس پذیری, سخت افزار, سخت افزار های شرکت پکتوس, کامپیوتر ارسال و , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − یک =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *