معرفی و مقایسه ی ۷ اپلیکیشن برتر مشاوره ی پزشکی آنلاین

بحران ایجاد شده در پی شیوع ویروس کرونا باعث شد تا اقبال به سرویس های مشاوره پزشکی آنلاین افزایش یابد؛ از این رو در ادامه به مقایسه ۷ اپلیکیشن برتر خدمات پزشکی آنلاین می پردازیم.

شیوع ویروس کرونا با وجود تمام مشکلاتی که ایجاد کرد، بار دیگر فرصتی برای راستی آزمایی دنیای فناوری و اینترنت شد. دنیایی که بعداز شیوع این ویروس تنها پل ارتباطی دوستان با یکدیگر برای معاشرت بود؛ اما اینترنت فقط یک راه ارتباطی نوین نیست، بلکه اینترنت در دوران کرونا نشان داد که می تواند به عنوان یک کانال ارتباطی مطمئن و البته کارساز بین فروشنده و مشتری، مربی و ورزشکار و حالا با کمک اپلیکیشن های مشاوره ی پزشکی، پزشک و بیمار ایفای نقش کند.

پیش از این برخی اپلیکیشن های پزشکی و سلامت منتشر شده بودند؛ اما در شرایط فعلی تمرکز بر اپلیکیشن های مشاوره پزشکی بسیار بیشتر شده است. در این مقاله قصد داریم چند نمونه از بهترین اپلیکیشن های مشاوره پزشکی را معرفی  و مقایسه کنیم، باما همراه باشید.

اپلیکیشن های مشاوره پزشکی

پس از آنکه شیوع ویروس کرونا یا کووید-۱۹ در کشور تایید شد، بسیاری از مردم به منظور جلوگیری از ابتلا به این ویروس، سعی کردند تا از حضور در مراکز پزشکی از قبیل کلینیک ها یا بیمارستان ها خودداری کنند که همین موضوع فرصت را برای عرض اندام سرویس های مشاوره ی پزشکی مهیا کرد. این سرویس ها به واسطه ی اپلیکیشن های موبایل و تحت وب، کم وبیش امکانات و ویژگی هایی را به کاربران شان ارائه می کنند که در حوزه ی سلامت و مراقبت های پزشکی قرار می گیرند. از طریق این اپلیکیشن ها می توانید به صورت غیرحضوری و با کمک اینترنت و یک گوشی هوشمند با متخصصان ارتباط برقرار کنید و قبل از مراجعه ی حضوری برخی اقدامات را در خانه و به دور از محیط های درمانی انجام دهید تا از این طریق ریسک آلوده شدن به ویروس کووید ۱۹ را متحمل نشوید. هرچند شیوع ویروس کرونا باعث بهتر دیده شدن این اپلیکیشن ها شد، استفاده از اپلیکیشن های مشاوره پزشکی موجب صرفه جویی زمان می شود یا برای سالمندانی که قرارگیری در هوای آلوده برایشان مضر است، می تواند بسیار کارآمد باشد.

برای دریافت خدمات اورژانسی و فوری حتما با شماره تلفن ۱۱۵ تماس بگیرید و به سراغ هیچکدام از این اپلیکیشن ها نروید.

اپلیکیشن پزشکت

اپلیکیشن پزشکت اولین شبکه ی اجتماعی اختصاصی سلامت به شمار می رود. بدین ترتیب کاربران می توانند همان طور که در شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام فعالیت می کنند در این برنامه نیز فعالیت داشته باشند؛ البته با این تفاوت که در این اپلیکیشن غالبا تولید محتوا توسط متخصصان و پزشکان انجام می شود و در صفحه های شخصی شان به نمایش درخواهد آمد تا سایر کاربران از آن ها بهره مند شوند.

ازسویی دیگر، ناگفته نماند که اصلی ترین فرایندی که پزشکت برای آن طراحی شده، ارائه ی خدمات مشاوره پزشکی از راه دور و به صورت آنلاین است. این اپلیکیشن بیش از نیم میلیون کاربر فعال دارد که توسط بیشتر از ۲۰۰۰ پزشک و مشاور، خدمات سلامت و پزشکی دریافت می کنند. جامعه تخصصی پزشکان و مشاوران در این اپلیکیشن با حساسیت بالایی ارزیابی شده اند و حوزه های متنوعی را تحت پوشش قرار می دهند. در این برنامه کاربران خواهند توانست از طریق گفتگوی تصویری، صوتی و متنی با پزشک خود ارتباط بگیرند.

علاوه بر متخصصان پزشکی، در این برنامه دسترسی به مقالات تأییدشده ی علمی نیز میسر شده است. همچنین، اپلیکیشن پزشکت با هماهنگی های لازم با وزارت بهداشت و درمان برنامه های آموزشی برای کاربران و پزشکان عضو اپلیکیشن طراحی کرده است و پزشکان و بیماران می توانند با آموزش سطح آگاهی خود را افزایش دهند و در آزمون های آنلاین نیز شرکت کنند تا عملکرد خودرا مورد ارزیابی قرار دهند.

پزشکت با بروزرسانی اپلیکیشن خود ویژگی های جدیدی را نیز اضافه کرده که از جمله ی این قابلیت ها می توان به ویزیت در منزل، مشاوره و ویزیت دامپزشکی در کنار خدمات دیگری نظیر خدمات بالینی و پرستاری در منزل اشاره کرد.

یکی از نکات مهم درباره ی اپلیکیشن پزشکت امکان حذف حساب کاربری است که می تواند بسیار مورد توجه قرار گیرد، به خصوص که سایر برنامه های مشاوره پزشکی این قابلیت را نداشتند.

اپلیکیشن دکتر ساینا

اپلیکیشن مشاوره پزشکی دکتر ساینا دیگر اپلیکیشن حوزه ی پزشکی و سلامت است که راه ارتباطی بین پزشک و مراجعین را هموار می سازد. در این اپلیکیشن کاربران می توانند به صورت آنلاین در قالب متن یا صوت مشاوره بگیرند یا درصورت لزوم با تعیین وقت قبلی مشاوره را ازطریق تماس تلفنی دریافت کنند. کاربران می توانند در زمان مشاوره برای پزشک عکس نیز ارسال کنند تا بررسی ها دقیق تر انجام پذیرد.

یکی از قابلیت های ویژه ی اپلیکیشن دکتر ساینا «بانک سلامت» نام دارد. این بانک اطلاعاتی محدوده ی وسیعی از اطلاعات مربوط به مراکز پزشکی و درمانی را درخود گنجانده است. بانک سلامت به صورت طبقه بندی شده و براساس شهر انتخاب شده، اطلاعات مفصلی از آزمایشگاه ها، داروخانه ها، کلینیک ها، مراکز تصویربرداری و بیمارستان ها را ارائه می کند. همچنین، کاربران به وسیله ی اپلیکیشن دکتر ساینا به بانک اطلاعاتی گسترده ای از انواع بیماری ها، گیاهان دارویی و دانستنی های سلامتی دسترسی خواهند داشت.

رابط کاربری اپلیکیشن دکتر ساینا علاوه بر زیبایی بسیار روان است و کار با اپلیکیشن خسته کننده نخواهد بود. نوار منوی پایین صفحه در این اپلیکیشن نیز به چشم می خورد؛ اما بیشتر گزینه های کاربردی برنامه در صفحه ی اول منو یعنی «خانه من» گنجانده شده است. این اپلیکیشن نیز پیشنهاد های پاپ آپ ارائه می کند تا در زمان کاربر صرفه جویی شود. برای استفاده از خدمات این اپلیکیشن باید با شماره همراه خود در آن عضو شوید؛ اما هنوز امکان حذف حساب کاربری در این اپلیکیشن فراهم نشده است.

اپلیکیشن اسنپ دکتر

اپلیکیشن اسنپ نیازی به معرفی ندارد و پیش از این خدمات زیادی را در بستر اپلیکیشن خود برای کاربران فراهم کرده است. یکی از بخش های جدید این اپلیکیشن، اسنپ دکتر است که خدمات مشاوره پزشکی و روان شناسی ارائه می کند. کاربر می تواند با ورود به پنل اسنپ دکتر دسته بندی های مختلف پزشکی را مشاهده کند و براساس نیاز خود و بازخورد سایر کاربران بهترین مشاور را انتخاب کند. سپس، با وارد شدن به پروفایل پزشک یا مشاور سوابق او را مشاهده کند. بعداز اینکه کاربر تصمیم بگیرد خدمات مشاوره را از کدام دکتر دریافت کند، می تواند با مراجعه به بخش زمان های پاسخگویی در پروفایل پزشک، زمان مناسب را انتخاب کند.

مشاوره پزشکی و روان شناسی در اسنپ دکتر در قالب ارتباط آنلاین بصورت متنی و مشاوره تلفنی انجام می شود. به نظر می رسد دریافت مشاوره بصورت ویدیویی فعلا بصورت موقت در این سرویس از دسترس خارج شده است. بنابراین، اگر نیاز پزشکی یا مشاوره ای برای ازدواج، تحصیل و… دارید می توانید از این اپلیکیشن بهره مند شوید.

علاوه بر خدمات مشاوره، در اپلیکیشن اسنپ دکتر مطالب آموزشی با موضوع های مختلف خودپروری و روان شناسی و دانستنی های سلامت و پزشکی گردآوری شده است و کاربران به منبع عظیمی از اطلاعات تأیید شده دسترسی خواهند داشت. نکته ی حائز اهمیت درباره ی اسنپ دکتر این است که این اپلیکیشن در پلتفرم آی او اس نیز دردسترس کاربران قرار دارد.

رابط کاربری اپلیکیشن اسنپ نیز که اکثر کاربران با آن آشنایی دارند، زیرا اسنپ دکتر به عنوان بخشی از اپلیکیشن اسنپ دردسترس است و اگر اپلیکیشن اسنپ را داشته باشید راحت می توانید از خدمات مشاوره پزشکی نیز بهره مند شوید. با ورود به بخش اسنپ دکتر، فهرستی از طبقه بندی های مختلف خدمات بهداشتی و سلامت نشان داده می شود. کاربر می تواند در بالای صفحه جستجو کند یا با اسکرول کردن از بین موضوعات مختلف انتخاب کند و فهرست پزشک ها و متخصصان فعال در موضوع را ببیند، پروفایل آن ها را بررسی کند و براساس معیارهای خود و زمان های پیشنهادی وقت مشاوره تعیین کند.

اپلیکیشن زوپ

یکی دیگر از اپلیکیشن های مشاوره پزشکی است که دسترسی به پزشک متخصص و دریافت مشاوره از راه دور را برای کاربران خود فراهم می کند. کاربران با استفاده از این اپلیکیشن می توانند به صورت متنی یا ویدئویی درخواست مشاوره کنند یا درصورت نیاز با کمک این برنامه برای ویزیت حضوری وقت بگیرند. تمام پزشکان عضو اپلیکیشن زوپ از نظر سوابق تحصیلی بررسی شده اند و حتی نظر همکاران و بیماران شان نیز برای تأیید عضویت مورد ارزیابی قرار گرفته است.

کاربران می توانند بعداز عضویت با انتخاب محل زندگی خود از پزشکان شهر یا استان خود کمک بگیرند تا درصورت نیاز و اگر مشاوره آنلاین مشکل را مرتفع نکرد، امکان مراجعه ی حضوری به مطب دکتر را داشته باشند. یکی از نکات مهم درباره ی اپلیکیشن زوپ امکان طرح سوال به صورت رایگان است که البته با پرداخت مبلغ اندکی می توانید اولویت پاسخ دهی به آن را افزایش دهید.

بخش دیگری از اپلیکیشن زوپ نیز مانند سایر رقبا به مطالب پزشکی و سلامت اختصاص داده شده است تا دانش عمومی پزشکی از طریق یک منبع موثق تقویت شود. رابط کاربری اپلیکیشن زوپ دارای منوی کشویی و راست چین است که دسترسی به اطلاعات حساب، گزارش مشاوره های دریافت شده و سایر گزارش ها را فراهم می کند. دربالای صفحه نیز سه صفحه ی داشبورد، پزشکان و مشاوره های متنی قرار گرفته است که نسبت به منوی پایین صفحه به سختی دردسترس خواهد بود. یکی از بخش های مربوط به رابط کاربری دکمه ی شناور در بخش پایین و سمت چپ اپلیکیشن است که در سایر بخش ها نیز دردسترس است. با لمس دکمه سه گزینه ی موجود در داشبورد برای کاربر نمایش داده می شود تا سرعت درخواست مشاوره را افزایش دهد. برای بهره مندی از امکانات این اپلیکیشن حتما باید در آن عضو شوید.

اپلیکیشن مشورپ

مشورپ یک اپلیکیشن کامل برای دریافت مشاوره است. این اپلیکیشن در زمینه های مختلفی به کاربران خدمات مشاوره ارائه می کند و کاربران با نصب این برنامه در هر زمان و هر مکانی خواهند توانست در حوزه ی پزشکی، روان شناسی و حتی حقوقی مشاوره دریافت کنند. همچنین، درحال حاضر بخش اختصاصی مشاوره ی کرونا برای مباحث مرتبط با بیماری کووید ۱۹ دردسترس کاربران قرار می گیرد. توسعه دهندگان این اپلیکیشن ویژگی را برای افرادی که تمایل دارند به صورت ناشناس مشاوره بگیرند فراهم کرده اند تا بدون اشتراک گذاری اطلاعات هویتی با مشاور، امکان مشاوره گرفتن فراهم باشد.

اپلیکیشن مشورپ نیز مانند سایر اپلیکیشن های مشاوره مطالب علمی و دانستنی های پزشکی را درخود جای داده است تا کاربران با مراجعه به آن ها ساعتی را مطالعه کنند. یکی از نقاط قوت بخش مجله ی اپلیکیشن مشورپ طبقه بندی مطالب در سه دسته ی خواندنی، شنیدنی و دیدنی است تا در هر شرایطی کاربران بتوانند مطالب را بررسی کنند. برای مثال، در دسته ی شنیدنی ها کاربر می تواند درحین رانندگی مطالب را گوش کند. یکی دیگر از ویژگی های این برنامه وجود انواع آزمون های روان شناسی است که کاربر می تواند با انجام آن ها و مشورت روان شناس به شناخت عمیق تری از خود برسد.

رابط کاربری اپلیکیشن مشورپ حس خوبی به همراه دارد و نوار منو پایینی دسترسی به بخش های اصلی را فراهم می کنند. گزینه ی اول «مشاوره» شامل طبقه بندی های مختلف از خدمات مشاوره ای در این برنامه می شود و در بالای آن تعداد مشاورانی که آنلاین هستند را نشان می دهد. گزینه ی دوم «ویترین» آزمون های روان شناسی، مجله و… را درخود جای داده است و گزینه ی آخر نیز اطلاعات حساب پروفایل کاربر را نمایش می دهد. به طور کلی، رابط کاربری این برنامه راضی کننده است و ترکیب رنگ ها نیز بر زیبایی بصری آن افزوده است.

اپلیکیشن آی پینو

اصلی ترین هدفی که آی پینو دنبال می کند امکان تحلیل نتایج آزمایش های بیماران توسط پزشکان و متخصصان در بستر اپلیکیشن است. بدین ترتیب که با اشتراک گذاری نتایج آزمایش در ظرف ۸ ساعت تفسیر آزمایش آماده می شود. همچنین، کاربران قادر خواهند بود با پزشکان به صورت متنی ارتباط برقرار کنند و از آن ها مشورت بگیرند. دیگر امکانی که از طریق این اپلیکیشن فراهم خواهد شد، دسترسی به اطلاعات شماره تماس و آدرس پزشکان درسراسر کشور است؛ البته ظاهرا هنوز این بانک اطلاعاتی تکمیل نشده است و تنها استان خوزستان قابل جستجو و ارجاع برای کاربران است. بنابر بررسی ها امکان انتخاب شهر در استان های تهران و خراسان رضوی میسر نبود.

دیگر بخشی که در این اپلیکیشن می توان به آن اشاره کرد قابلیت «یادآور» است. این قابلیت به کاربر امکان می دهد تا برای دوره ی درمان خود هشدار آلارم تنظیم کند و به صورت روزانه در ساعت های مقرر برای مصرف دارو ها به او یادآوری شود. رسانه سلامت نیز دیگر بخش این اپلیکیشن است که مقالات علمی و دانستنی های عمومی سلامت را درخود جای داده است. کاربر می تواند باتوجه به نیاز خود ازبین دسته بندی های مختلف انتخاب کند و مطالب علمی موثق موجود را بخواند.

رابط کاربری این برنامه در ساده ترین شکل ممکن طراحی شده است و طراحی مینیمال موجب جذابیت بیشتر خواهد شد. منوی اصلی چهار گزینه در مرکز نمایشگر نشان می دهد که ویژگی های برنامه را در اختیار کاربر قرار می دهند. برای مثال، تفسیر آزمایش، یادآور، رسانه سلامت و گزینه ی پزشکان که هنوز فعالیت خود را آغاز نکرده است. در بخش رسانه سلامت طبقه بندی ها به صورت گزینه ای در بالا نمایش داده می شوند و کاربر می تواند باتوجه به موضوع مطالب مختلف را بررسی کند. یک نکته ی جالب درباره ی این اپلیکیشن ارائه ی گزارشی کوتاه در بخش تنظیمات پیرامون دسترسی های اپلیکیشن است تا خاطر کاربران را از اطلاعاتی که با اپلیکیشن به اشتراک گذاشته می شود را آسوده کند.

اپلیکیشن پذیرش ۲۴

پذیرش ۲۴ دیگر اپلیکیشن مشاوره پزشکی است که بیش از ۲۰۰ هزار کاربر فعال دارد. این اپلیکیشن برای عضویت و ثبت نام اجباری ندارد و همه ی افراد می توانند از بخش های عمومی آن بدون عضویت استفاده کنند. برای مثال، افراد می توانند به رایگان به بانک اطلاعاتی صدها پزشک و بیمارستان و کلینیک دسترسی داشته باشند و با جستجوی نام پزشک، به تقویم کاری، ساعات حضور در مطب و ساعت های خالی دسترسی پیدا کنند و درصورت نیاز برای خود یا اطرافیان نوبت ویزیت ثبت کنند. از سوی دیگر، کاربران از طریق اپلیکیشن امکان دریافت نوبت برای مشاوره تلفنی را نیز دارند تا بدون مراجعه به پزشک و به صورت شبانه روزی فرصت مشاوره داشته باشند؛ همچنین قابلیت مشاوره ی از راه دور ممکن است بنا به تأیید پزشک بدون دریافت هزینه انجام شود.

کاربران در اپلیکیشن پذیرش ۲۴ می توانند سوالات خود را مطرح کنند و به صورت متنی از متخصص مشاوره دریافت کنند. مشاوره های پزشکی پذیرش ۲۴ در ۲۵ دسته ی مختلف طبقه بندی شده است. علاوه بر نوبت دهی آنلاین برای مراجعه به پزشک، کاربران قادر هستند از طریق این اپلیکیشن درخواست آزمایش ثبت کنند و خدمات آزمایشگاهی ساده را در محل مورد نظر دریافت کنند. یک ویژگی در این اپلیکیشن که آن را از سایر رقبا متمایز می کند، قابلیت مسیریابی برای یافتن نزدیک ترین مسیر به پزشکی است که از او نوبت گرفته اید.

رابط کاربری اپلیکیشن پذیرش ۲۴ مانند برخی دیگر از رقبا نوار منویی در پایین صفحه قرار داده است که دسترسی به بخش های اصلی را آسان می کند؛ البته برای دسترسی به گزینه های مدیریتی اپلیکیشن باید به منوی کشویی راست چین مراجعه کرد. در بخش «خانه» غالب گزینه های پرسش و پاسخ، جستجوی مشاور و پزشک، مطالب مفید، نوبت دهی و… دردسترس قرار گرفته اند که باعث می شود بیشتر بار کاربری به این بخش منتقل شود. به طور کلی اما، رابط کاربری بهینه شده است تا هر فردی با هر سنی بتواند به هدف خود برسد. ناگفته نماند از آنجایی که عضویت در این برنامه اختیاری است، منوی کشویی سمت راست برای افرادی که عضو نشده اند گزینه های کمتری ارائه می کند.

درنهایت، تمامی این اپلیکیشن ها از سطح کیفی بسیار بالایی برخوردار هستند؛ اما ممکن است کاربران با سلایق و اولویت های مختلف یک اپلیکیشن را نسبت به سایر اپلیکیشن ها برتر بدانند. مسئله ی مهم درباره ی اپلیکیشن های مشاوره پزشکی این است که تلاش دارند امکان دسترسی به متخصصان عالی رتبه را برای تمامی افراد محیا کنند و ساکنان مناطق محروم و دوردست نیز که فرصت مراجعه ی حضوری پیدا نمی کنند، از طریق این اپلیکیشن ها و به صورت آنلاین مشاوره ی حرفه ای دریافت کنند.

منبع: زومیت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 7 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *