معرفی بهترین نرم افزارهای نظارت و محدود کردن دسترسی کودکان به کامپیوتر و اینترنت

مقاله ای که تهیه کرده ایم، فهرستی از بهترین نرم افزارهای ۲۰۲۰ برای نظارت و محدود کردن دسترسی کودکان به کامپیوتر و اینترنت را شامل می شود.

طبیعتا برای هر والدینی عدم دسترسی فرزندانشان به محتوای نامناسب اهمیت فراوانی دارد. در تعریف محتوای نامناسب نیز باید گفت که منظور تنها محتوای مبتذل نیست؛ بلکه محتوایی که برای افراد بالغ ساخته شده است نیز امکان دارد برای کودکان و نوجوانان بسیار مخرب باشد.

علاوه بر محتوا، ممکن است والدین بخواهند میزان استفاده یا دسترسی به برخی ویژگی های کامپیوتر را نیز مدیریت کنند. در همین راستا مقاله ای تهیه کرده ایم که نرم افزارهایی با امکان ارائه ویژگی های مختلف در جهت نظارت و محدود کردن دسترسی کودکان به کامپیوتر و اینترنت را در اختیار پدر و مادرها قرار دهد.

در فهرست به نرم افزارهایی اشاره می شود که استفاده از آن ها رایگان است؛ البته این نرم افزارها پکیج هایی نیز ارائه می دهند که شامل امکانات بیشتری می شود. در هر صورت، هدف از چنین نرم افزارهایی مدیریت محتوایی است که فرزندتان در زمانی که حضور ندارید به آن ها دسترسی خواهند داشت.

در میان نرم افزارها می توان Qustodio را بهترین نمونه ممکن دانست که بدون پرداخت هزینه ای در اختیارتان قرار می گیرد. نرم افزار Qustodio نه تنها محتوای آنلاین در وب سایت ها را مدیریت می کند؛ بلکه امکان زمان بندی استفاده از رایانه شخصی را نیز به والدین می دهد.

با استفاده از نرم افزارهایی شبیه به Qustodio والدین می توانند دسترسی به برخی از سایت ها را مسدود کنند یا فهرستی از سایت هایی تشکیل دهند که برای کودکان قابل دسترس خواهند بود. چنین ویژگی باعث می شود که کودکان از محتوای نامناسب ایمن باشند.

نرم افزار Qustodio

در میان نرم افزارهای مختلف می توان Qustodio را از بهترین نرم افزارهای نظارت و محدود کردن دسترسی کودکان به کامپیوتر و اینترنت دانست. نرم افزار Qustodio به والدین اجازه می دهد که تماشای ویدئو در یوتیوب را کنترل کنند و همچنین میزان ساعات فعالیت فرزندانشان در شبکه های اجتماعی را نیز محدود سازند. علاوه بر آن امکان محدودسازی ساعات تجربه بازی های ویدیویی نیز وجود دارد.

با این حال، تنها برخی از ویژگی های نرم افزار Qustodio رایگان هستند و والدین برای استفاده از امکانات بیشتر باید مبلغی را پرداخت کنند. اکثر نرم افزارهای نظارت و محدودسازی اینترنت و کامپیوتر برای کودکان تنها از رایانه شخصی پشتیبانی می کنند؛ اما نرم افزار Qustodio را می توان روی پلتفرم های مختلف استفاده کرد. درحال حاضر امکان استفاده از Qustodio در ویندوز، مک، اندروید، iOS، کیندل و Nook وجود دارد.

با وجود اینکه برای استفاده از تمامی ویژگی های نرم افزار Qustodio باید هزینه ای نسبتا قابل توجه پرداخت کنید؛ اما نسخه رایگان این نرم افزار، ویژگی های منحصر به فردی را در اختیارتان قرار می دهد. امکاناتی ازجمله زمان بندی استفاده از دستگاه و مسدودسازی وب سایت هایی با محتوای نامناسب در نسخه رایگان قابل استفاده هستند و با خرید نسخه پریمیوم می توان به ویژگی هایی ازجمله مدیریت شبکه های اجتماعی را نیز به دست آورد.

پلتفرم های قابل استفاده: ویندوز، مک، اندروید، iOS، کیندل و Nook

نکات مثبت:

 • امکان مدیریت دقیق محتوای قابل دسترس
 • امکان زمان بندی برای استفاده از ویژگی های مختلف کامپیوتر

نکات منفی:

 • هزینه بالا برای استفاده از ویژگی های بیشتر

نرم افزار OpenDNS FamilyShield

نرم افزار OpenDNS FamilyShield به والدین اجازه می دهد که وب سایت های نامناسب برای فرزندانشان را مسدود کنند. چنین اقدامی تنها شامل رایانه شخصی فرزند نمی شود، بلکه سایت های نامناسب از نظر والدین در دستگاه های متصل به روتر مسدود خواهند شد و هر فردی که متصل به روتر شده باشد امکان ورود به سایت های درج شده در فهرست را ندارد.

درواقع آنچه نرم افزار OpenDNS FamilyShield را از دیگر نرم افزارها متمایز می سازد، امکان محدودسازی ورود به سایت ها نه تنها روی رایانه شخصی یا دستگاه های موبایل است، بلکه می توان دسترسی به وب سایتی را ازطریق مودم/روتر محدود ساخت.

با این حال در این نرم افزار نیز تمامی ویژگی ها به رایگان در اختیار کاربر قرار نمی گیرند و برای دسترسی به تمامی ویژگی ها باید حق اشتراک پریمیوم را خریداری کرد. علاوه بر موارد فوق باید در نظر داشت که نرم افزار OpenDNS FamilyShield تنها قابل استفاده روی ویندوز است؛ اما با تنظیم روتر/مودم می توان دسترسی تمامی دستگاه های متصل به روتر/مودم را محدود کرد.

پلتفرم های قابل استفاده: ویندوز

نکات مثبت:

 • امکان تنظیم روتر/مودم
 • برخوردار از فهرست های از پیش تنظیم شده برای مسدودسازی سایت های مستهجن

نکات منفی:

 • تنظیم منوها می تواند زمان بر و کمی پیچیده باشد

نرم افزار KidLogger

در نرم افزار KidLogger گزارشی کامل از فعالیت فرزندان به والدین داده می شود. این گزارش شامل اپلیکیشن های مورد استفاده، وب سایت ها و حتی عبارات جستجو شده نیز می شود. درواقع نرم افزار رایگان KidLogger تمامی فعالیت های کاربر را مد نظر دارد و حتی کپی از متن های تایپ شده نیز ذخیره می کند.

به لطف نرم افزار KidLogger والدین متوجه خواهند شد که فرزندشان دقیقا چه استفاده ای از کامپیوتر دارد، وارد چه وب سایت هایی شده است و کدامیک از بازی ها یا اپلیکیشن های نصب شده روی کامپیوتر را تجربه می کند.

برای نسخه موبایل حتی ویژگی نیز در نظر گرفته شده است که مکالمات فرزندانتان را ذخیره می کند. همچنین اگر پیامی فرستاده شده باشد نیز متن پیام ذخیره شده و قابل دسترس خواهد بود. مشابه چنین ویژگی برای رایانه شخصی نیز قابل دسترس است و تمامی گفتگوهای آنلاین کاربر ذخیره می شود.

از مزیت های نرم افزار KidLogger می توان به تنظیمات مختلف آن اشاره کرد. درواقع والدین می توانند مشخص کنند که چه مواردی تحت نظر قرار بگیرد و فرزندشان چه آزادی هایی داشته باشد. متاسفانه نرم افزار KidLogger تنها از یک دستگاه پشتیبانی می کند و برخی امکانات مانند ضبط مکالمات یا رصد کردن مخفیانه پیام های واتساپ نیز با پرداخت مبلغی برای خرید حق اشتراک دردسترس قرار می گیرد.

پلتفرم های قابل استفاده: ویندوز، مک، لینوکس، اندروید و بلک بری

نکات مثبت:

 • کراس پلتفرم
 • ذخیره متون نوشته شده

نکات منفی:

 • برای استفاده از قابلیت ضبط مکالمات باید نسخه پولی را خریداری کنید
 • هر حساب کاربری تنها از یک دستگاه پشتیبانی می کند و برای استفاده از امکانات ویژه در چند دستگاه، باید بر هریک حق اشتراک ویژه خریداری کنید.

نرم افزار Spyrix Free Keylogger

مانند نرم افزار قبلی، نرم افزار Spyrix Free Keylogger نیز قادر به ذخیره متون نوشته شده توسط کاربر است؛ اما از این نرم افزار تنها در پلتفرم ویندوز می توان استفاده کرد. برخلاف نرم افزارهایی که در مقاله به آن ها اشاره شد، نرم افزار Spyrix Free Keylogger قادر به محدودسازی فعالیت کاربر نیست، بلکه گزارشی از فعالیت روزانه کودک به والدین می دهد.

در این گزارش نیز متون تایپ شده به صورت فایلی جداگانه قرار می گیرند. درصورتی که والدین بخواهند از امکاناتی مانند محدودسازی دسترسی ها استفاده کنند نیاز به خرید نسخه ویژه نرم افزار Spyrix Free Keylogger  به قیمت ۵۹ دلار خواهند داشت؛ ویژگی هایی که برخی از آن ها را می توان به رایگان در نرم افزارهای دیگر استفاده کرد.

شاید نرم افزار Spyrix Free Keylogger برای مدیریت فعالیت کودکان مناسب نباشد؛ اما بسیاری از والدین برای نظارت بر فعالیت های نوجوانان خود از چنین نرم افزارهایی استفاده می کنند. با استفاده از چنین سرویس هایی والدین از اتفاقاتی که برای فرزندانشان رخ می دهد، آگاه خواهند شد.

پلتفرم های قابل استفاده: ویندوز

نکات مثبت:

 • نظارت از راه دور

نکات منفی:

 • عدم امکان محدودسازی فعالیت ها در نسخه رایگان
 • تنها قابل استفاده در پلتفرم ویندوز

نرم افزار Kaspersky Safe Kids

نرم افزار Kaspersky Safe Kids برای رایانه شخصی و گجت های قابل حمل از جمله تبلت و گوشی های هوشمند منتشر شده است. این نرم افزار نیز قابلیت هایی را به رایگان در اختیار والدین برای تحت نظر داشتن فعالیت های فرزندشان قرار می دهد؛ اما برای برخورداری از تمامی ویژگی ها نیاز به خرید نسخه ویژه آن وجود دارد.

نسخه رایگان شامل امکان تهیه فهرستی از وب سایت هایی است که از نظر والدین، کودکان نباید دسترسی به آن ها داشته باشند. همچنین امکان زمان بندی استفاده از اپلیکیشن ها مانند بازی های ویدیویی وجود دارد. نرم افزار Kaspersky Safe Kids به والدین اجازه می دهد دسترسی های کودکان به رایانه شخصی یا دستگاه های قابل حمل را محدود سازند. درواقع درکنار مدیریت زمان، والدین مشخص خواهند کرد که کودک به چه اپلیکیشن هایی دسترسی داشته باشد.

نسخه ویژه بیشتر روی قابلیت های مختلف برای گوشی هوشمند یا تبلت تمرکز دارد. درواقع والدین امکان بررسی موقعیت جغرافیایی فرزندشان را خواهند داشت و همچنین می توانند فعالیت فرزندشان در شبکه های اجتماعی را نیز مدیریت کنند.

پلتفرم های قابل استفاده: ویندوز، مک، اندروید و iOS

نکات مثبت:

 • مدیریت اپلیکیشن های قابل استفاده
 • قابل استفاده در پلتفرم های مختلف
 • ویژگی های به مراتب بهتر برای گوشی هوشمند و تبلت

نکات منفی:

 • باعث کندی رایانه شخصی می شود

منبع: زومیت.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آموزشها و مطالب چند رسانه ای, آموزشی, اندروید, تلفن همراه, نرم افزار, کامپیوتر ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + هجده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *